Perşembe , Ekim 17 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

sen önce o gömleğin hesabını ver

#3099361  gönderen ruzgargibigecti_
 23.01.2015 - 15:46:06
Hz Ömerin gömlek hadisesini hemen herkes bilir.ama o kadar güzel ve utopik geliyor ki bi daha hatırlatmak istedim.

Hz. Ömer Halife. Hutbede halka sesleniyor: “Dinleyin ve itaat edin!” Oradan adı sanı bilinmeyen bir vatandaş, devlet başkanına haykırıyor: “Ne dinleriz ne de itaat ederiz.” Camide derin bir sessizlik! Kim bilir belki de Halife’den azar bekliyorlar.

Ama öyle olmuyor; Hz. Ömer “Neden?” diye soruyor vatandaşına. “Ya Emirelmüminîn! Herkese kumaş dağıtıldı; ama hiçbirimiz o kumaştan bir gömlek diktiremedi. Şimdi görüyorum ki sen o kumaştan bir gömlek yaptırmışsın. Bir de kalkıp bize nasihat ediyorsun.”

Koca Halife’de ne hiddet ne şiddet. Belki de gizliden gizliye bir memnuniyet yaşıyor. Çünkü tâ baştan sormuştu insanlara: “Ben yanlış yaparsam beni nasıl düzeltirsiniz?” Sıradan insanların hakperestçe söylediği şu cevabı alınca sevinmiş, Allah’a şükretmişti: “Seni kılıçlarımızla düzeltiriz.” Demek ki halk soruyordu, sorguluyordu. Demiyordu ki; “Bu insan halifedir, dolayısıyla hesap vermek zorunda değildir.” Suçlamayı örtbas etme yerine meselenin iç yüzünü rahatlıkla izah ediyor Halife. “Oğlum Abdullah, kalk ve gerçeği söyle.” diyor. Hazreti Abdullah izah ediyor: “Doğrudur, o kumaştan bir gömlek yapmak imkânsızdı; ancak ben kendi hissemi babama verdim. O kumaşları bir araya getirdik, babama gömlek diktirdik.” Camiye huzur geldi yeniden. Ve vatandaşların gür sedası Mescit’te yankılandı:
“Şimdi konuş ya Halife! Hem dinleriz hem de itaat ederiz!”
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3099450  gönderen drsafa
 23.01.2015 - 17:29:16
Ben kendi çapında muhafazakar sayılabilecek bir insanım elbette yukarda anlatılanlar gerçekten ibretlik ama bence insanlara özellikle gençlere çocuklara dürüstlük ahlaklı olmak dini referanslardan bağımsız bir şekilde anlatılmalı öğretilmeli dini değerler kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden yalan söylememe başkasının hakkını gasp etmeme gibi evrensel ahlaki değerler kişilerin kendi yorumlamasına göre yozlaştırılabiliyor düpedüz hırsızlık sanki kahramanlıkmış gibi gösterilebiliyor benim almanyada doğup büyümüş bir arkadaşım vardı yalan söylemeyi türkiyede öğrendim derdi
Kullanıcı avatarı

Re:

#3099489  gönderen eftelya16
 23.01.2015 - 18:16:07
anlayabilene..
Kullanıcı avatarı

Re:

#3099496  gönderen ulumemo
 23.01.2015 - 18:22:40
Aslında ibret alınacak bu ve bunun gibi birçok hadise var ama anlayana.

Re:

#3170400  gönderen elif17
 09.04.2015 - 17:53:01
anlayana sivri sinek saz.....
Kullanıcı avatarı

Re:

#3171936  gönderen Simurg
 12.04.2015 - 19:47:06
google a başka şeyler yazıp paylaşan emekli vekillere duyurulur!
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3172931  gönderen norcuron
 13.04.2015 - 11:27:36
hepimiz hırsızlık yapıyoruz toplumsal sorunumuz bu..

hırsızlık yapmayan kimse yok aramızda...

ama sevmediğimiz birinin yaptığı hırsızlığı söylemek bize çok zevk veriyor..adeta mest oluyoruz..

neden böyleyiz acaba çok merak ediyorum
Kullanıcı avatarı

#3173276  gönderen pointer
 13.04.2015 - 16:54:09
Hepimiz hırsızlık yapıyoruz derken?
Genelleme yapabilirsin ama, bence hepimiz deme.Yoksa kendi adına konuş derler...