Salı , Aralık 10 2019
14 Mart,14 şubat,Dini Bayramlarımız,Milli Bayramlarımız v.s. tüm özel ve güzel günlerimiz burada...

Kullanıcı avatarı

14 MART LAKIRDILARI....

#4246934  gönderen mhurkan
 14.03.2019 - 10:00:22
14 mart tıp bayramımız ve Pİ günümüz mübarek olsun dostlar.
Kullanıcı avatarı

Re: 14 MART LAKIRDILARI....

#4246935  gönderen mhurkan
 14.03.2019 - 10:02:05
14 Mart Tıp Bayramı, Muayene Sırası Bekleyen 250 Hasta, Doktor Döven Temsili Milisler ve Kız Bakmaya Gelen Teyzelerin Geçit Töreniyle Kutlandı

Resim

Sağlık Bakanlığı, 14 Mart Tıp Bayramı'nı bu yıl farklı bir etkinlikle kutladı. Ankara Numune Hastanesi’nde düzenlenen törende sıra bekleyen hastalar, doktor döven temsili milisler, oğullarına sağlıkçı kız bakmaya gelen teyzeler ve her izleyenden sembolik olarak 20 TL talep eden hastabakıcıların geçit töreni ilgiyle izlendi.

Klişe kutlamalara son

14 Mart Tıp Bayramı geçit töreninde ilk konuşma Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanı Berşan Kayıkçık’tan geldi. Kayıkçık, “Bugün burada çok büyük bir bayramı kutlamaya geldik. Eskiden bordro yakmalı, doktor tabutu taşımalı klişe kutlamalar yapılıyordu. Akşamları kızlı erkekli balolar yapılıyordu. Bunları kaldırdık. Birazdan geçit törenimiz ve etkinliklerimizle bu güzel günü yad edeceğiz. Herkese iyi bayramlar dilerim” sözleriyle tüm tıp camiasının bayramını kutladı.

Neşeli anlar

Sağlık Bakanlığı temsilcisinin konuşmasının ardından törene geçildi. İlk olarak doktor kapısı önünde bekleşen 250 kişilik hasta grubu sıra konusunda münakaşa yaşadı. Ardından 15’erli gruplar halinde doktor odasına giren temsili hastalar hep bir ağızdan şikayetlerini dile getirdiler. Yer yer doğaçlama devam eden gösteride “Kim 65 yaştan daha büyük?”, “Kim sadece sonuç gösterip çıkacak?”, “Yavrum ben eko çektirmeye gittim sıram senden önce” tartışmalarıysa izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Milisler ‘dehşet saçtı’

Doktor kapısı önündeki gösteriler, temsili milislerin olaya dahil olmasıyla daha da hareketlendi. Dayak bahaneleri konusunda zorlanmayan grup senaryo gereği “neden ağrı kesici yazmadın” diyerek bir doktoru darp etti. Kalabalığın içerisinden yükselerek doktora uçan kafa atan temsili hasta yakını izleyenler tarafından ayakta alkışlanırken, “Beyaz Kod” veren doktorun yardımına kimsenin gelememsi de gösterinin gerçekliği açısından izleyenlerden tam not aldı.

Sağlık sisteminin yıdızları: Görücüler

Gösterinin sonundaysa sahneye müstakbel kaynanalar çıktı. Acil servise girip oğullarına kız bakan grubu temsilen konuşan Aysel Parlak, kendisi gibi birçoklarının ömürlerini bu işe vakfettiğini söyleyerek bir Tıp Bayramı’nda ilk kez yer alıyor olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Parlak, “Hangi hastanede hangi hemşire bekar? Hangi kadın asistan nereli? Radyolojiden Didem’in fiziği güzel ama ortopediden Emel’in döner sermayesi daha çok, hangisini seçmeli? Gördüğünüz gibi tıp dünyamızın tüm sosyoekonomik verileri bizde saklı” sözleriyle potansiyel kaynanaların sağlık sisteminin can damarı olduğunu vurguladı. Tören, Aysel Parlak’ın beraberindeki 30 kaynana adayıyla beraber oğlu Cemil Parlak’a sarışın, renkli gözlü, tercihen muhacır pratisyen hekim bakmasıyla son buldu. Kaynak: Zaytung
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4246936  gönderen mhurkan
 14.03.2019 - 10:04:50
Türkiyede Tıp Bayramının tarihçesi, birisi sorarsa; "Ulen neden 14 martta tüm doktorlar ellerinde viski, üzerlerinde ropdöşambır bayram yapıyorlar?" cevaplarsınız.

Türkiye'de Tıp Bayramı'nın tarihçesi

Türkiye'de ilk cerrahhane, II. Mahmut döneminde 14 Mart 1827'de Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulmuştur. Bu tarih Türkiye'de modern tıp eğitimlerinin başladığı gün olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle okulun kuruluş tarihi olan 14 Mart tarihi Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Türkiye'de ilk Tıp Bayramı kutlaması 14 Mart 1919 tarihinde işgal altındaki İstanbul'da gerçekleştirildi. Bu kutlamada o zaman tıbbiye 3. sınıf öğrencisi olan Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri işgali protesto etmek için toplandı ve bu harekete dönemin ünlü doktorları destek verdi. Bu gösteriler tıp mesleği mensuplarının vatan savunma hareketi olarak başladı.

Önce 14 Mart, sonra 12 Mayıs, tekrar 14 Mart

Türkiye Cumhuriyeti'nde 1929'den 1937'ye kadar bir sürede bu bayram, 12 Mayıs tarihinde kutlandı. Bu tarihin belirlenmesinde Bursa'daki Yıldırım Darüşşafaka'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başlamasından dolayı kabul edildi ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçilerek yeniden eski tarihe dönüldü. 1976 yılında ise 14 Mart'ın Tıp Bayramı olarak kutlanmasının yanı sıra, bu tarihi içine alan tüm hafta Tıp Haftası olarak kabul edildi.

Tıp Bayramı için belirlenen tarih 14 Mart olsa da, bu tarih ülkelere göre değişmektedir. Örneğin ABD'de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü; Hindistan'da ünlü doktor Bidhan Chandra Roy'un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz günü "Doktorlar Günü" olarak kutlanır.
Kullanıcı avatarı

#4246959  gönderen mhurkan
 14.03.2019 - 10:52:39
En sevdiğim sayı.... Pi. Çemberin çevresinin, çapına oranı. Yunancada "çevre" kelimesinin ilk harfi.... Tıp Bayramını layığı ile kutlayamıyorum bari Pi gününü kutlayayım. :D

Resim

#4246998  gönderen kutsaclirapunzel
 14.03.2019 - 13:11:00
mhurkan yazdı:
En sevdiğim sayı.... Pi. Çemberin çevresinin, çapına oranı. Yunancada "çevre" kelimesinin ilk harfi.... Tıp Bayramını layığı ile kutlayamıyorum bari Pi gününü kutlayayım. :D

Resim
Yahu bırakın 1 gün özel hissedelim pi’miz eksikti! İçimiz karardı yeteeeeeer! Atanamayan öğretmenler grubunda öğretmenler günü bile bu bohemlikte kutlanmıyor. Kalan 364 gün gösterin tepkinizi rica ederim. Zaten hergün savaş, ortalık kan revan

Bu da size gelsin, karakan mhurKAN !
( ünlemler ban sebebi değildir diye umuyorum, saygılar ! )

Kullanıcı avatarı

#4247017  gönderen mhurkan
 14.03.2019 - 13:53:31
kutsaclirapunzel yazdı:
mhurkan yazdı:

Resim
Yahu bırakın 1 gün özel hissedelim pi’miz eksikti! İçimiz karardı yeteeeeeer! Atanamayan öğretmenler grubunda öğretmenler günü bile bu bohemlikte kutlanmıyor. Kalan 364 gün gösterin tepkinizi rica ederim. Zaten hergün savaş, ortalık kan revan

Valla ben dünya Pi gübübü Tıp Bayramından daha çok kutluyorum. Bana daha anlamlı geliyor. :lol: :lol: :lol: (Şuanda elimde viski, üzerimde ropdöşambır var)
Kullanıcı avatarı

#4247039  gönderen Simurg
 14.03.2019 - 14:51:13
bu düzen ne kadar bozuk olursa olsun,
meslek etiğine bağlı, meslektaşına saygılı hekimlerin arasında bulunmaktan duydugum gurur bana yeter!
BAyramımız kutlu olsun
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4247042  gönderen kutsaclirapunzel
 14.03.2019 - 14:58:29
mhurkan yazdı:
kutsaclirapunzel yazdı:
mhurkan yazdı:

Resim

Valla ben dünya Pi gübübü Tıp Bayramından daha çok kutluyorum. Bana daha anlamlı geliyor. :lol: :lol: :lol: (Şuanda elimde viski, üzerimde ropdöşambır var)
Kutlayın o zaman matematikçiler forumu var. Orada da mod musunuz?
Kullanıcı avatarı

#4247151  gönderen Pearlyy
 14.03.2019 - 20:00:47
tusunamitus yazdı:
14.03.2019 - 15:47:25
14 mart tıbbi sekreter ve hemşire bayramı kutlu olsun
Aynen de böyle. Doktorlara ait bi gün yok zaten
Kullanıcı avatarı

#4247152  gönderen prntscrn
 14.03.2019 - 20:02:47
Pearlyy yazdı:
14.03.2019 - 20:00:47
tusunamitus yazdı:
14.03.2019 - 15:47:25
14 mart tıbbi sekreter ve hemşire bayramı kutlu olsun
Aynen de böyle. Doktorlara ait bi gün yok zaten

Tüm meslek gruplarının ayrı ayrı günleri var zaten.14 mart tıp bayramıysa doktorlarındır fakat tüm sağlık çalışanlarını katmaya çalışıyorlar
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4247371  gönderen mhurkan
 15.03.2019 - 09:02:01
kutsaclirapunzel yazdı:
mhurkan yazdı:
kutsaclirapunzel yazdı:

Pi hayattır. Pi sadece matematikçileri ilgilendiren bir konu değildir. Hem fazla bilgi allerji yapmaz, korkma sen de dene, hoşuna gidecek. :lol: :lol: :lol: :lol:
Kullanıcı avatarı

#4247372  gönderen mhurkan
 15.03.2019 - 09:03:44
Rita_14 yazdı:
14.03.2019 - 20:09:18
Bana çiçek gelmedi
Pasta da : \
Bir nane- limona tavım o da yok : )
Bana da gelmedi. Halbuki sucuklu yumurta yapsalardı yerdim. :lol:

#4247384  gönderen kutsaclirapunzel
 15.03.2019 - 10:05:26
mhurkan yazdı:
15.03.2019 - 09:02:01
kutsaclirapunzel yazdı:
mhurkan yazdı:

Pi hayattır. Pi sadece matematikçileri ilgilendiren bir konu değildir. Hem fazla bilgi allerji yapmaz, korkma sen de dene, hoşuna gidecek. :lol: :lol: :lol: :lol:
Entellektüel olmak için evvela mesleki eğitimimiz neyse ona dair tam bir olgunluk ve bilgeliğe sahip olmak gerekir. Sizinki entellik değil kusura bakmayın :mrgreen: bir çeşit önemsememe, değersiz bulma hareketi. O yüzden dedim ya, bari matematikte uzmanlaşın da Pi günü sizin gününüz olsun. Entellektüellik yolunda ilk adım bu çünkü. Ha evet Tıp da hayattır. Sevgiler