Perşembe , Ekim 17 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18

Evrim teorisine inanıyor musunuz?

Evet
71
46%
Hayır
84
54%

Re: Evrim Teorisine inanıyor musunuz?

#3514852  gönderen DrAAA
 11.04.2016 - 15:00:44
Ben sürekli bi evrim, değişim ve tekamül sürecinde olduğumuza inanıyorum. Hem düşünsel hem fiziksel anlamda, nesiller boyu erkeklerin saçlarının azalması, kadınların ve erkeklerin kemik yapılarının incelmesi, hesap kitap bilişim aletleri konusunda her neslin bir öncekinden daha iyi ve yetenekli olması bunu gösteriyor.
İslam'ın evrimle, evrimleşmeyle bir derdi olduğunu düşünmüyorum. Tesadüflerin bizi tümüyle şekillendirdiği şeklinde bir evrime de inanmıyorum. Allah, yaratıcı veya siz ne diyorsanız tüm canlı cansızları nüvelerinde-çekirdeklerinde programlamış ve bu değişim dönüşüm bunun bir parçası.
Kullanıcı avatarı

#3514906  gönderen norcuron
 11.04.2016 - 15:39:04
mhurkan yazdı:
norcuron yazdı:
artık bilim kanun lafını pek kullanmıyor.. eskiden yerçekimi kanunu diye geçen ve kaynaklarda hala böyle yazan kanunlar bile değiştirilip teori denmeye başlanıyor...

bilimden hiçbir zaman kesinlik yoktur olamaz...

evrim teorisi zaten deneylerle tekrar tekrar kanıtlanıyor..günümüzdede kanıtlanmaya devam ediyor...

evet tür listesi yapılırken mesela insan türü araştırılırken yeni keşifler bulunuyor ve tür yada cins adları değişebiliyor..buda olması gereken bişey...

ama türleşme yok yada evrim yok diyen tek bir bilim otoritesi yok...harun yahya hariç

ama neandertaller insan yani homo sapiens türüne mi ait yoksa başlı başına ayrı bir tür mü bunun tartışması devam ediyor..
Evrim biyoloğu değilim. Din adamı da değilim. O nedenle bu konuda daha fazla yorum yapmayacağım. Ancak ne evrim ne de din 1-2 kitap okumakla kavranmıyor. O nedenle ne evrim ne de din kanıta dayalı bir şekilde anlaşılamıyor. Anlaşılır diyenler gitsin evrim biyologları ile konuşsun.

Sonuç olarak ne din ne de evrim tartışmayı sevmediğim, lastik gibi uzayan konulardır. Dünyanın en ünlü bilim adamlarının bile, koyu tartışmalar yaptığı bir konuda, atıp tutmak benim tarzım değil.

O nedenle ben müsadenizle çekiliyorum. :lol:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu arada kavga gürültü yapmayın. Herkes aynı şekilde düşünmek zroudan değil. :wink:
siz tıp fakültesini kazanmış %1 lik dilimdeki gruba ait bir kişisiniz..sizde araştırmazsanız biz bilemeyiz alimler bilir derseniz zaten düşünmeye akletmeye kafa yormaya gerek yok..alimler düşünsün bizim hayatımız hakkında karar versinler bizde yaşayalım..yapmayın Allah aşkına...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3514918  gönderen norcuron
 11.04.2016 - 15:45:37
Murid yazdı:
norcuron yazdı:
Murid yazdı: Neden farklı türler olsunlar ki hocam. Genetiğinde vardır belki ve koşullar bu durumu gerektirdiğinde de sitrat kullanmaya başlamışlardır.
bu çeşit bir farklılaşma türleşmedir..evrim çok yavaş ilerlediği için algılamak biraz zor oluyor..çok fazla değişken var...ve bakterinin yada canlının nasıl evrim geçireceği bilinemez...

biz insanlar 100 milyon yıl sonra farklı olacağız..ama nasıl bir farklılık bunu bilemeyiz..belkide yok olacağız...

ama bu tarz bakteri deneyleri arttıkça evrim daha iyi anlaşılacak tabi yine biyolojiden anlayan insanlar için

bakterinin ne olduğunu bilmeyen insanlar yine anlayamaz...
İhtimaller üzerinden bilim yapılmaz hocam. Kanıt lazım. Deney ve gözlemle ispat lazım. Eğer böyle olursa veya şöyle olmuşsa diyerek ancak yola çıkılır. Yolun sonu bu değildir.

Canlılar arasında benzer özellikler bulunabilir. Bunlar aynı tür olduklarını göstermez.
Canlılar arasında farklılıklar da olabilir. Bunlar da farklı bir tür olduklarını göstermez değil mi.

Sınıflandırmayı neye göre yaptığımız ve bizim türleri nasıl ayırdığımız sadece bizi sistematik yapar. Herhangi bir teze bu sistematiği kanıt olarak sunamayız.

Yaratılışı arayan hipotezlerin hiçbiri kanıtlanmamıştır. Varsayımdan öte değildir hiçbiri. Bu nedenle açılan bu inanıyor musun başlığı düşünce olarak doğru olmakla beraber bilimsellikle alakası olmayan bir başlık. Siz de dilediğinize inanabilirsiniz hocam ama bunu bilim diye sunmayın lütfen.

Son olarak bakteri nedir öğrenebilirsem o zaman sizinle tekrar sohbet edebilmeyi umutla bekleyeceğim.
dinde cevaplar kesindir..tartışmaya açık değil..insan çamurdan yaratılmış ve ruh üflenmiştir..dünyanın hiçbir yerinde bununla ilgili bir yayın yada makale bulamazsınız...buna inanır geçersiniz..bunun kanıtı yok

ama evrimle ilgili tonlarca deney araştırma var ve elbette hiçbirinde kesinlik yok olamaz...bulunan yeni bir çalışma eskisini yerinden edebiliyor

burada önemli nokta yaklaşık 150 yıldır(1856 türlerin kökeni yayınlandığından beri) evrim var mı yok mu tartışması değil evrim var ama mekanızması nasıl tartışması yapılır...bilim dünyası bu mekanizmalar üzerine yoğunlaşır çalışır deney yapar...

bizdeki sorun çok büyük..hala evrim var mı yok mu tartışması yapılıyor..eldeki sıfır bilimsel veriyle adam evrim yok diyor..

anketin sonucu ortada...bu ülkenin %1 lik en zeki dilimine yapılan bir anket...
Kullanıcı avatarı

#3514951  gönderen mhurkan
 11.04.2016 - 16:05:40
norcuron yazdı:
siz tıp fakültesini kazanmış %1 lik dilimdeki gruba ait bir kişisiniz..sizde araştırmazsanız biz bilemeyiz alimler bilir derseniz zaten düşünmeye akletmeye kafa yormaya gerek yok..alimler düşünsün bizim hayatımız hakkında karar versinler bizde yaşayalım..yapmayın Allah aşkına...
Sanırım hala anlatmak istediğim şeyi anlatamadım.Evrimin var olması yok olması gibi sorunların lastik gibi uzadığını, bu tür uç akademik bilgi gerektiren konuları, 1-2 bilim teknik dergisi okumuş insanlarla tartışmanın zaman kaybı olduğunu, dindar bir insan ile konuşmanın her zaman çıkmaza girdiğini o nedenle bu konuda, en azından şuanda bulunduğumuz forumlar gibi sanal ortamlarda konuşulacak konular arasında olmadığını söylüyorum.

Evrim tabiki bir gerçek. Ama bu gerçek üzerinde çalışılan ve bir çok soru işareti olan yerler var. Bunun dışında karşına çıkmış "tanrı hepimizi topraktan yarattı o kadar" diyen bir adamla, onun dini görüşlerini ezmeden tartışmak çok ciddi sabır ve empati gerektirir. Kim haklı? Bilmiyorum ki bunu Kök hücresi doktorası yapmış, din sosyolojisi üzerinde tezi olan, evrim biyolojisi üzerine hayatını vermiş insanlarla sohpetler etmiş biri olarak söylüyorum. (İllede kimlik patlaması yaşatacaksınız insana)

Sonunda kavga edeceğim tartışmalara girmiyorum. O kadar ermiş biri değilim. Ve mütevaziyim ki yukarıdaki yazdığım çalışmalarıma rağmen kendimi evrim, din konularında aciz hissediyorum.

Size tavsiyem; "Evrim vardır - Din yoktur" "Din vardır, hepimiz yaratıldık, evrim günahtır kakadır" gibi altını doldurmakta zorlanacağınız söylemlerden kaçının. Çünkü söyleyeceğiniz herşey spekülasyondan ileri gidemeyecektir, inanın. Hah kendini evrim uzmanı olarak görenlerinizin ise yeri akedemik alanlardır. :wink:

Vaktim olsa da İngilterede bir klise papazının sırf merakından, evrim biyolojisi üzerine doktora yapana kadar çalışmasının hikayesini anlatsam.

Aslında çok zevkli konular ama yaşım kemale erdi, artık evrimci, evrim inancı, dinci, dinsiz konularında spekülasyon yapacak yaşı geçtim. Bilmediğim konuda susuyorum, bildiğim konular da ise benimle aynı yada fazla bilgi birikimine sahip kişilerle konuşuyorum. Bence siz de öyle yapın. :wink:

#3515004  gönderen hasan-76
 11.04.2016 - 16:46:01
'İnanmak' kelimesinin bilimsel bir teoriyi irdelemek için kullanılması , teraziyle uzunluk ölçmeye benziyor.
İnanmak kelimesinin anlamı TDK sözlük:
1.Bir şeyi doğru olarak benimsemek
2.Birini doğru sözlü olarak bilmek, güvenmek
3.Bir şeyin varlığını, doğruluğunu kabul etmek
4. Sevecek, güvenecek ve bağlanacak en yüksek varlık olarak bilmek, iman etmek
5.Kanarak aldanmak
6.İman etmek

Bilim kelimesi TDK:
1.Evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi, ilim
2.Genel geçerlik ve kesinlik nitelikleri gösteren yöntemli ve dizgesel bilgi
3. Belli bir konuyu bilme isteğinden yola çıkan, belli bir amaca yönelen bir bilgi edinme ve yöntemli araştırma süreci

İnanmak kabul etmektir. Kanıt, ölçme, bilgi biriktirme, sistematize etme, tümevarım, tümdengelim, , hipotez oluşturma, eleştiriye açık olma ve hatta vazgeçip yeniden herşeyi yeniden , yeniden yapma gibi bilimsel araç ve yolları benimsemez. İnanmak statiktir, durur, akmaz, kokar. Soru yoktur, şüpheyi asla kabul etmez. Kanıt bulmaya ihtiyacı yoktur. Zeus var deniliyorsa ona inanırsın. Kimse Zeus'un ilişkilerini sorgulamaz , şüphe duymaz.

Bilim sorar, sorgular, şüphelenir böylece tazelenir. Evrim teorisi eksik mi, yanlış mı? bilimle uğraşmak istiyorsan çürüt, yeni bir hipotez kur, teori olması için uğraş, çabala... Ha yok ben inanç insanıyım diyorsan Zeus'a , Hera'ya, Poseidon'a, Apollo'ya devam
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18