Pazartesi , Kasım 18 2019
Bu kategoride sıkça sorulan soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Re:

#3608184  gönderen selinayse
 13.07.2016 - 09:06:50
Arkadaşlar merhaba ben eylül 2015te 67.4 le bölümüme girdiğimde şuan geçiş yapmak istediğim yerde hiç asistan alınmamıştı, nisan 2016da ilk kez kadro açıldı ve 67.2 ile kapattı. şimdi ben oraya mazeretsiz yatay geçiş yapablir miyim ? Puan yetiyor ama sonradan kadro açılmış olması kafamı karıştırdı

Re:

#3608187  gönderen dr_balikci
 13.07.2016 - 09:10:26
yapabilirsin son 3 sınav ın ortalaması alınıyor. hiç asistan almasaydı geçemezdin
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re:

#3612360  gönderen selinayse
 21.07.2016 - 10:17:00
Arkadaşlar bu OHAL durumu yatay geçiş için başvurmamıza engel olur mu acaba :/ yeni başvuracaktım çok önemli şuan..
Kullanıcı avatarı

Re:

#3622065  gönderen fog_reyiz
 05.08.2016 - 11:26:28
herkese cok selam.
üniversite adına üniversite kadrosu'ndaym. baska bir ildeki eah kadrosuna mazeretsiz yatay geçiş yapmayı planlıyorum.
benim sorum şöyle;
üniversite adına sağlık bakanlığı kadrosuna girerken imzaladığım senet, eğitim araştırma'ya başladığımda tamamen iptal mi olucak? yoksa sağlık bakanlığı adına üniversite kadrosunda çalıştığım süre boyuncaki maaşımı geri mi ödicem?
eğitim araştırma hastanesine geçince; uzmanlıkta devlette zorunlu çalışma sürem iptal mi olucak?
bi de puanım yettiği, bölümlerin onay verdiği sürece bu geçişi yani sağlık bakanlığı adına üni kadrosundan eah'a geçişte bi problem yok demi?
simdiden cok tesekkürler arkadaslar.

Re:

#3626093  gönderen hilal_tp
 10.08.2016 - 16:31:05
Bazi sorulara guncelleme yapayim sinavin taban puan ortalamasi mi genel ortalama mi diye sorulmus. Ek yerlesyirme ve mahkeme ile yeniden yerlestirme sonuclari da dahil en dusuk taban puanlarin ortalamasina bakiliyor denmisti bana tuk tarafindan
Kullanıcı avatarı
drriza yazdı:
Hem kendi hocam, hem de gideceğim yerdeki hocam mazeretsiz geçiş için onay verdi. Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda aldığım puan, gitmek istediğim yerin taban puanından yüksek. Sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilir miyim?

Her iki tarafın idaresi de onay verirse ve kadro durumu uygunsa Sağlık Bakanlığı’nın ya da Yüksek Öğretim Kurulu’nun onayı çerçevesinde sorunsuz bir şekilde geçiş yapılabilir.
Burada kastedilen kadro durumu nedir? Yeterli kadro olup olmadığı nereden öğrenilebilir? Çok acil bu bilgiye ihtiyacım var lütfen yardım :cry:

#3843538  gönderen drsv46
 30.03.2017 - 11:50:21
Arkadaslar merhaba Suan mustafiyim ekimde doluyor uniden baska uniye geçmek istiyorum puanim tutmuyor sağlık bakanlığı kadrosuna geçebilir miyim oraya puanim yetiyor.bunun için mustafilik suremin bitmesini mi beklemeliyim basvuru için?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3843540  gönderen drsv46
 30.03.2017 - 11:56:51
Balkaymak yazdı:Ben universitede asistanliga baslayali 1 ay oldu, fakat bazi nedenlerden dolayi baska bir universiteye yatay gecis yapmak istiyorum. Islemleri hemen baslatabilir miyim acaba yoksa belli bir sure beklemek gerekir mi? Bir de benim sinavim yani son 2015 eyluldeki taban puanina gore puanim yuksek ama islemler nisan 2016 yerlesmesinden sonra baslayacak olursa o taban puanindan da yuksek olmasi da gerekir mi?

Hocam hemen basvuru yapabildinz mi?
drriza yazdı:Üniversite’de asistan hekimim, Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanesine mazeretsiz yatay geçiş yapmam mümkün mü?

1 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazete yayınlanan yönetmelikteki ilgili şartların sağlanması durumunda bir defaya mahsus olmak üzere mümkün.

Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanesinde asistan hekimim, üniversite hastanesine mazeretsiz yatay geçiş yapmam mümkün mü?

1 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazete yayınlanan yönetmelikteki ilgili şartların sağlanması durumunda bir defaya mahsus olmak üzere mümkün.

Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanesinde asistan hekimim, başka bir Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanesine mazeretsiz yatay geçiş yapmam mümkün mü?

1 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazete yayınlanan Yönetmelikteki ilgili şartların sağlanması durumunda bir defaya mahsus olmak üzere mümkün.

Üniversite hastanesi’nde asistan hekimim, başka bir üniversite hastanesi’ne mazeretsiz yatay geçiş yapmam mümkün mü?

Hem kendi hocam, hem de gideceğim yerdeki hocam mazeretsiz geçiş için onay verdi. Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda aldığım puan, gitmek istediğim yerin taban puanından yüksek. Sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilir miyim?

Her iki tarafın idaresi de onay verirse ve kadro durumu uygunsa Sağlık Bakanlığı’nın ya da Yüksek Öğretim Kurulu’nun onayı çerçevesinde sorunsuz bir şekilde geçiş yapılabilir.

Ben af kapsamında uzmanlık eğitimine geri döndüm, tüm koşullar sağlandığında ben de mazeretsiz yatay geçişten faydalanabilecek miyim?

Af kapsamında geri dönen uzmanlık öğrencileri de mevcut uzmanlık öğrencilerinin haklarına sahiptir. Ancak mazeretsiz yatay geçiş sırasında, geçilmek istenen bölümün ilgili yıllarda yapılan sınavlarına ait bir taban puanı yoksa; tüm belgeler toplandıktan sonra son karar için Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği’nin görüşüne göre bu özel durumla ilgili işlem gerçekleştirilecektir.

Cerrahi bir branşta çalışıyorum, kendi hocam geçişime izin vermiyor, karşı taraftaki hocam da izin veriyor, ve diğer tüm şartları sağladım. Eşim devlet memuru olmadığı ve iş değiştiremediği için yanıma gelemiyor. Bu durumda ne yapmalıyım?

Bu noktada önemli olan her iki kurumunda mazeretsiz geçişe onay vermesidir. Resmi gazetede yayınlanan yönetmelikte, onayı kurum amiri verir diye belirtmesine karşın teamüller gereği, hiçbir kurum amiri ilgili bölüm hocasının rızasını almadan böyle bir geçişe sıcak bakmayacaktır. Bu sebeple yapılması gereken ve etik olan ilgili kurumlarda herkesin (kurum amiri ve hocanın) onayını almaktır.

Editörün Notu : Eşiniz ile ilgili durum için mazeretli yatay geçişe, şartlarınız uygun olması halinde başvurabilirsiniz.

Mazeretsiz yatay geçiş sonrasında asistan hekim sayısı azalan yerlere takviye yapılacak mı?

Bu duruma mevcut şartlar çerçevesinde Tıpta Uzmanlık Kurulu karar verecektir.

Bir klinikte tüm asistan hekimler mazeretsiz yatay geçiş için başvurursa, o klinik sorumlusu hakkında soruşturma açılabilir mi?

Bu durumun mazeretsiz yatay geçiş konusu ile ilgisi yoktur. Eğitim almadığını düşünen uzmanlık öğrencileri varsa mevcut hukuki yollara başvurabilirler.

Yatay geçişin tam olarak anlamı ne? Örneğin bir iç hastalıkları asistanı ortopediye geçiş yapabilir mi?

Böyle bir şey söz konusu değil. Bir iç hastalıkları asistanı sadece iç hastalıkları bölümleri arasında geçiş yapabilir. Diğer bölümler de kendi arasında.

Eğitim ve araştırma hastanelerinde klinik şefine mi, başhekime mi ? hangisine başvuracağız? Tüm belgeleri tamamladım, nereye nasıl başvuracağım? Kime gittiysem ben yetkili değilim diyor.

Tüm belgeleri tamamladım, üniversite hastanesinde asistan hekimim, nereye nasıl başvuracağım?

Tüm belgeleri tamamladım, eğitim ve araştırma hastanesinde asistan hekimim, nereye nasıl başvuracağım?

İzlenmesi gereken ve önerdiğimiz yol şudur; öncelikle çalıştığınız kurumdaki eğitim sorumlunuza (üniversitelerde anabilim dalı başkanlığı, eğitim araştırma hastanelerinde klinik şefi) yatay geçiş yapmak istediğinizi belirtin ve rızasını alın. Daha sonra kurum amirinize resmi yoldan başvurun (üniversitelerde dekanlık, eğitim ve araştırma hastanelerinde başhekimliğe). Her kurum kendi karar verme düzeni içerisinde başvuruları değerlendirecek ve geçişin uygun olup olmadığına karar verecektir.

Daha sonra ya da duruma göre eş zamanlı, geçiş yapmak istediğiniz bölümün (üniversite veya eğitim ve araştırma hastanesi) eğitim sorumlusu ile görüşün ve rızasını alın. O kurumda da kendi çalıştığınız yerdekine benzer onay sürecini başlatın. Tüm belgeleri topladıktan sonra, eğer üniversiteden – Sağlık Bakanlığı’na ya da Sağlık Bakanlığı’ndan Üniversite’ye ya da Bakanlık hastaneleri arasında geçiş yapmak istiyorsanız, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda aldığınız puanı gösterir belge ile birlikte, Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü’ne başvurun. Üniversitelerarası geçişte ise Yüksek Öğretim Kurumu ile irtibata geçip, ilgili belgeleri YÖK’e gönderin. Belgeler şahsen ya da çalıştığınız kurumun vasıtası ile (resmi yolla) ilgili geçiş durumuna göre, ilgili kuruma gönderilebilir.

Ek Not : Üniversitelerarası geçiş yaparken başvurulacak mercii anlamında bir sıkıntı yaşarsanız Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Mazeretsiz yatay geçiş yapan asistan hekim yolluk alabilecek mi?

Bu konuda İdari mevzuatlardaki ilgili hükümler uygulanacak.

Yan dal asistan hekimleri de mazeretsiz yatay geçişten faydalanabilir mi?

Yan dal asistanları da mazeretsiz yatay geçişten faydalanabilir.

Benim mazeretsiz yatay geçiş yapmak istediğim yer bu tusta kadro açmamış, 2 sınav önce kadro açmış; 2 sınav öncesine göre puanım tutuyor ancak son 3 sınavın puanının ortalamasını alınca puanım tutmuyor. Durumum nedir?

Mevcut yönetmeliğin şartlarını taşımadığınız için geçiş yapamazsınız. Çünkü sizin puanınız son 3 sınavın puan ortalamasını tutmuyor.

Bu durumla ilgili 1 Temmuz 2011’de resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğin 8. Maddesinin Ç fıkrası gayet açıktır;

İlgili uzmanlık öğrencisinin uzmanlık eğitimine giriş sınavında almış olduğu puanın, geçiş yapmak istediği birimin aynı dönemindeki sınav taban puanına eşit veya bu puandan fazla olması. O dönemde ilgili birim için kadro açılmamışsa ilgili birimin uzmanlık öğrencisi aldığı son üç sınav puan ortalaması, bu yoksa son iki sınav puan ortalaması bu da yoksa son sınav taban puanı esas alınır. Geçiş yapılmak istenen birime daha önce hiç uzmanlık öğrencisi alınmamış ise geçiş işlemi yapılmaz.

Geçmek istediğim yer son üç sınavdır kadro açmamış, ne yapacağım?

Bu durumla ilgili de 1 Temmuz 2011’de resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğin 8. Maddesinin Ç fıkrası gayet açıktır;

İlgili uzmanlık öğrencisinin uzmanlık eğitimine giriş sınavında almış olduğu puanın, geçiş yapmak istediği birimin aynı dönemindeki sınav taban puanına eşit veya bu puandan fazla olması. O dönemde ilgili birim için kadro açılmamışsa ilgili birimin uzmanlık öğrencisi aldığı son üç sınav puan ortalaması, bu yoksa son iki sınav puan ortalaması bu da yoksa son sınav taban puanı esas alınır. Geçiş yapılmak istenen birime daha önce hiç uzmanlık öğrencisi alınmamış ise geçiş işlemi yapılmaz.

Geçişlerin onaylanması için bir kurul mu toplanacak?

Geçişler üniversite’den Sağlık Bakanlığı’na ya da Sağlık Bakanlığı’ndan üniversitelere ve Sağlık Bakanlığı hastaneleri arasında ise Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü, Üniversitelerarası ise Yüksek Öğretim Kurulu geçiş açısından ilgili son kararı verecek. Ayrıca bir kurul toplanmayacak.

Herkesin başvurusu kabul edilecek mi?

Başvuru yapılması geçişin onaylandığı anlamına gelmemektedir. Şartları sağlayan herkes başvuru yapabilir.

Puan tutmuyorsa saglik bakanlıği kadrosuna başvuru yapabiliyor muyuz?
arkadaşlar 2016 eylül tus yeniden yerleştirmeye göre puanımın yettiği bir yere yatay geçiş yapmak istiyorum,yeniden yerleştirmeyle yerleştiğim yere kayıt yaptırmadım ilk yerleştiğim yerdeyim ve ilk yerleştirmeye göre puanım yetmiyor bilgisi olan var mı?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
drriza yazdı:Üniversite’de asistan hekimim, Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanesine mazeretsiz yatay geçiş yapmam mümkün mü?

Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanesinde asistan hekimim, üniversite hastanesine mazeretsiz yatay geçiş yapmam mümkün mü?

Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanesinde asistan hekimim, başka bir Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanesine mazeretsiz yatay geçiş yapmam mümkün mü?

1 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazete yayınlanan Yönetmelikteki ilgili şartların sağlanması durumunda bir defaya mahsus olmak üzere mümkün.

Üniversite hastanesi’nde asistan hekimim, başka bir üniversite hastanesi’ne mazeretsiz yatay geçiş yapmam mümkün mü?

Ben af kapsamında uzmanlık eğitimine geri döndüm, tüm koşullar sağlandığında ben de mazeretsiz yatay geçişten faydalanabilecek miyim?

Af kapsamında geri dönen uzmanlık öğrencileri de mevcut uzmanlık öğrencilerinin haklarına sahiptir. Ancak mazeretsiz yatay geçiş sırasında, geçilmek istenen bölümün ilgili yıllarda yapılan sınavlarına ait bir taban puanı yoksa; tüm belgeler toplandıktan sonra son karar için Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği’nin görüşüne göre bu özel durumla ilgili işlem gerçekleştirilecektir.

Cerrahi bir branşta çalışıyorum, kendi hocam geçişime izin vermiyor, karşı taraftaki hocam da izin veriyor, ve diğer tüm şartları sağladım. Eşim devlet memuru olmadığı ve iş değiştiremediği için yanıma gelemiyor. Bu durumda ne yapmalıyım?

Bu noktada önemli olan her iki kurumunda mazeretsiz geçişe onay vermesidir. Resmi gazetede yayınlanan yönetmelikte, onayı kurum amiri verir diye belirtmesine karşın teamüller gereği, hiçbir kurum amiri ilgili bölüm hocasının rızasını almadan böyle bir geçişe sıcak bakmayacaktır. Bu sebeple yapılması gereken ve etik olan ilgili kurumlarda herkesin (kurum amiri ve hocanın) onayını almaktır.

Editörün Notu : Eşiniz ile ilgili durum için mazeretli yatay geçişe, şartlarınız uygun olması halinde başvurabilirsiniz.

Mazeretsiz yatay geçiş sonrasında asistan hekim sayısı azalan yerlere takviye yapılacak mı?

Bu duruma mevcut şartlar çerçevesinde Tıpta Uzmanlık Kurulu karar verecektir.

Bir klinikte tüm asistan hekimler mazeretsiz yatay geçiş için başvurursa, o klinik sorumlusu hakkında soruşturma açılabilir mi?

Bu durumun mazeretsiz yatay geçiş konusu ile ilgisi yoktur. Eğitim almadığını düşünen uzmanlık öğrencileri varsa mevcut hukuki yollara başvurabilirler.

Yatay geçişin tam olarak anlamı ne? Örneğin bir iç hastalıkları asistanı ortopediye geçiş yapabilir mi?

Böyle bir şey söz konusu değil. Bir iç hastalıkları asistanı sadece iç hastalıkları bölümleri arasında geçiş yapabilir. Diğer bölümler de kendi arasında.

Eğitim ve araştırma hastanelerinde klinik şefine mi, başhekime mi ? hangisine başvuracağız? Tüm belgeleri tamamladım, nereye nasıl başvuracağım? Kime gittiysem ben yetkili değilim diyor.

Tüm belgeleri tamamladım, üniversite hastanesinde asistan hekimim, nereye nasıl başvuracağım?

Tüm belgeleri tamamladım, eğitim ve araştırma hastanesinde asistan hekimim, nereye nasıl başvuracağım?

İzlenmesi gereken ve önerdiğimiz yol şudur; öncelikle çalıştığınız kurumdaki eğitim sorumlunuza (üniversitelerde anabilim dalı başkanlığı, eğitim araştırma hastanelerinde klinik şefi) yatay geçiş yapmak istediğinizi belirtin ve rızasını alın. Daha sonra kurum amirinize resmi yoldan başvurun (üniversitelerde dekanlık, eğitim ve araştırma hastanelerinde başhekimliğe). Her kurum kendi karar verme düzeni içerisinde başvuruları değerlendirecek ve geçişin uygun olup olmadığına karar verecektir.

Daha sonra ya da duruma göre eş zamanlı, geçiş yapmak istediğiniz bölümün (üniversite veya eğitim ve araştırma hastanesi) eğitim sorumlusu ile görüşün ve rızasını alın. O kurumda da kendi çalıştığınız yerdekine benzer onay sürecini başlatın. Tüm belgeleri topladıktan sonra, eğer üniversiteden – Sağlık Bakanlığı’na ya da Sağlık Bakanlığı’ndan Üniversite’ye ya da Bakanlık hastaneleri arasında geçiş yapmak istiyorsanız, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda aldığınız puanı gösterir belge ile birlikte, Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü’ne başvurun. Üniversitelerarası geçişte ise Yüksek Öğretim Kurumu ile irtibata geçip, ilgili belgeleri YÖK’e gönderin. Belgeler şahsen ya da çalıştığınız kurumun vasıtası ile (resmi yolla) ilgili geçiş durumuna göre, ilgili kuruma gönderilebilir.

Ek Not : Üniversitelerarası geçiş yaparken başvurulacak mercii anlamında bir sıkıntı yaşarsanız Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Mazeretsiz yatay geçiş yapan asistan hekim yolluk alabilecek mi?

Bu konuda İdari mevzuatlardaki ilgili hükümler uygulanacak.

Yan dal asistan hekimleri de mazeretsiz yatay geçişten faydalanabilir mi?

Yan dal asistanları da mazeretsiz yatay geçişten faydalanabilir.

Benim mazeretsiz yatay geçiş yapmak istediğim yer bu tusta kadro açmamış, 2 sınav önce kadro açmış; 2 sınav öncesine göre puanım tutuyor ancak son 3 sınavın puanının ortalamasını alınca puanım tutmuyor. Durumum nedir?

Mevcut yönetmeliğin şartlarını taşımadığınız için geçiş yapamazsınız. Çünkü sizin puanınız son 3 sınavın puan ortalamasını tutmuyor.

Bu durumla ilgili 1 Temmuz 2011’de resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğin 8. Maddesinin Ç fıkrası gayet açıktır;

Geçmek istediğim yer son üç sınavdır kadro açmamış, ne yapacağım?

Bu durumla ilgili de 1 Temmuz 2011’de resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğin 8. Maddesinin Ç fıkrası gayet açıktır;

Geçişlerin onaylanması için bir kurul mu toplanacak?

Geçişler üniversite’den Sağlık Bakanlığı’na ya da Sağlık Bakanlığı’ndan üniversitelere ve Sağlık Bakanlığı hastaneleri arasında ise Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü, Üniversitelerarası ise Yüksek Öğretim Kurulu geçiş açısından ilgili son kararı verecek. Ayrıca bir kurul toplanmayacak.

Herkesin başvurusu kabul edilecek mi?

Başvuru yapılması geçişin onaylandığı anlamına gelmemektedir. Şartları sağlayan herkes başvuru yapabilir.

TIPTA VE DİŞ HEKİMLİĞİNDE UZMANLIK EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ

Uzmanlık eğitiminde devamlılık, kurum ve dal değiştirme

MADDE 23 :

(1) Bu maddede belirtilen haller dışında uzmanlık eğitiminin kesintisiz sürdürülmesi şarttır.

(2) Askerlik hizmeti, doğum sonrası ücretsiz izin ve diğer kanuni veya mücbir sebepler haricinde herhangi bir sebeple eğitime ara verenler veya kendi isteği veya fiiline bağlı olarak uzmanlık eğitimi sona erenler bu uzmanlık eğitimine tekrar başlayamaz.

(3) Uzmanlık eğitimine devam ederken yeniden girdikleri uzmanlık eğitimine giriş sınavında başarılı olanlar ile uzmanlık eğitiminden ayrıldıktan sonra en geç bir yıl içinde yeniden sınava girerek başarılı olan uzmanlık öğrencilerinden;

a) Uzmanlık eğitim dalları değişenlerin önceki uzmanlık eğitiminde geçen eğitim süreleri, yeni başlayacakları uzmanlık eğitimi süresinden sayılmaz. Ancak dalları değişen uzmanlık öğrencilerinin, önceki uzmanlık eğitimine ait süreleri ve rotasyonları, yeni başladıkları kurumdaki eğitim sorumluları ve akademik kurullarınca kabul edildiği takdirde yeni uzmanlık eğitimi dalındaki eğitim müfredatında da yer alıyor ise uzmanlık eğitiminin süre ve rotasyonlarından sayılır.

b) Dal değiştirmeksizin kurum değiştirenlerin yeni başlayacakları kurumların eğitim sorumluları ve akademik kurullarınca kabul edildiği takdirde, önceki uzmanlık eğitiminde geçen süreler, uzmanlık eğitiminin süre ve rotasyonlarından sayılır.

(4) Uzmanlık öğrencilerinin uzmanlık eğitimlerini yerleştirildikleri kurum ve birimlerde tamamlamaları esastır. Ancak;

a) Eğitim yetkisi kaldırılan kurum ve birimlerdeki uzmanlık öğrencileri Kurulun tespit edeceği kurum ve birime kendi mevzuatına uygun olarak nakledilir.

b) Hastalık, vefat, istifa, emeklilik veya tayin gibi sebeplerle eğitim sorumlusunun bulunmadığı durumlar ile sahip olması gereken asgari nitelik ve standartları kaybeden birimlerdeki uzmanlık öğrencileri başka kurumlarda eğitim almak veya rotasyon yapmak üzere altı aya kadar görevlendirilirler. Bu süre içerisinde ilgili birimde eğitim sorumlusu istihdam edilemediği veya eğitime engel olan durumun ortadan kaldırılamadığı hallerde bu uzmanlık öğrencileri hakkında (a) bendi hükümleri uygulanır.

(5) Uzmanlık eğitimine başlandıktan sonra ortaya çıkan sağlık ve eş durumu mazeretlerinden dolayı eğitimlerine başka bir ilde devam etmek isteyenler, mazeretlerini bildirir belgeleri kurumları aracılığı ile Kurula gönderir. Kurul doğrudan doğruya veya 7 nci maddenin birinci fıkrasının (j) bendi uyarınca oluşturulan komisyonlar marifetiyle mazeretleri geçerli görülenleri tespit eder. Mazereti kabul edilenlerin uzmanlık eğitimine giriş sınavında almış olduğu puanın, geçiş yapılmak istenen birimin aynı dönemindeki sınav taban puanına eşit veya bu puandan fazla olması şarttır. O dönemde ilgili birim için kadro açılmamışsa ilgili birimin uzmanlık öğrencisi aldığı son üç sınav puan ortalaması, bu yoksa son iki sınav puan ortalaması, bu da yoksa son sınav taban puanı esas alınır. Geçiş yapılmak istenen birime daha önce hiç uzmanlık öğrencisi alınmamış ise puan kriteri aranmaz. Bu şartları taşıyanların geçişleri ilgili mevzuatına göre yapılır. Kurul, sağlık raporlarını gerekli gördüğü hallerde teyit için hakem hastaneye gönderebilir.

(6) Uzmanlık eğitimine başladıktan sonra kendisinin veya kanunen bakmakla yükümlü olduğu eş, anne, baba veya çocuklarından birinin ortaya çıkan hastalığının o ilde tedavisinin mümkün olmadığını veya görev yerinin değişmemesi halinde bu kişilerin hayatının tehlikeye gireceğini sağlık kurulu raporuyla belgelendirenler; tedavinin yapılabileceği bir sağlık kurumunun bulunduğu veya kişinin sağlığının olumsuz etkilenmeyeceği bir ildeki ilgili uzmanlık eğitiminin verildiği kuruma beşinci fıkradaki şartların taşınması koşuluyla atanırlar. İlgili kişilerin sağlık kurulu raporlarını Bakanlığın eğitim ve araştırma hastaneleri ya da Devlet üniversitelerinin uygulama ve araştırma merkezlerinden almaları zorunludur.

(7) Eş durumu nedeniyle geçiş talebinde bulunan uzmanlık öğrencileri; eşinin 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamına giren bir kurum veya kuruluşta, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) ve (C) fıkraları ile geçici pozisyonlar hariç olmak üzere memur kadrosunda veya diğer personel kanunlarına tabi olarak çalıştığını ve eğitim aldığı ilde eşinin kurumunun veya durumuna uygun bir kadronun bulunmadığını belgelemesi halinde, eşinin görevli olduğu ildeki uzmanlık eğitimini alabileceği kuruma, böyle bir kurum yoksa en yakın ile, beşinci fıkradaki şartları taşıması koşuluyla atanabilir. Eşlerden ikisinin de uzmanlık öğrencisi olması halinde kadro ve eğitim kapasitesi ve eşlerin tercihleri gözönüne alınarak uygun yerde aile birliği sağlanır.

(8) Uzmanlık eğitimine başlandıktan sonra herhangi bir mazeret gözetmeksizin eğitimlerine başka bir ilde veya kurumda devam etmek isteyenlerin, aşağıdaki şartları haiz ve bir defaya mahsus olmak kaydıyla ilgili mevzuat çerçevesinde atamaya yetkili makam tarafından geçişleri yapılır:

a) Geçiş yapılmak istenen Kurumun kabulünü gösterir belge alınmış olması.

b) Halen eğitim görülen Kurumun onayının alınmış olması.

c) Geçiş yapılmak istenilen Kurumun kadro durumunun uygun olması.

ç) İlgili uzmanlık öğrencisinin uzmanlık eğitimine giriş sınavında almış olduğu puanın, geçiş yapmak istediği birimin aynı dönemindeki sınav taban puanına eşit veya bu puandan fazla olması. O dönemde ilgili birim için kadro açılmamışsa ilgili birimin uzmanlık öğrencisi aldığı son üç sınav puan ortalaması, bu yoksa son iki sınav puan ortalaması bu da yoksa son sınav taban puanı esas alınır. Geçiş yapılmak istenen birime daha önce hiç uzmanlık öğrencisi alınmamış ise geçiş işlemi yapılmaz.

(9) Uzmanlık öğrencileri, uzmanlık eğitimlerinde yapmak zorunda oldukları rotasyon alanlarının uzmanı iseler o rotasyonları yapmış sayılırlar.”

hocam bu madde yönetmeliğe yeni mi eklendi acaba artık kadro da mı gerekiyor c) Geçiş yapılmak istenilen Kurumun kadro durumunun uygun olması.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7