Cuma , Ekim 18 2019
Sitemiz hakkındaki gÖrüŞ ve Önerilerinizi buraya yazabilirsiniz...

Re:

#3446254  gönderen infex
 22.01.2016 - 23:40:25
Soruya bak bize niye soruyon git etmeyen arkadaşlara sor

Re:

#3446303  gönderen karamurat06
 23.01.2016 - 01:04:44
http://circ.ahajournals.org/content/132 ... l.pdf+html

öncelikle arkadaşlar mustafa koç beyefendiye allah rahmet eylesin yakınlarına da sabır ihsan eylesin.
böyle ölümler sonrasında birilerinin ortaya çıkması ve bu gibi iddialarla ortalığı bulandırması ise ne yazık ki bizim gibi gelişmemiş ülkelerde kaçınılmaz. ben sıfır uykulu bir gece nöbeti sonrası biraz daha bilimin aydınlığından faydalanabilmek adına çok kaliteli bir insanın çok özel bir dersini dinlemek için saatlerce ayakta kalmıs arkasından da yakınlarımın gelişmesine fayda saglayabilmek adına 32 saatlik uykusuz ve yorucu bir dönem sonrasında bu satırları yazıyorum. şimdi açık konuşmak gerekirse birilerini, böyle suçlamaları pervasızca ortaya atarken görmek beni ciddi anlamda irrite ediyor. mesleğinin gereklerini yapmayan ve kendi eksiğinin farkında olmayan birisi suyu bulandırmak ve kendince bir açık yakalayabilmek adına saçma sapan bir iddia ile ortaya çıkabiliyor. ne cesaret şaşırıyorum doğrusu. ''ignorance is bliss'' diye boşuna dememişler. ben bus atırları yazarken bile kendimi tekrar tekrar kontrol ederken bir insan pat diye saçma düşüncesini doğru sanıp, bu düşüncesini uygulamayanları hata yapmakla eleştirebiliyor. üstelik memleketin kaderine etki etmiş büyük ve saygıdeğer bir ailenin merhum ferdi üzerinden yapıyor bunu. muhtemelen bu saçma iddia da türkiyede gazeteciler dahil bir çok insanın ilgisiniçekebilir. sansasyonel bulunup yine iddiayı ortaya atan kişi gibi bir takım gazeteciler tarafından yeterince araştırılmadan beyefendinin ölümünde büyük bir hata varmış gibi manşetlere taşınabilir.
işte bu yüzden sinirden titreyerek yazıyorum bu satırları resmen. arkadaşlar bizler rehber oalrak bilimi kullanıyoruz bir takım subkortikal reflekslerimizi değil. ve bilim bize prehospital olarak balon maske uygulamasının cpr sırasında daha uygun olduğunu belirtiyor. yukarda paylaştığım linkte okuyabilirse iddia sahibi de bunu görebilir. entübasyon uzmanlar tarafında uygulanmalı mümkün olduğunca bunun önemini anlatan çalışmalarda paylaşılmış aha klavuzunda. ve cpr için aha yı mı rehber edineceğiz yoksa birinin israf-ı kelamını mı? aha bag -mask öneriyor.(nokta) şu satırlarda son aha klavuzu çıktığında aldığım nottan

''acls prehospital bmv öneriliyor ileri ahvayolu için şartları var''
If advanced airway management is to be performed at all in prehospital cardiac arrest patients, it must be done by competent providers, require less than 10 seconds to complete without interruption of excellent chest compressions, and be used only after all other more essential resuscitative maneuvers have been initiated. Once performed, rescuers must avoid hyperventilation. In addition, unless adequate BMV cannot be performed, placement of an advanced airway should be attempted only during active chest compressions or deferred to the 2 minute interval (after a complete cycle of CPR) when defibrillation or patient reassessment is performed.
ayrıca aha klavuzundan bir kaç satır daha paylaşayım
Bag-Mask Ventilation Compared With Any
Advanced Airway During CPRALS 783
Bag-mask ventilation is a commonly used method for providing
oxygenation and ventilation in patients with respiratory
insufficiency or arrest. When cardiac arrest occurs, providers
must determine the best way to support ventilation and
oxygenation. Options include standard bag-mask ventilation
versus the placement of an advanced airway (ie, endotracheal
tube [ETT], supraglottic airway device [SGA]). Previous
guidelines recommended that prolonged interruptions in
chest compressions should be avoided during transitions from
bag-mask ventilation to an advanced airway device. In 2015,
ILCOR evaluated the evidence comparing the effect of bagmask
ventilation versus advanced airway placement on overall
survival and neurologic outcome from cardiac arrest.
2015 Evidence Summary
There is inadequate evidence to show a difference in survival
or favorable neurologic outcome with the use of bag-mask
ventilation compared with endotracheal intubation47–53 or other
advanced airway devices.47,49–51,54 The majority of these retrospective
observational studies demonstrated slightly worse
survival with the use of an advanced airway when compared
with bag-mask ventilation. However, interpretation of these
results is limited by significant concerns of selection bias. Two
additional observational studies showed no difference in
survival.
sonuç olarak arkadaşlar lütfen okuyunuz araştırınız. bu gibi mesleği kirletenleri yanlış bildikleri ile kendi meslektaşlarını suçlayanları ne yapmalı bilemiyorum üstelik de bir infiale neden olabilecek bir iddia ile bunu yapanları meslek odaları ilgilenmeli diye düşünüyorum
edit: düzeltme
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3446332  gönderen drckara
 23.01.2016 - 01:37:54
kardeşi Ali koç bile alın yazısı deyip uzatmamıs.cıkmıs arkadas yok neden entübe edilmemiş.kardeşim birileri ölecek birileri doğacak engelleyemezsin.
herkes 90 a kadar yaşamaz.
Kullanıcı avatarı

Re:

#3446502  gönderen userguide
 23.01.2016 - 11:59:56
Çıkarın bunu buradan.

Re:

#3446617  gönderen Dr_rituksimab
 23.01.2016 - 16:42:07
soneryakamoz yazdı:
Dr_rituksimab yazdı:
dr_bd yazdı:

sabah sporuyla gelen arrest vakalarından birisi. sabah sporunun sanıldıgının aksine sağlık için faydadan çok zararı olabildiğine dair yayınlar mevcut.4 ay önce oldugu mide ameliyatı sonrası da 40 kg kadar kilo vermiş. agırlıgın %10'unu 6 ay gibi bir sürede vermiş olmak saglık sınırları içinde bir zayıflama sayılıyor. mide operasyonu sonrası veya çeşitli zayıflama haplarıyla olan hızlı kilo kaybı miyokard enfarktüsü için tetikleyici etkenler bunlarla da ilgili yayınlar mevcut.
Sabah sporunun kalp icin faydadan fazla zarari oldugunu herkes bilir.Rahmetli Turgut Ozal da sabah sporu sonrasi myokard enfarktusu gecirerek olmustu.Belki de Mustafa koc'da Hipertrofik kardiyomyopati gibi ani olume neden olan bir kalp buyumesi gelismisti.Cok zengin olunca ve yuksek maaslarla spor hocasi calistirinca insanlar size duzenli olarak yalan soyleyebiliyorlar.Tahminim Koc'un etrafini saksakci ve yagcilar sarmistir ve zararlari da oldugu bilinmesine ragmen mide kucultme ameliyati olmasina ve bu ameliyattan cikmis haliyle sabah sporu yapmasina neden olmuslardir.Tum asiri zenginlerin hayat hikayeleri genelde bu tip oykulerle doludur.Paraniz varsa,genelde acgozlu insanlari da cevrenize cekersiniz.
Peki sağlıklı, herhangi bir riski bulunmayan bir kişi için de sabah sporu zararlıdır diyebilirmiyiz?
Tammamen sağlıklı bir insan için sabah sporunun zararlı olacağını düşünmüyorum.Ama sabah koşubandında spor yaparken MI geçirip ölen epey fazla kişi duydum.Geçenlerde benim hastalarımdan birinin oğlu da,çok genç yaşta koşubandında kalp krizi geçirerek ölmüş,sabah spor yaparken,bu bizzat duyduğum birşey.

Re:

#3446630  gönderen dr_bd
 23.01.2016 - 17:00:07
Dr_rituksimab yazdı:
soneryakamoz yazdı:
Dr_rituksimab yazdı: Sabah sporunun kalp icin faydadan fazla zarari oldugunu herkes bilir.Rahmetli Turgut Ozal da sabah sporu sonrasi myokard enfarktusu gecirerek olmustu.Belki de Mustafa koc'da Hipertrofik kardiyomyopati gibi ani olume neden olan bir kalp buyumesi gelismisti.Cok zengin olunca ve yuksek maaslarla spor hocasi calistirinca insanlar size duzenli olarak yalan soyleyebiliyorlar.Tahminim Koc'un etrafini saksakci ve yagcilar sarmistir ve zararlari da oldugu bilinmesine ragmen mide kucultme ameliyati olmasina ve bu ameliyattan cikmis haliyle sabah sporu yapmasina neden olmuslardir.Tum asiri zenginlerin hayat hikayeleri genelde bu tip oykulerle doludur.Paraniz varsa,genelde acgozlu insanlari da cevrenize cekersiniz.
Peki sağlıklı, herhangi bir riski bulunmayan bir kişi için de sabah sporu zararlıdır diyebilirmiyiz?
Tammamen sağlıklı bir insan için sabah sporunun zararlı olacağını düşünmüyorum.Ama sabah koşubandında spor yaparken MI geçirip ölen epey fazla kişi duydum.Geçenlerde benim hastalarımdan birinin oğlu da,çok genç yaşta koşubandında kalp krizi geçirerek ölmüş,sabah spor yaparken,bu bizzat duyduğum birşey.
Acilde bana da geçen sene sabah sporu sonrası gelen bir ex vardı 35-40 yaşlarında bilinen herhangi bir hastalığı olmayan. Muhtemelen sabah saatlerindeki kortizol salınımı artışı sonrası adrenerjik deşarjla tetiklenen vazospazma sekonder...

#3447070  gönderen drfamadihana
 24.01.2016 - 02:02:38
Olay tahmin edilebilir cinsten
112 ekibi olay yerine vardı. Bir sürü kişi aynı anda nerde kaldınız cabuk yetiştirin hemen ambulansa yukleyin gibi bagırıp cagırmaya basladı her zamanki gibi herkes saglıkcı kesilip ekibi psikoljık baskı altına aldı. e gittiğin yer koçların evi. 112 ekibi panik oldu cevap veremedi aman hemen alıp götürelim dedi. Ambulansa aldılar cpr basladı elbette. Ambulans hareket ederken entubasyon cok zor oldugundan airwayı taktı ambu eşliğinde hastaneye getirdi. Ve entubasyon hastanede gercekleşti.

1.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3447073  gönderen JimmyF_Mcnulty
 24.01.2016 - 02:04:44
112'nin gittiğini biliyor muyuz?

Re:

#3447219  gönderen nicom
 24.01.2016 - 13:20:39
haber görüntülerinde özel ambulans sirketinin (medline) ambulansı görünüyor.