Pazartesi , Kasım 18 2019
Bu kategoride sıkça sorulan soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz...

İl dışı gorevlendirme hakkında?

#4200677  gönderen Dr.Aras
 10.12.2018 - 21:27:16
Merhaba arkadaşlar entegre hastanede pratisyen hekimim. DHY yapıyorum. Bulunduğum ilden 903 km uzaklıkta bir ile (Kilis) 1 aylık görevlendirme ile gönderiliyorum. Bir kaç tane sorum olacaktı.
1- Görevlendirme 21 aralik ile 21 ocak tarihleri arasında. Bana bir yol izni var mı? Aralık'ta ve Ocak'ta mesaimi nasıl hesaplayacağım? Mesela 20 Aralık perşembe ve 22 ocak salı gününü günü mesaiden sayıp nöbet sayima ekleyecek miyim yoksa bir iki gün yol izni var mı?
2- Yol ve konaklama isi nasıl oluyor? Lojman vs var mı yoksa kendi imkanlarımla bir otelde mi kalacağım? Yol konaklama parasını nasıl/ne kadar/kimden alacağım? Kendi aracımla gidersem yol parası nasıl hesaplanır?
3-Döner sermaye ücretini kimden isteyeceğim? :lol: Gittiğim ildeki sağlık müdürlüğünden mi?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler :))
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: İl dışı gorevlendirme hakkında?

#4200683  gönderen ibo033
 10.12.2018 - 21:43:15
Dr.Aras yazdı:
Merhaba arkadaşlar entegre hastanede pratisyen hekimim. DHY yapıyorum. Bulunduğum ilden 903 km uzaklıkta bir ile (Kilis) 1 aylık görevlendirme ile gönderiliyorum. Bir kaç tane sorum olacaktı.
1- Görevlendirme 21 aralik ile 21 ocak tarihleri arasında. Bana bir yol izni var mı? Aralık'ta ve Ocak'ta mesaimi nasıl hesaplayacağım? Mesela 20 Aralık perşembe ve 22 ocak salı gününü günü mesaiden sayıp nöbet sayima ekleyecek miyim yoksa bir iki gün yol izni var mı?
2- Yol ve konaklama isi nasıl oluyor? Lojman vs var mı yoksa kendi imkanlarımla bir otelde mi kalacağım? Yol konaklama parasını nasıl/ne kadar/kimden alacağım? Kendi aracımla gidersem yol parası nasıl hesaplanır?
3-Döner sermaye ücretini kimden isteyeceğim? :lol: Gittiğim ildeki sağlık müdürlüğünden mi?

kimin ayağına bastın hoca sürgün gibi yollamışlar

#4200700  gönderen Dr.Aras
 10.12.2018 - 22:04:51
ibo033 yazdı:
10.12.2018 - 21:43:15
Dr.Aras yazdı:

kimin ayağına bastın hoca sürgün gibi yollamışlar
Sorma ya 😓 1.5 aylık pratisyenim git dediler gittim gel dediler geldim😂 bizim ilde ki 6 hastaneden 1 er hekim görevlendirmişler 😞

#4200709  gönderen Dr.Aras
 10.12.2018 - 22:09:33
Hitrisin yazdı:
10.12.2018 - 22:00:04
görevlendiren baş hekim .soruların cevaplarini bilenae il sağlık gidip sorman lazım hoca herşeyi en net oradan öğrenirsin
Hocam başhekimi aradım haberim yok dedi. Yazının altında il sağlık müdürümüzün imzası var. Büyük ihtimal Müdürlük'le Bakanlık arasında bir durum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4200723  gönderen Dr_fb03
 10.12.2018 - 22:20:38
sliding yazdı:
10.12.2018 - 22:13:57
DHY yapan adam il dışını bırakın aynı ili ilçesine bile gönderlemez idari mahkemeye ver anında yürütme durur ..
DHY yaptığını belirten ve ilgili maddeyi içeren bir dilekçe yazsa yeter.

#4200844  gönderen painness
 11.12.2018 - 01:22:18
sliding yazdı:
DHY yapan adam il dışını bırakın aynı ili ilçesine bile gönderlemez idari mahkemeye ver anında yürütme durur ..
Bununla ilgili dr lehine sonuclanmis bi mahkeme var mi hocam bildiginiz.ornek gosterebilecegimiz
Kullanıcı avatarı

#4200923  gönderen sliding
 11.12.2018 - 09:40:09
painness yazdı:
11.12.2018 - 01:22:18
sliding yazdı:
Bununla ilgili dr lehine sonuclanmis bi mahkeme var mi hocam bildiginiz.ornek gosterebilecegimiz
buyrun haberi :

62. Dönem devlet hizmeti yükümlülüğü (DHY) kurasında, eş durumu mazereti nedeniyle İzmir’e atanan bir doktor, DHY devam etmekte iken başka bir şehre geçici olarak görevlendirildi. Konu mahkemeye intikal etti. Mahkeme geçici görevlendirmeyi hukuka aykırı buldu.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK), ihtiyaç olduğu gerekçesiyle, anestezi uzmanı bir hekimi, İzmir’den Mardin Kızıltepe Devlet Hastanesine 1 ay süre ile geçici görevlendirdi.
3359 sayılı Kanun’da, DHY (Devlet Hizmeti Yükümlülüğü) yapmakta olan bir hekimin olağanüstü haller (deprem vb.) dışında başka yere görevlendirilemeyeceği açıkça belirtiliyor.

Bu düzenlemeye rağmen, TKHK, ihtiyaç gerekçesiyle geçici görevlendirme yaptı. Görevlendirme işleminin iptali istemiyle, İzmir Tabip Odası Hukuk Bürosu tarafından yürütmenin durdurulması istemli bir dava açıldı.
İzmir 5. İdare Mahkemesi, dosyayı öncelikli olarak inceleyerek, 2 iş günü içinde, TKHK’nun savunmasını beklemeksizin geçici görevlendirmenin yürütmesinin durdurulması kararı verdi. Kararda, kanunda belirtilen olağanüstü hal koşullarının olmadığı, kanun koyucunun olağanüstü sayılabilecek bir durumun belli bir ağırlıkta olması amacını güttüğü, idarenin acil personel ihtiyacı gerekçesinin deprem gibi olağanüstü bir hal olmadığı, 3359 sayılı Kanun’un özel bir düzenleme içerdiği, görevlendirmenin kanuna açıkça aykırı olduğu, görev yerinin uzaklığı ve ulaşım imkanları dikkate alındığında telafisi imkansız zararlar doğabileceği gerekçelerine yer verildi.
Bu karar, özellikle diğer illerde yapılan hukuka aykırı görevlendirmeler açısından da önem taşıyor.
Kullanıcı avatarı

#4200931  gönderen dr_demirci
 11.12.2018 - 10:12:45
Eğer gitmek istemiyorsanız dilekçe ile yapılan görevlendirmenin kanuna aykırı olduğunu belirtin. dilekçe reddedilir ise idare mahkemesine yürütmeyi durdurmalı dava açmalısınız. gidecekseniz eğer yolluk ve yevmiye ödenmeli. gideceğiniz yere mutat seyahat araçları ile seyahat ücreti ödenir. döner sermaye nerede çalışıyorsanız oradan ödenir
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4201584  gönderen Simurg
 13.12.2018 - 14:37:17
Dr.Aras yazdı:

1 görevlendirme yazısında mutlaka 1 gun önce ve 1 gun sonrasını yol olarak belirtin..
2) mutlaka ucak yazdıgına emın olun..
3)konaklama gittiğiiz ilden yardımcı olurlar genelde ögretmen evi.. cunku gunluk devlet sıze 80 tl odeme yapacak
4) ödemeler görev bitince..
5) döneri bilmem ama tahminen çalıştıgınız yerden alacaksınız.