Perşembe , Kasım 14 2019
2018 TUS 2.Dönem Sınavı: 12.08.2018

KTU PEDİATRİDEN BİLGİLENDİRME

#4165147  gönderen muratcak28
 12.09.2018 - 15:26:59
Sevgili Arkadaşlar;
Öncelikle açıklanan Ağustos 2018 TUS sonuçlarının herkese hayırlı olmasını dilerim. Umarım hepiniz istediğiniz uzmanlık alanında ve hastanelerde eğitim görebilirsiniz.
Bildiğiniz gibi pediatri asistanlığı ve eğitimi çok zor bir süreçtir. Ayrıca uzun dönemde bakıldığında maddi olarak da diğer bölümlere göre dezavantajlıdır. Ancak, bir çocuğa sağlık vermenin hazzının da iyileştiklerinde size bakarken gözlerindeki ışıltının da paha biçilemez olduğuna inanırız.
Tıp hem bilim hem de hastalara verilen hizmet araçları olarak hızla gelişiyor. Bütün bu gelişmeler hastalarımız için çok değerli ama bizlerin de bilgileri ve uygulamaları öğrenebilmek ve sunabilmek için daha yoğun çalışmamız gerekiyor.
Evet, pediatri eğitimi zor bir süreç. Hastalar için çabalarken başta asistanlar olmak üzere bu süreçlerde görev alan herkes için de çok yıpratıcı. Bizler bu zorlukları bir miktar azaltabilmek, uzmanlık süresini biraz daha çekilir hale getirebilmek için bölümümüzde bazı değişiklikler, yeni uygulamalar oluşturmaya çalışmaktayız. Sizleri de bu çabamızda bizlere yardımcı olmaya davet ediyoruz. Aşağıda, bu gelişmelerle ilgili bilgiler bulacaksınız.
1. Bölümümüz şu anda KTU Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi yataklı servisinde ve polikliniklerinde hizmet vermektedir. Yaklaşık 2 yıl önce temeli atılan çocuk hastanesinin çok yakın zamanda hizmete girmesini beklemekteyiz. Bittiğinde aşağıdaki fotoğrafa benzer bir hastanemiz olacak. Böylelikle hasta hizmeti olarak çok daha iyi bir konumda olacağımızı belirtmek isterim.

2. Anabilim dalımızda birçok bilim dalı mevcuttur (Tablo)
Bilim dalı Öğretim Üyesi Sayısı Yan dal yapan asistan sayısı
Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı 3 -
Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı 1 2
Neonatoloji Bilim Dalı 3 1
Çocuk Nefroloji Bilim Dalı 3 1
Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı 3 -
Çocuk Nöroloji Bilim Dalı 4 1
Çocuk Romatoloji Bilim Dalı 1 -
Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı 1 -
Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı 2 1
Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı 1 -
Çocuk Acil Bilim Dalı 1 -
Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı 1 -
TOPLAM 24 5

Eksik bilim dallarımız Çocuk Göğüs Hastalıkları ve Metabolizmadır. Bu bilim dalları içinde öğretim üyesi istihdamı yapılacaktır. Yine çok yakın zamanda Genel Pediatri bilim dalı da kurulacaktır.
3. Bilim dalımızda nöbetlere 10 nöbetle başlamaktadır. Daha sonra her yıl nöbet sayısı azalmaktadır. Tüm asistan eğitimi TUKMOS tarafından belirlenen ÇEP’e göre yapılmaktadır. Şu anki asistan sayımız yaklaşık 30’dur.
4. Hasta yoğunluğu ve çeşitliliği tüm bölgeye hizmet veren referans hastane olması sebebiyle çok iyidir.
5. Haftanın 3 günü öğlen eğitim toplantısı vardır (makale saati, radyoloji toplantısı ve servis vakası)
6. Anabilim dalımızda asistanların kongrelere katılımı desteklenmekte olup, anabilim dalı olarak da Ekim 2019’dan itibaren her yıl kongre ile eşdeğer “Karadeniz Pediatri Günleri” düzenlenecektir.
7. Hastanemizde kan alma ve damar yolu açma işlemleri hemşireler tarafından yapılmaktadır.
8. Ortalama asistan maaşı (maaş+nöbet+döner) ortalama 7 ile 9 bin arasındadır.
9. Sosyal ve kültürel çevre olarak Trabzon ve çevresi birçok yeniliği keşfetmeniz sağlayacaktır. Ayrıca bölgemizin gururu Trabzonspor ile futbol ve diğer spor alanlarında sizi heyecanlar yaşatacaktır.
10. Anabilim dalınca bölüm içi motivasyonu ve birliği artırmak aracılığıyla aralıklı olarak sosyal toplantılar yapılmaktadır.
Hepinize şimdiden teşekkür eder hedefleriniz doğrultusunda başarılarınızın ömür boyu devam etmesini dilerim.
Umarım pediatrist olmak isteyen arkadaşlarımız hedeflerine ulaşmalarında bizlerin de katkı sunmasına olanak sağlar.
Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
Hepinize sevgi ve saygılar,

Prof. Dr. Fazıl ORHAN
KTÜ Tıp Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı
Dosya ekleri
Adsız.png
Kullanıcı avatarı

Re: KTU PEDİATRİDEN BİLGİLENDİRME

#4166738  gönderen tedi
 15.09.2018 - 20:00:08
hocam son 3-4 sınavdır 10 kadro açıp, kimsenin neden gelmediği, neden istifaların olduğunu ve 45 puan yakın ortalama ile en düşük ortalamaya sahip olduğunu açıklarsanız, insanların kafasındaki sorular netleşir.

Karadeniz Teknik Ünv Tıp Fak.
YÖK:9

YÖK:10

YÖK:6 (47,119)

YÖK:5 (48,149)

YÖK:8 (52,077)

YÖK:5 (50,188)

YÖK:10 (47,278)

YÖK:5 (49,053
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4166744  gönderen Rita_14
 15.09.2018 - 20:18:08
Haha! En sonunda abd baskanı da olaya karışmış : )
-9. Madde çok iyi! Okumaya sondan başladım ve 9.dan gerisini okumadım : )
Kullanıcı avatarı

#4166752  gönderen Düşselbiroyincak
 15.09.2018 - 20:51:06
Adamların konusunu neden ısrarla baltalıyorsunuz. Herkes söyleyeceğini söyledi, tercih eden kişiler tercih klavuzundan bakar, eski konuyu görür. Gider bakar. Adamlar yazmış, tamam artık.
Kullanıcı avatarı

#4166816  gönderen Feomakrosita
 15.09.2018 - 22:30:16
günde 1-2 kere giriyorum siteye sürekli ktü pediatri muhabbeti olayı neyse buranın adam gibi düzeltin düzelttik diyin millet zaten gelir doldurur kontenjanları
Kullanıcı avatarı

#4166913  gönderen dr-etfal
 16.09.2018 - 10:26:12
Mantıklı yorum yapsanız daha isabetli olur. Önce bir kılavuzu inceleyin. Tüm Türkiye de bir çok bölümde boş kontenjan kalmış. Bir önceki tusta 5 kişi yazmış da, son 6 ayda mı sıkıntılar başladı da bu durum oluştu?

2005 tus kılavuzuna bir bak istersen ktü pediatri 62. 4, cildiye 62.7, radyoloji 58.6. O zamanlarda gün aşırı nöbetlerin olduğu bir dönem hem de.

Bunun en büyük sebebi, yeni jenerasyonun eğilimlerinin değişmesi. Nöbetsiz, icapsız vb. bölümler yazmak istemesi.

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 1 0 1
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 2 0 2
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 2 0 2
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 2 1 1
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 2 0 2
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 5 1 4
BOZOK ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 3 0 3
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 3 0 3
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 6 1 5
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 4 2 2
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 3 0 3
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 4 1 3
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 8 4 4
HARRAN ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 2 0 2
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 2 0 2
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 4 4 0
KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 10 1 9
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 2 0 2
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 5 0 5
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 6 3 3
RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 3 0 3
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 3 1 2
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 6 1 5
ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 8 2 6
BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ / Tıp Fakültesi / ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI K 2 0 2
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4166915  gönderen dr-etfal
 16.09.2018 - 10:27:54
tedi yazdı:
hocam son 3-4 sınavdır 10 kadro açıp, kimsenin neden gelmediği, neden istifaların olduğunu ve 45 puan yakın ortalama ile en düşük ortalamaya sahip olduğunu açıklarsanız, insanların kafasındaki sorular netleşir.

biraz saygılı olalım, biraz araştırarak konuşalım. nick in arkasına saklanmadan, mantıklı fikirler ile konuşun.
Kullanıcı avatarı

#4167167  gönderen tedi
 16.09.2018 - 20:42:51
dr-etfal yazdı:
tedi yazdı:

biraz saygılı olalım, biraz araştırarak konuşalım. nick in arkasına saklanmadan, mantıklı fikirler ile konuşun.
saygısız kısım neresi? son 8 sınavın verisini vermek saygısızlık olmuş. 2005'de tercih yapacak arkadaşlar ilkokuldaydı. zorunlu hizmet yoktu. muaynanecilik serbestti. dolar 1.50'di. suriyeli krizi yoktu, hekime şiddet yoktu. tamamen safsata o veriyi vermeniz.

nickin arkasına saklanmak? hayırdır tehdite de mi başladınız? tercih yapacak arkadaşlar bu konuşmalarınızı ve tavrınızı değerlendirir umarım. burada çok çömez avı yapıldı ilk değilsiniz, sadece bu seviyede ilk oldunuz. bütün mesajlarınız taraflı ve pediatri üzerine. güzel kliniğinizde başarılar. sazan.avi'yi aratın google'da.
Kullanıcı avatarı

#4167188  gönderen dr-etfal
 16.09.2018 - 21:11:24
tedi yazdı:
16.09.2018 - 20:42:51
dr-etfal yazdı:
tedi yazdı:

saygısız kısım neresi? son 8 sınavın verisini vermek saygısızlık olmuş. 2005'de tercih yapacak arkadaşlar ilkokuldaydı. zorunlu hizmet yoktu. muaynanecilik serbestti. dolar 1.50'di. suriyeli krizi yoktu, hekime şiddet yoktu. tamamen safsata o veriyi vermeniz.

nickin arkasına saklanmak? hayırdır tehdite de mi başladınız? tercih yapacak arkadaşlar bu konuşmalarınızı ve tavrınızı değerlendirir umarım. burada çok çömez avı yapıldı ilk değilsiniz, sadece bu seviyede ilk oldunuz. bütün mesajlarınız taraflı ve pediatri üzerine. güzel kliniğinizde başarılar. sazan.avi'yi aratın google'da.
Sazanlık ilgin olmayan yere atlamakla senin işin. Av tabiri seviyesizce. 2005 i örnek vermek insanların tercih eğiliminin değişmesi sonucu pediatride, beyin cerrahisinde, çocuk cerrahisinde vb. boş kontenjanlar kalmasına sebep oldu, o dönem asistanlık şartları da daha zor olduğu halde. Bunu anlayabilecek düzeyde olmadığını bilemedim, kusura bakma.

Bütün mesajım pediatri üzerine olması neye dalalet eder? Sen neler üzerine yazıyorsun? Kimlerin derdine derman oluyorsun parlak fikirlerinle? Suriye krizi? dolar? ne alaka ?

Herkes, herşeyi değerlendirir elbette. Bu seviyede alakasız, yorumcuların bir başlığı sabote etmesi de ilk. Telefonla bilgi alan ve yüzyüze dahi soran bir çok arkadaş oldu.

O kadar evrenselsiniz ki, ilgili ilgisiz o kadar yorum yazmıssın ki; omü pediatri,uludağ çrs,acil uzmanlığı vs vs. Derin derin anlizler eşliğinde..

Boşluktan canınız sıkılıyor olabilir, diğer başlıklarda, eşsiz ve bir o kadar da derin analizlerine devam edebilirsin.

#4244144  gönderen Zeyer
 10.03.2019 - 00:00:30
Gecen arkadaslarla konusuyoduk foruma girip herkes ktu pediatri iyi yazsin dedi biri disardakilere guzel anlatin felan dedi niye lan dedim yalan soyleyelim abi onlar yazsin ki bize kontenjan acilsin dedi ben yapamicam dedim bu vebela giremezdim cunku onurunuz insanliginiz kalmiyor asagilanmaktan baska ogrendiginiz bir sey kalmiyor hocalardan cok iyi hocalarda var tabi ama yuzunuze tukurse daha az utanacak oldugunuz bir torba hoca olunca cehennem cennnete donusmuyor pediatrinin yogunlugunu omuzlariniz kaldirsada ktude yureginiz kaldirmiyor
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4250883  gönderen smtzuek
 21.03.2019 - 20:39:57
fazıl hocamız anabilim dalı başkanı olduysa pediatri düzeliyor olabilir zira kendisi o bölümdeki en rahat ve anlayışlı hocadır.

#4250980  gönderen Elcglyn
 22.03.2019 - 00:02:16
Arkadaşlar öncelikle sınavın herkes için hayırlı olmasını diliyorum. Ktü mezunu ve Ktü pediatriden 1.5 sene sonunda istifa etmiş biri olarak konuyu görünce yazmak istedim. Asistan olduğum dönem yaklaşık 5sene önceydi ve gebelik sebebiyle hiç nöbet tutmadım, bu yüzden diğer arkadaşlara göre daha az yorulmuş ve yıpranmışımdır muhtemelen ama çalıştığım süre boyunca hocalarım ya da kıdemlilerim tarafından hiç hakarete uğradığımı aşağılandığımı hatırlamıyorum. Ortamımızı da seviyordum. Servis işleri yorucu, pediatri rahat etmek isteyenlere uygun bi bölüm değil tabi ki. Ama kendine uygun gören düşünebilir bence. Benim istifa etmem biraz ailesel sebeplerden oldu. çocuklara girişim yapmak istemediğime karar verdiğim için şimdi de yazmıycam. Ama Yazılanları görünce kendi düşüncelerimi yazmak istedim, belki şuanki asistan arkadaşlar aksini tecrübe ediyordur onu da bilemem 🤷🏻‍♀️