Salı , Ağustos 4 2020
2018 TUS 2.Dönem Sınavı: 12.08.2018
Merhaba,

Öncelikle kazanan arkadaşı şimdiden tebrik eder, tercih yapacak diğer arkadaşlar için de bol şans dilerim. Bu bölümde 2 senemi bitirmiş asistanım. Plastik cerrahi rotasyonlarının genelde aktif olarak yapılmaması ve sağdan soldan dedikodularla öğrenilen yanlış bilgiler sebebiyle cerrahi, plastik cerrahi hakkında görüşlerimi kısaca bildirecek şekilde yazımı 4 bölüme ayırdım. Çünkü hastane analizinden öncelikle cerrahi istendiğine sonrasında da plastik cerrahi istendiğine karar verildiğinden emin olunmalıdır. Bölüme netlik vermiş olan arkadaşlar ilk üç bölümü atlayabilirler. Bu branş "makul, alternatif" seçeneklerden biri olmak dışında tüm cerrahi branşlar gibi yaşama tarzınızı belirleyecektir. 5. sınıftan itibaren neredeyse haftanın 4-5 günü ITF PRC acilin geçirmeme, 3 TUS tercihlerimde sadece plastik cerrahi yazmama rağmen kliniğin yoğun dönemlerinde tercihlerimi sorgulamanıza sebep verecek durumlar olmadı değil. Bu sebeple tercihlerinizi etkileyecek öngörülebilir sebepleri belirleyerek bir yol çizip, geri kalanı da zamana bırakmanızı tavsiye ederim.

A) Cerrahi Yazmalı mıyım?

1. Ameliyathaneyi, cerrahi aletleri seviyor muyum? Poliklinik daha mı zevkli?
Sadece manevi olarak değil, fiziki olarak da bu soruyu sormak gerekir. Uzun süre ayakta kalmayı, aç kalmayı, dikkat gerektirecek ve ekiple beraber çalışmanızı gerektirecek bir durumun içinde olacaksınız. Ayrıca anlık ve pratik çözümler üretmeniz gereken birçok durum olacak.
2. Rutin iş saatleri ve düzeni sizin için önemli mi?
Asistanlıkta başta olmak üzere uzmanken dahil beklenmeyen bir vaka sebebiyle, patolojisi yeni çıkmış sizi çıkış saatinde yakalayan hastayı geri çevirememeniz sebebiyle, post op ilk gece gelişecek kanama sebebiyle ve daha birçok sebeple giriş çıkış saatiniz belirsiz olacak. Bu durumu ne kadar yakınlarınıza anlatsanız hatta bizzat şahit olsalar dahi zaman zaman problem çıktığını, sosyal olarak kısıtlı olduğunuzu hissedeceksiniz
3. Uyguladığım tedavinin sonucunu hemen görmek ister miyim?
Benim cerrahiye karar vermemde belki de en büyük etkenlerden biri bu durum olmuştur. Belki de cerrahinin en tatmin edici tarafı bir veya birkaç seansta sonuca ulaşmaktır. Rutin kan tetkikleri veya nonspesifik hasta şikayetleriyle uğraşmak yerine kitlenin çıkması, fraktürün redükte edilmesi, enfekte dokunun temizlenmesi, yaranın kapatılması, tendonun onarımı ile birlikte parmağın hareket etmeye başlaması vs. gibi akut tedaviler hala hasta – doktor ilişkisinin en güzel taraflarının eskisi gibi belirgin olduğu işlemlerdir. Tabi ki de kronik, hala çözümü olmayan hastalıklarda cerrahide mevcut ve dahili branşların da kendine özel tatmin edici tarafları var.
4. Hemen ve çok para kazanmak mı istiyorum?
O zaman doktorluğu da bırakın. Evet en erken ve yüksek maaşla başlayan meslek doktorluk olabilir. Ama en basit ticarette bile gelir yükseliş oranlarını birçok doktor yakalayamaz. Eskiden olan muayenesi şu kadardı, bir ameliyatı bir araba parasıydı gibi söylemler şu an çok gözde ve bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kişi için geçerli. Bazı cerrahi branşlarda bir miktar daha yüksek olsa da standart doktor ve cerrah gelirleri çoğu zaman emek/performans olarak diğer mesleklerden geride kalmaktadır. Anlamlı yüksek sabit gelirleri zaten uzman olduğunuzda yaklaşık 30 yaşınızca alacağınızı unutmayın. Yakın çevremde akrabalarım da dahil olmak üzere çeşitli ticaret ve diğer mesleklerden ilkokulu mezunu insanların benden çok daha ciddi birikimler yaptığına tanık oldum. Doktorluk ve cerrahiye özelikle ilgilisi olmayan insanların bu tarz şeylere denk geldiği zaman nasıl hayal kırıklığı yaşadığını da gördüm. Bu yüzden üniversite tercihi yapacak olan kardeşime de özellikle sırf “garanti, bir miktar ortalamanın üzerinde yüksek maaş” vaatleri dışında, bölüme ek bir ilgisinin olup olmadığını sordum. Böyle sorunca kendisi de bir miktar risk içeren ama çok daha önü açık bir tıp dışı bir bölümü tercih etmiş oldu. Benzer durum daha belirgin olarak cerrahi için geçerli. Plastik cerrahi nispeten istisna. Buna ilerde değineceğim.

B) Cerrahiye karar verdim. Plastik Cerrahi yazmalı mıyım?

1. Majör cerrahi istiyor muyum? KBB, Göz alternatifi mi?
Plastik cerrahi majör bir cerrahidir. Polikliniğinde bazı dermal enjeksiyonlar dışında büyük oranda post op hasta takipleri olur. Yukarda bahsi geçen cerrahi ile ilgili fikirlerim plastik cerrahiyi tamamen kapsamaktadır. O yüzden KBB, Göz gibi minör cerrahi branşlarına alternatif değildir. KBB büyük oranda endoskopik işlemler ve poliklinik içerir. Göz ise mikrocerahi ve poliklinik içerir. Nöbetleri ve ameliyatları nispeten plastiğe göre daha hafif geçer. Uğraşı alanları ve teknikleri çok farklıdır.
2. Vücudun hangi bölgesinin cerrahisine ilgim var?
Plastik cerrahi “çözüm üretme cerrahisi” olduğu için birçok branşla ortak ameliyatı vardır. NRŞ’den sinir cerrahisi, KBB’den maksilofasial ve rinoplasti, genel cerrahiden yumuşak doku bozuklukları, ortopediden el cerrahisi, diyabetik ayak gibi operasyonlar plastik cerrahi ekipleri tarafından da yapılmaktadır. Özelikle yatak yaraları da plastik cerrahi uğraşlarındandır (enfekte ve nekrotik olanları çömez asistanın sınandığı ilk deneyim olabilir 😊). Bu vücudun her bölgesi, her planı ile bağlantınız olduğu anlamında gelir. Bu da büyük bir teorik yük getirir. Bu bölümü farklı yapan da bu bilgi yükü ve çözüm üretebilme yetisidir.
3. Üretkenlik ve özgürlük benim için önemli mi?
Plastik Cerrahi ameliyat teknikleri olarak standart prosedürler içermez. Bir yarayı kapatmanın 2-3 değil onlarca tekniği vardır. Her ameliyattan önce literatürü tarayıp, yeni plan yapıp belki de o hastaya özel bir teknik bulmanız gerekecektir. Estetik hastalar da durum daha da farklıdır. Hastanın isteğiyle ortak bir paydada buluşup uygun teknikleri bulmanız gerekir. Ürettiğiniz şeyin sürekli göz önünde olacak olması tedirginlik yaratsa da sonuçlar olumlu olunca da durum lehinize dönmektedir.
4. Karizması?
Bir miktar karizması olduğu doğrudur. Ama bunu amaç haline getirirseniz dekübit yarası debride ederken hayatı sorgulayabilirsiniz 😊

C) Plastik Cerrahiye karar verdim. Hastanelerde nelere dikkat etmeliyim?

1. Genel olarak
Şehir sizi boğacak gibi değilse ve ortamla ilgili malign bir duyum almadıysanız İstanbul başta olmak üzere her yeri yazın. Mezun olduğunuzda yolunuzu büyük oranda kendiniz çizeceksiniz. Bir adım önde başlayıp, estetik düşünenler için piyasaya aşina olmak açısından İstanbul tercih edilmedir.
2. İş yeri ortamı
Tanışma şansınız varsa asistanlar ve hocalarla muhakkak tanışın. Sizi bir adım öne götürecek vizyonu geniş kişiler çoğu zaman kliniğin ekolünden kıymetlidir. Ekolü olan ağır üniversitelerde bir miktar yol kat edersiniz fakat önünüzde size blok koyacak bir kıdemli, hoca işleri tersine çevirebilir. Size yol gösterecek bir kıdemli, hoca tüm dezavantajlarını tersine de çevirebilir. Maalesef estetik cerrahi camiasında meslektaşıyla rekabet edenlerin garip saldırılarına maruz kalacaksınız. Buna narsistik hareketler de cabası. Tercih yaparken bu durumun farkında değildim. Ve böyle bir piyasanın içinde olmak, bu şekilde rekabete gireceğini bilmek zaman zaman can sıkıcı olabiliyor. Her ne kadar dernek bu durumun etik olmadığını ve sürekli uyarı yapacağını belirtse de, özellikle instagramda bu rekabet en yüksek dozda. Bu sadece ülkemiz için değil, yurt dışı için standart pazarlama teknikleri haline gelmiş durumda. Buna engel olunabileceğini sanmıyorum.
3. El cerrahisi? Free Flap? Estetik?
El cerrahisi asistanlar için kendilerini geliştirebileceği en olası yerdir. Evet yorucu olduğu, hasta profilinin kötü olduğu doğrudur. Ama el cerrahisi, mikro cerrahi yapmak daha ince düşünmeyi gerektirir. Bu da cerrahi bir miktar geliştirir. Bu konuda görüşler farklıdır.Her klinik belli oranda rekonstrüksiyon belli oranda estetik yapmaktadır. Bu mevcut hocaların ve uzmanların o anki durumuna göre çok değişmektedir. Özelikle EAH hastanelerde uzman eğer kendini geliştirme çabası ve özele geçme planı varsa estetik ağırlıklı çalışır. Üniversite hocaları zaten dışarda çalışıyorsa genelde rekonstrüksiyonu üniversitede yapmaktadır. Hiç estetik yapılmaması hariç, 3 tane rinoplasti yapmakla 10 tane rinoplasti yapmak arasında çok ciddi fark yoktur. Önemli olan yaklaşımı oturtabilmek ve kendini güncellemeyi sağlayacak vizyonu kazandırmaktadır. Ayrıca asistan olarak vaka yapabilme sayısı kişinin ne kadar aktif, başarılı çalıştığıyla da ilgilidir.

D) Haydarpaşa Numune EAH Plastik, Rekonstrükstif ve Estetik Cerrahi Kliniğimiz Hakkında

1. Kliniğimiz Koşuyolu’ndaki Haydarpaşa Numune EAH bağlı Validebağ Ek hizmet binasında 17 yatak ile hizmet vermektedir. Koşuyolu İstanbul’un en nezih semtlerindendir. Hastane koru ve yeşillik içindedir. Hastanede ayrıca FTR, Dermatoloji servisleri ve bazı poliklinikler vardır. Bize özel 4 odalı ameliyathane vardır. Bina yeni yapılmıştır ve özel hastane kıvamındadır.
2. Benimle eş kıdemli 2,5 senelik en çömez bir asistan, 3,5 senelik bir kıdemli asistan, 4,5 senelik baş asistan olmak üzere 4 asistan olarak görev yapmaktayız. 1 doçent klinik şefimiz, 3 uzman (biri ITF’ye geçmek üzere) bulunmakta.
3. Her gün ameliyathane günümüz 2 masa şeklindedir. 1 asistan serviste 1 asistan poliklinikte diğer 2 asistan ameliyathanede olmaktadır. Kraniofasial cerrahiden kraniyosinostozlar dışında her türlü rekonstrüktif vaka yapılmaktadır. Diğer kliniklerden farklı olarak yüz germe, postbariatrik vücut şekillendirme (abdomionplasti, kol, uyluk germe), eş zamanlı meme rekonstrüksiyonu diğer kliniklerden fazla yapılmaktadır. Yarık dudak ve damak diğer kliniklerden az yapılmaktadır. Hem elektif hem acil el cerrahisi yapılmaktadır (el cerrahi birkaç aya kadar elektif yapılmaktaydı). Replantasyonlar her aya Anadolu yakasındaki hastanelerle bölüşecek şekilde belli günler acil olarak yapılmaktadır. Ek binada olmamız sebebiyle genel durumu bozuk hasta kabul etmiyoruz. Bu yüzden acil yanık yatırmıyoruz. Yanık sonrası rekonstrüksiyonlar elektif olarak yapılabiliyor. Acil servis ana binada olması sebebiyle kendi aracımızla ya da kriz masasının resmi aracıyla gidiyoruz. Bu durum biraz yorucu olabiliyor. Ama acildeki arkadaşlar bu yüzden primer suturasyon vs. gibi şeyler için konsülte etmiyorlar. Karşılıklı anlayış içeresinde durumu tolere etmeye çalışıyoruz. Büyük oranda maksilofasial ve el cerrahi kesileri için gidiyoruz.
4. Yeni başlayan asistan genel olarak 6 ay servis yapmakta ve 13 refakat nöbeti tutmaktadır. Sonra 10 nöbete, çömez geldikçe de nöbeti kademeli azalmaktadır. Nöbet sayısında kıdem senelerine göre katsayı hesabı vardır. 2 senedir çömez gelmemesi sebebiyle benim durumumda istisnalar oldu. Fakat yakın dönemde 3 baş asistanın gitmesi sebebiyle (daha ayrılışlarını vermediler) düzenli olarak asistan kadrosu açılacağını ve uygun düzenin devam edeceğini düşünüyorum. Vizitler 07:15 de başlamaktadır. Çömez asistan önceden gelmelidir. Çıkışlar mevcut sayımızın az olması sebebiyle birkaç aydır 6-7’leri bulmakta. Sayımız arttıkça eskisi gibi 6’dan önce çıkabileceğimizi düşünüyorum. Çömez vizit sonrası işleri halledeceği için genelde bir süre daha geç çıkar.
5. Yeni başlayan asistan acillerde ilk aylarda tırnak yatağı ve suturasyonlar, sonrasında ekstansör tendon kesileri, sonrasında da sinir ve fleksör tendon kesilerini yapar. 6. ay- 1. seneden sonra lokal flepler başlanır. Ameliyathaneye indikten sonra diğer rekonstrüktif vakalara başlar. Estetik ameliyatlarda kepçe kulak, blefaroplasti, meme küçültme ile başlanır. Son senede ağırlıklı olarak rinoplasti ve diğer estetik işlemler yapılır. Vaka yapabilme durumu asistanın başarılı ve aktif çalışması ve mevcut uzmanların durumuna göre değişebilmektedir. Onlarca rinoplasti, meme augmentasyonu yapacağınızı söyleyemem. Ama bol bol asiste edeceğinize garanti verebilirim. Özellikle sayı isteyenlere örnek vermek gerekirse haftada 3-4 rinoplasti oluyor.
6. Şu an için maaşlar 7500 TL civarında.

Ekstra soruları olan arkadaşlar buradan yazabilirler. Özel görüşmek isteyen, tanışmak isteyen olursa vaktim oldukça görüşebilirim. Herkes için hayırlısı olsun 😊
Bilgilendirme için teşekkürler. Kısaca;

*2.5 yıldır altına çömez gelmemiş bir klinik. (Korkutucu)
*Çömez için Sabah 6 hastaneye geliş, Akşam 7 çıkış.
*13 nöbetle başlamak. En az 6 ay bisturi tutmamak. 3 yıldan önce de vakaa yaptirmazlar. Hatta hocamızın anlattığı gibiyse kozmetik vakaa öğretmezler, 3 sene sonra rakip olmayalim diye.

Her plastik böyle kabus gibiyse yazılmaz. Ama illa ki kadro dolacaktır. Kazananlara hayırlı olsun.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
fogly yazdı:
19.08.2018 - 16:14:02
Bilgilendirme için teşekkürler. Kısaca;

*2.5 yıldır altına çömez gelmemiş bir klinik. (Korkutucu)
*Çömez için Sabah 6 hastaneye geliş, Akşam 7 çıkış.
*13 nöbetle başlamak. En az 6 ay bisturi tutmamak. 3 yıldan önce de vakaa yaptirmazlar. Hatta hocamızın anlattığı gibiyse kozmetik vakaa öğretmezler, 3 sene sonra rakip olmayalim diye.

Her plastik böyle kabus gibiyse yazılmaz. Ama illa ki kadro dolacaktır. Kazananlara hayırlı olsun.
- Evet, kadro açmaması işleyişi büyük oranda etkiledi. Bu durum oturmuş üniler dışında bir çok eah başına gelebilir. 1-2 asistan ile yıllarca çalışan klinikler de var. Mevcut durum için nöbet ve işleyiş ile ilgili düzenlemeler klinik içinde yapıldı. 2.5 sene asistan gelmemesi yeni gelecek arkadaş için şu an avantaj. 2.5 sene baş asistanlık ve sonrasında da üst üste kadro açılması demek . Tabi ki bunun garantisi yok. Ama olur da kıdemlendikten sonra asistan gelmezse belirlediğimiz yeni sisteme göre düzenlemeler muhakak yapılacaktır. Çömez gelmemesi ile ilgili eğitici kadro yetersizliği, yeniden yerleştirmelerle asistan gelmesi ve bilmediğimiz idari durumlar olabilir. Klinik eğitim puanı bir kaç aylığına düşürülüp tekrar açıldı. En azından şu an için bu sorun kalkmış görünüyor. Kıdem sistemi esas alınacaksa devir için nizami kadro açılması gerektiği de yetkileler tarafından bilinmelidir.
- Sabah 6 olarak belirtilmedi. Bir gün önce belirlenmiş preop cross, rutin tetkikler ve işler oluyor. Onları organize etmek gerekiyor. 15-20 dk bile sürmüyor çoğu zaman. Hiç bir cerrahi klinikte çömezin sabah 09:00'da gelip, 16:00'da çıktığını sanmıyorum:)
- 6 ay servis olabilir fakat nöbetlerde zaten belki ilkgün ameliyathanede bistüri tutacak. Çoğu üniversiteye göre erken vaka yapmaya başlıyoruz. Kozmetik vaka ve rekabet çok farklı bir konu. Onunla ilgili yukarda detaylı bilgi verdim
Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
İnsanların iyice araştırıp plastik cerrahiyi tercih etmeleri gerekiyor.Cogu klinik az kontenjan açıyor ve istifa olması işleyişi aksatıyor.70 puanla girilen yerlerden istifa edenleri hepimiz duyuyoruz.Bunlar çok absürd şeyler değil.Plastik cerrahi beklentiyi en az karşılayan bölümlerden biri.
Güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık
klinikte yapılan sunumlar,toplantılar hakkında kabaca da olsa bilgi verebilir misiniz
asistanlar çok yoğun olduğu için yapacakları aylık - haftalık sunumlar her ne kadar öğretici olsa da o yoğunlukta kişiyi zorlar diye düşünüyorum
yine yoğunluk asistanları kongrelere katılmaktan alıkoyabiliyor mu ?
teşekkürler
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
bruce_wayne yazdı:
20.08.2018 - 21:22:30
Güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık
klinikte yapılan sunumlar,toplantılar hakkında kabaca da olsa bilgi verebilir misiniz
asistanlar çok yoğun olduğu için yapacakları aylık - haftalık sunumlar her ne kadar öğretici olsa da o yoğunlukta kişiyi zorlar diye düşünüyorum
yine yoğunluk asistanları kongrelere katılmaktan alıkoyabiliyor mu ?
teşekkürler
- Her cuma her asistan bir tane güncel makale sunuyor
- Ayda bir tek kişinin belli bir konu ile ilgili sunumu oluyor
Bunlar çok düzenli ve aksamadan oluyor diyemem. Ama olduğunda biraz zorlayabilir evet. Okuyamayı alışkanlık haline getirirsen bunlar daha az problem oluyor. Genelde bir iki makale önceden okumuş oluyorum ben
- Ulusal kongreye genelde 1-2 asistan gidiyor. Diğer ücretli kongrelere dileyenler kendileri karşılayarak nöbetlerini organize ederek gidebiliyorlar
semih520 yazdı:
19.08.2018 - 15:35:19
Merhaba,

Öncelikle kazanan arkadaşı şimdiden tebrik eder, tercih yapacak diğer arkadaşlar için de bol şans dilerim. Bu bölümde 2 senemi bitirmiş asistanım. Plastik cerrahi rotasyonlarının genelde aktif olarak yapılmaması ve sağdan soldan dedikodularla öğrenilen yanlış bilgiler sebebiyle cerrahi, plastik cerrahi hakkında görüşlerimi kısaca bildirecek şekilde yazımı 4 bölüme ayırdım. Çünkü hastane analizinden öncelikle cerrahi istendiğine sonrasında da plastik cerrahi istendiğine karar verildiğinden emin olunmalıdır. Bölüme netlik vermiş olan arkadaşlar ilk üç bölümü atlayabilirler. Bu branş "makul, alternatif" seçeneklerden biri olmak dışında tüm cerrahi branşlar gibi yaşama tarzınızı belirleyecektir. 5. sınıftan itibaren neredeyse haftanın 4-5 günü ITF PRC acilin geçirmeme, 3 TUS tercihlerimde sadece plastik cerrahi yazmama rağmen kliniğin yoğun dönemlerinde tercihlerimi sorgulamanıza sebep verecek durumlar olmadı değil. Bu sebeple tercihlerinizi etkileyecek öngörülebilir sebepleri belirleyerek bir yol çizip, geri kalanı da zamana bırakmanızı tavsiye ederim.

A) Cerrahi Yazmalı mıyım?

1. Ameliyathaneyi, cerrahi aletleri seviyor muyum? Poliklinik daha mı zevkli?
Sadece manevi olarak değil, fiziki olarak da bu soruyu sormak gerekir. Uzun süre ayakta kalmayı, aç kalmayı, dikkat gerektirecek ve ekiple beraber çalışmanızı gerektirecek bir durumun içinde olacaksınız. Ayrıca anlık ve pratik çözümler üretmeniz gereken birçok durum olacak.
2. Rutin iş saatleri ve düzeni sizin için önemli mi?
Asistanlıkta başta olmak üzere uzmanken dahil beklenmeyen bir vaka sebebiyle, patolojisi yeni çıkmış sizi çıkış saatinde yakalayan hastayı geri çevirememeniz sebebiyle, post op ilk gece gelişecek kanama sebebiyle ve daha birçok sebeple giriş çıkış saatiniz belirsiz olacak. Bu durumu ne kadar yakınlarınıza anlatsanız hatta bizzat şahit olsalar dahi zaman zaman problem çıktığını, sosyal olarak kısıtlı olduğunuzu hissedeceksiniz
3. Uyguladığım tedavinin sonucunu hemen görmek ister miyim?
Benim cerrahiye karar vermemde belki de en büyük etkenlerden biri bu durum olmuştur. Belki de cerrahinin en tatmin edici tarafı bir veya birkaç seansta sonuca ulaşmaktır. Rutin kan tetkikleri veya nonspesifik hasta şikayetleriyle uğraşmak yerine kitlenin çıkması, fraktürün redükte edilmesi, enfekte dokunun temizlenmesi, yaranın kapatılması, tendonun onarımı ile birlikte parmağın hareket etmeye başlaması vs. gibi akut tedaviler hala hasta – doktor ilişkisinin en güzel taraflarının eskisi gibi belirgin olduğu işlemlerdir. Tabi ki de kronik, hala çözümü olmayan hastalıklarda cerrahide mevcut ve dahili branşların da kendine özel tatmin edici tarafları var.
4. Hemen ve çok para kazanmak mı istiyorum?
O zaman doktorluğu da bırakın. Evet en erken ve yüksek maaşla başlayan meslek doktorluk olabilir. Ama en basit ticarette bile gelir yükseliş oranlarını birçok doktor yakalayamaz. Eskiden olan muayenesi şu kadardı, bir ameliyatı bir araba parasıydı gibi söylemler şu an çok gözde ve bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kişi için geçerli. Bazı cerrahi branşlarda bir miktar daha yüksek olsa da standart doktor ve cerrah gelirleri çoğu zaman emek/performans olarak diğer mesleklerden geride kalmaktadır. Anlamlı yüksek sabit gelirleri zaten uzman olduğunuzda yaklaşık 30 yaşınızca alacağınızı unutmayın. Yakın çevremde akrabalarım da dahil olmak üzere çeşitli ticaret ve diğer mesleklerden ilkokulu mezunu insanların benden çok daha ciddi birikimler yaptığına tanık oldum. Doktorluk ve cerrahiye özelikle ilgilisi olmayan insanların bu tarz şeylere denk geldiği zaman nasıl hayal kırıklığı yaşadığını da gördüm. Bu yüzden üniversite tercihi yapacak olan kardeşime de özellikle sırf “garanti, bir miktar ortalamanın üzerinde yüksek maaş” vaatleri dışında, bölüme ek bir ilgisinin olup olmadığını sordum. Böyle sorunca kendisi de bir miktar risk içeren ama çok daha önü açık bir tıp dışı bir bölümü tercih etmiş oldu. Benzer durum daha belirgin olarak cerrahi için geçerli. Plastik cerrahi nispeten istisna. Buna ilerde değineceğim.

B) Cerrahiye karar verdim. Plastik Cerrahi yazmalı mıyım?

1. Majör cerrahi istiyor muyum? KBB, Göz alternatifi mi?
Plastik cerrahi majör bir cerrahidir. Polikliniğinde bazı dermal enjeksiyonlar dışında büyük oranda post op hasta takipleri olur. Yukarda bahsi geçen cerrahi ile ilgili fikirlerim plastik cerrahiyi tamamen kapsamaktadır. O yüzden KBB, Göz gibi minör cerrahi branşlarına alternatif değildir. KBB büyük oranda endoskopik işlemler ve poliklinik içerir. Göz ise mikrocerahi ve poliklinik içerir. Nöbetleri ve ameliyatları nispeten plastiğe göre daha hafif geçer. Uğraşı alanları ve teknikleri çok farklıdır.
2. Vücudun hangi bölgesinin cerrahisine ilgim var?
Plastik cerrahi “çözüm üretme cerrahisi” olduğu için birçok branşla ortak ameliyatı vardır. NRŞ’den sinir cerrahisi, KBB’den maksilofasial ve rinoplasti, genel cerrahiden yumuşak doku bozuklukları, ortopediden el cerrahisi, diyabetik ayak gibi operasyonlar plastik cerrahi ekipleri tarafından da yapılmaktadır. Özelikle yatak yaraları da plastik cerrahi uğraşlarındandır (enfekte ve nekrotik olanları çömez asistanın sınandığı ilk deneyim olabilir 😊). Bu vücudun her bölgesi, her planı ile bağlantınız olduğu anlamında gelir. Bu da büyük bir teorik yük getirir. Bu bölümü farklı yapan da bu bilgi yükü ve çözüm üretebilme yetisidir.
3. Üretkenlik ve özgürlük benim için önemli mi?
Plastik Cerrahi ameliyat teknikleri olarak standart prosedürler içermez. Bir yarayı kapatmanın 2-3 değil onlarca tekniği vardır. Her ameliyattan önce literatürü tarayıp, yeni plan yapıp belki de o hastaya özel bir teknik bulmanız gerekecektir. Estetik hastalar da durum daha da farklıdır. Hastanın isteğiyle ortak bir paydada buluşup uygun teknikleri bulmanız gerekir. Ürettiğiniz şeyin sürekli göz önünde olacak olması tedirginlik yaratsa da sonuçlar olumlu olunca da durum lehinize dönmektedir.
4. Karizması?
Bir miktar karizması olduğu doğrudur. Ama bunu amaç haline getirirseniz dekübit yarası debride ederken hayatı sorgulayabilirsiniz 😊

C) Plastik Cerrahiye karar verdim. Hastanelerde nelere dikkat etmeliyim?

1. Genel olarak
Şehir sizi boğacak gibi değilse ve ortamla ilgili malign bir duyum almadıysanız İstanbul başta olmak üzere her yeri yazın. Mezun olduğunuzda yolunuzu büyük oranda kendiniz çizeceksiniz. Bir adım önde başlayıp, estetik düşünenler için piyasaya aşina olmak açısından İstanbul tercih edilmedir.
2. İş yeri ortamı
Tanışma şansınız varsa asistanlar ve hocalarla muhakkak tanışın. Sizi bir adım öne götürecek vizyonu geniş kişiler çoğu zaman kliniğin ekolünden kıymetlidir. Ekolü olan ağır üniversitelerde bir miktar yol kat edersiniz fakat önünüzde size blok koyacak bir kıdemli, hoca işleri tersine çevirebilir. Size yol gösterecek bir kıdemli, hoca tüm dezavantajlarını tersine de çevirebilir. Maalesef estetik cerrahi camiasında meslektaşıyla rekabet edenlerin garip saldırılarına maruz kalacaksınız. Buna narsistik hareketler de cabası. Tercih yaparken bu durumun farkında değildim. Ve böyle bir piyasanın içinde olmak, bu şekilde rekabete gireceğini bilmek zaman zaman can sıkıcı olabiliyor. Her ne kadar dernek bu durumun etik olmadığını ve sürekli uyarı yapacağını belirtse de, özellikle instagramda bu rekabet en yüksek dozda. Bu sadece ülkemiz için değil, yurt dışı için standart pazarlama teknikleri haline gelmiş durumda. Buna engel olunabileceğini sanmıyorum.
3. El cerrahisi? Free Flap? Estetik?
El cerrahisi asistanlar için kendilerini geliştirebileceği en olası yerdir. Evet yorucu olduğu, hasta profilinin kötü olduğu doğrudur. Ama el cerrahisi, mikro cerrahi yapmak daha ince düşünmeyi gerektirir. Bu da cerrahi bir miktar geliştirir. Bu konuda görüşler farklıdır.Her klinik belli oranda rekonstrüksiyon belli oranda estetik yapmaktadır. Bu mevcut hocaların ve uzmanların o anki durumuna göre çok değişmektedir. Özelikle EAH hastanelerde uzman eğer kendini geliştirme çabası ve özele geçme planı varsa estetik ağırlıklı çalışır. Üniversite hocaları zaten dışarda çalışıyorsa genelde rekonstrüksiyonu üniversitede yapmaktadır. Hiç estetik yapılmaması hariç, 3 tane rinoplasti yapmakla 10 tane rinoplasti yapmak arasında çok ciddi fark yoktur. Önemli olan yaklaşımı oturtabilmek ve kendini güncellemeyi sağlayacak vizyonu kazandırmaktadır. Ayrıca asistan olarak vaka yapabilme sayısı kişinin ne kadar aktif, başarılı çalıştığıyla da ilgilidir.

D) Haydarpaşa Numune EAH Plastik, Rekonstrükstif ve Estetik Cerrahi Kliniğimiz Hakkında

1. Kliniğimiz Koşuyolu’ndaki Haydarpaşa Numune EAH bağlı Validebağ Ek hizmet binasında 17 yatak ile hizmet vermektedir. Koşuyolu İstanbul’un en nezih semtlerindendir. Hastane koru ve yeşillik içindedir. Hastanede ayrıca FTR, Dermatoloji servisleri ve bazı poliklinikler vardır. Bize özel 4 odalı ameliyathane vardır. Bina yeni yapılmıştır ve özel hastane kıvamındadır.
2. Benimle eş kıdemli 2,5 senelik en çömez bir asistan, 3,5 senelik bir kıdemli asistan, 4,5 senelik baş asistan olmak üzere 4 asistan olarak görev yapmaktayız. 1 doçent klinik şefimiz, 3 uzman (biri ITF’ye geçmek üzere) bulunmakta.
3. Her gün ameliyathane günümüz 2 masa şeklindedir. 1 asistan serviste 1 asistan poliklinikte diğer 2 asistan ameliyathanede olmaktadır. Kraniofasial cerrahiden kraniyosinostozlar dışında her türlü rekonstrüktif vaka yapılmaktadır. Diğer kliniklerden farklı olarak yüz germe, postbariatrik vücut şekillendirme (abdomionplasti, kol, uyluk germe), eş zamanlı meme rekonstrüksiyonu diğer kliniklerden fazla yapılmaktadır. Yarık dudak ve damak diğer kliniklerden az yapılmaktadır. Hem elektif hem acil el cerrahisi yapılmaktadır (el cerrahi birkaç aya kadar elektif yapılmaktaydı). Replantasyonlar her aya Anadolu yakasındaki hastanelerle bölüşecek şekilde belli günler acil olarak yapılmaktadır. Ek binada olmamız sebebiyle genel durumu bozuk hasta kabul etmiyoruz. Bu yüzden acil yanık yatırmıyoruz. Yanık sonrası rekonstrüksiyonlar elektif olarak yapılabiliyor. Acil servis ana binada olması sebebiyle kendi aracımızla ya da kriz masasının resmi aracıyla gidiyoruz. Bu durum biraz yorucu olabiliyor. Ama acildeki arkadaşlar bu yüzden primer suturasyon vs. gibi şeyler için konsülte etmiyorlar. Karşılıklı anlayış içeresinde durumu tolere etmeye çalışıyoruz. Büyük oranda maksilofasial ve el cerrahi kesileri için gidiyoruz.
4. Yeni başlayan asistan genel olarak 6 ay servis yapmakta ve 13 refakat nöbeti tutmaktadır. Sonra 10 nöbete, çömez geldikçe de nöbeti kademeli azalmaktadır. Nöbet sayısında kıdem senelerine göre katsayı hesabı vardır. 2 senedir çömez gelmemesi sebebiyle benim durumumda istisnalar oldu. Fakat yakın dönemde 3 baş asistanın gitmesi sebebiyle (daha ayrılışlarını vermediler) düzenli olarak asistan kadrosu açılacağını ve uygun düzenin devam edeceğini düşünüyorum. Vizitler 07:15 de başlamaktadır. Çömez asistan önceden gelmelidir. Çıkışlar mevcut sayımızın az olması sebebiyle birkaç aydır 6-7’leri bulmakta. Sayımız arttıkça eskisi gibi 6’dan önce çıkabileceğimizi düşünüyorum. Çömez vizit sonrası işleri halledeceği için genelde bir süre daha geç çıkar.
5. Yeni başlayan asistan acillerde ilk aylarda tırnak yatağı ve suturasyonlar, sonrasında ekstansör tendon kesileri, sonrasında da sinir ve fleksör tendon kesilerini yapar. 6. ay- 1. seneden sonra lokal flepler başlanır. Ameliyathaneye indikten sonra diğer rekonstrüktif vakalara başlar. Estetik ameliyatlarda kepçe kulak, blefaroplasti, meme küçültme ile başlanır. Son senede ağırlıklı olarak rinoplasti ve diğer estetik işlemler yapılır. Vaka yapabilme durumu asistanın başarılı ve aktif çalışması ve mevcut uzmanların durumuna göre değişebilmektedir. Onlarca rinoplasti, meme augmentasyonu yapacağınızı söyleyemem. Ama bol bol asiste edeceğinize garanti verebilirim. Özellikle sayı isteyenlere örnek vermek gerekirse haftada 3-4 rinoplasti oluyor.
6. Şu an için maaşlar 7500 TL civarında.

Ekstra soruları olan arkadaşlar buradan yazabilirler. Özel görüşmek isteyen, tanışmak isteyen olursa vaktim oldukça görüşebilirim. Herkes için hayırlısı olsun 😊
Koru yanında oturuyorum. Şubata kadro açarsanız eğer oradayım. Güzel paylaşım. İyi çalışmalar
PCSK9 yazdı:
19.08.2018 - 21:34:11
Puanim yuksek diye cerrahi sevmeyen biri yazmasin.Zaten 70 kusur almisim istifa edeyim yine alirim modlarina gerek yok.Baskasinin hayallerini erteletmeyin
hocam plastiğe karar vermişsiniz sanırım da puanınız mı düştü
zaten ilk 50 deydiniz diye hatırlıyorum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009