Pazartesi , Eylül 16 2019
2018 TUS 2.Dönem Sınavı: 12.08.2018

SINAV ZORLUK DERECESİ?

Çok Zor
58
14%
Zor
215
53%
Normal
101
25%
Kolay
14
3%
Çok Kolay
20
5%
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Arkadaşlar samimi şekilde soruyorum. 6 ay ders çalıştım, 10 yıllık hekimim, temele 4 ay kliniğe 2 ay çalıştım. Klinikte 70. Soruya geldiğimde kesin emin olduğum 68 doğrum vardı, hiç şüphe etmediğim, cerrahi saçma,kadın doğum çocuk oyuncağı gibiydi. En çok güvendiğim temel bölümde ise nerdeyse oturup ağlayacak kadar zorlandım. Şahsi düşüncem hepinizin klinikte bu kadar zorlanması hiç hasta muayene etmeden mezun olmanız. Bizim 140 kişi girdiğimiz fakültelere 400 kişi girip hocanın arkasında 50 kişi gezince vakaya yaklaşım çok zayıf oluyor bence. Çünkü klinik vaka soruları ciddi anlamda çok ama çok kolaydı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
dryasin26 yazdı:
12.08.2018 - 20:07:29
Arkadaşlar samimi şekilde soruyorum. 6 ay ders çalıştım, 10 yıllık hekimim, temele 4 ay kliniğe 2 ay çalıştım. Klinikte 70. Soruya geldiğimde kesin emin olduğum 68 doğrum vardı, hiç şüphe etmediğim, cerrahi saçma,kadın doğum çocuk oyuncağı gibiydi. En çok güvendiğim temel bölümde ise nerdeyse oturup ağlayacak kadar zorlandım. Şahsi düşüncem hepinizin klinikte bu kadar zorlanması hiç hasta muayene etmeden mezun olmanız. Bizim 140 kişi girdiğimiz fakültelere 400 kişi girip hocanın arkasında 50 kişi gezince vakaya yaklaşım çok zayıf oluyor bence. Çünkü klinik vaka soruları ciddi anlamda çok ama çok kolaydı
Aynen hocam. Günlük hayatta sıkça karsımıza çıkacak yaklaşımlae vardı dahiliyede. Ama cerrahi çok saçmaydı. Özel isim sınıflama görünce boş bıraktım
Kullanıcı avatarı
dryasin26 yazdı:
Kesinlikle katılıyorum. Özel isimler dışında klinik aşırı kolaydı.

Daha önce girdiğim tuslarda temelim hep çok iyiydi ama klinikten hiç yükseltememiştim. Bu sefer klinikten de beklentim var; 13 ay mecburide çalıştım çünkü :roll: şu an istifalıyım.

Genel anlamda bence teorik yüküyle aptalca yoğrulup kaybolmuş durumdayız. Özellikle yeni mezunlar olarak büyük kayıptayız. (kendimi de yeni mezun saydım, hadi yine iyiyim :lol: )
dryasin26 yazdı:
Hocam sana katiliyorum acilde calismis olmak cok buyuk tecrube bende ayni senin gibi oldum klinik acilde baktigim hastalar gibiydi sanki
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Bana da klinik kolay geldi, iyi bir net yapacağımı düşünüyorum, temelden mikrop ve farma zordu, farma da hiç mekanizma yoktu hep ilaç ve ezberleme kabiliyetini ölçme, mikropta da çok fazla parazit ve mantar sorusu vardı, biyokimya pato anatomi fizyo histo bana göre normal zorlukta dengeliydi
Kullanıcı avatarı
Benim değerlendirmem ne kadar doğru olur bilemiyorum ama atipik soru miktarının diğer sınavlara göre daha az olduğunu düşünüyorum. Temelde çalışmış biri belli bir net oranını yakalayabilirdi. Klinik ise diğer sınavlara göre kolaydı (bence - ama yaşını başını almış bir klinikçi olarak söylüyorum bunu)

Herkese hayırlı olsun. İnşallah herkes emeğinin karşılığını alır..... Bu arada drtus.com'u takibe devam.