Cuma , Haziran 5 2020
Tus ile ilgili kategori harici tum tum paylasimlari bu baslik altinda yapabilirsiniz...
mikropcuu yazdı:
23.05.2020 - 06:40:32
DrakeMcCain yazdı:
22.05.2020 - 23:46:12
mikropcuu yazdı:
22.05.2020 - 23:41:35

Boşver
Salla
Geçersin sen sıkıntı etme
Hocam salgın bitince bir kafa doktoruna gitmeyi düşünüyorum. Çünkü ders çalışırken fena oldum. Sistol 140 mmHg'yi, nabız 116'yı buldu. Ayrıca uzun bir süredir şiddetli el titremesi yaşamaktayım, eskiden bu kadar titremiyordu; ama artık tuttuğum bardağı elimden düşürmeye başladım, mesela geçen gün 2 tane kırdım.
Neden bu kadar stres yapıyorsun ki?
Günaydın hocam öncelikle.
Hocam bu somatik semptomlar istemsiz olarak çıkıyor artık, stres yapmasam bile. Ya da stres yapmadığımı düşünsem de bilinç altımda halen sınav kaygısı da oluyor olabilir.

Hocam ders çalışırken veya sınav ortamındayken taşikardi, çarpıntı, göğüste sıkışma hissi (bu his bazen şiddetli nefes darlığı yaptığı için sınavı bitiremeden çıkmak zorunda kalıyorum) oluyor. Tremor ise en sakin halimde bile şiddetli.

Bana kalırsa bu stres olayı lisedeyken başladı, o zamanlar notlarım bayağı yüksekti, hatta ben okulu 3. olarak bitirdim, tıp fakültesine de dereceyle girdim ayıptır söylemesi.

Ama bende hem bir tatminsizlik vardı, hep daha fazlasını istiyordum; çünkü sınıfımda ve gittiğim dersanede aşırı şiddetli bir rekabet vardı, o kadar şiddetliydi ki o zamanlar ders-yemek dışında hiçbir şey yapmıyorduk, buna müzik dinlememek de dahil.

Hal böyle olunca bende bir performans anksiyetesi gelişti ve bu anksiyete en az 7 yıldır var; ama o zamanlar notlar yüksek olunca semptomları kamufle ediyordu. Ama fakülteye başlayınca işler değişti.

3.sınıftayken bir kez barajın 0,5 puan altında alarak kaldım, bu olay anksiyetem açısından bir kilometre taşı oldu. Ben de bir kısır döngüye girmiştim, demem o ki artık hiç ders çalışamıyordum, bu yüzden 4.sınıfı 4.alışımda geçmiştim. Dönem 4'ü de uzatmanın etkisiyle bu hale geldim.

Eskiden bu kadar rahatsız etmiyordu; ama akut MI geçirmekten çekindiğim için bir tedavi almam lazım, işte bu yüzden ben stajlarımı seneye bırakmak istiyorum diye konu açtım.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009