Pazartesi , Aralık 16 2019
Tip egitimiyle ilgili tum yazilarinizi burada paylasabilirsiniz...

123

#3840270  gönderen addictoftea
 24.03.2017 - 19:14:52
/...
En son addictoftea tarafından 21.05.2017 - 08:41:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Son 1 haftada 10'u (on) geçik tez okudum. Yarısı sağlık, diğer yarısı sosyal bilimler.

Ve hiçbirini sonuna kadar okuyamadım maalesef. Alıntı cümleler, hipotez nedir bilmeyen araştırmacı, yöntemde ve bulgularda çelişkili ifadeler; bilimsellikle hiçbir alakası olmayan ve "yapmak" için yapılmış tezler.

Netice itibariyle YÖK'ün inceleme yapılacağı açıklamasına olumlu yaklaşmakla birlikte tez değerlendirmelerinin daha detaylı ve bilimsel ele alınması gerektiği taraftarıyım :bulb:
Kullanıcı avatarı
drkpoyraz yazdı:Tezi vermiş biri olarak söyleyebilirim ki, doktoraa yapmak istemeyen,sadece tıpta uzmanlık almak isteyenler için tez zorunlu olmamalı.

Bu çok sayıda gereksiz tez getiriyor.
Katılmıyorum

Normalde 4 yıl sonrası +2 sene yüksek lisans için tezle yapılır. Ancak hekimler için bu şart ortadan kaldırılmış ve saygı-nezaket gereği doktor ünvanı verilmiş ki halen bu durum devam etmekte.

Uzmanlığa giden yolda bir uzmanın hipotez oluşturamamış, bunu kanıtlama gereği ve beraberinde literatür tarama bilimsel olma yönünü geride bırakmış olması çağdaş bir ülkede olmayan ve kabul edilemeyecek durumlardır.
Kullanıcı avatarı
Sonx yazdı:
drkpoyraz yazdı:Tezi vermiş biri olarak söyleyebilirim ki, doktoraa yapmak istemeyen,sadece tıpta uzmanlık almak isteyenler için tez zorunlu olmamalı.

Bu çok sayıda gereksiz tez getiriyor.
Katılmıyorum

Normalde 4 yıl sonrası +2 sene yüksek lisans için tezle yapılır. Ancak hekimler için bu şart ortadan kaldırılmış ve saygı-nezaket gereği doktor ünvanı verilmiş ki halen bu durum devam etmekte.

Uzmanlığa giden yolda bir uzmanın hipotez oluşturamamış, bunu kanıtlama gereği ve beraberinde literatür tarama bilimsel olma yönünü geride bırakmış olması çağdaş bir ülkede olmayan ve kabul edilemeyecek durumlardır.
tezi verene kadar poyraz gibi düşünüyordum tezi bitirdikten sonra sonx gibi düşünmeye başladım.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Tıpta uzmanlık için tezin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Uzmanlık bir akademik unvan değil klinik yetkidir. Bu yetki klinik tecrübe ve pratikle elde edilir. Kendi adıma uzmanlık programlarından tez hazırlamanın kaldırılması gerektiğini bunun yerine uzmanlık programlarına yıllara göre artan resmi yetkiler verilmesi gerektiğini ve ihtisas yapılan merkezde bir yıl uzman olarak çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

Üroloji için örnek:

2. yıl asistanı: poliklinik yapma yetkisi + sistoskopi ve skrotal cerrahi yetkisi
3. yıl asistanı: urs ve tur + inguinal cerrahi ve penil cerrahi yetkisi
4. yıl asistanı: pcnl + retroperitoneal cerrahi + açık prostatektomi yetkisi
5. yıl asistanı: radikal cerrahi yetkisi
Bir yıl uzman olarak çalışma.