Pazartesi , Kasım 18 2019
Bu kategoride sıkça sorulan soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

Re: Branş önerisi

#4023745  gönderen doktor_e
 02.12.2017 - 22:11:31
tedi yazdı:
23.11.2017 - 15:24:16
arkadaşlar ben aile hekimliğini bırakanlar için bir psikolojik çalışma düzenlemek istiyorum.
bu kadar irrasyonel bir kararı hangi motivasyon ile veriyorlar merak etmekteyim.
bugün en çok çalışan, puan yapan uzmanlar devlette aile hekimleri kadar parayı anca alıyor, stresden saç baş yoluyor, hastalar direk üstüne saldırıyor.
heyecan arıyorsanız bungee-jumping var, karaoke var, dans kursu var.
aile hekimliğinde her türlü hasta var. BBC 'Policlinic' diye bir program var, izleyin adamlar neleri takip ediyor aile hekimliğinde. Teknik olarak türkiye'de de bu şans var ama kimse yapmıyor. Ya eğitim eksik ya da hekimler rahata alışmış. mesleki tatmin denen şey her branşta tabiki olur, dahiliyeci var dr.house gibi dahileyeci var günde aynı reçetenden 100 tane yazıyor.
Bunee -jumping iyiydi:)) sayın meslektaşım ben aile hekimliği uzmanı değilim bazı doktor arkadaşlar uzmanlığı bırakmak istiyorum sanmış olabilir. kaldı ki aile hekimliği uzmanlığı da istemiyorum. sizin düşüncenizde anladığım kadarıyla para 1.şart. bende ise mesleki tatmin 1.şart. bugün istanbulun en okumuş kesimlerinden birinde bile aile hekimliği tıp dışında bir bölüm zannediliyor düşünün artık gerisini. bbc programı ile karşılaştırdığınız sistem Türkiyenin sitemi. önce o kıvama gelelim sonra karşılaştırma yaparız. ben şahsen sümüğüm akıyor dedikten sonra bi de bacağımda karıncalanma var diyip enfeksiyon ile nöroloji hatta psikiyatri arasında ''3 dakika''da beyin fırtınası yapacak kadar ''dr house'' değilim. kaldı ki o dizi bile 45 dakika sürüyor:)))) huzuru parada bulan arkadaşlarıma tavsiyem gemicilik okuyun. geçen teyze oğluyla görüştüm. şuan 3.kaptan olarak 13 bin lira alıyor. mezun olalı 1 yıl oldu. haydi kalın sağlıcakla.
Kullanıcı avatarı

#4023746  gönderen doktor_e
 02.12.2017 - 22:19:25
drgercek yazdı:
23.11.2017 - 13:28:48
Ben aile hekimliğinde asistanım ve bırakmak istiyorum siz aile hekimliğini neden bıraktınız acaba ?
hocam ben birinci basamakta aile hekimiyim. henüz bırakmadım ama az kaldı ücretsiz izin ya da istifa hakkımı kullanacağım. bırakma isteğimin sebebi 8 yıl boyunca saçma sapan bir sistem yüzünden. çalıştığım yerde ortalama hastam sonbahar kış en az 70. sayıya bakıp aldanmayın. 15-49 takipleri, okul öncesi ve sonrası çocuk izlemleri, gebelik,lohusa izlemleri, kalın barsak-meme-rahim ağzı kanser taramaları, adli-defin nöbetleri vs. bu saydığım maddelere binaen denetimlerde problemler saptanması sonucu sürekli açılan soruşturmalar vs. sabah kan verme sevdalıları, ilaç yazdırma aşıkları, asker muayeneleri, ehliyet, sağlık raporları vs. daha ne sayayım? ama düşünelim ki bir dahiliyeciyim. otomatik olarak elimde kalan sadece belli grup hastalar ve elbette olması her zaman muhtemel soruşturmalar. ama neyle uğraştığım belli olacak. daha genç kardeşlerime 8 yıllık bir aile hekimi olarak tecrübelerimi aktarabilirim. saygılar.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4023779  gönderen green07dr
 02.12.2017 - 23:28:21
Acil yaz bak istediğin hastayi istediğin servise de kitleyebiliyormussun;)
Kullanıcı avatarı

#4023850  gönderen aoera
 03.12.2017 - 11:06:17
ne yazıkki bizdeki bu gelgitler hiçbi zaman bitmez. elin tavuğu komşuya kaz görünürmüş derler ya hani:) ah nde bişeylerden bıkıp dahiliyeye göğüse heveslenmek de biraz bu hesap gibi. her bölüm lazım ve önemli o açıdan laf etmiyorum ama mesleki tatmin diye rahatını bozup öyle sıçrama yapanlar hep keşke gelmeseydim lanet olsun kıvamında geçiriyolar asistanlık sürelerini ne yazıkki. tatmin olduklarını sanmıyorum. sonuçta dahiliyeci de göğüsçü de bitsin de bişekilde rahat edeyimin peşinde:) bu sistemde kimse mesleki tatmin aramasın sayın hocalarım yoksa sonuçları başka kişilerin tatminine dönüşüyor. ahu içinse diyeceğim kendini ilerletmek isteyen veya farklı şeyler yapmak isteyen biri için imkanları bol. ama kimse kolay kolay elini taşın altına koymuyo herşey hazır olsun istiyo. her bölüm eğerki rahatsa aynı rutinlerini yapar ve kısa süre sonra monoton hale gelir. hee yok ben fakrlı olsun adrenalin istiyorum sıkılıyorum falan diyosanız da rahat branş arayışına girmemenizi öneririm

#4053995  gönderen mssw
 29.01.2018 - 00:42:55
Bence enfeksiyon göğüs dahiliye kardiyoloji sırasıyla gider.ben gerçekten asitanlikta göğüsün dahiliyeden daha kolay olduğunu düşünüyorum. En azından kendi gözlemlerim böyle.
Kullanıcı avatarı

#4054004  gönderen memluklu
 29.01.2018 - 00:51:59
Recete yazmayan bir brans tavsiye ederim ilerisi icin
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4054009  gönderen v4patron
 29.01.2018 - 01:04:56
Aile hekimliği iyidir👍 kıymeti bilinmeli , sıkı sarılmalı herkes birimine:)Kağıt işi kan alma sevdalısı falan bunlar tatlı telaşeler!

#4272388  gönderen numanjii
 21.05.2019 - 09:46:49
tedi yazdı:
arkadaşlar ben aile hekimliğini bırakanlar için bir psikolojik çalışma düzenlemek istiyorum.
bu kadar irrasyonel bir kararı hangi motivasyon ile veriyorlar merak etmekteyim.
bugün en çok çalışan, puan yapan uzmanlar devlette aile hekimleri kadar parayı anca alıyor, stresden saç baş yoluyor, hastalar direk üstüne saldırıyor.
aile hekimliğinde her türlü hasta var. BBC 'Policlinic' diye bir program var, izleyin adamlar neleri takip ediyor aile hekimliğinde. Teknik olarak türkiye'de de bu şans var ama kimse yapmıyor. Ya eğitim eksik ya da hekimler rahata alışmış. mesleki tatmin denen şey her branşta tabiki olur, dahiliyeci var dr.house gibi dahileyeci var günde aynı reçetenden 100 tane yazıyor.

Aile hekimiyim. Sandığınız gibi bir branş değil. Hiç yalansız katıksız kendimi anlatacağım:

1) Günde 150-300 hasta geliyor. Bizzat günde 290 hasta baktığım oldu bir kaç kere. O günler bile hala daha muayene vardı.

2) En ufak bir yanlışınızda hemen maaşınızdan kesinti oluyor. Örneğin bir aile sizden habersiz taşındı ve aşısını size yaptırmadı diyelim. Hoop 500 lira kesiliyor aşı başına.

3) Hemşire bulmak ve ona maaş vermek sizin göreviniz. Ben mesela nüfusum düşük diye hemşire bulamadım, maaşını vermek istememe rağmen.

4) Abartı gelebilir ama kesinlikle değil, her 10 muayenenizin 5’i rapor. Satranç oynama raporundan, yüzebilir raporuna, ip atlayabilir raporundan, yurt dışına çıkabilir raporuna, şınav çekebilir (spor yapabilir değil bakın, sadece şınav çekebilir) raporuna kadar...

5) Toplam elime geçen maaş 8 bin liraydı.

6) 3 yıllık aile hekimliği hayatımda toplamda 8 kere mahkemeye çıktım. Mahkemelerim hala devam ediyor. 8 farklı davalık olay.

7) Denetim inanılmaz ama inanılmaz sıkı. Şöyle söyleyeyim denetim ekibi hiç sebepsiz sizi denetlemeye 08.35 ve 16.50’de (her ikisi de aynı gün) gelebiliyor. Ben denetimde “yangın söndürme tüpünüz neden 130 cm yüksekliğe asılmış, yönetmelikte 90 cm olmalı” denilip, denetimden geçememem nedeniyle o ay 2000₺ eksik maaş aldığımı biliyorum.

8.) Yıllık izin ya da raporlu dahi olsanız maaşınızdan kesiliyor. Evet yanlış okumadınız, hiç bir aile hekimliğinde rapor alma ya da yıllık izin hakkınız yok. Bu gibi durumlarda yerinize sizin hastalarında bakacak bir aile hekimi ayarlamak zorundasınız. Ama o esnada onun hastalarına kim bakacak orası muamma. Üstelik o esnada muayene olamayan hastalar, anında sizi ya da onu şikayet ediyor.

9) Hani hep diyoruz ya “hekime saygı kalmadı”. Merak etmeyin böyle bir durumu aile hekimliğinde yaşamazsınız çünkü hastalar sizi hekim olarak bile görmüyor! Taksi şoförü (adam belki de ilkokul mezunu), ne iş yaptığımı sorduğunda, cevap olarak pratisyenim dediğimde cevabı şu oldu:”olsun abi”.

10) Gittikçe toplam geliri düşüyor çünkü verilen ödenek aynı kalmasına rağmen sürekli ek şartlar getiriliyor hekimlere. Muhtemelen 2020’den sonra 5-6 bin liraya kadar düşecek.
Kullanıcı avatarı

#4272391  gönderen drbyzgl
 21.05.2019 - 09:58:44
Büyükşehir dahiliye yaz .İyi bir eğitim,hoca-asistan -yandalcı çokluğu (kıdemlendikçe nispeten daha rahat bir asistanlık) mesleki tatmin ,cerrahi branş olmaması,yandal ve özel imkanı çoğu dahili klinik branştan daha iyi
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4272416  gönderen drbyzgl
 21.05.2019 - 10:56:57
memluklu yazdı:
29.01.2018 - 00:51:59
Recete yazmayan bir brans tavsiye ederim ilerisi icin
Milyar dolarlık dev dünya ilaç şirketleri (bana göre illüminatinin bir ayağı 😀) varken (kâr hırsları düşünüldüğünde) ,ilacın önemi kalmayacak diye bir şey söz konusu olmaz
Kullanıcı avatarı

#4272421  gönderen dr_amahangisi
 21.05.2019 - 11:10:29
numanjii yazdı:
tedi yazdı:

Aile hekimiyim. Sandığınız gibi bir branş değil. Hiç yalansız katıksız kendimi anlatacağım:

1) Günde 150-300 hasta geliyor. Bizzat günde 290 hasta baktığım oldu bir kaç kere. O günler bile hala daha muayene vardı.

2) En ufak bir yanlışınızda hemen maaşınızdan kesinti oluyor. Örneğin bir aile sizden habersiz taşındı ve aşısını size yaptırmadı diyelim. Hoop 500 lira kesiliyor aşı başına.

3) Hemşire bulmak ve ona maaş vermek sizin göreviniz. Ben mesela nüfusum düşük diye hemşire bulamadım, maaşını vermek istememe rağmen.

4) Abartı gelebilir ama kesinlikle değil, her 10 muayenenizin 5’i rapor. Satranç oynama raporundan, yüzebilir raporuna, ip atlayabilir raporundan, yurt dışına çıkabilir raporuna, şınav çekebilir (spor yapabilir değil bakın, sadece şınav çekebilir) raporuna kadar...

6) 3 yıllık aile hekimliği hayatımda toplamda 8 kere mahkemeye çıktım. Mahkemelerim hala devam ediyor. 8 farklı davalık olay.

7) Denetim inanılmaz ama inanılmaz sıkı. Şöyle söyleyeyim denetim ekibi hiç sebepsiz sizi denetlemeye 08.35 ve 16.50’de (her ikisi de aynı gün) gelebiliyor. Ben denetimde “yangın söndürme tüpünüz neden 130 cm yüksekliğe asılmış, yönetmelikte 90 cm olmalı” denilip, denetimden geçememem nedeniyle o ay 2000₺ eksik maaş aldığımı biliyorum.

8.) Yıllık izin ya da raporlu dahi olsanız maaşınızdan kesiliyor. Evet yanlış okumadınız, hiç bir aile hekimliğinde rapor alma ya da yıllık izin hakkınız yok. Bu gibi durumlarda yerinize sizin hastalarında bakacak bir aile hekimi ayarlamak zorundasınız. Ama o esnada onun hastalarına kim bakacak orası muamma. Üstelik o esnada muayene olamayan hastalar, anında sizi ya da onu şikayet ediyor.

9) Hani hep diyoruz ya “hekime saygı kalmadı”. Merak etmeyin böyle bir durumu aile hekimliğinde yaşamazsınız çünkü hastalar sizi hekim olarak bile görmüyor! Taksi şoförü (adam belki de ilkokul mezunu), ne iş yaptığımı sorduğunda, cevap olarak pratisyenim dediğimde cevabı şu oldu:”olsun abi”.

10) Gittikçe toplam geliri düşüyor çünkü verilen ödenek aynı kalmasına rağmen sürekli ek şartlar getiriliyor hekimlere. Muhtemelen 2020’den sonra 5-6 bin liraya kadar düşecek.
tedi de haklı sen de haklısın..size sahu veya konvansiyonel yöntemlerle aile hekimliği uzmanlığını öneririm..bir de eklemek isterim..ase lerin maaşını hekimleri ödemiyor...

#4272438  gönderen numanjii
 21.05.2019 - 12:12:12
dr_amahangisi yazdı:
21.05.2019 - 11:10:29
numanjii yazdı:
tedi yazdı:

tedi de haklı sen de haklısın..size sahu veya konvansiyonel yöntemlerle aile hekimliği uzmanlığını öneririm..bir de eklemek isterim..ase lerin maaşını hekimleri ödemiyor...

Temizlik personeli ve sekreter yazacağıma, hemşire yazmışım. Yanlışımı düzelteyim. Sekreterinin ve temizlik işçisinin, hatta aile sağlığı merkezinin muhasebecisinin parasını bile hekim ödüyor.

Hatta onu geçtim binanın kirasını, hastaların kullandığı tuvalet kağıdından tut, binanın elektrik parasına kadar aile hekiminden alınır bu paralar.