Perşembe , Aralık 12 2019
2018 TUS 2.Dönem Sınavı: 12.08.2018

Göğüs Cerrahisi Düşünenler

#4164341  gönderen tes0834
 11.09.2018 - 11:36:25
Sevgili meslektaşlarım, şimdiden hepinize hayirli sonuclar ve tercihler diliyorum, umarım hersey gönlünüzce olur. Göğüs Cerrahisi düşünenler icin bolum hakkında biraz bilgi vermek istedim. Isteyenler kesinlikle secsin, cerrahi düşünen ama karar verememişler göğüs cerrahisi secerse emin olun hiç pişman olmazlar. Cok farklı ve bir o kadarda keyifli ameliyatlarımız var. Akciğer ameliyatları disinda gogus duvarı icinde ne kadar yapı varsa mutlaka cerrahisini yapiyoruz(sempatektomi, ozofagus, trakea, timus, gerekirse tiroid ve boyun disseksiyonu yaptigmiz zamanlar bile oluyor). VATS(video eşliğinde toraks cerrahisi-laporoskopi gibi dusunun) artık daha yayginlasmaya basladigi icin tercih yaparken VATS fazlasıyla gorebilecegniz yerleri tercih etmeniz eğitiminiz acisindan cok faydalı olur

Ben Uludag Universitesinde eğitim almaktayım ve 1.5 yilimi tamamladım biraz da calışma ortamımızdan bahsedegim. Su an gercekten ideal bir ortamımız var. Hocalar tarafından mobbing, hakaret, bağırma hiç rastladım. Hepsi birşeyler öğretmek icin çabalıyor, eğitiminize onem gösteriyor. Klinikte hemşireler el üstünde tutuyor, cok yardimci oluyorlar. Cerrahi olarak bu 1.5 yıl içerisinde göğüs cerrahi textbooklarinda gecen cerrahilerin %90ini görmüşümdür, kliniğimizde göğüs cerrahisi acisindan yapılmayan ameliyat yok gibi birşey, bir transplant yok onuda yapmak icin hazırlıklar yapılmaya başladı. Hemen hemen her yurt ici ve yurt disi kongrelerine bildiri yolluyoruz ve mutlaka bir asistan katılıyor. En kıdemlimiz Japonyaya gitmişti. Bilimsel olarak sürekli birşeyler üretme gayretinde herkes, mezun olunca adiniz gecen ciddi bir makale sayisi olur, ki bunların arasında birinci yazar oldugnuzda olacak. Su an 3 asistaniz, 4umuz yeni mezun oldu, 10 nöbet tutuyoruz sayimiz 4iken 7-8di nöbet sayisi, asistan sayısına gore eşit bölmeye calisiyoruz nöbetleri. Nobetler genelde rahat geciyor, 5-6 saat uyuma imkanın oluyor :) Acile agirlikli olarak pnomotoraks, efuzyon, yabanci cisim aspirasyonlari ve kot frakturleri geliyor ama toraksa nafiz yaralanmalarda gelmiyor degil. 2 hafta önce işyerinde testere ile toraks yaralanması geldi, aortundan testere parçası cikardik. 9000tl civarı maas aliyoruz, Bursa cok pahali bir sehir olmadıgından rahatlıkla para bile biriktirme sansiniz oluyor. Bursa güzel bir sehir, Universitesinin etrafinda Ozluce ve FSM olmak uzere aksam gidip oturacak bir seyler yiyip icecek bolca yer var, sosyallesme imkanı cok.

Olabildigince herseyden bahsetmeye calistim, sorusu olanlar varsa her turlu yardimci olmaya calisirim. Konuştuğum ve baska merkezlerde göğüs cerrahisi asistanı olan arkadaşlarımda gayet memnunlar. Tekrardan başarılar herkeze!
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: Göğüs Cerrahisi Düşünenler

#4165121  gönderen tes0834
 12.09.2018 - 14:47:38
neurogenital yazdı:
11.09.2018 - 17:58:16
Universitenin etrafinda dedigi yerler universiteye 10km. uzaklikta.
hocam universitenin icinde metro var, metro ile 2 durak yani 5dkda gidebiliyorsun

#4165225  gönderen neurogenital
 12.09.2018 - 18:14:18
tes0834 yazdı:
neurogenital yazdı:
hocam universitenin icinde metro var, metro ile 2 durak yani 5dkda gidebiliyorsun
FSM'ye 12 km. uzaklıkta hocam. Hem özlüce'de bir şey yok ki 3-5 kafe ile evler falan var yani. Bence şehirden ziyade kliniği tanıtın çünkü üniversitenin şehirle pek alakası yok. Üniversite şehire çok uzak, merkeze 20km. uzaklıkta.

#4166002  gönderen tes0834
 13.09.2018 - 23:14:34
neurogenital yazdı:
tes0834 yazdı:
neurogenital yazdı:
FSM'ye 12 km. uzaklıkta hocam. Hem özlüce'de bir şey yok ki 3-5 kafe ile evler falan var yani. Bence şehirden ziyade kliniği tanıtın çünkü üniversitenin şehirle pek alakası yok. Üniversite şehire çok uzak, merkeze 20km. uzaklıkta.
hocam bahsettigim yerlerin hepsine metro ile, en uzağına 15-20dkda ulaşabiliyorsunuz(araba var ise 5-10dk) ve musait oldugnuzda sizi Uludaga bekleriz. Ozluceyi iyicene gezin(öyle 3-5 kafe disinda neler var bir gorun), Podyumpark, Korupark vs bir gezin. FSMde italyada bile yiyemeyecegniz pizza yiyebilirsiniz. Ben universitenin zaten sehirle bir baglantisi oldugunu söylemedim, haklisiniz sehire uzak ve zaten Bursa sehir merkezi cok da gezilecek bir yer degil. Universiteye yakin ozluce, gorukle daha cok ogrencilerin oldugu ve onlara uygun yerler. Ve kliniği, nasıl calışma ortamı olan uzunca bir yazı yazdim. Farkli sorular geldikce de cevapliyorum, kendinize iyi bakin saygilar

#4166016  gönderen neurogenital
 13.09.2018 - 23:22:04
tes0834 yazdı:
neurogenital yazdı:
tes0834 yazdı:

hocam bahsettigim yerlerin hepsine metro ile, en uzağına 15-20dkda ulaşabiliyorsunuz(araba var ise 5-10dk) ve musait oldugnuzda sizi Uludaga bekleriz. Ozluceyi iyicene gezin(öyle 3-5 kafe disinda neler var bir gorun), Podyumpark, Korupark vs bir gezin. FSMde italyada bile yiyemeyecegniz pizza yiyebilirsiniz. Ben universitenin zaten sehirle bir baglantisi oldugunu söylemedim, haklisiniz sehire uzak ve zaten Bursa sehir merkezi cok da gezilecek bir yer degil. Universiteye yakin ozluce, gorukle daha cok ogrencilerin oldugu ve onlara uygun yerler. Ve kliniği, nasıl calışma ortamı olan uzunca bir yazı yazdim. Farkli sorular geldikce de cevapliyorum, kendinize iyi bakin saygilar
Hocam sizi de anlıyorum çömeze ihtiyacınız var ama şuna bir açıklık getirelim Bursa'nın iskenderi, pideli köftesi meşhurdur.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4166018  gönderen kutsaclirapunzel
 13.09.2018 - 23:23:40
neurogenital yazdı:
tes0834 yazdı:
neurogenital yazdı:

Hocam sizi de anlıyorum çömeze ihtiyacınız var ama şuna bir açıklık getirelim Bursa'nın iskenderi, pideli köftesi meşhurdur.
:mrgreen:

#4166047  gönderen tes0834
 13.09.2018 - 23:37:04
neurogenital yazdı:
tes0834 yazdı:
neurogenital yazdı:

Orda haklisiniz hocam iskenderi iyidir :D Acikcasi oyle sandigniz gibi çömeze ihtiyac yok zaten nöbet sayımız su an 10 ve en az iki sene daha çömez gelmese bile o sayı artmayacak, cerrahi bölümlerde minimum o kadar tutturuyorlar zaten, klinikte pol. de ameliyathanede hersey yerli yerinde isliyor, gelen çömez hepimizin arasında en rahat çömezlik gecirecek. Neyse biz göğüs cerrahisini tanıtmaya devam edelim
Kullanıcı avatarı

#4166069  gönderen Misisipi7
 14.09.2018 - 00:14:04
Hocam uzmanlıgı ile ilgilide bilgi verebilir misiniz
Atama yerleri perifer sartları icap maaş durumu özel imkanları..
Bu konularda aydınlatırsanız cok seviniriz

#4166298  gönderen tes0834
 14.09.2018 - 19:20:33
Misisipi7 yazdı:
Tabi,

uzmanliktan sonra mecburide genelikle dogu bolgeleri cikiyor ama şansla cok alakalı, cok güzel yerlerde denk geldigi oluyor, periferde gittiğin yer donanım konusunda biraz iyi ise rahatlıkla vaka yapabilirsin, belki lobektomi/pnomonektomi yapamazsın eger yogun bakim yoksa ama VATS ile wedge rezeksiyonlar, timektomiler, sempatektomileri rahatlikla yaparsin. Maas olarak şöyle soylim bizim yeni mezun asistanımız 11bin alıyormuş mecburide su an, ondan önce bitiren özelde ve o da 15bin alıyormuş. Olabildigince cevaplamaya calistim kacirdigim birsey varsa sorarsanız severek cevaplarim
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4175334  gönderen kutsaclirapunzel
 03.10.2018 - 17:54:33
Düşselbiroyincak yazdı:
14.09.2018 - 05:31:23
Adam göğüs cerrahisi asistanı, ikinci sınıf talebesi gelmiş çömez avlıyorsun diyor. Foruma bak.
Onu 2. Sınıf talebesi gibi düşünme. O herşeyi bilir. Tıbba başlarken her fakültede olan üç beş prof arkadasından edindiği bilgilerle tus tercihleri konusunda yardımcı oluyordu. Neuro genital o boru değil

#4175389  gönderen Drbnmas
 03.10.2018 - 19:55:36
tes0834 yazdı:
14.09.2018 - 19:20:33
Misisipi7 yazdı:
Tabi,

uzmanliktan sonra mecburide genelikle dogu bolgeleri cikiyor ama şansla cok alakalı, cok güzel yerlerde denk geldigi oluyor, periferde gittiğin yer donanım konusunda biraz iyi ise rahatlıkla vaka yapabilirsin, belki lobektomi/pnomonektomi yapamazsın eger yogun bakim yoksa ama VATS ile wedge rezeksiyonlar, timektomiler, sempatektomileri rahatlikla yaparsin. Maas olarak şöyle soylim bizim yeni mezun asistanımız 11bin alıyormuş mecburide su an, ondan önce bitiren özelde ve o da 15bin alıyormuş. Olabildigince cevaplamaya calistim kacirdigim birsey varsa sorarsanız severek cevaplarim
11 bini yeni mezun pratisyen aile hekimleri rahatlıkla alıyor hatta fazlasını. Onca emek eziyet nöbet risk = 0 karşılık. pratisyenlik en iyisi sanırım.