Cuma , Ekim 18 2019
2017 sonbahar donemi TUS sinav tarihi:27 Agustos 2017
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Hekimlik mesleğime devlet hizmet yükümlüsü tabip olarak atanarak 22/09/2011 tarihinde Çağlayancerit İlçe Devlet hastanesinde başlayadım. Daha sonrasında Büyüknacar ASM'de görev yaptım.3359 sayılı Kanun'a 5371 sayılı kanun ile eklenen Ek 3 maddeye göre benimde görev yaptığım 6.bölge ilçe merkezinde 300 gün olan pratisyen hekimlik mesleğimin devlet hizmet yükümlülüğünü 21.07.2012 tarihinde tamamlayarak mesleğimi yapmaya hak kazandım. 20/09/2017 tarihinde TUS sınavı ile kazandığım Kardiyoloji ihtisasına başladım. 20/03/2017 tarihine eğitimimi bitirerek 75.DHY kurası ile Şırnak Devlet Hastanesine Kardiyoloji uzmanı olarak atandım.Görev yerime başlayış yapmayarak müstafi oldum.Adana'da özel bir kurumda devlet hizmet yükümlülüğümü tamamladığım pratisyen hekimlik mesleğimi icra etmek için başvurum sonucunda Bakanlık' dan tarafıma 5371 sayılı Kanun'un Ek 4. maddesinin son fıkrasında “Devlet hizmeti yükümlülüğü kapsamındaki personel, bu görevlerini tamamlamadan mesleklerini icra edemezler.” düzenlemesi uzman hekimlikten doğan yükümlülük ifa edilmeksizin tabip olarak dahi mesleğin icra edemeyeceği şeklinde yorumlanmış ve bana pratisyen hekim olarak dahi çalışamayacağım bildirilmiştir. Bir yasa maddesinin kazanılmış hakların kaybına yol açacak şekilde yorumlanması hukuka uygun olmayacağından, burada sözü edilen “mesleğin icra edilememesi” ifadesinden, mecburi hizmete tabi olmayan ya da mecburi hizmeti yerine getirilmiş olanı da içerecek şekilde bütünü bir biçimde hekimlik mesleğinin yapılmasına engel değil, zorunlu hizmete tabi olanın anlaşılması gerekeceği şeklinde yorumlanması gerekmekte .Buradan hareketle; uzmanlık eğitimi sonrası zorunlu hizmetini yapmayan bir hekimin önceki uzmanlığında yada pratisyen hekimlik mesleğini yapmasında engel durumun kaldırılmasını ve kazanılmış hak olan tabiplik pratisyen hekimlik mesleğimin icrasını yapma yetkisinin verilmesi gerekli . Mahkemeye tarafıma pratisyenlik Yetkimin verilmesi için dava açıyorum yarın . Bana bakanlıkta hekimlik yapamazsın git kendine başka meslek bul komilik yap dediler!!! 10 yıllık tıp eğitimi emekler ne olacak !!!!! Şu an ömür boyu mesleğimi yapamayacağım söylendi bana üstelik OHAL de DHY Yapmayan müstafi olan uzman hekim bir daha atanma memuriyet hakkı yok yani yeniden mesleğimi yapabilmem için DHY yapmam gerekli bunun için atanabilmem lazım lakin atanamıyorum memuriyet hakkım yok bu konuda da bir düzenleme gerekiyor .( Mecburi hizmetin yapılmaması mesleğin uygulanmasına ilişkin yasaklamayı da beraberinde getirdiğinden Devlet memurluğuna atanamama kısıtlılığı mecburi hizmet süresiyle sınırlı olarak uygulanmamalı ya da sözleşmeli olarak atanabilir . Bir başka ifadeyle hekim mecburi hizmetini yapana kadar ilgili kadroya atanır ancak mecburi hizmeti tamamlandığında ilişiği kesilmek suretiyle önceki istifalardan kaynaklanan yaptırımın uygulanması mümkün olur.Ancak hiçbir şekilde, istifalar gerekçe gösterilerek mecburi hizmetin yaptırılmasından kaçınılamaz.) ancak ilgili makam bana “hiç bir şekilde mümkün değil” dedi ...: yarın ilete mahkemesine gidiyorum ama umutsuzum
En son Drsefacardiolog tarafından 01.10.2017 - 21:56:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sizi bir daha memur yapmayacaklarsa dhy'nizi de otomatikmen düşürmeleri gerekir. Geçen aylarda güvenlik soruşturması olumsuz gelip memur yapılmayan dhy yükümlüsü pratisyenler dhy lerinin iptali için idari mahkemeye dava açmaya hazırlanıyorlardı. Bu davaların durumunu araştırabilirsiniz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3999484  gönderen ScHeveningen
 01.10.2017 - 21:21:31
http://doktorlarsitesi.net/2016/07/24/o ... te-cevabi/

Hocam aslında müstafi olanların bir daha başlayamaz diye bir kanunu yok gibi görünüyor ancak siz acaba asistanlığınızı eğitim araştırmada mı yaptınız? Belki SB kadrosu iseniz böyle bir sıkıntıyla karşılaşmış olabilir misiniz? Yani zaten devlet memuruydunuz da atamaya girmeme gibi bir durum söz konusu değildi gibi bir şey olabilir mi?

Bence sonuna kadar gitmelisiniz illa ki geri dönüşü olacaktır. Olmalıdır. Allah yardımcınız olsun

Selam

#3999493  gönderen soroz
 01.10.2017 - 21:33:56
Mantık dışı bir durum, doktor diplomanızla neden çalışamayasınız, olacak iş değil,maalesef böyle bir durumda dahi mahkemeye gitmeniz hak aramanız gerekecek gibi saçma durum da var da yapacak bişey hakkınızı aramanız.

#3999496  gönderen messi26
 01.10.2017 - 21:38:29
Geçmiş olsun kötü olmuş ama biraz araştırsaydınız uzman hekimlik diploma tescil nosunu aldığınız anda pratisyen olarak çalışamayacağını öğrenebilirdiniz.Aynı şekilde yandal uzmanları da yandal mecburi hizmetlerini yapmadıkları takdirde uzman veya pratisyen olarak çalışamıyorlar.Keşke kardiyoloji mecburisine gitseydiniz.Umarım düzelir...
Kullanıcı avatarı

Re: Selam

#3999507  gönderen MungoJerry
 01.10.2017 - 21:45:24
Almanya'dan Türkiye'ye dönmek isteyen meslektaş yukarıda yazılanları okusun, bir daha düşünsün.Ülkenin durumu bu. Başlık sahibine de geçmiş olsun bu arada, profesyonel destek alsan iyi olacak gibi..
En son MungoJerry tarafından 01.10.2017 - 21:46:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3999509  gönderen Wortex
 01.10.2017 - 21:45:46
Böle bir şey nasil olur hocam atandiginiz yere gitmediginizden mustafi olmazsiniz atamaniz iptal olur ve 1 sene cezali olursunuz yalnis mi biliyorum mustafi kavrami işe başlamış ve mazaretsiz 10 gün işe gitmemek anlamina gelmiyormu sizin en fazla 1 sene cezalı olmanız gerekiyor
deoksiriboz yazdı:Sizi bir daha memur yapmayacaklarsa dhy'nizi de otomatikmen düşürmeleri gerekir. Geçen aylarda güvenlik soruşturması olumsuz gelip memur yapılmayan dhy yükümlüsü pratisyenler dhy lerinin iptali için idari mahkemeye dava açmaya hazırlanıyorlardı. Bu davaların durumunu araştırabilirsiniz.
dhy atama daire başkanı seni ben bir daha atayamam dedi . Bu konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar bilgi verişe sevinirim şimdilik ilk davayı pratisyenlik yapmak için açıyoruz sonrasına bakacağız
deoksiriboz yazdı:Sizi bir daha memur yapmayacaklarsa dhy'nizi de otomatikmen düşürmeleri gerekir. Geçen aylarda güvenlik soruşturması olumsuz gelip memur yapılmayan dhy yükümlüsü pratisyenler dhy lerinin iptali için idari mahkemeye dava açmaya hazırlanıyorlardı. Bu davaların durumunu araştırabilirsiniz.
.
mustafi olan pratisyenler mi memur olamadi ?

#3999517  gönderen Drsefacardiolog
 01.10.2017 - 21:49:48
ScHeveningen yazdı:http://doktorlarsitesi.net/2016/07/24/o ... te-cevabi/

Hocam aslında müstafi olanların bir daha başlayamaz diye bir kanunu yok gibi görünüyor ancak siz acaba asistanlığınızı eğitim araştırmada mı yaptınız? Belki SB kadrosu iseniz böyle bir sıkıntıyla karşılaşmış olabilir misiniz? Yani zaten devlet memuruydunuz da atamaya girmeme gibi bir durum söz konusu değildi gibi bir şey olabilir mi?

Bence sonuna kadar gitmelisiniz illa ki geri dönüşü olacaktır. Olmalıdır. Allah yardımcınız olsun
allah razı olsun inşallah başka çarem yok sonuna kadar gideceğim . Numune hastanesinden aldım asistanlığı bu yüzden sorun
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Drsefacardiolog yazdı:Hekimlik mesleğime devlet hizmet yükümlüsü tabip olarak atanarak 22/09/2011 tarihinde Çağlayancerit İlçe Devlet hastanesinde başlayadım. Daha sonrasında Büyüknacar ASM'de görev yaptım.3359 sayılı Kanun'a 5371 sayılı kanun ile eklenen Ek 3 maddeye göre benimde görev yaptığım 6.bölge ilçe merkezinde 300 gün olan pratisyen hekimlik mesleğimin devlet hizmet yükümlülüğünü 21.07.2012 tarihinde tamamlayarak mesleğimi yapmaya hak kazandım. 20/09/2017 tarihinde TUS sınavı ile kazandığım Kardiyoloji ihtisasına başladım. 20/03/2017 tarihine eğitimimi bitirerek 75.DHY kurası ile Şırnak Devlet Hastanesine Kardiyoloji uzmanı olarak atandım.Görev yerime başlayış yapmayarak müstafi oldum.Adana'da özel bir kurumda devlet hizmet yükümlülüğümü tamamladığım pratisyen hekimlik mesleğimi icra etmek için başvurum sonucunda Bakanlık' dan tarafıma 5371 sayılı Kanun'un Ek 4. maddesinin son fıkrasında “Devlet hizmeti yükümlülüğü kapsamındaki personel, bu görevlerini tamamlamadan mesleklerini icra edemezler.” düzenlemesi uzman hekimlikten doğan yükümlülük ifa edilmeksizin tabip olarak dahi mesleğin icra edemeyeceği şeklinde yorumlanmış ve bana pratisyen hekim olarak dahi çalışamayacağım bildirilmiştir. Bir yasa maddesinin kazanılmış hakların kaybına yol açacak şekilde yorumlanması hukuka uygun olmayacağından, burada sözü edilen “mesleğin icra edilememesi” ifadesinden, mecburi hizmete tabi olmayan ya da mecburi hizmeti yerine getirilmiş olanı da içerecek şekilde bütünü bir biçimde hekimlik mesleğinin yapılmasına engel değil, zorunlu hizmete tabi olanın anlaşılması gerekeceği şeklinde yorumlanması Buradan hareketle; uzmanlık eğitimi sonrası zorunlu hizmetini yapmayan bir hekimin önceki uzmanlığında yada pratisyen hekimlik mesleğini yapmasında engel durumun kaldırılmasını ve kazanılmış hak olan tabiplik pratisyen hekimlik mesleğimin icrasını yapma yetkisinin yüce mahkememiz tarafından tarafıma verilmesini talep ediyorum. hekimlik yapamazsın git kendine başka meslek bul komilik yap dediler!!! 10 yıllık tıp eğitimi emekler ne olacak !!!!! Şu an ömür boyu mesleğimi yapamayacağım söylendi bana .üstüne OHAL de DHY Yapmayan müstafi olan uzman hekim bir daha atanma memuriyet hakkı yok.yeniden mesleğimi yapabilmem için DHY yapmam gerekli bunun içim bir düzenleme gerekiyor .( Mecburi hizmetin yapılmaması mesleğin uygulanmasına ilişkin yasaklamayı da beraberinde getirdiğinden Devlet memurluğuna atanamama kısıtlılığı mecburi hizmet süresiyle sınırlı olarak uygulanmamalı ya da sözleşmeli olarak atanabilir . Bir başka ifadeyle hekim mecburi hizmetini yapana kadar ilgili kadroya atanır ancak mecburi hizmeti tamamlandığında ilişiği kesilmek suretiyle önceki istifalardan kaynaklanan yaptırımın uygulanması mümkün olur.Ancak hiçbir şekilde, istifalar gerekçe gösterilerek mecburi hizmetin yaptırılmasından kaçınılamaz.) ancak ilgili makam bana “hiç bir şekilde mümkün değil” dedi ...: yarın ilete mahkemesine gidiyorum ama umutsuzum

yaptiginiz uzmanligin zorunlu hizmetini tamamlamazsaniz uzmanlik diplamasini alamayacaginiz icin uzman

olarak hic bir yerde calisamazsiniz.Ama hic kimse size uzmanligin bior alti olan pratisyen olarak

calisamazsiniz diyemez.Elinizde okul diplomaniz var ozelde pratisyen olarak calismanizi nasil onleyecek

oncelikle bunu anlamadim.Ozel hastane sizden bakanliktan yada il saglik mudurlugunden ozelde pratisyen

olarak calisabilir diye belge mi istiyor....okul diplomaniz elinizde ,istenilen belgede yoksa gidin calisin

ozelde......

mustafi doneminiz OHAL de geldigi icin tekrar memuriyete basvurunuzun surecini bilemiyorum.belki o

sancili olabilir...

#3999535  gönderen nuretta
 01.10.2017 - 22:03:05
bu durumda olan başka arkafaslar da vardır diye düşünüyorum.uzmanlık mecburisini yapmadan uzman olarak calısamamayı bi yere kadar anlayabilirim yasal olarak böyle bi engel olabilir ama hiç bi surette hekimlik yaptırmamak yasal olamaz diye düşünüyorum.inşallah mahkemeden olumlu sonuç alırsınız.
Özel hastanede il sağlık müdürlüğünden izin istedi onlartopu bakanlığa attı bakanlık da hukuk müşavirliğinin emsal kararını dayanarak işlem yapılmadı diyerek cevapladılar . Müdürlüktekiler aynen o yazı bana tebliğ ettiler er dedim şimdi bana ne cevap verdiniz çalışabilir miyim çalışamaz mıyım sözel olarak Hocam bakanlık örnek karara göre işlem tesisi edilmesi demiş çalışamazsınız ama biz size sadece bakanlık yazısını verelim çalışabilir çalışmaz diyemem ama bu yazıya göre çalışamazsınız dediler kimse sorumluluk almıyor
DİLEKCE VERDİM 1 ay bakanlıkta ben koşturarak cevap almaya çalıştım kimse dilekçeme cevap vermek istemiyordu artık son nokta çalışamaz deyin verin kararı dedim
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8