Pazartesi , Ekim 14 2019
14 Mart,14 şubat,Dini Bayramlarımız,Milli Bayramlarımız v.s. tüm özel ve güzel günlerimiz burada...

#555727  gönderen nagehanknyk
 05.12.2008 - 12:08:02
Kim göre kötü :

Pes bed-i mutlak nebâşed der-cihan

Bed be-nisbet başed inra hem bedân 4/65

Ne mutlak iyi var ne mutlak kötü.Bu dünyada iyilik de kötülük de nisbidir. Sana kötü gelen bir şey başkasına iyidir. Zehir senin için memat, yılan için hayattır. Çiftçi yağmur bekler, tuğlacı ister ki güneş daha da kızsın. Kainatın mimarı her şeyi bir hikmetle yaratmış ve zıtlar arasında denge kurmuştur. Müminin değerini kafirle arttırmış, güzelin güzelliğini çirkinle çoğaltmıştır. O halde hikmete itiraz etme ve hiçbir şeyin abes yere yaratılmadığını bil

#555728  gönderen nagehanknyk
 05.12.2008 - 12:08:45
Gündüz gecede saklı:

Ba?d-ı nevmidî besî ümmid hâst

Ez-pes-i zulmet besî hurşid hâst 3/2942

Dünyanın hali devr-i daim üzeredir. Ümitsizliğin ardında ümitler gizlidir;gecelerin koynunda güneşler saklıdır. Her başlangıç bir son ve her son yeni bir başlangıçtır. Her doğum ölüme adım atmaktır; sana ölüm görünen şey de gerçekte yeni bir doğumdur. Günler, geceler ve bütün hadiseler ilahi takdirin elinde bir yumak gibi kah örülür kah çözülür. İmkan ve imkansızlık sana bana göredir Cenab-ı hakka göre değil. O halde ne burnun kanamakla öldüğünü san,ne de güneş batmakla kıyamet koptuğunu. Günlere gecelere değil onların sahibine bağlan ki ümidin hiç bitmesin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#555729  gönderen nagehanknyk
 05.12.2008 - 12:09:19
Biçtiğin ektiğindir:

Hîç gendüm kârî vü cev ber-dehed

Dîde esbi ki küre-i har dehed 1/1711

Bu dünyada herkes ne ekerse onu biçer. İyilik yaparsan iyilik bulursun, kötülüğünün neticesi ise yine kötülüktür. Buğday ekilen yerde arpa biter mi hiç? Hiç atın eşek doğurduğu görülmüş mü? O halde şuna buna bahane bulma, iyi kötü her ne biçiyorsan bil ki kendi ektiğinden başkası değildir. Gönül kazanmak istiyorsan sevgi tohumu ek, cenneti kazanmak istiyorsan yollara diken serpmekten vazgeç.
Kullanıcı avatarı

#555730  gönderen ay_nur
 05.12.2008 - 12:10:06
HZ MEVLANA VE YUNUS EMRE...bırbırıne yakın dönemlerde yasamıs iki yüce insan...
onlardan ögrenecek cok seyımız var...
tesekkurler..yazdıklarınız cok güzel...

#555732  gönderen nagehanknyk
 05.12.2008 - 12:13:11
Gül gibi gül:

Kim gülün her bergin etsen çâk çâk

Handeyi terk eylemez bî-vehm ü bâk 3/3280

Her ne kim senden olur dest-i kazâ

Bil yakin senden olur def?-i belâ 3/3281

Ey burnu kanasa hemen kadere küsüp yüzünü ekşiten. Gülden hiç ders almıyor musun? Bütün yaprakları tek tek yolsan gül yine de gülmekten vazgeçmez. Hale razı oluş şükürdür. Gül de daimi bir şükür makamındadır. Hem bilmez misin ki başına gelen sıkıntılar aslında daha büyük bir sıkıntıya set olur da başındaki belayı def ederler. O halde yüzün gülsün yahu!

#555734  gönderen nagehanknyk
 05.12.2008 - 12:14:05
63

İster aydan al ister güneşten:

Eyle mehden ya güneşten iktisâb

Oldu mâhın nûru nûr-ı âfitâb 1/2020

Sen ister aydan ister güneşten al, o nur sonuçta güneşin nurudur. Bütün ayna kırıklarında parıldayıp duran ışıkların hepsi o kaynakta birleşir. O halde asıl kaynağı unutup vasıtalara takılma. Sana gelen maddi manevi her iyilik ve feyiz de öylece bir kaynağa çıkar.Sen onu şuna buna ait zannetme. Ne aracısız kal ne de aracıya takıl.

#555735  gönderen nagehanknyk
 05.12.2008 - 12:14:40
62

Yarın deme:

Hîn megû ferdâ ki ferdâhâ güzeşt

Ta bi-külli big(ü)zered eyyam güzeşt 2/1282

Ahmak dün der yarın der. Her işi tehir ede ede sonunda elinde ne dün kalır ne yarın. Dün hayaldir yarın bir vehim,bugünse elinin avucunun altında. O halde ne yapacaksan şimdi yap. Bilmiyor musun ki bu dünya da geçici, sen de geçicisin Yarına kalacağını kim garanti etmiş ki yarınla ilgili böyle planlar yapıyorsun..

O halde ekinini şimdi ek , söküğünü şimdi dik
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#555736  gönderen nagehanknyk
 05.12.2008 - 12:17:14
55

Ayakkabın sıkarsa yalınayak gez:

Pâ-tehî geşten bihest ez-kefş-i teng

Renc-i gurbet bih ki ender-hâne ceng 1/2496

Elbette her ayağa bir ayakkabı, her sırta bir gömlek lazım. Ama ayakkabı darsa insan yalın ayak olmayı tercih eder. İnsanın evi barkı, vatanı elbette gurbetten iyidir ama bazen vatan yaşanmaz hale gelir de- şairin dediği gibi-:?Gahi gurbet vatan olur, gahi vatan gurbetlenir?. Ayakkabı nedir? Yerine göre arkadaş, eş,dost. O halde eşler ve dostlar dikkat etmeli ve sormalı: Ben nasıl bir ayakkabıyım? Korumakla mı yükümlüyüm, sıkmakla mı? Sonra evim nasıl bir ev? Cennet bahçesi mi, çilehane mi? Aman eşler.. Dikkat!

#555738  gönderen nagehanknyk
 05.12.2008 - 12:20:58
ay_nur yazdı:HZ MEVLANA VE YUNUS EMRE...bırbırıne yakın dönemlerde yasamıs iki yüce insan...
onlardan ögrenecek cok seyımız var...
tesekkurler..yazdıklarınız cok güzel...
asıl ben tesekkur ediyorum katılımlarınız icin
http://www.semazen.net/yazar_yazi.php?id=132

bilgiler bu adresten okudugumuz kisiel gelisim kitapları meneviden beyitlerden nasılda cımbızla kopya cekmis degilmi ustelik bu kisisel gelisim yazarları alıntı bile gostermeden nasıl bu buyuk ustadlardan
para kazanıyorlar. Aslında yazdıklarıyla sadece bu nedenden dolayı bile celisiyorlarlar. iste bu yuzden nlp ye tepkiliyim.

#556614  gönderen nagehanknyk
 06.12.2008 - 01:48:20
Ayna yalan söyler mi:

Oldu mîzân ile âyine mehek

Anları hizmette çeksen bin emek 1/3654

Ger terazide olaydı meyl-i mâl

Müstakim olamazdı anda vasf-ı hâl 2/579

Bin türlü emek harcasan,diller döksen, iltifatlar etsen ne teraziyi ne de aynayı doğruyu söylemekten vazgeçiremezsin. Çirkinsen ayna sana çirkinsin demekten utanmaz. Terazi kaç paralık bir adam olduğunu söylemekten vaz geçmez. Çünkü ne ayna ne de terazi kendisi için tartmaz. Eğer terazide mal sevgisi olsaydı doğru tartamazdı. Sen Peygamber ve veliler de hizmetleri karşısında ücret istemedikleri için o ayna ve o terazi bil. Sana ne söylerlerse candan kabul et.
Kullanıcı avatarı

#556620  gönderen bellissima
 06.12.2008 - 02:06:36
Allah razı olsun Mevlananın içimize işleyen ney sesi gibi sözlerini okumak çok iyi geldi.Tam nlp hakikaten..

#558097  gönderen nagehanknyk
 07.12.2008 - 17:44:58
MESNEVİ İLE POZİTİF BAKIŞ AÇISI-

Özdengül, Mesnevi'nin bir psikoterapi kitabı gibi okunabileceğini de vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Mesnevi okuduktan sonra her şeye çok pozitif bakıyorsunuz. Sizin iyiliğinizi gözeten ve her şeyi düzenleyen bir yaratıcı var. Her şeyi O düzenliyor. Yani bir sıkıntıda olsanız bile bu sizin için iyi bir durum olabilir. Baba, bazen çocuğuna onun iyiliği için kızar. Yani Mesnevi her şeyi öyle bir şekilde anlatıyor ki olumsuz düşünecek bir şey kalmıyor. Olumsuz bir şey kalmayınca da sorunlar kendiliğinden ortadan kalkıyor. Biz bu terapide bunları anlatıyoruz. Mevlana, bizi bir yerden alıp başka bir yere götürmeye çalışır. Mevlana çok bilgili çok iyi yetişmiş birisi. Uzun yolculuklar yapmış, gözlemleri ve tecrübeleri var. Bunları bize özellikle Mesnevi'de aktarıyor.''

Osmanlı döneminde Mesnevi'nin çok önemli olduğunu belirten Özdengül, ''Yahya Kemal'e sormuşlar 'Osmanlı nasıl 600 yıl ayakta kaldı?' diye. O da 'iki şey yaptılar; birincisi pilav yediler, ikincisi Mesnevi okudular'' diye karşılık vermiş. Biz son dönemlerde Mesnevi'ye gereken değeri vermedik, Batılı ülkeler ilgi gösterince, yeniden Mesnevi'nin farkına vardık'' diye konuştu
http://semazen.net/news_detail.php?id=894
den alıntı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#558100  gönderen eflatun
 07.12.2008 - 17:52:16
törenleri fırsatınız varsa izleyin,gerçekten güzel mistik bir havası var...

#558101  gönderen milena
 07.12.2008 - 17:53:59
nazım hikmet in

silindi gönülden acı
kalbe muhabbette buldum ilacı
ben de müridinim işte mevlana
ebede set çeken zulmeti deldim
aşkı içten duyudm,arşa yükseldim
kalpten temizlendim,huzura geldim
bende müridinim işte mevlana

şiiriyle seslendiği zamanlar,boyutlar ötesi,dünya malının muhabbetini gönlüne koymayan,hayata zamanın ötesinde entryler girmiş yüce insan....

#596175  gönderen nagehanknyk
 16.01.2009 - 20:50:43
16-01-2009
Ünlülerin doktoru Mevlana hayranı

'Benliğin Keşfiyle İçimizdeki Bilgeyi Uyandırmak' konulu bir seminer vermek için İstanbul'a gelen Bill Clinton, Madonna, Demi Moore gibi dünyaca ünlü isimlerin şifacısı Hintli doktor Dr. Deepak Chopra, Mevlana hayranı çıktı.

Chopra, Mevlana felsegesinden ve İslamiyet'ten etkilendiğini belirterek, "Mevlana Celaleddin Rumi kalben ve ruhen benim örnek aldığım yegâne düşünürlerden biri. Mevlana'nın öğretileri yıllardır bana ışık tutup, ilham kaynağı olmuştur? diye konuştu.

Referans