Cuma , Kasım 22 2019
Bu kategoride sıkça sorulan soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Arkadaşlar ilk atandığım yer olan 1.bölge (600 gün) acilde göreve başladım (16.09.2014) ve 4924 ile acilde sözleşmeye geçtim 01.04.2015 te ve 16.11.2015 te 4924 den 657 ye geçmeden usülsüz istifa ettim
ve tekrar 5. bölgede (400gün) tsm de göreve başladım 27.09.2016 tarihinde ve 02.01.2017 de köyde aile hekimliğine geçtim (300 gün) ve halen çalışmaktayım

özet geç derseniz
1. 2014 ten 2015 sözleşmeye geçinceye kadar mecburimin %32 sini
2. 2015 den istifa edene kadar %61 ini tamamladım
3. 2016 eylülden aile hekimliğine geçinceye kadar %23 daha tamamladım
4.2017 şimdiki zamana kadar da bulunduğum yerde de %70 daha çalıştım

sonuç olarak mecburi hizmetimi çoktan tamamladığımı düşünüyorum ve 2 basamaklı asalet sınavını 1 ay önce başarıyla tamamladım
Şimdi sizden ricam dhy yi süre olarak tamamlamama rağmen pbs de halen dhy yükümlüsü yazmasını nasıl kaldırabilirim aydınlatırsanız sevinirim.
Asaletimi eski günleri saydırıp alabilir miyim? Aydınlatırsanız sevinirim.

TUS kazanınca pratisyen memuriyet puanım uzman olduğumda eklenir mi?

Teşekkür ederim.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
metdical yazdı:soru içinde soru olacak hocam ama asalet sınavı nasıl oluyor ?
hocam eğer yeni atandıysanız ve sınava girmediyseniz aday memursunuz ve siz sınava girmediğiniz sürece aday memur olarak kalırsınız. İl halk sağlığı müdürlüğü düzenli , genelde her ay birkaç defa, asalet sınavı yapar. Eskiden 1 sınav ile asalet alınırken şimdi 2 sınava çıkarmışlar, birinci sınav temel eğitim ikinci sınav hazırlayıcı eğitim sınavı. Bağlı bulunduğunuz ilin halk sağlığı müdürlüğü sitesine girip uzaktan eğitim sistemi ( http://uses.gov.tr )denen slaytları 10 gün içinde en az 1 saat açık kalacak şekilde bitirmeniz (tıklamanız) gerekiyor, eğitim süresi ve günü yeterli ise bu eğitimin sonunda il sağlık müdürlüğü sayfasından sınav tarihiniz ilan ediliyor (genelde 10-15 gün sonra sınav tarihi veriliyor)
Asaletimi almazsam ne olur derseniz tayin isteyemiyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
elsco yazdı:
hocam eğer yeni atandıysanız ve sınava girmediyseniz aday memursunuz ve siz sınava girmediğiniz sürece aday memur olarak kalırsınız. İl halk sağlığı müdürlüğü düzenli , genelde her ay birkaç defa, asalet sınavı yapar. Eskiden 1 sınav ile asalet alınırken şimdi 2 sınava çıkarmışlar, birinci sınav temel eğitim ikinci sınav hazırlayıcı eğitim sınavı. Bağlı bulunduğunuz ilin halk sağlığı müdürlüğü sitesine girip uzaktan eğitim sistemi ( http://uses.gov.tr )denen slaytları 10 gün içinde en az 1 saat açık kalacak şekilde bitirmeniz (tıklamanız) gerekiyor, eğitim süresi ve günü yeterli ise bu eğitimin sonunda il sağlık müdürlüğü sayfasından sınav tarihiniz ilan ediliyor (genelde 10-15 gün sonra sınav tarihi veriliyor)
Anladım hocam cok sağolun uzun uzadıya anlatmissiniz,
Birşey daha sormak istiyorum güvenlik ssoruşturmam bitti bitecek bu ay mecburi hizmet için , ama istediğim bölümü kazandım çok sürmeden asistanliga basliycam , bu durumda ne olur ? Yine aynı şekilde hem mecburi bitmediği için tayin isteyemiycem (asistanlikta tayine ihtiyac yok gerçi 😊 ) hemde sınava giremiycem , uzmanlık mecburisine kalacak degilmi ?
Kullanıcı avatarı
metdical yazdı:
elsco yazdı:
Birşey daha sormak istiyorum güvenlik ssoruşturmam bitti bitecek bu ay mecburi hizmet için , ama istediğim bölümü kazandım çok sürmeden asistanliga basliycam , bu durumda ne olur ? Yine aynı şekilde hem mecburi bitmediği için tayin isteyemiycem (asistanlikta tayine ihtiyac yok gerçi 😊 ) hemde sınava giremiycem , uzmanlık mecburisine kalacak degilmi ?

Rica ederim. Pratisyenlikte mecburiyi bitirsen bile zaten uzmanlıkta farklı bir mecburiyle karşı karşıya kalacaksın o yüzden bir kayıbın yok.
Benim fikrimi sorarsan eğer pratisyen dhy si için soruşturman biter ve asistanlık kaydın için daha 1 ay gibi bir zamanın varsa dhy ile atandığın yere başlayış yaparsın(memuriyetin başlar ve maaş için hak edişin başlar) sonra kazandığın yere gidersin, eğer ki asistanlıkta işler umduğun gibi gitmezse istifa ettiğin takdirde zaman kayıp etmeden dhy deki eski yerine dönebilirsin.
Kullanıcı avatarı
elsco yazdı:
metdical yazdı:
elsco yazdı: hocam eğer yeni atandıysanız ve sınava girmediyseniz aday memursunuz ve siz sınava girmediğiniz sürece aday memur olarak kalırsınız. İl halk sağlığı müdürlüğü düzenli , genelde her ay birkaç defa, asalet sınavı yapar. Eskiden 1 sınav ile asalet alınırken şimdi 2 sınava çıkarmışlar, birinci sınav temel eğitim ikinci sınav hazırlayıcı eğitim sınavı. Bağlı bulunduğunuz ilin halk sağlığı müdürlüğü sitesine girip uzaktan eğitim sistemi ( http://uses.gov.tr )denen slaytları 10 gün içinde en az 1 saat açık kalacak şekilde bitirmeniz (tıklamanız) gerekiyor, eğitim süresi ve günü yeterli ise bu eğitimin sonunda il sağlık müdürlüğü sayfasından sınav tarihiniz ilan ediliyor (genelde 10-15 gün sonra sınav tarihi veriliyor)

Rica ederim. Pratisyenlikte mecburiyi bitirsen bile zaten uzmanlıkta farklı bir mecburiyle karşı karşıya kalacaksın o yüzden bir kayıbın yok.
Benim fikrimi sorarsan eğer pratisyen dhy si için soruşturman biter ve asistanlık kaydın için daha 1 ay gibi bir zamanın varsa dhy ile atandığın yere başlayış yaparsın(memuriyetin başlar ve maaş için hak edişin başlar) sonra kazandığın yere gidersin, eğer ki asistanlıkta işler umduğun gibi gitmezse istifa ettiğin takdirde zaman kayıp etmeden dhy deki eski yerine dönebilirsin.
bu konuda aynısını dusunduk bizde hocam aynı şekilde begenmezsem öyle bir sansimiz var , hatta biraz daha fazlası eş durumu ile yine iistediğimsehir e gelebilirim gibi , bolüm rahat guzel bir bölüm, insallah bı aksilik olmaz da , dhy ile atandığım yere donmem:) çok teşekkür ediyorum aydinlattniz hayırlısi olsun sizin içinde😃 basliginizi da işgal ettim başkalarına faydalı olur umarım
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
elsco yazdı:teşekkürler, dhy bitirmek için dilekçe vb gibi birşey gerekiyor mu hocam
hayır. süre dolunca müdürlük bakanlığa yazı yazar onlar da sisteme işler
Kullanıcı avatarı
Simurg yazdı:1) çalıştıgınız kurum insan kaynakları DHY surenızın bıtıp bıtmedıgı teyıt etmeli.
2) süreniz bitti ise aktif görev süreniz 1 sene doldugunda asaletiniz kalkar..

ek bilgi tayın için 2 sene dolması gerekir
Teşekkür ederim hocam, parça parça da olsa toplam hizmet sürem 2 seneyi geçti yine de tayin isteyebilirim değil mi? Yoksa son çalıştığım ilde mi 2 sene kalmam gerekiyor?
Çok teşekkür ederim aydınlattığınız için, kurumu aradım 1 hafta sonra dhy niz kalkar dediler.