Cumartesi , Aralık 14 2019
Tus ile ilgili kategori harici tum tum paylasimlari bu baslik altinda yapabilirsiniz...

TUS puanı kaç yıl geçerli olmalı?

Tek bir sınav için geçerli olmalı
44
25%
Girilen sınav ve bir sonraki sınav için geçerli olabilir
50
29%
2 yıl geçerli olmalı
49
28%
Daha uzun süre geçerli olmalı
32
18%
Kullanıcı avatarı

TUS puanı kaç yıl geçerli olmalı?

#4332241  gönderen drriza
 27.11.2019 - 11:34:41
Alınan TUS puanı tercih yapmak için kaç yıl geçerli olmalı sizce arkadaşlar?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: TUS puanı kaç yıl geçerli olmalı?

#4332256  gönderen Percy
 27.11.2019 - 12:57:39
Ek yerleştirmelerde kullanılabilir belki normal tercihlerde değil de

Öteki türlü her tusun zorluğu aynı değil, kadrolar aynı değil. Öteki türlü aynı puanla atanmak haksızlık olur

Öyle olursa insanlar bölüm değiştirip durur

#4332288  gönderen bafetimbi
 27.11.2019 - 15:59:46
Percy yazdı:

Öteki türlü her tusun zorluğu aynı değil, kadrolar aynı değil. Öteki türlü aynı puanla atanmak haksızlık olur

sıralama esas alınır, giren kişi sayısıyla da orantılanır 12000 kişide 1200. olduysa ,15000 kişinin girdiği tusta 1500. olmuş gibi hesaplanır yada tam tersi yapılır,sadece yerleştiği tus için bu hakkı verirseniz kontenjan açmayan yere adam geçemez o yüzden asistanlık süresi boyunca geçerli olmalı ve girdiği tusta açmadıysa; açtığı tusun 1 önceki 1 sonraki ortalama-uyarlanmış sırası alınır yada kendi tusunda açmayan yerin kendinden önceki 3 veya sonraki 3 ortalaması yada 1 önce 2 sonra yada 2 önce 1 sonrası alınır .bunların herhangi biri yetiyorsa kabul edilir mesela. tusların zorluğu veya kontenjan açmaması adamın hayatını felç etmez . eğer kendi tusunda açmışsa zaten bunlara gerek kalmaz.

#4332291  gönderen bafetimbi
 27.11.2019 - 16:25:14
drriza yazdı:
27.11.2019 - 11:34:41
Alınan TUS puanı tercih yapmak için kaç yıl geçerli olmalı sizce arkadaşlar?
hocam bu anket de manipülatif :) 5 tus üst üste almayan yer var ama orda eğitim veriliyor,adam niye orda eğitim alamasın, isterse ankette yüzde 1000 oranında 2 tus izin çıksın bi anlamı yok.eskaza yökten yada bakanlıktan biri takip ediyorsa 'tamam ya 2 tus için verelim, zaten onlar da onu istiyor' deyip geçer valla.Ayrıca 2 bölüm bırakıp 3. ye gitmek bu kadar marjinal bişey değil cerrahiden kliniğe ,klinikten de temele her seferinde tusla gelen çok var.millet onun harcadığı kontenjan sebebiyle endişe etmeyip ,'bisürü bölüm gezer' diye endişe ediyor.komşunun kızı şununla evlenmiş, komşunun oğlu şu okulu kazanmış kıskançlığının tekrar vücuda gelmesiyle karşı karşıyayız.

#4332302  gönderen Percy
 27.11.2019 - 19:27:28
bafetimbi yazdı:
Percy yazdı:

sıralama esas alınır, giren kişi sayısıyla da orantılanır 12000 kişide 1200. olduysa ,15000 kişinin girdiği tusta 1500. olmuş gibi hesaplanır yada tam tersi yapılır,sadece yerleştiği tus için bu hakkı verirseniz kontenjan açmayan yere adam geçemez o yüzden asistanlık süresi boyunca geçerli olmalı ve girdiği tusta açmadıysa; açtığı tusun 1 önceki 1 sonraki ortalama-uyarlanmış sırası alınır yada kendi tusunda açmayan yerin kendinden önceki 3 veya sonraki 3 ortalaması yada 1 önce 2 sonra yada 2 önce 1 sonrası alınır .bunların herhangi biri yetiyorsa kabul edilir mesela. tusların zorluğu veya kontenjan açmaması adamın hayatını felç etmez . eğer kendi tusunda açmışsa zaten bunlara gerek kalmaz.
İlk 500 de belki -daha fazla genisleyebiliriz- bir doğru demiyorum, bir yanlış ve bir boş bırakmak bile sıra olarak çok farkettiriyor. Ondan dolayı tek tusa bakarak o sıralama olmaz.

Ancak şöyle olabilir. Normal açılan kontenjanlara ekstra olarak açılabilir ayrı olarak.
Ama öyle bir şey yapacaklarını pek sanmıyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4332315  gönderen bafetimbi
 27.11.2019 - 20:16:44
Percy yazdı:
bafetimbi yazdı:
Percy yazdı:

İlk 500 de belki -daha fazla genisleyebiliriz- bir doğru demiyorum, bir yanlış ve bir boş bırakmak bile sıra olarak çok farkettiriyor. Ondan dolayı tek tusa bakarak o sıralama olmaz.

Ancak şöyle olabilir. Normal açılan kontenjanlara ekstra olarak açılabilir ayrı olarak.
Kendi tusundaki bindelik dilimi gitmek istediği yerinkiyle karşılaştıracaksınız hocam bu kadar basit. Her sınavda boş yanlış sıralama olayı aynı zaten. Anlamadım ne demek istediğinizi.

#4332321  gönderen Percy
 27.11.2019 - 21:14:55
bafetimbi yazdı:
Percy yazdı:
bafetimbi yazdı:

Kendi tusundaki bindelik dilimi gitmek istediği yerinkiyle karşılaştıracaksınız hocam bu kadar basit. Her sınavda boş yanlış sıralama olayı aynı zaten. Anlamadım ne demek istediğinizi.
Öncelikle ise kontenjan yönünden bakalim
İşte o kadar basit olmuyor
Kontenjanlar değişiyor. Bir tusta örneğin 10. İzmir dermaye girebilirken diğer tusta artan kontenjanlar nedeniyle 15. girebiliyor

Ya da ben tusta normalde 10. Olarak dermatoloji yerlesebiliyordum İzmir'de. Ancak bir tus oncesi 9. olan kişi bölümünden memnun değil. Gelip orayı yazıp gidiyor. Normalde girebildiğim yere de artık giremiyorum

Ancak şöyle yapılabilir. Örneğin İzmir derma gene her zamanki gibi normal tusuyla bir kisiyi almaya devam eder. Geçmiş tus puanıyla yazmak isteyen biri için ayrı bir kontenjan açar.

Öteki türlü bu sbs mevzusuna benzer. O kadar full çeken oluyor ki kişi full çekse bile gs lisesine giremeyebiliyor. Oysa bundan daha iyisi yok

Önceki geçmiş puanlarla tercih yapmak işleri daha da karıştırır. İnsanların yanlış tercih yapma ihtimalini arttırır. Bu da memnuniyetsizliği. İntornlerin bile tusa girebilmesi sıralamaları karistirdiklari için elestiriliyor

#4332329  gönderen bafetimbi
 27.11.2019 - 22:05:15
Percy yazdı:
27.11.2019 - 21:14:55
bafetimbi yazdı:
Percy yazdı:

Öncelikle ise kontenjan yönünden bakalim
İşte o kadar basit olmuyor
Kontenjanlar değişiyor. Bir tusta örneğin 10. İzmir dermaye girebilirken diğer tusta artan kontenjanlar nedeniyle 15. girebiliyor

Ya da ben tusta normalde 10. Olarak dermatoloji yerlesebiliyordum İzmir'de. Ancak bir tus oncesi 9. olan kişi bölümünden memnun değil. Gelip orayı yazıp gidiyor. Normalde girebildiğim yere de artık giremiyorum

Ancak şöyle yapılabilir. Örneğin İzmir derma gene her zamanki gibi normal tusuyla bir kisiyi almaya devam eder. Geçmiş tus puanıyla yazmak isteyen biri için ayrı bir kontenjan açar.

Öteki türlü bu sbs mevzusuna benzer. O kadar full çeken oluyor ki kişi full çekse bile gs lisesine giremeyebiliyor. Oysa bundan daha iyisi yok

Önceki geçmiş puanlarla tercih yapmak işleri daha da karıştırır. İnsanların yanlış tercih yapma ihtimalini arttırır. Bu da memnuniyetsizliği. İntornlerin bile tusa girebilmesi sıralamaları karistirdiklari için elestiriliyor
Hocam zaten söylenen merkezi yerleştirmeye yeniden dahil olma yönünde değilki. Mazeretsiz yatay geçiş diye bi olay var araştırın isterseniz, planlanan; bunun aynı bölümde başka yere yatay değil, başka bölüme yatayı yani kapsamının genişletilip hoca izninin ortadan kalkması.ayrı kadrodan kastettiğinizi şimdi anladım da adam zaten kazanmış kendi kadrosu var yökte yada bakanlıkta,sadece bölümünü değiştirecek.bu olayın amacı 1 adamın 1 uzmanlığı 3 farklı bölümden kontenjanı harcayarak almasının önüne geçmek, öbür tusta tekrar yeni kontenjan işgal edecekse yök ün niye umrunda olsun 'ders çalışsın kazansın nasıl olsa kontenjanı yakıyor bana ne der'. Ayrıca yatayla gelen kişi bölümün puanını yükseltmez,afla dönenler de tusta kontenjan kaplamadı bu arada.
Kullanıcı avatarı

#4332359  gönderen bilcer
 28.11.2019 - 00:49:30
Asistanlık süresi boyunca olmalı zaten 2 seneden uzun sure geçtikten sonra ayrılmak isteyen cok olmaz ve o vakitten sonra ayrılmak isteyen adam da gercekten ya o bölümü yapmak istemediğine kesin emindir ya da ciddi mobbing uygulaniyordur. 2 sene sınırı getirmek bu durumdaki arkadaşlara haksızlık olur
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4332373  gönderen mhurkan
 28.11.2019 - 08:57:34
Her TUS farklı zorlukta soru sorulmakta + TUS bir baraj sınavı değil ki. Tek sınav ve Tek tercih dönemi adaletli olandır.

#4332415  gönderen bafetimbi
 28.11.2019 - 12:19:04
mhurkan yazdı:
Her TUS farklı zorlukta soru sorulmakta + TUS bir baraj sınavı değil ki. Tek sınav ve Tek tercih dönemi adaletli olandır.
Açılsa gireceğin ama kontenjan açmayan yer için nasıl tek sınav ve tercih adaletli oluyor hocam?bu işin amacı zaten gereksiz işgücü kaybını ve kontenjan harcanmasını önlemek.
Zaten puanla değil sıralamayla halledilmeli hem de bağıl sıralamayla.

#4332422  gönderen Wohe
 28.11.2019 - 13:06:28
mhurkan yazdı:
Tusun kolay ya da zor olması sıralamayı değiştirmez. Yani farklı sınav haksızlığı gibi bir durum çok da söz konusu değil.