Perşembe , Haziran 20 2019
Tip egitimiyle ilgili tum yazilarinizi burada paylasabilirsiniz...

Dershaneye gitmeden TUS kazanmak?

#4004506  gönderen zahidozdas
 14.10.2017 - 19:30:39
Değerli büyüklerim ve arkadaşlar,
TUS kazanmak için dershaneye gitmek şart mıdır?
Dershaneler henüz 3. sınıftan bizleri kayıt olmaya davet ediyorlar.
Ancak derhaneye kayıt olunmalı, olunacaksa hangisine kayıt olunmalı, fiyatlar neden bu kadar yüksek?
Büyüklerimizin tavsiyelerini bekliyoruz.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: Dershaneye gitmeden TUS kazanmak?

#4004513  gönderen memluklu
 14.10.2017 - 19:53:56
dersaneye amacin 70 almaksa kayd ol, amacin coook yuksekdegilse sakin kayd olma, git o parayla altin al dolar falan vs al yada parani git cope at yada yak daha iyi ;) ben dersaneye kayd oldum ama keske parami yirtip cope atsaydim daha iyi bir is yapmis olacaktim dedim sonradan
Kullanıcı avatarı

#4004515  gönderen Kaserya
 14.10.2017 - 20:03:17
Değerli küçüğüm, arkadaşım ve meslektaşım :roll:

Kişisel öğrenme metodunla oldukça ilintili olarak tabii ki de dersaneye gitmeden bu süreci tamamlayabilirsin. Ama öncelikle bana bir kaç soruyu cevapla;

1) Kendini disipline edebilme özelliğine sahip misin? Yoksa bunu bir başkası senin yerine yapsa da sen sadece uygulama aşamasında kalsan daha mı iyi olur?

2) Dersaneye gitmeyip tamamen textbooklardan çalışmak mı niyetin, yoksa dersane kaynağı mı? (İnan bana textbook daha iyi. Ancak eğer 1.sınıftan itibaren idealist bir şekilde textbook okumayıp sadece ders geçme amacı güttüysen şu an o textbook takibiyle tus kazanma durumu seni çok zorlar ve dersane kaynağı muhakkak önerim olur.)

3) Kişisel öğrenme metodun ne? Ben mesela çok işitselimdir. Duyduğum hele de kafiyeli, şiirsel bir ifadeyi sittin sene unutmam. Sen nasılsın? En kolay masa başında kendin mi öğrenirsin, biri anlatırken mi?

Bu soruları samimiyetle cevapla başta.

Ben dersaneye 5te kayıtlananlardanım (çünkü aaa dersaneye gitmiyor musun nassı yanee soruları sayesinde uzaylı hissiyatım baş göstermişti) tuseme gittiğim için ondan bahsedeceğim. Temel çok iyidir. Tek dersle bile patoyu mikrobu farmayı halledersin, çünkü hocaları adeta öğretmek için ter dökerler. (Bizzat ihsan hocanın, altan hocanın terden sırılsıklam olduğunu görmüşlüğüm var. Canlarım. ) Klinik dahiliye ve pediatri dışı oldukça kötüdür. Onu kendin okuldayken mümkünse satjlarını alırken halletmeye çalış. Özelde tusem hakkında bunları söyleyip cağnım hocalarıma teşekkürlerimi sunarken genel olarak dersane hocaları için konuşayayım; hepsi sana en iyi şekilde anlatabilmek için alanının çıkabilecek sorularını tırım tırım araştıran uzman insanlar. (Hatta bence fazla fedakarlar.) Çıkabilecek soruyu söyleyip kafana girmesi için çeşitli şaklanbanlıklar yaparlar. İlla öğrenirsin. Ancak ne yazık ki bazılarında hitabet yeteneği bulunmuyor. Ne kadar bilse de anlatamıyor ya da sınıfla enerjisi uyuşmuyor, yine anlatamıyor.

Ben dersaneye gitmeni, olmazsa ses kaydıyla idare etmeni, en olmadı herhangi bir dersanenin güncel kaynaklarıyla bu işe adım atmanı öneririm. :lol: dersane seçimi sana bağlı. 3 aşağı 5 yukarı hepsi aynı. Hepsinde sevilen sevilmeyen bazı hocalar var. Bir de devam edebilecek misin dersaneye o da önemli bak. Öyle örgün eğitim sorunun varsa hiç dersaneye para verme :lol:

Neden bu kadar pahalı olduklarına gelirsem, valla ona benim de kafam ermiyor. Hatta sana şunu söyleyeyim mesela cbüdeki izmirde derse geliyor; onun kayıt ücretiyle eütfnin düetfninki bile değişiyor. Aynı hoca, aynı offline, aynı kitap. Kafam ermiyor demiş miydim? Ya da mesela tusemin biyokimyacısı (esaslı olan saygın denir) izmire gelmezmiş. İlginç şeyler. Yada gelmeyen hocanın offline’ını da vermiyorlar falan.

Bence çok da şey etme. Kaçıncı sınıfsın bilmiyorum. Ama özünde 2 öğüt vererek susuyorum :roll: 5ten önce başlama. İntörnlükte de sakın bırakma. :wink:

#4004578  gönderen zahidozdas
 14.10.2017 - 22:38:43
Kaserya yazdı:Değerli küçüğüm, arkadaşım ve meslektaşım :roll:

Kişisel öğrenme metodunla oldukça ilintili olarak tabii ki de dersaneye gitmeden bu süreci tamamlayabilirsin. Ama öncelikle bana bir kaç soruyu cevapla;

1) Kendini disipline edebilme özelliğine sahip misin? Yoksa bunu bir başkası senin yerine yapsa da sen sadece uygulama aşamasında kalsan daha mı iyi olur?

2) Dersaneye gitmeyip tamamen textbooklardan çalışmak mı niyetin, yoksa dersane kaynağı mı? (İnan bana textbook daha iyi. Ancak eğer 1.sınıftan itibaren idealist bir şekilde textbook okumayıp sadece ders geçme amacı güttüysen şu an o textbook takibiyle tus kazanma durumu seni çok zorlar ve dersane kaynağı muhakkak önerim olur.)

3) Kişisel öğrenme metodun ne? Ben mesela çok işitselimdir. Duyduğum hele de kafiyeli, şiirsel bir ifadeyi sittin sene unutmam. Sen nasılsın? En kolay masa başında kendin mi öğrenirsin, biri anlatırken mi?

Ben dersaneye 5te kayıtlananlardanım (çünkü aaa dersaneye gitmiyor musun nassı yanee soruları sayesinde uzaylı hissiyatım baş göstermişti) tuseme gittiğim için ondan bahsedeceğim. Temel çok iyidir. Tek dersle bile patoyu mikrobu farmayı halledersin, çünkü hocaları adeta öğretmek için ter dökerler. (Bizzat ihsan hocanın, altan hocanın terden sırılsıklam olduğunu görmüşlüğüm var. Canlarım. ) Klinik dahiliye ve pediatri dışı oldukça kötüdür. Onu kendin okuldayken mümkünse satjlarını alırken halletmeye çalış. Özelde tusem hakkında bunları söyleyip cağnım hocalarıma teşekkürlerimi sunarken genel olarak dersane hocaları için konuşayayım; hepsi sana en iyi şekilde anlatabilmek için alanının çıkabilecek sorularını tırım tırım araştıran uzman insanlar. (Hatta bence fazla fedakarlar.) Çıkabilecek soruyu söyleyip kafana girmesi için çeşitli şaklanbanlıklar yaparlar. İlla öğrenirsin. Ancak ne yazık ki bazılarında hitabet yeteneği bulunmuyor. Ne kadar bilse de anlatamıyor ya da sınıfla enerjisi uyuşmuyor, yine anlatamıyor.

Ben dersaneye gitmeni, olmazsa ses kaydıyla idare etmeni, en olmadı herhangi bir dersanenin güncel kaynaklarıyla bu işe adım atmanı öneririm. :lol: dersane seçimi sana bağlı. 3 aşağı 5 yukarı hepsi aynı. Hepsinde sevilen sevilmeyen bazı hocalar var. Bir de devam edebilecek misin dersaneye o da önemli bak. Öyle örgün eğitim sorunun varsa hiç dersaneye para verme :lol:

Neden bu kadar pahalı olduklarına gelirsem, valla ona benim de kafam ermiyor. Hatta sana şunu söyleyeyim mesela cbüdeki izmirde derse geliyor; onun kayıt ücretiyle eütfnin düetfninki bile değişiyor. Aynı hoca, aynı offline, aynı kitap. Kafam ermiyor demiş miydim? Ya da mesela tusemin biyokimyacısı (esaslı olan saygın denir) izmire gelmezmiş. İlginç şeyler. Yada gelmeyen hocanın offline’ını da vermiyorlar falan.

Bence çok da şey etme. Kaçıncı sınıfsın bilmiyorum. Ama özünde 2 öğüt vererek susuyorum :roll: 5ten önce başlama. İntörnlükte de sakın bırakma. :wink:
Öncelikle bu samimi, içten cevabınız için çok teşekkür ederim :)
Şöyle söyleyeyim kendimi disipline edebilirim ancak dersi derste öğrenmeyi de tercih edenlerdenim yani işitsel öğrenme metodu bende de çok işe yarıyor. Çok fazla textbook okuyamadım maalesef, ders geçme odaklı çalıştım daha çok ama dershane kaynakları ile çalışmayı düşünüyorum. Şu anda 3. sınıfa yeni başladım. Tabii çok fazla TUS hakkında bilgim yoktu ama okulumuzdaki dönem 4 ve 5lerin çoğunun dershaneye yazıldığını gördüm. Tavsiye aldığım mezunların da bazıları hiçbir işe yaramadığını bazıları ise çok faydalandıklarını söylediler. Açık konuşmak gerekirse fiyat olarakta zaten şuan başlayabilecek durumda değilim maalesef. Galiba beşinci sınıfa kadar kendi yöntemlerimle çalışıp beş-altı döneminde bir dershaneye kaydolabilirim. Tavsiyeleriniz için tekrar teşekkürler. Sağlıcakla kalın.
Kullanıcı avatarı

#4148009  gönderen Prof.Dr.Agonize
 10.08.2018 - 21:54:30
Kaserya yazdı:
14.10.2017 - 20:03:17
Değerli küçüğüm, arkadaşım ve meslektaşım :roll:

tıp 1 e başlayacak bir başka küçüğünüze ne önerirsiniz acaba ? mesela textbook daha iyi dediniz, peki hangisini önerirsiniz ? şimdiden teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı

#4148010  gönderen Kaserya
 10.08.2018 - 22:06:02
Oy kuzum 😍 birinci sınıfsan sadece işledikçe fizyoloji için guyton ile okuyarak tamamlayabilirsin.

Ben hiç merak ederek textbook okumadım yalan olmasın 😒 hoca ödev verip şuna çalış malış derse ancak okuduğum odur.

Bize dersaneler gelip ücretsiz eski basım kitaplarını veriyorlardı, tanıtım amaçlı 😉 elime bir ara onun biyokimyası geçmişti. O gün bu gündür ben dersaneciyim 😬

Ama şeyi hatırlıyorum daha birinci sınıftayken ftr’ci bir asistan arkadaşım bana anatomiye giriş tarzı bir kitap vermişti. O zamanlar aşırı hevesliydim tabii 😌 onu baya okumuştum, işte latince terimlerle ilgili de bilgi vardı. İlk yıllarda çok işime yaramıştı ama adını bilmiyorum.

Bir de bizim hocalarımız sürekli “Semiyoloji okuyun, aman semiyoloji çok önemli” derlerdi. Tabii ki okumadım ama aklında bulunsun madem senin.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4148086  gönderen aoera
 11.08.2018 - 01:08:28
zahidozdas yazdı:
14.10.2017 - 19:30:39
Değerli büyüklerim ve arkadaşlar,
TUS kazanmak için dershaneye gitmek şart mıdır?
Dershaneler henüz 3. sınıftan bizleri kayıt olmaya davet ediyorlar.
Ancak derhaneye kayıt olunmalı, olunacaksa hangisine kayıt olunmalı, fiyatlar neden bu kadar yüksek?
Büyüklerimizin tavsiyelerini bekliyoruz.
yorumum yayınlanır mı bilmem. 3. sınıfta kayıtmış peeh çakllar bekliyor kuzular gelsin diye.derse giriyosun hoca güldüre güldüre kitabı çizdiriyor. okumaya kalksan kitap+ bilmem hangi kaynakta yazan her şeyden sorumlusun. sitelere düşmüş çoğu hocanın offlıne ı. daha dersaneye para yedirmenin ne luzümü var. aynı bu fikirdeydim gitmem dedim ama ben bile kaydoldum.sonuç az sayıdaki dersten sonra yine gitmedim. ama o zamnlar böyle offlıne videolarının olduğunu bilmiyordum. bilsem yine gitmeyerek paramı cebimde tutardım. çakallara kanmayın.