Pazar , Eylül 22 2019
Sitemiz hakkındaki gÖrüŞ ve Önerilerinizi buraya yazabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

Re: damarına rakı enjekte eden hasta

#2746454  gönderen drela64
 30.12.2013 - 09:31:31
psikopat_dr yazdı:5cc IV gerçek rakı (etanol) hiçbirsey yapmaz. Adamı sarhoş bile etmez. Alkolmetreye üflese 10 promil bile çıkmaz. Karaciğer 5cc etanolü alır asetil coa'ya çevirir ve Krebs siklusuna yem olarak gönderir. Bunu yapması da 5 dk bile almaz. Karaciğerin alkol temizleme hızı alkol kullanmayanda 20 mg/dL ( 200mg/L), kronik alkoliklerde 30mg/dL( 300mg/L)' dir. Alkol %40'lık desek, 5cc alkolde 2mg etanol var. KC saatte 200mg etanol temizlerse; 2mg etanolü 1-2dk'da temizler.

Etanol iyidir, metanol kötüdür. 10mg metanol bir insanı öldürmeye yeter.
Arkadaşlar sahte rakının (metanol) zehirlenmesinde gerçek rakı (etanol) IV olarak kullanılır. Tedavi dozu: %10'luk etanolden 10ml /kg IV yükleme (30dk'da). Ardından 1.5 ml/kg/sa idame infüzyon. Fomepizol yükleme ve idamesi de var. 5cc rakıyı IM'de yapsa birsey olmaz. IM yapılan diğer ilaçlar kadar riski var.
Şu ana kadar belki 100 kadar fazla alkol alıp sarhoş olan ve 112 tarafından alkol koması diye itelenen hastam oldu. 112 bana alkol koması diyor, ben de alkol koması değil sarhoştur diyorum. Neyse 112 hastayı bize kakalar. Hasta bizim gözlemde sabaha kadar uyur. Sabah uyanınca şutlarız.

1 vaka anlatayım. 28 yaşında erkek hasta, bolca gerçek rakı içmiş, ardından psikiyatri ilaçlarından 20-30 adet arası (ilacın ismi belli değil), bunun üzerine damardan morfin enjekte etmiş. Hasta evde baygın bulunmuş. Her tarafa kusmuş. 112 hemen hastayı bize kakaladı. Hasta geldiğinde bilinci kapalı, solunum sayısı 55-60'larda idi. Hastaya 50 mg IV esmeron (roküronyum) yapıp entübe ettim. Yoğun bakıma yatırdım. esmeron 10mg/sa, dormicum 10 mg/sa ile 2 gün uyuttum. Sonra ilaçları kestim. Hasta uyandı. 1günde acil serviste takip edip hastayı eve şutladık.
bilgilendirme için teşekkürler....
Kullanıcı avatarı

#2747750  gönderen 2014nisan
 31.12.2013 - 00:49:25
psikopat_dr yazdı:5cc IV gerçek rakı (etanol) hiçbirsey yapmaz. Adamı sarhoş bile etmez. Alkolmetreye üflese 10 promil bile çıkmaz. Karaciğer 5cc etanolü alır asetil coa'ya çevirir ve Krebs siklusuna yem olarak gönderir. Bunu yapması da 5 dk bile almaz. Karaciğerin alkol temizleme hızı alkol kullanmayanda 20 mg/dL ( 200mg/L), kronik alkoliklerde 30mg/dL( 300mg/L)' dir. Alkol %40'lık desek, 5cc alkolde 2mg etanol var. KC saatte 200mg etanol temizlerse; 2mg etanolü 1-2dk'da temizler.

Arkadaşlar sahte rakının (metanol) zehirlenmesinde gerçek rakı (etanol) IV olarak kullanılır. Tedavi dozu: %10'luk etanolden 10ml /kg IV yükleme (30dk'da). Ardından 1.5 ml/kg/sa idame infüzyon. Fomepizol yükleme ve idamesi de var. 5cc rakıyı IM'de yapsa birsey olmaz. IM yapılan diğer ilaçlar kadar riski var.
Şu ana kadar belki 100 kadar fazla alkol alıp sarhoş olan ve 112 tarafından alkol koması diye itelenen hastam oldu. 112 bana alkol koması diyor, ben de alkol koması değil sarhoştur diyorum. Neyse 112 hastayı bize kakalar. Hasta bizim gözlemde sabaha kadar uyur. Sabah uyanınca şutlarız.

1 vaka anlatayım. 28 yaşında erkek hasta, bolca gerçek rakı içmiş, ardından psikiyatri ilaçlarından 20-30 adet arası (ilacın ismi belli değil), bunun üzerine damardan morfin enjekte etmiş. Hasta evde baygın bulunmuş. Her tarafa kusmuş. 112 hemen hastayı bize kakaladı. Hasta geldiğinde bilinci kapalı, solunum sayısı 55-60'larda idi. Hastaya 50 mg IV esmeron (roküronyum) yapıp entübe ettim. Yoğun bakıma yatırdım. esmeron 10mg/sa, dormicum 10 mg/sa ile 2 gün uyuttum. Sonra ilaçları kestim. Hasta uyandı. 1günde acil serviste takip edip hastayı eve şutladık.
soranlar için damarda çamaşırsuyu veren ex oldu.ama plazmasıyla ritalini çözüp veren tıp öğrencisi yaşıyor. damarına bildiğin çeşme suyu ile nescafe goldu:) u karıştırıp damara veren hastamda yaşadı, kanabinoid yani esrarı kaynatıp o yeşil sıvıyı yoğunlaştırıp damardan veren hastada cilt altına biraz kaçırmasına rağmen damardan verdi ve tüm vitallleri ve kan tahlilleri normal birşekilde taburcu oldu. etanol konusunda ise zehir danışma bile bilgi veremedi verdiğiniz bilgi için teşekkürederim.hastanında tek şikayeti ağzından burnundan rakı kokusu geldiğini sölemesiydi
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4013848  gönderen Ozkanvargil
 14.11.2017 - 20:11:04
psikopat_dr yazdı:
29.12.2013 - 13:45:55
5cc IV gerçek rakı (etanol) hiçbirsey yapmaz. Adamı sarhoş bile etmez. Alkolmetreye üflese 10 promil bile çıkmaz. Karaciğer 5cc etanolü alır asetil coa'ya çevirir ve Krebs siklusuna yem olarak gönderir. Bunu yapması da 5 dk bile almaz. Karaciğerin alkol temizleme hızı alkol kullanmayanda 20 mg/dL ( 200mg/L), kronik alkoliklerde 30mg/dL( 300mg/L)' dir. Alkol %40'lık desek, 5cc alkolde 2mg etanol var. KC saatte 200mg etanol temizlerse; 2mg etanolü 1-2dk'da temizler.

Ne biçim konuşuyorsun sen
Hastayı şutladık falan
Hastayı şutlamak nedir
112 hastayı bize kakalıyor diyorsunuz
Hastayı kakalamak nedir