Cuma , Mayıs 29 2020
Gecmis yillara ait tus sinav bilgi paylasimlari...
Kullanıcı avatarı

Re: Genel cerrahi mi cocuk cerrahisi mi

#3873201  gönderen Keyn
 07.05.2017 - 03:48:52
[/quote]bana gore genel cerrahi daha guzel bir sechenek. Boyle sheyler kishiye gore degishir burda soruna kesin cevap alamazsin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3873325  gönderen kamurantt
 07.05.2017 - 15:11:59
öğrenciliğim döneminde genel cerrahi düşünüyordum fakat araştırmalarım sonucu çocuk cerrahisini seçtim şimdi bitirmeme az kaldı.
1. genel cerrah sayısı çok çocuk cerrahı sayısı az zorunluda genel cerrah periferin dibine ve hatta ameliyathane olmayan hastaneye gidebilir. çocuk cerrahı ise genelde merkeze ve gelişkin bir hastaneye gider.
2. askerlikte de genel cerrah kötü bölgelerde çalışmak zorunda kalırken çocuk cerrahı merkezdeki gata hastanelerinde çalışır şu an gata hastaneleri sağlık bakanlığına devroldu onun için son durumu bilmiyorum ama neyse ki bedelliden yaptım
3. çocuk cerrahisinin uğraş alanı geniş gis ten sıkılırsan üroloji yapabilirsin mesela
4. akademik yönde gelişmek istersen de genel cerrahiden daha şanslısın
5. genellikle hocaları daha nazik insanlar genel cerrahi ekibi çok kaba diyebilirim fakat bu hastaneye göre değişir
6. bana çocuklarla uğraşmak daha keyifli geldi onun için seçtim
tabi bunların yanında bazı dezavantajlar da var
1. asistanlık süreci ikisinde de zor olsa da çocuk cerrahisinde biraz daha zor diyebilirim o da sayı azlığından
2. özelde çalışmak genel cerrahide daha avantajlı olabilir emin değilim
3. zorunluda az hekim olduğundan icap sayısı daha fazla oluyor tabi bu yine hastaneye göre değişir ama yine de tek hekimsen en fazla bir yıl çekersin dava açar kurtulursun
4. periferde beraber çalıştığın pediatrist acilciler ve radyologlara çok bağımlısın
5. birkaç çocuk cerrahı iseniz her türlü vakayı yaparsınız ama tek isen bazı ameliyatlar dışında ameliyat yapamazsın
6. duyduğum üzere performansta genelde ortalama altı kalırsın ama hastaneye göre değişir ayrıca performans sistemi de değişirse işler değişebilir
daha bir çok avantaj ve dezavantaj var özellikle bilmek istediğiniz başka bir şey varsa mesaj atabilirsiniz

#3873453  gönderen drmehmet2014
 07.05.2017 - 18:18:58
Akıllı ol aile hekimi ol. 20 sene önce tıp puanıyla tekstil mühendisi olanlardan farkımız yok tusla bir yeri kazananlar okarak. Yavaş yavaş hikayeler ortaya çıkmaya başladı zaten. Önümüzdekini göremedik.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3873546  gönderen Dr_relax
 07.05.2017 - 20:01:41
Bence de çocuk cerrahi genel cerrahiden 1000 kat daha iyi.arkadaşın dediklerine ilave olarak avantajlarını ben de sayayım
1. Erişkinlerde bolca yapılan kolonoskopi gibi iğrenç işlemle fazla muhatap olmazsın.
2. Kurşunlanma gibi acil ameliyat gerekecek durumlarla nadir karşılaşırsın.
3. En bakımsız çocuk bile bakımsız yetişkinden güzel kokar.genel cerrahide iğrenç kokan bakımsız bir sürü insana dokunmaktan bile tiksinirsin.
4. Çocuk cerrahide nöbetler genel cerrahiden daha rahat geçer.
5. Gittiğin üniversitede asistan sayısı az ise daha çok vaka görürsün. Aylarca çömezlikle uğraşmazsın. Mesela benim başlayalı daha 1 ay olmadı yeşilleri giyip 4. Ameliyata girdim belki kesip dikmedim ama asiste ettim.
6. Ameliyatları genel cerrahiye göre daha temiz. Malignite insidansı daha az olduğundan biraz daha rahatsın.
7. Ek hastalık (diyabet,hipertansiyon,KAH ca) çocuklarda daha az olduğundan post operatif komplikasyon daha az.
Kullanıcı avatarı

#3873548  gönderen Dr_relax
 07.05.2017 - 20:03:47
Genel cerrahi sayısı şuan pratisyen sayısıyla yarışıyordur. Her zaman özel ol derim :)
Kullanıcı avatarı

#3873551  gönderen Dr_relax
 07.05.2017 - 20:06:35
Bundan 10 sene sonra aile hekimliği nerede olur Allah bilir.Aile hekimiyken Bakanlığın politikasını beğenmezsin ama gidip bir özel hastanede çalışamazsın. Binevi ASM'ye bağımlısın.
Kullanıcı avatarı

#3873554  gönderen doctorhouse47
 07.05.2017 - 20:08:01
drmehmet2014 yazdı:Akıllı ol aile hekimi ol. 20 sene önce tıp puanıyla tekstil mühendisi olanlardan farkımız yok tusla bir yeri kazananlar okarak. Yavaş yavaş hikayeler ortaya çıkmaya başladı zaten. Önümüzdekini göremedik.
Rica etsem baslik disinda yorum yapmasaniz..Ne olayim ne seceyim demedim..Iki bölüm hakkinda bilgisi olan arkadaslardan kiyaslama istedim sadece..Aile hekimi olma fikrini kendinize saklayiniz..
Kullanıcı avatarı

#3873558  gönderen doctorhouse47
 07.05.2017 - 20:12:25
Dr_relax yazdı:Bence de çocuk cerrahi genel cerrahiden 1000 kat daha iyi.arkadaşın dediklerine ilave olarak avantajlarını ben de sayayım
1. Erişkinlerde bolca yapılan kolonoskopi gibi iğrenç işlemle fazla muhatap olmazsın.
3. En bakımsız çocuk bile bakımsız yetişkinden güzel kokar.genel cerrahide iğrenç kokan bakımsız bir sürü insana dokunmaktan bile tiksinirsin.
5. Gittiğin üniversitede asistan sayısı az ise daha çok vaka görürsün. Aylarca çömezlikle uğraşmazsın. Mesela benim başlayalı daha 1 ay olmadı yeşilleri giyip 4. Ameliyata girdim belki kesip dikmedim ama asiste ettim.
6. Ameliyatları genel cerrahiye göre daha temiz. Malignite insidansı daha az olduğundan biraz daha rahatsın.
7. Ek hastalık (diyabet,hipertansiyon,KAH ca) çocuklarda daha az olduğundan post operatif komplikasyon daha az.
Tesekkur ederim hocam..Gayet faydali oldu sizin de paylasiminiz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3873563  gönderen green07dr
 07.05.2017 - 20:20:42
doctorhouse47 yazdı:
drmehmet2014 yazdı:Akıllı ol aile hekimi ol. 20 sene önce tıp puanıyla tekstil mühendisi olanlardan farkımız yok tusla bir yeri kazananlar okarak. Yavaş yavaş hikayeler ortaya çıkmaya başladı zaten. Önümüzdekini göremedik.
Rica etsem baslik disinda yorum yapmasaniz..Ne olayim ne seceyim demedim..Iki bölüm hakkinda bilgisi olan arkadaslardan kiyaslama istedim sadece..Aile hekimi olma fikrini kendinize saklayiniz..
beyin cerrahi net.
Kullanıcı avatarı

#3873991  gönderen doctorhouse47
 08.05.2017 - 00:43:41
Dr_relax yazdı:Bence de çocuk cerrahi genel cerrahiden 1000 kat daha iyi.arkadaşın dediklerine ilave olarak avantajlarını ben de sayayım
Hocam Behcet Uz Cocuk Cer. hakkinda bilginiz var mi? Veya sami ulus ile behcet uz arasinda nereyi onerirsiniz?
Kullanıcı avatarı

Re:

#3874042  gönderen Greenberginbabasi
 08.05.2017 - 01:00:06
yukarda sayilanlar gorecelidir. oldugum hastanenin cocuk cerrahisinde kidam ust duzeyde. asistanlara dogru duzgun vaka verilmiyor. haftasonu bile hoca evden gelip kendi yapiyor amelyati. o yuzden yazacaginiz yeri onceden gidip gorun