Pazartesi , Ağustos 3 2020
Gecmis yillara ait tus sinav bilgi paylasimlari...
adana şehir eğitim ve araştırma hastanesi acil tıp kliniği
10 gece 10 gündüz nöbeti mevcuttur
gün aşırı nöbet yoktur
11.5 üzerinde cash vardır
yeni başlayanlara 2 ay oryantasyon eğitimi verilir
haftada 1 gün eğitim vardır(umarım yakın zamanda 2 olur)
2 doç 2 başasistan 13 uzman vardır
uzmanlar eğitime katkı sağlamazlar
2 doç ve 2 başasistan eğitim konusunda katkı vermektedirler.
ders olduğu gün alanlarda uzmanlar durmaktadırlar.
gündüzleri kırmızı alanda ve sarı alanların birisinde uzman durmaktadır.
yeni başlayan asistanlar direkt sarı alanda başlarlar
yeşil alanda aile hek ve pratisyenler durmaktadır.
triyajı hemşireler yapmaktadır.
acilde gündüzleri radyoloji uzmanları mevcut
asistanlar aktif olarak usg bakacak vakit bulamazlar.
çömez kıdemli eşliğinde kateter açabilir.
kıdem vardır, ama mobing yoktur
ortam iyidir.
hastane imkanları yüksek düzeydedir.
tüm bt ve mr görüntülerine biz bakarız, raporlanmasını beklemeyiz, çömezlere gelir gelmez kıdemlisi bt okumayı öğretir.
her devirde hoca olurdu eskiden artık her devirde durmuyor, umarım yine olur.
çömez alanda tek başına bırakılmaz mutlaka danışacağı bir kıdemli durur
dinlenme alanlarımızı yöneticiler kaldırdı (bkz:saçma sapan işlerle uğraşan insanlar topluluğu)
sarı alana giren hasta sayısı ortalama 400 civarı
maalesef hasta yakını meselesini henüz çözememiş bir yönetim mevcut.
rotasyon kağıt üzerindedir.
muhteşem bir hasta çeşitliliği vardır. buradan mezun olan böyle bir hasta ilk defa görüyorum diyemeyecek düzeydedir.
komplike hastalar/hastalıklar içeri girebilir
konsültasyonlar iyi sayılır çoğu yerden iyi sayılır
sirkülasyon idare eder.
10 kişi açıldı.
çömezlere her nöbette max düşecek hasta sayısı 40ı geçmez hale gelecek.
iyisi ile kötüsü ile her şeyi yazdım.
geleceklere yazacaklara duyurulur.
drpetrosa yazdı:
23.10.2019 - 22:27:18
adana şehir eğitim ve araştırma hastanesi acil tıp kliniği
10 gece 10 gündüz nöbeti mevcuttur
gün aşırı nöbet yoktur
11.5 üzerinde cash vardır
yeni başlayanlara 2 ay oryantasyon eğitimi verilir
haftada 1 gün eğitim vardır(umarım yakın zamanda 2 olur)
2 doç 2 başasistan 13 uzman vardır
uzmanlar eğitime katkı sağlamazlar
2 doç ve 2 başasistan eğitim konusunda katkı vermektedirler.
ders olduğu gün alanlarda uzmanlar durmaktadırlar.
gündüzleri kırmızı alanda ve sarı alanların birisinde uzman durmaktadır.
yeni başlayan asistanlar direkt sarı alanda başlarlar
yeşil alanda aile hek ve pratisyenler durmaktadır.
triyajı hemşireler yapmaktadır.
acilde gündüzleri radyoloji uzmanları mevcut
asistanlar aktif olarak usg bakacak vakit bulamazlar.
çömez kıdemli eşliğinde kateter açabilir.
kıdem vardır, ama mobing yoktur
ortam iyidir.
hastane imkanları yüksek düzeydedir.
tüm bt ve mr görüntülerine biz bakarız, raporlanmasını beklemeyiz, çömezlere gelir gelmez kıdemlisi bt okumayı öğretir.
her devirde hoca olurdu eskiden artık her devirde durmuyor, umarım yine olur.
çömez alanda tek başına bırakılmaz mutlaka danışacağı bir kıdemli durur
dinlenme alanlarımızı yöneticiler kaldırdı (bkz:saçma sapan işlerle uğraşan insanlar topluluğu)
sarı alana giren hasta sayısı ortalama 400 civarı
maalesef hasta yakını meselesini henüz çözememiş bir yönetim mevcut.
rotasyon kağıt üzerindedir.
muhteşem bir hasta çeşitliliği vardır. buradan mezun olan böyle bir hasta ilk defa görüyorum diyemeyecek düzeydedir.
komplike hastalar/hastalıklar içeri girebilir
konsültasyonlar iyi sayılır çoğu yerden iyi sayılır
sirkülasyon idare eder.
10 kişi açıldı.
çömezlere her nöbette max düşecek hasta sayısı 40ı geçmez hale gelecek.
iyisi ile kötüsü ile her şeyi yazdım.
geleceklere yazacaklara duyurulur.
Geri kalanını okumak için bkz.
https://adanasehir.saglik.gov.tr/TR,89863/acil-tip.html
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Merhabalar güncel hali ile Adana şehir hastanesi acil tıp kliniği ile ilgili bilgi vermek istedim.
Şu an toplamda 35 asistanız ve 20 küsür uzmanımız 2 doçentimiz bulunmakta.
Yeşil alan, gözlem 4-5-6 olmak üzere sarı alan, travma alanı ( kritik ya da kırmızı alan) ve ambulans girişi olmak üzere bir çok alan mevcut.
Yeşil alanda genelde pratisyenler ve aile hekimleri durur ancak boş kalan günler olabiliyor o günlerde çömez asistanlar yeşil alan nöbeti tutar.
Gözlem alanı 6 sarı alan ilk muayene yeridir. Burda çömez asistanlar ve bir üst kıdemlileri beraber hasta bakarlar. Hastaları gerekli alanlara yönlendirirler. Bu alanda sonuç bakılması pek istenmez. Daha çok basit grafiler ekg değerlendirmeleri yapılır.
Gözlem alanı 4, daha çok günübirlik tedavilerin verildiği, sadece tedavi alıp taburcu olabilecek hastaların bulunduğu ve sonuçların bakıldığı alandır. Burda hafta içi gündüzleri uzmanlar geceleri de kıdemli asistan durur. Kış döneminde yatış bekleyen durumu stabil olan hastalar da yine burda tedavi almaya devam eder.
Gözlem alanı 5, gerçek sarı alan hasta takibinin yapıldığı alandır. Hastaların konsültasyonları burada yapılır. Yine tedaviler burada verilir.
Travma alanında ise uzmanlar ve kıdemli asistanlar bulunur bir nevi yoğun bakımdır.
Toplamda 10 gece 10 gündüz nöbeti 08-16 16-08 şeklindedir. Hafta sonları 24 sistemi geldi ki güzel oldu. Kıdem arttıkça offlar da artar. Ayrıca kıdem arttıkça alan değiştirip her yeri görürsünüz.
Yeni gelen asistan yaklaşık 2 hafta gözlemci olarak gündüz mesaisine gelir ve sonrasında gruplara girerek nöbete başlar.
Yeni başlayan asistanların yaklaşık 1-2 ay süren oryantasyon eğitimleri olur bu süreçte yerlerine kıdemli asistan alanda durur.
Her salı eğitim günüdür ve bu eğitimlere tüm asistanlar katılır. Onların yerine de uzmanlar alanlarda durur.
Kış döneminde yaklaşık hasta sayısı 1300 civarlarında ancak bunun çoğunu tabii ki yeşil alan oluşturuyor.
Vaka çeşitliliği gerçekten çok fazla. Görmediğiniz vaka kalmayacaktır nerdeyse.
Konsültasyonlar hızlıca kapatılır yatışlar konusunda defansa maruz kalmazsınız yani işler hızlıca hallolur.
Görüntüleme konusunda da kendinizi çok iyi geliştirebileceğiniz bir yer. BT ve MR ı çok iyi yorumlar hale geliyorsunuz. Usg konusunda biraz kendi çabanız devreye giriyor malesef. Hafta içi 16 ya kadar acil usg açık. 7-24 de BT ve MR elinizin altında.
Girişim konusunda da bereketli bir yer. Katater le başlayıp birçok işlemi yapar hale geliyorsunuz. Bunları yaparken kıdemlileriniz size yardımcı oluyor.
Kıdem olayı var evet ama herkes biribirine her konuda yardımcı oluyor. kliniğin genel ortamı gayet samimi ve eğlenceli ki başka türlü acil çekilmez zaten. Nöbet çıkışları gidilen ciğerler paha biçilemez :)
Rotasyonlar eskiden kağıt üzerinde oluyormuş ancak sayı arttıkça pratik hale dönecek gibi.
Kongre durumu ise en az 1 kez kongreye gidilebiliyor diğer eğitimler hariç tabi.
Dinlenme kısmı birazcık sıkıntılı. Eskiden alanlarda asistanlar için dinlenme yerleri vardı bunlar kaldırıldı. Yeniden düzenlenme ihtimali var mı bakıcaz.
Son olarak maaşlar 11-13 arasında dönemsel olarak değişebiliyor.
2019 eylülde 10 da 10 yaptık çok da güzel oldu. Şubatta da 8 de 8 yapma dileğiyle gelmek isteyenleri bekliyoruz.
Kullanıcı avatarı
francesco22 yazdı:
01.02.2020 - 12:45:42
dr.mc yazdı:
17.03.2018 - 11:01:02
Agusto yazdı:
16.03.2018 - 21:55:44
Döner sermaye nasıl
Dönerler toparladı hastane açıldığında düştü ama şimdi ortalama maaş 7.5 - 8 bin arası fazlasıda oluyor

7.5 8 arası maaş mı döner mi? Dönerse şimdite kadar duyduğum en iyi döner
Toplamdır o.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Çoğu insan acil tıp ı berbat bir yer olarak düşünüyor nispeten de haklılar ama 55 şuan altına bence iyi bir tercih, doğu da da ayda 7 nöbet gün aşırı tutup 15 gün İzmir de tatil yapan arkadaşım var, döner de tavan ve her yerde de direk sözleşmelisin, acil servis psikolojik olarak çok yıpratıcı, ama poliklinikte her gün yüz hasta bakmak sağlık kurulu heyet vb işlerle uğraşmak ta aynı şekilde.