Pazar , Haziran 16 2019
Tip egitimiyle ilgili tum yazilarinizi burada paylasabilirsiniz...

Bunca Zaman Sonra Bile mi?

#4155486  gönderen Geeky
 26.08.2018 - 22:06:19
Saygıdeğer doktorlar ve doktor adayları,
Çok küçük yaşlardan beri farklı idealleri ve merakları olan birisiyim. Sorulduğunda Quantum fizikçisi, beyin cerrahi, robot olmak istiyorum diyen bir çocuktum. Anaokulu da dahil olmak üzere eğitimimin her aşamasında hem sosyal ilişkiler baabında hem de ders konusunda çok sıkıntı yaşadım. Çalışmak istesem de çalışamadım, dinlemek istesem de dinlemedim. Ailemin bu konuda pek tutumu olmadı. İngilizce , matematik, mantık, grafik, flüt çalma gibi birçok konuda zorlandım başlarda. Anlatış tarzları bana uygun olmadı, sıkıldım. Sonrasında bir anda bu konularda iyi olduğumu fark ettim. Bu gibi birçok konuda başlarda sıkıntı çeksem de ileri sahalarda oldukça başarılı oldum.

Kitap yüzü açmadan ilimdeki en iyi 2. Okula gittim. Diploma notum düşük olduğu için 3 sene boyunca sbs puanlarım kırıldı, kırılmasaydı en iyi okula puanım yetiyordu.
Lisede oldukça başarısız 77 ortalama ile mezun oldum. Odaklanamama, dinleyememe problemim azalmayıp artmıştı.

12 sene ders çalışmamanın ardından ilk senemde 90 bin sıralama yaptım. Ailemin isteği ile 2 ve 3. Senelere kalıp sırası ile 67 ve 47 bin yaptım. Çalışmak istesemde çalışamadım ve tembel olduğumu düşündüm. Ve ilköğretim matematik öğretmenliği yazdım. Uzun lafın kısası bu durumlar devam edince profesyonel yardım için geç kalmış olsam da daha fazla geçkalmamak için psikiyatriste gittim. Uzun bir konuşma ve kan tahlilinden sonra prozacla başlayıp, Concerta 54 mga başladım ve dehbli olduğum söylendi. İlaçları atınca daha sakin bir kişiliğim olduğunu fark ettim
Ani öfke nöbetleri gitmiş sakin bir insana sidönmüştğm. Daha az eşyalarımı unutuyor ve 4-5 dk olan dikkat sürem 20-25 dkya çıkmıştı. Akademik olarak başarısızlığımı bir bozukluk yüzünden yediremediğim için bu sene sınava 2 ay kala okulu bırakıp bir daha hazırlanmaya karar verdim. Konularım %40 ını bitirip sınava girdim ve ilk sınavda ilacımı atmayı unuttum. Yaklaşık 3 ay boyunca her gün ilaç kullandıktan sorma böyle stres altında ilacımı da unutmanın verdiği korkuyla ilk oturumda hiçbir şey yapamadım. İkinci oturumda mat 2 çde 31 soru işaretleyip 30 doğru, fizik ve biyolojiden 2 yanlış kimyadan 3 yanlış yaptım. Ama ilk sınavdaki kötü notlarım beni en fazla 60 bin ilerletebildi.

Ve en nihayetinde 22 yaşına gelmiş, önündeki en büyük engeli çok geç fark etmiş hala çocuk olan deli dolu birisiyim. Deliler gibi cerrah olmayı istiyorum. Ama hayat hayallerdeki gibi değil. Tıp fakültesinde okumanın her türlü zorluğunu çevremden biliyorum.
Bu sene tüm yıl hazırlanıp bir daha şansımı denemek istiyorum. Uzun süreli concerta kullanımı beni ciddi anlamda yoracak farkındayım ama iyi bir derece yapacağımdam eminim. Benim sizlere sormak istediğim mesele ise şu;

Bunca yıldan sonra olur da tıp fakültesini kazanırsam yaşım konusunda ve hastalığım konusunda büyük sıkıntılar çeker miyim? Concerta bende elde titreme yapıyor ve uykusuzluk problemimi daha da katlanılmaz kılıyor. Çünkü ağır bir sigara kullanıcısıyım. Ve amacım tüm zorluklarına rağmen Beyin Cerrahisi. DEHB bir hastalık olmadığı, bozukluk olduğu için tedavisi olmadığını ama ilaçlar ve terapi ile daha rahat yaşayacağımı söylemişti doktorum. Bu Uzmanlık eğitimi sırasında bana sıkıntılar çıkarır mı? Ve tekrar soruyorum, tıp fakültesini eğer kazanırsam mezun olduğum zamam en az 28 yaşında olacağım. Meslekte bu yaş sıkıntı çıkarır mı? Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Çünkü yanlış karar verebilecek kadar hayata ve hayallerime geç kaldığımı düşünüyorum.

Re: Bunca Zaman Sonra Bile mi?

#4155508  gönderen hayda
 26.08.2018 - 22:41:48
mezun olduğunda pratisyen açığı bitecek eğer tıp fakültesine girersen çok çalışman iyi olur. mezun olduğun yaş önemli değil. diğer soruları doktorunla görüşürsen daha iyi olur.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4155514  gönderen bitmeyentus
 26.08.2018 - 22:47:50
Aynen mezun olduğunda tıpa kpss gelecek tus şart yani şimdi çok düşük olan branşların bile puanı artacak bir daha oss ile alakası olmayan tusa deliler gibi çalışman gerekecek kazansan bile umduğunla karşılaştığın cook farklı olacak bunları göze alıyorsan devam
Kullanıcı avatarı

#4155515  gönderen Creative
 26.08.2018 - 22:48:01
Bana göre tabi ki hayallerinizin peşinden koşacaksınız . Yaş 28 yolun yarısı bile değil ki eğer iyi bir eğitim dönemi geçirip tus ta zaman kaybetmezseniz 32 33 yaşında cerrah olabilirsiniz zaten şuanda da cerrah olanlar 30 yaş civarı oluyor diye belirtmek isterim. Eğer yapabileceğinize inanıyorsanız istemeden gittiğiniz bölümü dondurup bu sene iyi bir şekilde çalışıp tıp fakültelerine yerleşebilirsiniz yaş konusunda endişeniz olmasın bizim fakültede 25-35 yaş aralığında rahat bi 20 30 kişi vardı ve bunlar hiç bir zaman zorluk çekmediler hatta bizden daha erken adapte oldular :)

#4155538  gönderen Geeky
 26.08.2018 - 23:06:05
Mini minnacıkken bile hayalim olan ve beni hiç bırakmayan Nrş için TUS ya da usmle'yi şimdiden araştırıp göze aldım aslında. Pratisyen hekimlik, maddi değerler pek umrumda değil. Elbette bunlar da önemli ama asıl istediğim iyi bir beyin cerrahı olarak yetişmek. Yaşım ve dehb beni endişeye düşüren noktalar. Nrş inanılmaz bir dikkat gerektiriyor ve altından kalkamamaktan korkuyorum.
Kullanıcı avatarı

#4155548  gönderen bitmeyentus
 26.08.2018 - 23:14:55
Geeky yazdı:
26.08.2018 - 23:06:05
Mini minnacıkken bile hayalim olan ve beni hiç bırakmayan Nrş için TUS ya da usmle'yi şimdiden araştırıp göze aldım aslında. Pratisyen hekimlik, maddi değerler pek umrumda değil. Elbette bunlar da önemli ama asıl istediğim iyi bir beyin cerrahı olarak yetişmek. Yaşım ve dehb beni endişeye düşüren noktalar. Nrş inanılmaz bir dikkat gerektiriyor ve altından kalkamamaktan korkuyorum.
Yaşı takma ben ilk girişimde tip kazandım ama pratisyenlik istifa tus derken yaş oldu 27 tusta şimdi yerleşicem arkadaşım 4 yil sonra kazandı tipi yeni mezun beraber tusa girdik beraber yerleşicez azmin çok güzel de inşallah umduğunu bulursun cerrahi asistanlığı nöbetler hastalar çok zor şimdiden basarilar
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009