Perşembe , Ekim 17 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18

Evrim teorisine inanıyor musunuz?

Evet
71
46%
Hayır
84
54%

Re: Evrim Teorisine inanıyor musunuz?

#3513878  gönderen drscafoid01
 10.04.2016 - 20:35:12
ahuramazda yazdı:
johncartermd yazdı:evrim teorisi bi inanç sistemi değildir.
o yüzden inanmıyoruz elbette.
yapabildiğimiz tek şey yıllardır üzerinde araştırma yapan tezler ve antitezler üreten biyolojinin, tıbbın bugünümüze gelmesini sağlayan bilim adamlarının önünde saygıyla eğilmek.

Başlığı ana sayfada gördüğüm an aklıma gelen tam da bu cümleler oldu. bir anda tokat yermişçesine aklım başıma geldi ve 15 16 sayfalık gereksizlikleri okuma girişiminden vazgeçtim. saygılar john bey, resmen yapıştırmışsın.

neyse.

her şey bir yana inançla bilimi kesiştirmek gereksiz ve daha da kötüsü gerici bir yaklaşım. gerici, çünkü bildiğin seni geriletiyor. avrupalılar ne zamanki bu kesiştirmeyi bitirip bunların iki ayrı konu olduğunu kabul ettiyse, o zaman uçmaya başladılar, hala da uçuyorlar. bizi ve bizler gibilerini ise görüyoruz, anlatmaya gerek yok.

evrime gelince, evrim biyolojisi pozitif bilimdir ve kanıtlarını görürsün ve evet, katılıyorum, dersin. katılmıyorum diyorsan da seninle kafa yormaya gerek yoktur.nokta. saygılar,sevgiler.. :)
en dogmatik dinlerden bile daha dogmatiksiniz.nasıl oluştuysak oluştuk artık sorgulama düşünme diyorsunuz.matematik bilimine inanıyorsan olasılık hesabı bilimsel olarakta sizi kesinkez yalanladıgı için şimdi artık oluştuk bunun hesabı olmaz diyorsunuz(tüm evrimciler ilk oluşmayı deilde hep türden türe geçişi anlatıkları için).
asla bilim yapmıyorsunuz.evrimi bir dogmatik inanç gibi kabullenmişsiniz.bukadar tesadüfe inanmak çok ciddi bir inanç gerektirir.tesadüfen oluştugunu idda ettiniz böbrek 5 dk da kanı mükemmel temizlerken diyaliz cihazları(ki tesadüfen oluştunu düşünmüyorsunuzdur umarım) 3-5 saatte düşük performansta temizlemeye çalişiyor ancak.belki ilerde böbrek gibi çalişan bir makina yapılır 50 yıl sonra ama bu tesadüfen deil insanlığın var oluşundan beri biriken bilgi birikiminin mükemmel yaratılmış beyinlerde harmanlanmasıyla olucak,tesadüfen asla deil.
insanları kandırmayı artık bırakın.madem billim insanısınız yalan yanlış bilgi vericeğinize girin labratuvara evrim gibi kanıtlanamaz sıfır ihtimallerle deilde gerçek bilim gibi% 100 ihtimalli işler yap.
en basit proteinlerden olan hemoglobin 576 amino asitin kuarterner yapıda hemin ve demir atomlarının mükemmel konfigürasyonda tesadüfen oluşma ihtimalinin 1/ 20 üzeri 600 iken ve düşünki tek bir amino asiti yer değiştirdiğinde(6. aminoasit olan glutamik asit yerine valin geçtiğinde) illet hastalıklar ortaya çıkarken ve daha kompleks milyarlarca protein ve molekül varken neyin bilimini yapıyorlar,ancak kendi inançlarının.
her inanca saygım var ama evri inancı ilkel afrika dinleri seviyesindedir ancak.hadi tesadüfen olduk nasıl olurda bu tesadüfen oluşan moleküller hadi 4 lü kod sistemiyle(ki yazılım programları ikili kod sistemiyle olur oda tesadüf olmadıgını bilirsin artık) hadi genetik bilgi oluşturalım yazıya dökelim amacımız ileriki nesillere bunu aktarmak olsun der.inancında özgürsün ama insanları kandırmayın lütfen.ilahi dinlerden nefret edebilirsin .evrim dinine(bu kadar tesadüfe inanmak inanılmaz bi inanç gerektirdiği için din diyorum)inananlara ilkel evrim dininle size mutluluklar
Kullanıcı avatarı

#3513904  gönderen ahuramazda
 10.04.2016 - 20:54:16
drscafoid01 yazdı:
ahuramazda yazdı:
johncartermd yazdı:evrim teorisi bi inanç sistemi değildir.
o yüzden inanmıyoruz elbette.
yapabildiğimiz tek şey yıllardır üzerinde araştırma yapan tezler ve antitezler üreten biyolojinin, tıbbın bugünümüze gelmesini sağlayan bilim adamlarının önünde saygıyla eğilmek.

Başlığı ana sayfada gördüğüm an aklıma gelen tam da bu cümleler oldu. bir anda tokat yermişçesine aklım başıma geldi ve 15 16 sayfalık gereksizlikleri okuma girişiminden vazgeçtim. saygılar john bey, resmen yapıştırmışsın.

neyse.

her şey bir yana inançla bilimi kesiştirmek gereksiz ve daha da kötüsü gerici bir yaklaşım. gerici, çünkü bildiğin seni geriletiyor. avrupalılar ne zamanki bu kesiştirmeyi bitirip bunların iki ayrı konu olduğunu kabul ettiyse, o zaman uçmaya başladılar, hala da uçuyorlar. bizi ve bizler gibilerini ise görüyoruz, anlatmaya gerek yok.

evrime gelince, evrim biyolojisi pozitif bilimdir ve kanıtlarını görürsün ve evet, katılıyorum, dersin. katılmıyorum diyorsan da seninle kafa yormaya gerek yoktur.nokta. saygılar,sevgiler.. :)
en dogmatik dinlerden bile daha dogmatiksiniz.nasıl oluştuysak oluştuk artık sorgulama düşünme diyorsunuz.matematik bilimine inanıyorsan olasılık hesabı bilimsel olarakta sizi kesinkez yalanladıgı için şimdi artık oluştuk bunun hesabı olmaz diyorsunuz(tüm evrimciler ilk oluşmayı deilde hep türden türe geçişi anlatıkları için).
asla bilim yapmıyorsunuz.evrimi bir dogmatik inanç gibi kabullenmişsiniz.bukadar tesadüfe inanmak çok ciddi bir inanç gerektirir.tesadüfen oluştugunu idda ettiniz böbrek 5 dk da kanı mükemmel temizlerken diyaliz cihazları(ki tesadüfen oluştunu düşünmüyorsunuzdur umarım) 3-5 saatte düşük performansta temizlemeye çalişiyor ancak.belki ilerde böbrek gibi çalişan bir makina yapılır 50 yıl sonra ama bu tesadüfen deil insanlığın var oluşundan beri biriken bilgi birikiminin mükemmel yaratılmış beyinlerde harmanlanmasıyla olucak,tesadüfen asla deil.
insanları kandırmayı artık bırakın.madem billim insanısınız yalan yanlış bilgi vericeğinize girin labratuvara evrim gibi kanıtlanamaz sıfır ihtimallerle deilde gerçek bilim gibi% 100 ihtimalli işler yap.
en basit proteinlerden olan hemoglobin 576 amino asitin kuarterner yapıda hemin ve demir atomlarının mükemmel konfigürasyonda tesadüfen oluşma ihtimalinin 1/ 20 üzeri 600 iken ve düşünki tek bir amino asiti yer değiştirdiğinde(6. aminoasit olan glutamik asit yerine valin geçtiğinde) illet hastalıklar ortaya çıkarken ve daha kompleks milyarlarca protein ve molekül varken neyin bilimini yapıyorlar,ancak kendi inançlarının.
her inanca saygım var ama evri inancı ilkel afrika dinleri seviyesindedir ancak.hadi tesadüfen olduk nasıl olurda bu tesadüfen oluşan moleküller hadi 4 lü kod sistemiyle(ki yazılım programları ikili kod sistemiyle olur oda tesadüf olmadıgını bilirsin artık) hadi genetik bilgi oluşturalım yazıya dökelim amacımız ileriki nesillere bunu aktarmak olsun der.inancında özgürsün ama insanları kandırmayın lütfen.ilahi dinlerden nefret edebilirsin .evrim dinine(bu kadar tesadüfe inanmak inanılmaz bi inanç gerektirdiği için din diyorum)inananlara ilkel evrim dininle size mutluluklar

kendimi asla dogmatik düşünen biri olarak göremeyecek kadar katı dogmayım :) :)

üzgünüm, ilk iki cümlenden sonrasını okuma gereği duymadım. yalan olmasın, son cümleni okudum bi de :) böylesine uzun yazabilen biriyle uğraşamam. gidip anlamlı ve dahası, faydalı bir şeyler okumayı tercih ederim, ısrarcı olursan belki okurum ulu mesajını :) kolaylıklar dilerim kardeş, umarım çok başarılı ve memnun olursun hayatının geri kalanında.. :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3514014  gönderen drscafoid01
 10.04.2016 - 21:58:31
ahuramazda yazdı:
drscafoid01 yazdı:
ahuramazda yazdı:

neyse.

kendimi asla dogmatik düşünen biri olarak göremeyecek kadar katı dogmayım :) :)

üzgünüm, ilk iki cümlenden sonrasını okuma gereği duymadım. yalan olmasın, son cümleni okudum bi de :) böylesine uzun yazabilen biriyle uğraşamam. gidip anlamlı ve dahası, faydalı bir şeyler okumayı tercih ederim, ısrarcı olursan belki okurum ulu mesajını :) kolaylıklar dilerim kardeş, umarım çok başarılı ve memnun olursun hayatının geri kalanında.. :)
teşekürederim dostum.boşver keyfine bak.
Kullanıcı avatarı

#3514057  gönderen mhurkan
 10.04.2016 - 22:34:12
spironolakton yazdı:
mhurkan yazdı:
spironolakton yazdı: Evrime inaniyorsunuz doğru mu anladim hocam. Daha doğrusu şöyle sorayim.evrimi kabul edip Allaha inananlar da var inanmayanlar da..siz hangi gruptansiniz merak ettim.
Evrime inanmak kelimesi, bilimsel içeriğin paylaşıldığı bir forumda çok komik duruyor. Evrim ile din alakalı şeyler değiller ki...

Evrime inananlar, Allah'a inananlar gibi çok komik şeyleri tartışma yaşını geçtiğimizi düşünüyorum. Evrim Teorisi bir metodolojidir. Bunu bilim kullanır. Senin inancın ise o bambaşka bir şeydir. Bir yaratıcıya inanırsın ya da inanmazsın.

Bırakın dini din adamları tartışsın, evrimi de evrimciler. :wink:
Ay iyi komik geldiyse gül...belki dalga geciyorum burada sana ne kardeşim..illa birilerinin yazdgna komiksin diyip bi ego tatmini hali olacak dimi.hele su goz kirpmaniz yok mu orasi nirvana duygunuz zaten..durumunuz çok vahim😁
Ego mu tatmin ettim rahatladım. Komiksin işte komiksin komiiiik. :wink:

#3514071  gönderen spironolakton
 10.04.2016 - 22:45:47
mhurkan yazdı:
spironolakton yazdı:
mhurkan yazdı: Evrime inanmak kelimesi, bilimsel içeriğin paylaşıldığı bir forumda çok komik duruyor. Evrim ile din alakalı şeyler değiller ki...

Evrime inananlar, Allah'a inananlar gibi çok komik şeyleri tartışma yaşını geçtiğimizi düşünüyorum. Evrim Teorisi bir metodolojidir. Bunu bilim kullanır. Senin inancın ise o bambaşka bir şeydir. Bir yaratıcıya inanırsın ya da inanmazsın.

Bırakın dini din adamları tartışsın, evrimi de evrimciler. :wink:
Ay iyi komik geldiyse gül...belki dalga geciyorum burada sana ne kardeşim..illa birilerinin yazdgna komiksin diyip bi ego tatmini hali olacak dimi.hele su goz kirpmaniz yok mu orasi nirvana duygunuz zaten..durumunuz çok vahim😁
Ego mu tatmin ettim rahatladım. Komiksin işte komiksin komiiiik. :wink:
E senin su anki halin kadar komik olamam tabi ama ben de kendi capimda belki biraz iste😁
Kullanıcı avatarı

#3514078  gönderen mhurkan
 10.04.2016 - 22:50:50
spironolakton yazdı: E senin su anki halin kadar komik olamam tabi ama ben de kendi capimda belki biraz iste😁
Bu arada bizim oralarda, insanlara komik demek iyi niyet ifadesidir. Bi de Evrim Dinin mensupları olarak, peygamberimiz Darwin efendinin buyruklarını yerine getirmemiz engellenemez. (İşte komik olan budur)

Evrim metodolojisini her zaman daha inandırıcı ve yol gösterici bulmakla birlikte hiç bir zaman, yukarıda yaptığım "komiklik gibi" onu bir inanç olarak görmedim.

#3514090  gönderen spironolakton
 10.04.2016 - 22:56:13
mhurkan yazdı:
spironolakton yazdı: E senin su anki halin kadar komik olamam tabi ama ben de kendi capimda belki biraz iste😁
Bu arada bizim oralarda, insanlara komik demek iyi niyet ifadesidir. Bi de Evrim Dinin mensupları olarak, peygamberimiz Darwin efendinin buyruklarını yerine getirmemiz engellenemez. (İşte komik olan budur)

Evrim metodolojisini her zaman daha inandırıcı ve yol gösterici bulmakla birlikte hiç bir zaman, yukarıda yaptığım "komiklik gibi" onu bir inanç olarak görmedim.
Bizim oralarda dalga ifadesidir arkadaşim😁biseyler demissin ama senin kafan yerinde mi emin değilim bunlari ciddiye alamicam o yüzden. Kolay gelsin
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3514091  gönderen mhurkan
 10.04.2016 - 22:56:55
spironolakton yazdı:
mhurkan yazdı:

Bizim oralarda dalga ifadesidir arkadaşim😁biseyler demissin ama senin kafan yerinde mi emin değilim bunlari ciddiye alamicam o yüzden. Kolay gelsin
O zaman sana da gükle güle. Tatil iyi gelir.
Kullanıcı avatarı

#3514206  gönderen norcuron
 11.04.2016 - 00:02:23
Murid yazdı:
norcuron yazdı:adaptasyon evrimin başlangıcıdır..adaptasyondan sonra türleşme oluşur...bazen 100bin nesil bazen 1milyon nesillik zaman gerekir...

lenski bakteriler hızlı ürediği için bu deneye başlamış ve sitrat üretemeyen e. coli üretmeye başlamış...bu adaptasyondan öte bir olaydır...artık sitrat üreten e.coli ile diğerini aynı kefeye koyamazsın..farklı türler oluşmuş oluyor

bunu adam 20 yıl gibi kısa bir zamanda göstermeyi başarmış..deney hala devam ediyor...
Neden farklı türler olsunlar ki hocam. Genetiğinde vardır belki ve koşullar bu durumu gerektirdiğinde de sitrat kullanmaya başlamışlardır.
bu çeşit bir farklılaşma türleşmedir..evrim çok yavaş ilerlediği için algılamak biraz zor oluyor..çok fazla değişken var...ve bakterinin yada canlının nasıl evrim geçireceği bilinemez...

biz insanlar 100 milyon yıl sonra farklı olacağız..ama nasıl bir farklılık bunu bilemeyiz..belkide yok olacağız...

ama bu tarz bakteri deneyleri arttıkça evrim daha iyi anlaşılacak tabi yine biyolojiden anlayan insanlar için

bakterinin ne olduğunu bilmeyen insanlar yine anlayamaz...
Kullanıcı avatarı

#3514212  gönderen norcuron
 11.04.2016 - 00:05:36
spironolakton yazdı:
norcuron yazdı:adaptasyon evrimin başlangıcıdır..adaptasyondan sonra türleşme oluşur...bazen 100bin nesil bazen 1milyon nesillik zaman gerekir...

lenski bakteriler hızlı ürediği için bu deneye başlamış ve sitrat üretemeyen e. coli üretmeye başlamış...bu adaptasyondan öte bir olaydır...artık sitrat üreten e.coli ile diğerini aynı kefeye koyamazsın..farklı türler oluşmuş oluyor

bunu adam 20 yıl gibi kısa bir zamanda göstermeyi başarmış..deney hala devam ediyor...
Evrime inaniyorsunuz doğru mu anladim hocam. Daha doğrusu şöyle sorayim.evrimi kabul edip Allaha inananlar da var inanmayanlar da..siz hangi gruptansiniz merak ettim.
Evrimi kabul edip Allaha inanmak fantastik bir düşünce tarzıdır sadece...

ikisi birbiriyle çelişir...ama inanmak suç değil inanabilirsin
Kullanıcı avatarı

#3514231  gönderen norcuron
 11.04.2016 - 00:14:38
mhurkan yazdı:
norcuron yazdı: evrim birçok kez kanıtlanmıştır

şimdiki biyoloji evrimin üzerine kuruludur
Sanırım bazı bilimsel konularda eksikliklerin var. Evrim Teorisinde yazan teori ne demektir? Evrim Kanunu denmemesinin nedeni nedir? Bir teorinin tam anlamı ile kanıtlanması için neler gerekir; "Tekraranabilir olması, herkes tarafından aynı sonuçlara ulaşılması, aynı ortamda benze sonuçlar doğurması."

Bu basit bilimsel teori üzerinden gidersek, evrim, günümüz biyoloji ve tıp bilimine ışık tutan, ama günümüz teknelojisi ile "tekraranabilir" olmadığı için kanıtlamadığından teori halinde kalan bir metadolojidir.

Tanımlamaları iyi yapmak lazım aman dikkat. :wink:
artık bilim kanun lafını pek kullanmıyor.. eskiden yerçekimi kanunu diye geçen ve kaynaklarda hala böyle yazan kanunlar bile değiştirilip teori denmeye başlanıyor...

bilimden hiçbir zaman kesinlik yoktur olamaz...

evrim teorisi zaten deneylerle tekrar tekrar kanıtlanıyor..günümüzdede kanıtlanmaya devam ediyor...

evet tür listesi yapılırken mesela insan türü araştırılırken yeni keşifler bulunuyor ve tür yada cins adları değişebiliyor..buda olması gereken bişey...

ama türleşme yok yada evrim yok diyen tek bir bilim otoritesi yok...harun yahya hariç

ama neandertaller insan yani homo sapiens türüne mi ait yoksa başlı başına ayrı bir tür mü bunun tartışması devam ediyor..
Kullanıcı avatarı

#3514278  gönderen Murid
 11.04.2016 - 00:43:32
norcuron yazdı:
Murid yazdı:

Neden farklı türler olsunlar ki hocam. Genetiğinde vardır belki ve koşullar bu durumu gerektirdiğinde de sitrat kullanmaya başlamışlardır.
bu çeşit bir farklılaşma türleşmedir..evrim çok yavaş ilerlediği için algılamak biraz zor oluyor..çok fazla değişken var...ve bakterinin yada canlının nasıl evrim geçireceği bilinemez...

biz insanlar 100 milyon yıl sonra farklı olacağız..ama nasıl bir farklılık bunu bilemeyiz..belkide yok olacağız...

ama bu tarz bakteri deneyleri arttıkça evrim daha iyi anlaşılacak tabi yine biyolojiden anlayan insanlar için

bakterinin ne olduğunu bilmeyen insanlar yine anlayamaz...
İhtimaller üzerinden bilim yapılmaz hocam. Kanıt lazım. Deney ve gözlemle ispat lazım. Eğer böyle olursa veya şöyle olmuşsa diyerek ancak yola çıkılır. Yolun sonu bu değildir.

Canlılar arasında benzer özellikler bulunabilir. Bunlar aynı tür olduklarını göstermez.
Canlılar arasında farklılıklar da olabilir. Bunlar da farklı bir tür olduklarını göstermez değil mi.

Sınıflandırmayı neye göre yaptığımız ve bizim türleri nasıl ayırdığımız sadece bizi sistematik yapar. Herhangi bir teze bu sistematiği kanıt olarak sunamayız.

Yaratılışı arayan hipotezlerin hiçbiri kanıtlanmamıştır. Varsayımdan öte değildir hiçbiri. Bu nedenle açılan bu inanıyor musun başlığı düşünce olarak doğru olmakla beraber bilimsellikle alakası olmayan bir başlık. Siz de dilediğinize inanabilirsiniz hocam ama bunu bilim diye sunmayın lütfen.

Son olarak bakteri nedir öğrenebilirsem o zaman sizinle tekrar sohbet edebilmeyi umutla bekleyeceğim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3514322  gönderen clopidogrel
 11.04.2016 - 01:26:54
inanılmaz..tek kelimeyle inanılmaz..Türkiyenin içler acisi bilimsel ve biyolojik portresine bakınız..Drtus adlı cogunlugu hekim ve yahut temel biyoloji egitimi almis 100.000 uyesi bulunan bir sitede Evrime inaniyormusunuz anketine evet cevabı yüzde 50 bile değil..Bu inanılmaz..din ve bilim çatışmaz..Allah insanı Evrim ile halketmistir.burada kurana islama uymayan hiç bir yan yok.Nuh süresi 17. âyet der ki biz sizi yerden bitki olarak bitirdik.bitki gibi değil. bitki olarak. meraklısına hem Kuran'dan hem bilimsel makalelerden ispatlar mevcuttur..

#3514324  gönderen clopidogrel
 11.04.2016 - 01:33:00
Allahtan iyi kotu biraz batı medeniyeti gördük fiziksel ve sosyolojik yakinliklarimiz oldu..yoksa bırakın evrimi suudiler gibi henüz dünya dönüyor mu dönmüyor mu tartışması yapardık.ki anket yapılsa bu sitede bile 100 de 100 çıkmaz dünyanın döndüğü..
Yunus 100 der ki 'Allah aklını kullanmayanlarin üzerine pislik yağdırir..' helak olsak yeri var yeminle..başka bi sözüm yok..
Kullanıcı avatarı

#3514804  gönderen mhurkan
 11.04.2016 - 14:15:56
norcuron yazdı:
artık bilim kanun lafını pek kullanmıyor.. eskiden yerçekimi kanunu diye geçen ve kaynaklarda hala böyle yazan kanunlar bile değiştirilip teori denmeye başlanıyor...

bilimden hiçbir zaman kesinlik yoktur olamaz...

evrim teorisi zaten deneylerle tekrar tekrar kanıtlanıyor..günümüzdede kanıtlanmaya devam ediyor...

evet tür listesi yapılırken mesela insan türü araştırılırken yeni keşifler bulunuyor ve tür yada cins adları değişebiliyor..buda olması gereken bişey...

ama türleşme yok yada evrim yok diyen tek bir bilim otoritesi yok...harun yahya hariç

ama neandertaller insan yani homo sapiens türüne mi ait yoksa başlı başına ayrı bir tür mü bunun tartışması devam ediyor..
Evrim biyoloğu değilim. Din adamı da değilim. O nedenle bu konuda daha fazla yorum yapmayacağım. Ancak ne evrim ne de din 1-2 kitap okumakla kavranmıyor. O nedenle ne evrim ne de din kanıta dayalı bir şekilde anlaşılamıyor. Anlaşılır diyenler gitsin evrim biyologları ile konuşsun.

Sonuç olarak ne din ne de evrim tartışmayı sevmediğim, lastik gibi uzayan konulardır. Dünyanın en ünlü bilim adamlarının bile, koyu tartışmalar yaptığı bir konuda, atıp tutmak benim tarzım değil.

O nedenle ben müsadenizle çekiliyorum. :lol:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu arada kavga gürültü yapmayın. Herkes aynı şekilde düşünmek zroudan değil. :wink:
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18