Cumartesi , Eylül 21 2019
Sitemiz hakkındaki gÖrüŞ ve Önerilerinizi buraya yazabilirsiniz...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2744344  gönderen prntscrn
 28.12.2013 - 20:54:56
yazık
Kullanıcı avatarı

Re: damarına rakı enjekte eden hasta

#2744355  gönderen drkpoyraz
 28.12.2013 - 21:02:03
2014nisan yazdı:
mhurkan yazdı:Kesinlikle bu olayı vaka yap.... :)

Amma eğlenceli bir ülkedeyiz ya. Damardan rakı, damarda kahve bi de damardan gül suyu yada hacı yağı enjekte edeni gördük mü tam mozaik oluruz. :)
Psikiyatri intornlugumde sizofreni tanisiyla takip edilen kiz tecavuze ugradigi sanrisiyla kensini kirlenmis hissedip damardan camasirsuyu verip olmustu. Ogun bugundur sasirmiyor bu gibi olaylara. Hatta mardinde calistigim zamanlarda esrari (kanabinoid) kaynatip suyunu damardan verip kafa bulmak isteyen iki vakamda olmustu

Türkçe karekter kullanmamandan dolayı vakaların "olduğunu mu" yoksa "ex olduğunu" mu kastettiğini anlamadım.

Daha Türkçesiyle oldu mu öldü mü kardeş :D
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2744401  gönderen queec3
 28.12.2013 - 21:45:36
draustralia yazdı:ondan da önce miadında mı doğmuş, doğar doğmaz ağlamış mı? türkçe karakterle soruyorum!
30 Hafta 1000gr, 5. dk apgar 5

Beyinde fleksiyon kontraktürü gelişmiş tabi
Kullanıcı avatarı

#2744719  gönderen KuRSuN87
 28.12.2013 - 23:57:35
2014nisan yazdı:
KuRSuN87 yazdı:
2014nisan yazdı: uyanık kalıp ders çalışabilmek için nescafeyi suda eritip damardan verenide gördüm hocam şaşırmadım buna. ritaline toleransı gelişti diye ezip kanının plazma kısmını alıp onda çözüp veren tıp öğrenciside gördüm bakalım daha neleri gelcek
böyle bir durum hayatla bağdaşmaz bence emin misin ?o adam onu damardan alır ve ölür :)

ayrıca damardan rakı alan bir insan ve hala yaşıyor mümkün mü?
Hocam walla yasiyordu hatta giderken damar yolunu cikarmayin bulmasi zor oluyor bile dedi:)
arkadaş benim tıbbi bilgim almıyor lütfen biri beni aydınlatsın :)..onlar damardan verdiğini söylerler tabiki ama bu doğru olabilir mi sizce? büyük ihtimalle cilt altına veriyorlardır zannımca o da cilt altında nekroz yapar ..bildiğimiz nescafeyi suyla karıştırıp damardan verecek ve hiçbir şey olmayacak öyle mi? hiçbir şey olmadı sepsisten ölür yahu..
Kullanıcı avatarı

#2744726  gönderen zuepla
 28.12.2013 - 23:59:27
KuRSuN87 yazdı:
2014nisan yazdı:
KuRSuN87 yazdı: böyle bir durum hayatla bağdaşmaz bence emin misin ?o adam onu damardan alır ve ölür :)

ayrıca damardan rakı alan bir insan ve hala yaşıyor mümkün mü?
Hocam walla yasiyordu hatta giderken damar yolunu cikarmayin bulmasi zor oluyor bile dedi:)
arkadaş benim tıbbi bilgim almıyor lütfen biri beni aydınlatsın :)..onlar damardan verdiğini söylediğini söylüyorlardır sadece büyük ihtimalle cilt altına en fazla veriyorlardır zannımca o da cilt altında nekroz yapar..damardan bildiğimiz nescafeyi suyla karıştırıp damardan verecek ve hiçbir şey olmayacak öyle mi? hiçbir şey olmadı sepsisten olur yahu..
arkadasınkini bilmem ama ben de yazmıstım damara sigara külü enjeksiyonu ile suisid,, aynen dediğin gibi cilt altına kaçırmıs bol bol ..
Kullanıcı avatarı

#2744744  gönderen KuRSuN87
 29.12.2013 - 00:04:25
zuepla yazdı:
KuRSuN87 yazdı:
2014nisan yazdı: Hocam walla yasiyordu hatta giderken damar yolunu cikarmayin bulmasi zor oluyor bile dedi:)
arkadaş benim tıbbi bilgim almıyor lütfen biri beni aydınlatsın :)..onlar damardan verdiğini söylediğini söylüyorlardır sadece büyük ihtimalle cilt altına en fazla veriyorlardır zannımca o da cilt altında nekroz yapar..damardan bildiğimiz nescafeyi suyla karıştırıp damardan verecek ve hiçbir şey olmayacak öyle mi? hiçbir şey olmadı sepsisten olur yahu..
arkadasınkini bilmem ama ben de yazmıstım damara sigara külü enjeksiyonu ile suisid,, aynen dediğin gibi cilt altına kaçırmıs bol bol ..
birisi çıkıp bana sigara külünü damardan verdi de hiçbir şey olmadı biraz sf verdik damardan iki elektrolit biyokimya takibi yaptık yoğun bakımda 2. gün de taburcu ettik güle oynaya demesin vallahi tıpı bırakırım yok artık :D..
Kullanıcı avatarı

#2744750  gönderen zuepla
 29.12.2013 - 00:06:43
KuRSuN87 yazdı:
zuepla yazdı:
KuRSuN87 yazdı: arkadaş benim tıbbi bilgim almıyor lütfen biri beni aydınlatsın :)..onlar damardan verdiğini söylediğini söylüyorlardır sadece büyük ihtimalle cilt altına en fazla veriyorlardır zannımca o da cilt altında nekroz yapar..damardan bildiğimiz nescafeyi suyla karıştırıp damardan verecek ve hiçbir şey olmayacak öyle mi? hiçbir şey olmadı sepsisten olur yahu..
birisi çıkıp bana sigara külünü damardan verdi de hiçbir şey olmadı biraz sf verdik damardan iki elektrolit biyokimya takibi yaptık yoğun bakımda 2. gün de taburcu ettik güle oynaya demesin vallahi tıpı bırakırım yok artık :D..

kızın hiçbir şeyi yoktu ama cilt altı abse falan vardı bol bol , biraz damar biraz cilt altı yapmıs külleri heralde..
major depresyondu garanti bir ölüm yolu seçmeye çalışmıs yazık..:(
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2744789  gönderen KuRSuN87
 29.12.2013 - 00:21:13
zuepla yazdı:
KuRSuN87 yazdı:
zuepla yazdı: arkadasınkini bilmem ama ben de yazmıstım damara sigara külü enjeksiyonu ile suisid,, aynen dediğin gibi cilt altına kaçırmıs bol bol ..

kızın hiçbir şeyi yoktu ama cilt altı abse falan vardı bol bol , biraz damar biraz cilt altı yapmıs külleri heralde..
major depresyondu garanti bir ölüm yolu seçmeye çalışmıs yazık..:(
bende onu demek istiyorum cilt altına verir bol bol abse nekroz olur tamam doğru.ama sen damardan vereceksin nescafeyi vereceksin sigara külünü dünyadaki bütün bakterilerle kontamine bir şekilde :) ama o kadar şey hiçbir organa gidip zarar vermeyecek karaciğer onları detoksifiye edecek metabolitleri böbrekten süzülüp hiçbir şey olmamış gibi idrarla atılacak, vücudumuzun 7/24 tetikteki immunsistemi damardan giren belki milyonlarca mikroba karşı hiçbir tepki vermeyecek aman diyecek banane vermeseymiş damardan ben mi intihar et dedim görsün gününü diyecek :) hiçbir şey olmamış gibi öyle mi :D..şimdi bütün tıbbı boşuna okumuş gibi oldu yahu :)..o zaman biz niye ameliyatlarda o kadar sterilize oluyoruz ulen iğne bilen yaparken kıça alkol sürüyoruz önce ne gereği var ki niye fantezi yapmışız şimdiye kadar böyle baksana adam damardan nescafe bildiğin halis muhlis rakı veriyor bir fıkranın halbuki gerçek olduğunu ispatlıyor ve bu adamlar hala nobel kazanmamış oluyor ben böyle bir dünyada yaşamak istemiyorum yemin ediyorum inandığım her şey yalanmış :)..
Kullanıcı avatarı

#2745235  gönderen psikopat_dr
 29.12.2013 - 13:45:55
5cc IV gerçek rakı (etanol) hiçbirsey yapmaz. Adamı sarhoş bile etmez. Alkolmetreye üflese 10 promil bile çıkmaz. Karaciğer 5cc etanolü alır asetil coa'ya çevirir ve Krebs siklusuna yem olarak gönderir. Bunu yapması da 5 dk bile almaz. Karaciğerin alkol temizleme hızı alkol kullanmayanda 20 mg/dL ( 200mg/L), kronik alkoliklerde 30mg/dL( 300mg/L)' dir. Alkol %40'lık desek, 5cc alkolde 2mg etanol var. KC saatte 200mg etanol temizlerse; 2mg etanolü 1-2dk'da temizler.

Etanol iyidir, metanol kötüdür. 10mg metanol bir insanı öldürmeye yeter.
Arkadaşlar sahte rakının (metanol) zehirlenmesinde gerçek rakı (etanol) IV olarak kullanılır. Tedavi dozu: %10'luk etanolden 10ml /kg IV yükleme (30dk'da). Ardından 1.5 ml/kg/sa idame infüzyon. Fomepizol yükleme ve idamesi de var. 5cc rakıyı IM'de yapsa birsey olmaz. IM yapılan diğer ilaçlar kadar riski var.
Şu ana kadar belki 100 kadar fazla alkol alıp sarhoş olan ve 112 tarafından alkol koması diye itelenen hastam oldu. 112 bana alkol koması diyor, ben de alkol koması değil sarhoştur diyorum. Neyse 112 hastayı bize kakalar. Hasta bizim gözlemde sabaha kadar uyur. Sabah uyanınca şutlarız.

1 vaka anlatayım. 28 yaşında erkek hasta, bolca gerçek rakı içmiş, ardından psikiyatri ilaçlarından 20-30 adet arası (ilacın ismi belli değil), bunun üzerine damardan morfin enjekte etmiş. Hasta evde baygın bulunmuş. Her tarafa kusmuş. 112 hemen hastayı bize kakaladı. Hasta geldiğinde bilinci kapalı, solunum sayısı 55-60'larda idi. Hastaya 50 mg IV esmeron (roküronyum) yapıp entübe ettim. Yoğun bakıma yatırdım. esmeron 10mg/sa, dormicum 10 mg/sa ile 2 gün uyuttum. Sonra ilaçları kestim. Hasta uyandı. 1günde acil serviste takip edip hastayı eve şutladık.
Kullanıcı avatarı

#2746318  gönderen KuRSuN87
 30.12.2013 - 00:25:33
psikopat_dr yazdı:5cc IV gerçek rakı (etanol) hiçbirsey yapmaz. Adamı sarhoş bile etmez. Alkolmetreye üflese 10 promil bile çıkmaz. Karaciğer 5cc etanolü alır asetil coa'ya çevirir ve Krebs siklusuna yem olarak gönderir. Bunu yapması da 5 dk bile almaz. Karaciğerin alkol temizleme hızı alkol kullanmayanda 20 mg/dL ( 200mg/L), kronik alkoliklerde 30mg/dL( 300mg/L)' dir. Alkol %40'lık desek, 5cc alkolde 2mg etanol var. KC saatte 200mg etanol temizlerse; 2mg etanolü 1-2dk'da temizler.

Etanol iyidir, metanol kötüdür. 10mg metanol bir insanı öldürmeye yeter.
Arkadaşlar sahte rakının (metanol) zehirlenmesinde gerçek rakı (etanol) IV olarak kullanılır. Tedavi dozu: %10'luk etanolden 10ml /kg IV yükleme (30dk'da). Ardından 1.5 ml/kg/sa idame infüzyon. Fomepizol yükleme ve idamesi de var. 5cc rakıyı IM'de yapsa birsey olmaz. IM yapılan diğer ilaçlar kadar riski var.
Şu ana kadar belki 100 kadar fazla alkol alıp sarhoş olan ve 112 tarafından alkol koması diye itelenen hastam oldu. 112 bana alkol koması diyor, ben de alkol koması değil sarhoştur diyorum. Neyse 112 hastayı bize kakalar. Hasta bizim gözlemde sabaha kadar uyur. Sabah uyanınca şutlarız.

1 vaka anlatayım. 28 yaşında erkek hasta, bolca gerçek rakı içmiş, ardından psikiyatri ilaçlarından 20-30 adet arası (ilacın ismi belli değil), bunun üzerine damardan morfin enjekte etmiş. Hasta evde baygın bulunmuş. Her tarafa kusmuş. 112 hemen hastayı bize kakaladı. Hasta geldiğinde bilinci kapalı, solunum sayısı 55-60'larda idi. Hastaya 50 mg IV esmeron (roküronyum) yapıp entübe ettim. Yoğun bakıma yatırdım. esmeron 10mg/sa, dormicum 10 mg/sa ile 2 gün uyuttum. Sonra ilaçları kestim. Hasta uyandı. 1günde acil serviste takip edip hastayı eve şutladık.
teşekkürler hocam aydınlattığın için :)..