Perşembe , Ekim 17 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Kullanıcı avatarı

Re: İntihar etmek neden günah?

#3534634  gönderen mhurkan
 29.04.2016 - 09:10:54
ningishzida yazdı:
1- Burası inanç konularının tartışalacağı yer değil demişsiniz ama konuyu açan arkadaş kategori olarak zaten felsefe bölümünü seçmiş. Felsefe konularının burada tartışılması için halihazırda bir zemin oluşturulduysa, inanç konularının tartışılması neden uygun değil size göre?

2- Kuran'ı okuduysanız eğer birçok yerde tefekkerün yani düşünmez misiniz ibaresinin geçtiğini ve bu vesileyle de Kuran'ın insanları düşünmeye ve sorgulamaya kendisinin teşvik ettiğini göreceksiniz. Ayrıca Kuran birçok bölümde ayetlerinin doğruluğu hakkında meydan okumaktadır, bu da kendisinin eleştriye ve tartışmaya açık bir kitap olduğunu gösterir. Diğer üyelerin de rahatsız olacağını savına katılmıyorum, herkes savunduğu düşünceleri kaynaklarıyla beraber dile getirir, böylece hak ve batıl ortaya çıkar.

3-Ben de şahsen dindar olmayan bir üyeyim ve diğer insanların fikirlerine ve inançlarına karşı son derece saygılı bir biçimde hareket ettiğimi düşünüyorum. Dolayısıyla benim düşüncelerime ve inançlarıma da saygı duyulmasını beklemek en doğal hakkım.

Son olarak insanları, sahip olduğunuz yetkiler çerçevesinde tehdit etmek hiç hoş değil. Eğer benim bu gibi tehditlere prim vereceğimi düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Ben doğru bildiğimi konuşmaktan çekinmem. İsterseniz beni süresiz forumdan uzaklaştırabilirsiniz hiç sorun değil.
Dostum uzun uzun yazmışsın da benim yazdıklarımı okumamışsın. Önce kendimden bahsedeyim yaşım 37 ve tıp doktoruyum. Bunun yanında sosyoloji okuyorum ve "din sosyolojisi çalışıyorum". O nedenle bir hayli Kuran okudum.

Bu forumda bulunmamın nedeni TIP. Ve bir çok üyemizin de bulunma nedeni bu. Bir çok üye bana, TIP harici konuları şikayet etmekte. Tabi bunu sizin bilmenize imkan yok. Ben dahil bir çok kişi TIP DIŞI konulardan rahatsız olmakta, çünkü tekrar ediyorum herkes DİNDAR olmak ya da felsefeci olmak yada ATEİST olmak durumunda değil.

Ben bu konuları başka daha donanımlı forumlarda tartışılması gerektiğini savunuyorum. Ama sen gitmişsin bana "TEHTİTLERE BOYUN EĞMEYECEĞİM" diyorsun. Sanırım tehtit nedir? Dikta nedir pek bildiğin kavramlar değil. İnşallah öğrenmek durumunda kalmazsın :)

Bu sitede SİYASET yasak!! İnanç konuları da bence yasak olmalı ancak bu benim aldığım bir karar değil, o nedenle inanç ve felsefe konularına izin veriyoruz, hassas konular oldukları için.

İnanç konularının burada konuşulmasına karşı olmamın nedenini ise ayrıntılı bir şekilde anlattım ama üşenmeden gene anlatayım;

1-Herkes inançlı olmak zorunda değil. Dindar olmak zorunda değil.

2-Burasi bir TIP forumu. İnanç konularının çok daha donanımlı insanlarla tartışabileceğiniz bir çok internet sitesi var (İsterseniz özelden gönderebilirim)

3-Buradaki esas amacım inanç gibi hassas konularda, hassasiyetlerini bozan dindar olmayan üyelerimizin hareketlerinden, kendilerine dindar diyen üyelerimizi korumaktır. Çünkü bu konuda sizden çok çok daha fazla tecrübeliyim, Din ile ilgili bir konu açıldığında bir sürü kişiyi banlamak durumun kalıyorum. Çünkü kendilerine "DİNDAR" diyen arkadaşlar da dini bir hayat biçimi olarak görmeyenler de ne yazık ki TARTIŞMAYI BİLMİYORLAR." Sonra ne oluyor? "o bana hakaret etti, o dine hakaret etti, banla onu, banla şunu....."

Şimdi sonuca gelelim; İstediğiniz kadar inanç konuşabilirsiniz, ama hakaret ya da kişisel haklara tecavüz gördüğüm an banlarım. :wink: :wink: :lol:

#3534636  gönderen Ibra
 29.04.2016 - 09:14:50
...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3534665  gönderen ningishzida
 29.04.2016 - 09:53:58
drdeniziz yazdı:
ningishzida yazdı:
mdack yazdı: miras ile ilgili sorunlardan bahsettigim de kadınlara yarım hisse verilmesinden bahsettiğim sanılmıştı. Işte bundan bahsediyordum. Tşk ederim sayın yazar.
Rica ederim. :) Aslında her şey o kadar açık ve ortada ki, insanın bazı şeyleri kabul etmeme konusunda bu kadar direnmesini gerçekten anlamıyorum. Ben doğru bildiklerimi açıklamak için o kadar çaba sarfediyorum, araştırıyorum ama birisi gelip link verip tüm olayı çözüyor ve arkasından bir de ahkam kesiyor. Tartışmaktan bile kaçınıyorsunuz.
Bu konuyu hiç düşünmemiştim dusundum biraz cok da dusunmedim azicik dusununce anladim.canim kardeşim bak şimdi hesap şu;
Burada bahsedilen bir oran vardır.yani
Anne : a/6 yani mirasın a/6 sini aliyor
Baba:a/6
Kız:2a/6
Karısı:a/8 oranında pay almalı bu mirastan buraya kadar tamam mı?
Şimdi bunları toplarsan 27a/24 olur eyvallah
Mirasın tamamı hesap kolay olsun diye diyorum 270 TL olsun mesela
27a/24=270tl ise a=240 TL çıkar.
Gel yukarda yerine koyalım
Anne :a/6=240/6=40 TL anacigin
Baba: a/6=240/6=40 TL babacigin
Kiz:2a/6=2*240/6=160TL kızın
Karısı:a/=240/8=30 TL de eşin
Gel toplanalım 40+40+160+30=270 eşit midir total mirasa eşittir
Var mı hata arkadaşlar hata gören lütfen düzeltsin.herkes kuranda belirtilen hakkı olan oranda mirastan payını aldı mı?bence aldı..
Başka ispatın(?) var mı Allah in ve dinlerin olmadığına dair
Tamam da güzel kardeşim, burada mirasa a'da desek, x'de desek, n'de desek bu oranlarda bir değişiklik olmaz ki!

Anne = a/6
Baba = a/6
3 Kız = 2a/3 (Burada 2a/6 yazmışsın, sanırım gözünden kaçtı.)
Karısı = a/8

Toplayalım: a/6+a/6+2a/3+a/8=27a/24 yani 27a/24=27a/24 a'ları sadeleştirirsek 27/24=27/24, 27/24'leri sadeleştirirsek a=a

Senin hesabına göre, ilk önce a'ya 270 olarak değer vermişsin. Buraya kadar tamam a=270. Daha sonra (Nasıl bir işlem yaptığını tam anlayamadım kusura bakma, o yüzden anladığım kadarı ile yorum yapacağım. Eğer bu konuda hatam varsa düzeltirsen sevinirim.) 27a/24=27a/24 olan denklemi, 27a/24=a olacak şekilde yeniden düzenlemişsin. Burada senin daha önceki açıklamana göre a zaten bilinen bir kavram ve bunu 270 olarak belirlemişsin, yani a artık bir bilinmeyen değil. Bundan sonra a zaten bilindiği halde şöyle yapmışsın:

27a/24=270 ve a'yı bu sefer de 240 olarak bulmuşsun. Yani anlamadığım nokta şu a (miras), 270 mi yoksa 240 mı?

Re:

#3534668  gönderen drdeniziz
 29.04.2016 - 09:55:28
ningishzida yazdı:
drdeniziz yazdı:
ningishzida yazdı: Rica ederim. :) Aslında her şey o kadar açık ve ortada ki, insanın bazı şeyleri kabul etmeme konusunda bu kadar direnmesini gerçekten anlamıyorum. Ben doğru bildiklerimi açıklamak için o kadar çaba sarfediyorum, araştırıyorum ama birisi gelip link verip tüm olayı çözüyor ve arkasından bir de ahkam kesiyor. Tartışmaktan bile kaçınıyorsunuz.
Bu konuyu hiç düşünmemiştim dusundum biraz cok da dusunmedim azicik dusununce anladim.canim kardeşim bak şimdi hesap şu;
Burada bahsedilen bir oran vardır.yani
Anne : a/6 yani mirasın a/6 sini aliyor
Baba:a/6
Kız:2a/6
Karısı:a/8 oranında pay almalı bu mirastan buraya kadar tamam mı?
Şimdi bunları toplarsan 27a/24 olur eyvallah
Mirasın tamamı hesap kolay olsun diye diyorum 270 TL olsun mesela
27a/24=270tl ise a=240 TL çıkar.
Gel yukarda yerine koyalım
Anne :a/6=240/6=40 TL anacigin
Baba: a/6=240/6=40 TL babacigin
Kiz:2a/6=2*240/6=160TL kızın
Karısı:a/=240/8=30 TL de eşin
Gel toplanalım 40+40+160+30=270 eşit midir total mirasa eşittir
Var mı hata arkadaşlar hata gören lütfen düzeltsin.herkes kuranda belirtilen hakkı olan oranda mirastan payını aldı mı?bence aldı..
Başka ispatın(?) var mı Allah in ve dinlerin olmadığına dair
Tamam da güzel kardeşim, burada mirasa a'da desek, x'de desek, n'de desek bu oranlarda bir değişiklik olmaz ki!

Anne = a/6
Baba = a/6
3 Kız = 2a/3 (Burada 2a/6 yazmışsın, sanırım gözünden kaçtı.)
Karısı = a/8

Toplayalım: a/6+a/6+2a/3+a/8=27a/24 yani 27a/24=27a/24 a'ları sadeleştirirsek 27/24=27/24, 27/24'leri sadeleştirirsek a=a

Senin hesabına göre, ilk önce a'ya 270 olarak değer vermişsin. Buraya kadar tamam a=270. Daha sonra (Nasıl bir işlem yaptığını tam anlayamadım kusura bakma, o yüzden anladığım kadarı ile yorum yapacağım. Eğer bu konuda hatam varsa düzeltirsen sevinirim.) 27a/24=27a/24 olan denklemi, 27a/24=a olacak şekilde yeniden düzenlemişsin. Burada senin daha önceki açıklamana göre a zaten bilinen bir kavram ve bunu 270 olarak belirlemişsin, yani a artık bir bilinmeyen değil. Bundan sonra a zaten bilindiği halde şöyle yapmışsın:

27a/24=270 ve a'yı bu sefer de 240 olarak bulmuşsun. Yani anlamadığım nokta şu a (miras), 270 mi yoksa 240 mı?
Hayir mirasın tamamı 270 TL olarak alıyorum burda
Evet 2a/3 olacak.kağıt üzerinde hesaplayıp burya yazmıştım .

Re:

#3534682  gönderen drdeniziz
 29.04.2016 - 10:08:45
A orada katsayidir.o yüzden meblağ değiştikçe değişir.ve her miras hesabında a yi hesaplaman gerekir.evet a yi hesaplarsin ve artık a bilinmeyen olmaz.ona gore mirası dagitirsin
Ha bir de peygamberimizin döneminde miras hukuku bi bakayım dedim ona da,hesap çok karışık.mesela bu oranlarda bazı durumlarda çocuğun ya esin olma olmama durumuna göre babaya önce payı veriliyor sonra kalanı tekrar bu oranlarla patlastiriyorlar.açıkçası kitapta çok uzuuun anlatmış biraz onu okumak istiyorum. Yine konusuruz yani meseleyi kavrayinca.ama su yaptığım oran hesabında bana ters bisy gelmedi.bir de 27a/24 demiştim ben.sen neden 27a/24=a yazdım orayı anlayamadim.a miras değil,kullanılan katsayı mirasın meblagiyla değişen katsayı
Ningishzida arkadaşım sana cevaben yazdım.alintilayinca çarşafa dönüşüyordu da sayfa :)
En son drdeniziz tarafından 29.04.2016 - 10:21:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

#3534683  gönderen ningishzida
 29.04.2016 - 10:08:54
mhurkan yazdı:
ningishzida yazdı:
1- Burası inanç konularının tartışalacağı yer değil demişsiniz ama konuyu açan arkadaş kategori olarak zaten felsefe bölümünü seçmiş. Felsefe konularının burada tartışılması için halihazırda bir zemin oluşturulduysa, inanç konularının tartışılması neden uygun değil size göre?

2- Kuran'ı okuduysanız eğer birçok yerde tefekkerün yani düşünmez misiniz ibaresinin geçtiğini ve bu vesileyle de Kuran'ın insanları düşünmeye ve sorgulamaya kendisinin teşvik ettiğini göreceksiniz. Ayrıca Kuran birçok bölümde ayetlerinin doğruluğu hakkında meydan okumaktadır, bu da kendisinin eleştriye ve tartışmaya açık bir kitap olduğunu gösterir. Diğer üyelerin de rahatsız olacağını savına katılmıyorum, herkes savunduğu düşünceleri kaynaklarıyla beraber dile getirir, böylece hak ve batıl ortaya çıkar.

3-Ben de şahsen dindar olmayan bir üyeyim ve diğer insanların fikirlerine ve inançlarına karşı son derece saygılı bir biçimde hareket ettiğimi düşünüyorum. Dolayısıyla benim düşüncelerime ve inançlarıma da saygı duyulmasını beklemek en doğal hakkım.

Son olarak insanları, sahip olduğunuz yetkiler çerçevesinde tehdit etmek hiç hoş değil. Eğer benim bu gibi tehditlere prim vereceğimi düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Ben doğru bildiğimi konuşmaktan çekinmem. İsterseniz beni süresiz forumdan uzaklaştırabilirsiniz hiç sorun değil.
Dostum uzun uzun yazmışsın da benim yazdıklarımı okumamışsın. Önce kendimden bahsedeyim yaşım 37 ve tıp doktoruyum. Bunun yanında sosyoloji okuyorum ve "din sosyolojisi çalışıyorum". O nedenle bir hayli Kuran okudum.

Bu forumda bulunmamın nedeni TIP. Ve bir çok üyemizin de bulunma nedeni bu. Bir çok üye bana, TIP harici konuları şikayet etmekte. Tabi bunu sizin bilmenize imkan yok. Ben dahil bir çok kişi TIP DIŞI konulardan rahatsız olmakta, çünkü tekrar ediyorum herkes DİNDAR olmak ya da felsefeci olmak yada ATEİST olmak durumunda değil.

Ben bu konuları başka daha donanımlı forumlarda tartışılması gerektiğini savunuyorum. Ama sen gitmişsin bana "TEHTİTLERE BOYUN EĞMEYECEĞİM" diyorsun. Sanırım tehtit nedir? Dikta nedir pek bildiğin kavramlar değil. İnşallah öğrenmek durumunda kalmazsın :)

Bu sitede SİYASET yasak!! İnanç konuları da bence yasak olmalı ancak bu benim aldığım bir karar değil, o nedenle inanç ve felsefe konularına izin veriyoruz, hassas konular oldukları için.

İnanç konularının burada konuşulmasına karşı olmamın nedenini ise ayrıntılı bir şekilde anlattım ama üşenmeden gene anlatayım;

1-Herkes inançlı olmak zorunda değil. Dindar olmak zorunda değil.

2-Burasi bir TIP forumu. İnanç konularının çok daha donanımlı insanlarla tartışabileceğiniz bir çok internet sitesi var (İsterseniz özelden gönderebilirim)

3-Buradaki esas amacım inanç gibi hassas konularda, hassasiyetlerini bozan dindar olmayan üyelerimizin hareketlerinden, kendilerine dindar diyen üyelerimizi korumaktır. Çünkü bu konuda sizden çok çok daha fazla tecrübeliyim, Din ile ilgili bir konu açıldığında bir sürü kişiyi banlamak durumun kalıyorum. Çünkü kendilerine "DİNDAR" diyen arkadaşlar da dini bir hayat biçimi olarak görmeyenler de ne yazık ki TARTIŞMAYI BİLMİYORLAR." Sonra ne oluyor? "o bana hakaret etti, o dine hakaret etti, banla onu, banla şunu....."

Şimdi sonuca gelelim; İstediğiniz kadar inanç konuşabilirsiniz, ama hakaret ya da kişisel haklara tecavüz gördüğüm an banlarım. :wink: :wink: :lol:
Hepimizin burada bulunmadaki birincil amacı tıp eyvallah, bu konuya itirazım yok ama demem o ki, siz halihazırda forumda felsefe ile ilgili alt başlık açmışsınız ve insanların bu konuda fikir beyan etmesine olanak sağlamışsınız. Fakat insanlar bu konu hakkındaki düşüncelerini dile getirince neden sorun oluyor onu anlamıyorum? Ayrıca alttaki üye nasıl? Üstteki üye halinden memnun mu? Yandaki üye acaba ne yapıyor? vs. gibi daha birçok konu tıpla çok yakından ilişkiliyken, sadece üzerinde konuştuğumuz konunun tıp dışı konu olarak değerlendirilmesi ve farklı adreslere yönlendirilmesi bana garip geliyor.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3534687  gönderen ningishzida
 29.04.2016 - 10:21:25
drdeniziz yazdı:A orada katsayidir.o yüzden meblağ değiştikçe değişir.ve her miras hesabında a yi hesaplaman gerekir.evet a yi hesaplarsin ve artık a bilinmeyen olmaz.ona gore mirası dagitirsin
Ha bir de peygamberimizin döneminde miras hukuku bi bakayım dedim ona da,hesap çok karışık.mesela bu oranlarda bazı durumlarda çocuğun ya esin olma olmama durumuna göre babaya önce payı veriliyor sonra kalanı tekrar bu oranlarla patlastiriyorlar.açıkçası kitapta çok uzuuun anlatmış biraz onu okumak istiyorum. Yine konusuruz yani meseleyi kavrayinca.ama su yaptığım oran hesabında bana ters bisy gelmedi.bir de 27a/24 demiştim ben.sen neden 27a/24a yazdım orayı anlayamadim
a burada toplam miras değil mi? a'yı zaten bildiğimiz halde neden yeniden hesaplamamız gerekiyor? Bir kişi öldü ve geride miras olarak 270 TL bıraktı, dolayısıyla a=270 TL bunun tekrar neyini hesaplamamız gerekiyor?

Bir de ben nereye 27a/24a yazmışım, baktım bulamadım öyle bir ifade?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3534692  gönderen drdeniziz
 29.04.2016 - 10:30:12
ningishzida yazdı:
drdeniziz yazdı:A orada katsayidir.o yüzden meblağ değiştikçe değişir.ve her miras hesabında a yi hesaplaman gerekir.evet a yi hesaplarsin ve artık a bilinmeyen olmaz.ona gore mirası dagitirsin
Ha bir de peygamberimizin döneminde miras hukuku bi bakayım dedim ona da,hesap çok karışık.mesela bu oranlarda bazı durumlarda çocuğun ya esin olma olmama durumuna göre babaya önce payı veriliyor sonra kalanı tekrar bu oranlarla patlastiriyorlar.açıkçası kitapta çok uzuuun anlatmış biraz onu okumak istiyorum. Yine konusuruz yani meseleyi kavrayinca.ama su yaptığım oran hesabında bana ters bisy gelmedi.bir de 27a/24 demiştim ben.sen neden 27a/24a yazdım orayı anlayamadim
a burada toplam miras değil mi? a'yı zaten bildiğimiz halde neden yeniden hesaplamamız gerekiyor? Bir kişi öldü ve geride miras olarak 270 TL bıraktı, dolayısıyla a=270 TL bunun tekrar neyini hesaplamamız gerekiyor?

A toplam miras değil katsayısı.ustte yazdım alintilamadigim için karıştı galiba.ama a her miras hesabında değişen bir katsayıdir

Re:

#3534697  gönderen drdeniziz
 29.04.2016 - 10:32:50
ningishzida yazdı:

Bi toparlayayim,karıştı baya.şimdi bu hesapta 270 TL para var elinde.a sabit değildir,katsayidir,her miras meblaginda değişir.önce bu oranda onu hesaplaman gerekir.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3534733  gönderen ningishzida
 29.04.2016 - 10:57:55
drdeniziz yazdı:
ningishzida yazdı:

A toplam miras değil katsayısı.ustte yazdım alintilamadigim için karıştı galiba.ama a her miras hesabında değişen bir katsayıdir

Evet haklısın, a her miras hesabında değişir çünkü a=miras. Kişinin bırakacağı miras miktarı değiştikçe a da değişir. Burada katsayı olarak anlatılmak istenen nedir tam olarak?

Yirmi dokuz hece,
Okusan uçtan uca,
Sen hep katsayı dersin hoca,
Manası ne demektir? :)
En son ningishzida tarafından 29.04.2016 - 11:08:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

#3534747  gönderen mhurkan
 29.04.2016 - 11:05:08
ningishzida yazdı: Hepimizin burada bulunmadaki birincil amacı tıp eyvallah, bu konuya itirazım yok ama demem o ki, siz halihazırda forumda felsefe ile ilgili alt başlık açmışsınız ve insanların bu konuda fikir beyan etmesine olanak sağlamışsınız. Fakat insanlar bu konu hakkındaki düşüncelerini dile getirince neden sorun oluyor onu anlamıyorum? Ayrıca alttaki üye nasıl? Üstteki üye halinden memnun mu? Yandaki üye acaba ne yapıyor? vs. gibi daha birçok konu tıpla çok yakından ilişkiliyken, sadece üzerinde konuştuğumuz konunun tıp dışı konu olarak değerlendirilmesi ve farklı adreslere yönlendirilmesi bana garip geliyor.
Konuyu çaptırmayın, söz konusu serzenişin sadece Siyaset ve İnanç olduğunu biliyorsunuz. İstediğiniz konuda konuşabilirsiniz ama İnanç ve Siyaset işin içine girince forumu "zaptedemiyoruz". Olay bu!
Kullanıcı avatarı

#3534752  gönderen mhurkan
 29.04.2016 - 11:07:31
Bu arada burada miras hesabı yapanlara da iki laf edeyim; Türkiye Cumhuriyetinde miras Medeni Kanun / Miras Hukuku / Borçlar Konunu ile düzenlenir. Haberiniz olsun istedim. :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3534754  gönderen Greenberginbabasi
 29.04.2016 - 11:08:37
Kusurs bakmayin ama oldugunuzde hic bir sey olmayacak o yuzden bu dunyayi olabildigince dolu dolu yasamaya calisiniz
Kullanıcı avatarı

Re:

#3534755  gönderen johncartermd
 29.04.2016 - 11:08:39
Konu ne ara miras paylaşımına geldi :D
Kullanıcı avatarı

#3534761  gönderen Pearlyy
 29.04.2016 - 11:12:05
[quote:="Greenberginbabasi"]Kusurs bakmayin ama oldugunuzde hic bir sey olmayacak o yuzden bu dunyayi olabildigince dolu dolu yasamaya calisiniz[/quote:]
Emin miyiz?
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10