Perşembe , Ekim 17 2019
Biraz da felsefe diyorsanız....

Kullanıcı avatarı

#3013419  gönderen pirzen
 13.10.2014 - 23:32:38
ve nihayet tüm bunların sonunda, cömert sevgi sıcaklığından mazoşist çılgınlığa geçiş görülecektir.. sevdiği erkeğin önünde anne babasının önünde duyduğu suçluluğa benzer bir suçluluk duyabilir kadın,erkeği sevdiği sürece başkaldırmayı düşünmez ona, ama kendi kendine baş kaldırır, eğer erkek onu kendi sevdiğinden az seviyorsa, ve kadın erkeği kendine mal edememişse, onu mutlu kılamamış ve doyuramamışsa kendine hayranlığı tiksintiye nefrete dönüşür, kendi kendini cezalandırır . bu da gitgide daha yoğun bir çaba ve çaresizce çırpınmaya dönecek ve nihayetinde kadının kendini yok etmesiyle sonlanacaktır.
Kullanıcı avatarı

#3013473  gönderen nickomisin
 14.10.2014 - 00:49:45
pirzen yazdı:
natoz yazdı:Bir sosyal ağıda bir arkadaşımız aynı konuyu yazmış güzel de toparlamış. Zamanlama manidar
sosyal aglarda hesabım yok o yüzden bilmiyorum ne yazmış , feminist kuramdan mı bahsetmiş ya da marksist eleştiri? yazmış kafa yormuşsa ne güzel. keşke herkes yapsa bunu, zamanlama neden manidar onu anlamadım?
siyah punto ile kırmızı ve mavı puntonun çeliştigini dusunuyorum

kırmızı punto: bilmedigini soyledıgı yazının aslında bahsettıgı seylerı ıcermedıgını bıldıgı ıcın yazılmış
mavi punto ise: asabiyet ve asagılama göstergesi !?

şöyle bir tepki verilebilirdi oysa ki;
''sosyal aglarda hesabım yok o yuzden bılmıyorum, neden bahsettıgınızı de anlamadım ''

sinirlenecek bir durum yok yani pirzen
zamanlama manidar ya da tesaduf bilmiyorum

manidar bile olsa; dediğim gibi o da kesınlıkle sorun degıl benım ıcın bu konunun konusup tartışılması guzel

ama ben oyle marksist feminist kuram falan sevmiyorum.. bırkac kez denedım okuyamadım yarıda bıraktım acık konusmak gerekırse senın yazdıklarını da okurken sıkıldım hepsını bıtıremedım ama bu tamamen benımle ılgılı bır durum asla senınle degıl... felsefeden hıc hoşlanmam, müze gezmekten hoşlanmadıgım gibi... zevk meselesi...

benimki tamamen yasadıgım bır olay uzerıne havaalanında 17 saat beklemek zorunda oldugum bır gunde spontan, hıcbır kurama vs dayanmadan!! sadece ıcımden geldıgı gıbı yazılmış bir yazıydı...
paylaşmak ıstedım paylaştım... hepsi bu..

eminim senin yazdıkların daha degerlı daha bılımsel daha kanıtlara dayanan bır yazıdır...

herneyse paylaşımların ıcın tesekkurler...
bugun bu başlık sayesınde aylar sonra sıteye tekrar gırdım ve ozledıgımı farkettım
saatlerce oturup yazmak burdakı ınsanlarla bırseyler paylaşmak ısterım ama artık pek vakit bulamıyorum maalesef
az da olsa dolaşcam bıraz buralarda... belki eski arkadasları gormeme vesile oldu...
tesekkur ederim ;)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3013482  gönderen pirzen
 14.10.2014 - 01:10:38
nickomisin yazdı:
pirzen yazdı:
natoz yazdı:Bir sosyal ağıda bir arkadaşımız aynı konuyu yazmış güzel de toparlamış. Zamanlama manidar
sosyal aglarda hesabım yok o yüzden bilmiyorum ne yazmış , feminist kuramdan mı bahsetmiş ya da marksist eleştiri? yazmış kafa yormuşsa ne güzel. keşke herkes yapsa bunu, zamanlama neden manidar onu anlamadım?
siyah punto ile kırmızı ve mavı puntonun çeliştigini dusunuyorum

kırmızı punto: bilmedigini soyledıgı yazının aslında bahsettıgı seylerı ıcermedıgını bıldıgı ıcın yazılmış
mavi punto ise: asabiyet ve asagılama göstergesi !?

şöyle bir tepki verilebilirdi oysa ki;
''sosyal aglarda hesabım yok o yuzden bılmıyorum, neden bahsettıgınızı de anlamadım ''

sinirlenecek bir durum yok yani pirzen
zamanlama manidar ya da tesaduf bilmiyorum

manidar bile olsa; dediğim gibi o da kesınlıkle sorun degıl benım ıcın bu konunun konusup tartışılması guzel

ama ben oyle marksist feminist kuram falan sevmiyorum.. bırkac kez denedım okuyamadım yarıda bıraktım acık konusmak gerekırse senın yazdıklarını da okurken sıkıldım hepsını bıtıremedım ama bu tamamen benımle ılgılı bır durum asla senınle degıl... felsefeden hıc hoşlanmam, müze gezmekten hoşlanmadıgım gibi... zevk meselesi...

benimki tamamen yasadıgım bır olay uzerıne havaalanında 17 saat beklemek zorunda oldugum bır gunde spontan, hıcbır kurama vs dayanmadan!! sadece ıcımden geldıgı gıbı yazılmış bir yazıydı...
paylaşmak ıstedım paylaştım... hepsi bu..

eminim senin yazdıkların daha degerlı daha bılımsel daha kanıtlara dayanan bır yazıdır...

herneyse paylaşımların ıcın tesekkurler...
bugun bu başlık sayesınde aylar sonra sıteye tekrar gırdım ve ozledıgımı farkettım
saatlerce oturup yazmak burdakı ınsanlarla bırseyler paylaşmak ısterım ama artık pek vakit bulamıyorum maalesef
az da olsa dolaşcam bıraz buralarda... belki eski arkadasları gormeme vesile oldu...
tesekkur ederim ;)
senin yazın mı bahsettiği ?
yahu yazı nerde onu bile bilmiyorum ? :)) ortada dönen bir şey var ama ? anlamadım. kime ait olduğunu bilmediğim için de kişiselleştirmedim. hani sen tamam açıklamışsın durumu fakat bundan haberdar olan biri olarak yazmışsın. o vakit düzeltelim yanlış anlamayı. benim aklımdan geçen ilk şey şuydu, "bu yazı benim daha önce gördüğüm yazı ile birebir örtüşüyor ve sanırım ordan alındı ." ben de buna istinaden aynı şeyden mi bahsetmiş diye sordum, çünkü akademik dilde feminizmi ya da markssist yaklaşımı kaç değişik şekilde anlatabilirsin ki ? bazı ifadeler benzeyebilir. öte yandan da aklımda şu geçti, fena halde pot kırdım, galiba biri bunun üzerindn tam zıt bir fikir yazdı ve ben de tepki olarak bunu yazdım diye düşündü. o açıdan da bunun kafa yormak iyidir dedim. hepsi bu.
yani aslında yersiz olan ikimizin dışında, bunun bu şekilde işaret edilmesi sanırım. manidarlık için benim seni tanımam gerekir, sendn haberdar olabileceğim bir ağ içinde bulunmam gerekir. biz senle tanışmıyoruz ki. :D

neyse, sinirlenmekten bahsetmişsin ama gerçekten öyle bir şey yok:)
kadın konusunda bile başka bir kadın tarafından böyle çarpıştırılmak hoşuma gitmedi, ama bunun ne senle ne de benle ilgisi var. anlayışına sıgınıyorum.
Kullanıcı avatarı

#3013502  gönderen pirzen
 14.10.2014 - 02:34:14
davranışsal geleneklerden bu şekilde bahsederken ki geri dönmek lazım bu konuya zaten, bir de hafiften geleneksel işkencelere girelim.dünyanın dört bir yanında kadınların çeşitli sorunlar yaşamasının yanında sosyal hayatın dışında, bugün bizim ifade etmek için kişinin temel hak ve özgürlüklerine ve vucut bütünlüğüne verilen hasarlar kalıbını kullandığımız işkenceler de mevcut.
gelenekler tarafından kuşatılan kadınların en bahtsızlarını afrikalı kadınlar oluşturuyor. tümüyle vahşet gösterisi olarak adlandırılması gereken"female genital mutilation" yani kadını genital olarak sakatlamak/ sünnet, oldukça yaygın. bazen islam dininin içinde de olduğu söylenen bu kadın sünneti ( islamiyeti benimseyen ülkelerde yaygın olmasına ragmen asla islamiyetle ilgili olmadığı konusunda genel bir fikir birliği mevcut ) klitorisin ve dış genital organların çıkarılmasıyla birlikte yapılmaktadır. kadının cinsel hayatında oldukça büyük yer alan bu yapının bu şekilde tahribi, onları gelenek doğrultusunda daha temiz ve iffetli göstermektedir. ayrıca kadın cinsellikten neredyse tümüyle soyutlanacak ve adeta bir mekanik doğum makinasına dönerek görevini tamamlayacaktır.o da ölmezse. üstelik bu uygulamalar her biri bu acılı yoldan geçmiş kadınlar tarafından boyun eğilerek bazen gözyaşları içinde yapılmaktadır. bir cinayetle eş değer gördüğüm bu uygulamanın, son zamanlarda terör örgütleri tarafından da yaygınlaştırılması hususunda verilen fetvalar, olayın boyutunu ve erkek egemen dünyada kadın çaresizliğini bir kez daha gözler önüne sermektedir.
bu konuda daha fazla bilgi almak isteyenler çöl çiçeği filmini izlesin lütfen.
Kullanıcı avatarı

Re: kadın

#3013902  gönderen pirzen
 14.10.2014 - 16:12:20
nurullahs yazdı:çok özür dileyerek

:ao:
Kullanıcı avatarı

#3020592  gönderen pirzen
 20.10.2014 - 18:16:19
belkide dünya üzerinde "kadın"lar hakkında yazılmış en iyi kitaplardan birinde bahsetmek istiyorum.orijinal adıyla, women who run with the wolves. Kurtlarla koşan kadınlar.

ben bu kitabın bütün kadınların kütüphanesinde olması gerektiğine inanıyorum. alın, hemen okumasanız da, kötü bir okuyucu olsanız da bu kitap evinizde bulunsun. nesilden nesile aktarılacağına adım gibi eminim, belki kız kardeşiniz belki, kızınız belki kadınlar hakkında gerçekten bir şeyler bilmek isteyen erkekler... tarihin derinlikliklerinden dünyanın dört bir yanındaki kadınlardan haberdar olabileceğiniz onların öyküleriyle buluşacağınız bir baş yapıt.

ek yapmak istediğim bir şey daha var bundan bagımsız. anaerkil dönemler, viktorıan çağ ve devrim dönemlerinde kadınlar üzerine okuyun fırsat bulursanız. çünkü bu üç dönem kadınların nasıl dönemden döneme değiştiğini toplumsal yapının nasıl tahmin edilemez bir seyirde gittiğini çok güzel gösteriyor.

iran üzerine yazmak istiyorum eger fırsatım olursa, aslında iran nere? ney? nasıldı ne oldu ? şah dönemi islam devrimi, islam gerçekten mi zorlaştırıyor yoksa sorun söz sahibi "erk"in tanrılığa soyunması mı...
Kullanıcı avatarı

Re:

#3020832  gönderen vandecamp
 20.10.2014 - 20:29:59
şöyle bir konuşma vardı, başlıkla ilgili olarak
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009