Perşembe , Ekim 17 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18

Evrim teorisine inanıyor musunuz?

Evet
71
46%
Hayır
84
54%
Kullanıcı avatarı

#3513085  gönderen Murid
 09.04.2016 - 21:58:54
norcuron yazdı:lensky nin e coli deneyini bir okuyun

türleşme için yapılmış oldukça güzel bir deney
Sitratla ilgili kısmı diyorsunuz sanırım. Yine de bunun evrime nasıl kanıt sağladığını anlayamadım hocam. E.coli sitratı kulanamayan bir bakteri mi ki acaba ? E.coli'yi ne kadar iyi tanıyoruz. Bunun bir adaptasyon olmadığını nasıl bilebiliriz ?
Kullanıcı avatarı

#3513093  gönderen norcuron
 09.04.2016 - 22:09:03
adaptasyon evrimin başlangıcıdır..adaptasyondan sonra türleşme oluşur...bazen 100bin nesil bazen 1milyon nesillik zaman gerekir...

lenski bakteriler hızlı ürediği için bu deneye başlamış ve sitrat üretemeyen e. coli üretmeye başlamış...bu adaptasyondan öte bir olaydır...artık sitrat üreten e.coli ile diğerini aynı kefeye koyamazsın..farklı türler oluşmuş oluyor

bunu adam 20 yıl gibi kısa bir zamanda göstermeyi başarmış..deney hala devam ediyor...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3513102  gönderen nando
 09.04.2016 - 22:17:07
yani sen evrime inanıyorsun diye evrim de sana inanmak zorunda mı?
Kullanıcı avatarı

#3513106  gönderen Murid
 09.04.2016 - 22:19:20
norcuron yazdı:adaptasyon evrimin başlangıcıdır..adaptasyondan sonra türleşme oluşur...bazen 100bin nesil bazen 1milyon nesillik zaman gerekir...

lenski bakteriler hızlı ürediği için bu deneye başlamış ve sitrat üretemeyen e. coli üretmeye başlamış...bu adaptasyondan öte bir olaydır...artık sitrat üreten e.coli ile diğerini aynı kefeye koyamazsın..farklı türler oluşmuş oluyor

bunu adam 20 yıl gibi kısa bir zamanda göstermeyi başarmış..deney hala devam ediyor...
Neden farklı türler olsunlar ki hocam. Genetiğinde vardır belki ve koşullar bu durumu gerektirdiğinde de sitrat kullanmaya başlamışlardır.

#3513110  gönderen spironolakton
 09.04.2016 - 22:20:50
norcuron yazdı:adaptasyon evrimin başlangıcıdır..adaptasyondan sonra türleşme oluşur...bazen 100bin nesil bazen 1milyon nesillik zaman gerekir...

Evrime inaniyorsunuz doğru mu anladim hocam. Daha doğrusu şöyle sorayim.evrimi kabul edip Allaha inananlar da var inanmayanlar da..siz hangi gruptansiniz merak ettim.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3513111  gönderen nando
 09.04.2016 - 22:22:46
ıq um 200ün üstüne çıkmadan evrim mevrim düşünemem ben.hiç bir maymun trigonometri çözebilir mi?ıq su 160 olanlar ufaktan düşünmeye başlasın yani.hiç.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3513116  gönderen the_dr
 09.04.2016 - 22:30:29
sitemizin bir üyesinin tuğçe kazaz olma ihtimali var bence.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3513129  gönderen vedatmilor
 09.04.2016 - 22:41:29
Şu ortama salıcan aslında Bedük'ü, sonra yaslanıcan arkana:)
Kullanıcı avatarı

Re:

#3513243  gönderen EvanSolomon
 10.04.2016 - 00:36:46
Anketi yapan arkadaş tıp fakültesi mezunu değildir diye umuyorum. Benim takıldığım nokta evet veya hayır denmesi değil, Bir "teori"ye inanılıp inanılmadığının sorgulanması. Bu bir teori dir destekler veya desteklemezsiniz, doğrulayacak ya da çürütecek kanıtlar sunarsınız; ama bir teoriye inanılmaz. Bir dine inanılır, bir ideolojiye belki inanılır ama teoriye değil. Zira herkesin kabul etmesi gereken bir konu olsa "teori" değil "kanun" olurdu. Yerçekimi ingilizce kitaplarda Newton's "law" diye geçiyor, theory diye değil. Bilimle uğraşan insanların teoriye inanılıp inanılmaması gerektiğini tartışması ağlanacak bir durum. Yeterli kanıt olmadığını düşünebilirsiniz, ama inanmamak ??? ortaokul - lise biyoloji eğitiminde bir eksiklik var bu ülkede...
Kullanıcı avatarı

Re:

#3513246  gönderen burakb
 10.04.2016 - 00:43:19
yeni nesil dizileme yöntemlerinde türler arası korunmuş dizileri biyoinformatikte kullanıyoruz mesela...
Kullanıcı avatarı

Re: Evrim Teorisine inanıyor musunuz?

#3513563  gönderen mhurkan
 10.04.2016 - 17:42:24
norcuron yazdı: evrim birçok kez kanıtlanmıştır

şimdiki biyoloji evrimin üzerine kuruludur
Sanırım bazı bilimsel konularda eksikliklerin var. Evrim Teorisinde yazan teori ne demektir? Evrim Kanunu denmemesinin nedeni nedir? Bir teorinin tam anlamı ile kanıtlanması için neler gerekir; "Tekraranabilir olması, herkes tarafından aynı sonuçlara ulaşılması, aynı ortamda benze sonuçlar doğurması."

Bu basit bilimsel teori üzerinden gidersek, evrim, günümüz biyoloji ve tıp bilimine ışık tutan, ama günümüz teknelojisi ile "tekraranabilir" olmadığı için kanıtlamadığından teori halinde kalan bir metadolojidir.

Tanımlamaları iyi yapmak lazım aman dikkat. :wink:
Kullanıcı avatarı

#3513566  gönderen mhurkan
 10.04.2016 - 17:46:00
spironolakton yazdı: Evrime inaniyorsunuz doğru mu anladim hocam. Daha doğrusu şöyle sorayim.evrimi kabul edip Allaha inananlar da var inanmayanlar da..siz hangi gruptansiniz merak ettim.
Evrime inanmak kelimesi, bilimsel içeriğin paylaşıldığı bir forumda çok komik duruyor. Evrim ile din alakalı şeyler değiller ki...

Evrime inananlar, Allah'a inananlar gibi çok komik şeyleri tartışma yaşını geçtiğimizi düşünüyorum. Evrim Teorisi bir metodolojidir. Bunu bilim kullanır. Senin inancın ise o bambaşka bir şeydir. Bir yaratıcıya inanırsın ya da inanmazsın.

Bırakın dini din adamları tartışsın, evrimi de evrimciler. :wink:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3513622  gönderen akandemir
 10.04.2016 - 18:18:01
ne farkeder
Kullanıcı avatarı

Re: Evrim Teorisine inanıyor musunuz?

#3513756  gönderen ahuramazda
 10.04.2016 - 19:25:45
johncartermd yazdı:evrim teorisi bi inanç sistemi değildir.
o yüzden inanmıyoruz elbette.
yapabildiğimiz tek şey yıllardır üzerinde araştırma yapan tezler ve antitezler üreten biyolojinin, tıbbın bugünümüze gelmesini sağlayan bilim adamlarının önünde saygıyla eğilmek.

Başlığı ana sayfada gördüğüm an aklıma gelen tam da bu cümleler oldu. bir anda tokat yermişçesine aklım başıma geldi ve 15 16 sayfalık gereksizlikleri okuma girişiminden vazgeçtim. saygılar john bey, resmen yapıştırmışsın.

neyse.

her şey bir yana inançla bilimi kesiştirmek gereksiz ve daha da kötüsü gerici bir yaklaşım. gerici, çünkü bildiğin seni geriletiyor. avrupalılar ne zamanki bu kesiştirmeyi bitirip bunların iki ayrı konu olduğunu kabul ettiyse, o zaman uçmaya başladılar, hala da uçuyorlar. bizi ve bizler gibilerini ise görüyoruz, anlatmaya gerek yok.

evrime gelince, evrim biyolojisi pozitif bilimdir ve kanıtlarını görürsün ve evet, katılıyorum, dersin. katılmıyorum diyorsan da seninle kafa yormaya gerek yoktur.nokta. saygılar,sevgiler.. :)

#3513870  gönderen spironolakton
 10.04.2016 - 20:29:49
mhurkan yazdı:
spironolakton yazdı: Evrime inaniyorsunuz doğru mu anladim hocam. Daha doğrusu şöyle sorayim.evrimi kabul edip Allaha inananlar da var inanmayanlar da..siz hangi gruptansiniz merak ettim.
Evrime inanmak kelimesi, bilimsel içeriğin paylaşıldığı bir forumda çok komik duruyor. Evrim ile din alakalı şeyler değiller ki...

Evrime inananlar, Allah'a inananlar gibi çok komik şeyleri tartışma yaşını geçtiğimizi düşünüyorum. Evrim Teorisi bir metodolojidir. Bunu bilim kullanır. Senin inancın ise o bambaşka bir şeydir. Bir yaratıcıya inanırsın ya da inanmazsın.

Bırakın dini din adamları tartışsın, evrimi de evrimciler. :wink:
Ay iyi komik geldiyse gül...belki dalga geciyorum burada sana ne kardeşim..illa birilerinin yazdgna komiksin diyip bi ego tatmini hali olacak dimi.hele su goz kirpmaniz yok mu orasi nirvana duygunuz zaten..durumunuz çok vahim😁
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18