Salı , Haziran 25 2019
Tip egitimiyle ilgili tum yazilarinizi burada paylasabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

Düzce, Zonguldak, Karabük Tıp seçimi

#3619557  gönderen celciusavogadro
 01.08.2016 - 16:23:43
Abilerim, ablalarım ve belki yaşıtlarım hepinize merhaba.Kısaca kendimden bahsedecek olursam 1993 doğumlu bu sene İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesini 2.sınıfta hayalim olan tıp fakültesi için bırakmış biriyim.Sınava hazırlandım ve ortaöğretim başarı puanım yüzünden çok iyi olmasa da beni tıp sıralamasında tutacak bir sıralama elde ettim fakat gelen fakülteler hakkında pek bilgi sahibi değilim

Mf3 sıralamam 13.770 tercih listem ise şu şekilde

1-Balıkesir tıp 12.500
2-Namık kemal tıp 12.800
3-Dumlupınar Tıp 13.300
4-Düzce tıp 13.400
5-Beü tıp 13.800
6-Kbü tıp 14.000
7-Yüzüncü Yıl tıp 15.400

15 yıldır vanda yaşadığım için doğu ve güneydoğu da bir tek orayı yazdım onun üstünde yazdıklarım da istanbul a yakın şehirler ve fakülteler.Bunlar içinden kritik durumda olan düzce ve Dumlupınar a gelmeyecek gözüyle bakıyorum.Zonguldak ve Karabük konusunda ise kararsızım.Buralarda okuyan buraları bilen var mıdır? Şehirler ucuz mu kiralar nedir eğitim olarak hangisi basit hangisi gereğinden fazla zordur(Zonguldak ın çok ayrıntı ve zor olduğunu duydum).Kısaca önerileriniz, nasihatleriniz nedir.Cevap vereceklere şimdiden teşekkür ederim

#3619562  gönderen Duygu007
 01.08.2016 - 16:29:16
Zonguldak gereksiz pahalı bir şehirdir kiralar da aynı şekilde .yazın nemli olur havası çok bunaltıcı ve kirlidir.kışın da her zaman kapalı ve sislidir depresyon sebebi.tek güzel yani deniz olması. Eğitimi hakkında bilgim yok.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#3619566  gönderen Simurg
 01.08.2016 - 16:33:58
karabuk eğitimi zonguldakta alıyor.. bir sure sonra kendi iline geçiş yapacak..
zonguldak ve duzce 20 senelik ( yaklaşık) okullar olup bu ikiside benim değerimde aynıdır.
Kullanıcı avatarı

#3619618  gönderen munzevitbp
 01.08.2016 - 18:42:04
Zonguldak küçük bi şehir, ama hala kömür kullanıldığı için kışın havası pusludur.Denizi kirliydi ama son gördüğümde arıtma çalışmaları vardı..Yollari araba yoksa Çin işkencesi gibidir, o bayirlari cikmak da inmek de derttir, kisayol diye merdivenler vardir ama onlarda da bi yerden sonra dizler titriyor.Zonguldak(merkez) çarşısı biraz cirkindir binalar kömür tozundan siyaha burunmustur, Kozlu daha iyi. Üniversite şehir merkezine uzak biraz.Şehir pahalı değil bence; migros, bim vs.var, bir tane avm si var diğeri de yapılıyor.Öğrencilere ev-oda kiralayan çok sayida ev var yurtta kalmazsaniz ev bulabilirsiniz. Insanlari sicakkanli. Gelirken ve ayrilirken aglanan sehirlerden :) Sehir hakkinda gozlemlediklerim bunlar, sehir hakkinda sorularin olursa yanitlayabilirim. Egitimi de fena degildir.
Kullanıcı avatarı

#3620038  gönderen celciusavogadro
 02.08.2016 - 11:31:13
[quote:="munzevitbp"]Zonguldak küçük bi şehir, ama hala kömür kullanıldığı için kışın havası pusludur.Denizi kirliydi ama son gördüğümde arıtma çalışmaları vardı..Yollari araba yoksa Çin işkencesi gibidir, o bayirlari cikmak da inmek de derttir, kisayol diye merdivenler vardir ama onlarda da bi yerden sonra dizler titriyor.Zonguldak(merkez) çarşısı biraz cirkindir binalar kömür tozundan siyaha burunmustur, Kozlu daha iyi. Üniversite şehir merkezine uzak biraz.Şehir pahalı değil bence; migros, bim vs.var, bir tane avm si var diğeri de yapılıyor.Öğrencilere ev-oda kiralayan çok sayida ev var yurtta kalmazsaniz ev bulabilirsiniz. Insanlari sicakkanli. Gelirken ve ayrilirken aglanan sehirlerden :) Sehir hakkinda gozlemlediklerim bunlar, sehir hakkinda sorularin olursa yanitlayabilirim. Egitimi de fena degildir.[/quote:]

Barınma en büyük sorun aslında hocam.Tek başıma kalmak istesem 1+0, 1+1 gibi ev ve apartlar ne kadardır internetten baktığımda en dandik ve ucuzu 600 liraydı eğer böyleyse çok daha ucuz değil sanırım.Bizim vanda merkezde 4+1 200 m2 evimiz 500 lira çünkü
Kullanıcı avatarı

Re:

#3620044  gönderen celciusavogadro
 02.08.2016 - 11:36:18
Simurg yazdı:karabuk eğitimi zonguldakta alıyor.. bir sure sonra kendi iline geçiş yapacak..
zonguldak ve duzce 20 senelik ( yaklaşık) okullar olup bu ikiside benim değerimde aynıdır.
Hocam Karabük bu sene kendi fakültesine geçiyor.Karabükten vazgeçtim şehir, maddi durum ve insanları olara sayfalarca yorum okudum büyük çoğunluğu çok kötü.Zonguldak ile ilgili de şüphelerim arttı maddi olarak o da zormuş.Asıl amacım ilk sene ortalama yapıp İstanbul a çok yakın şehirlerden birine geçmek çünkü
Kullanıcı avatarı

#3620050  gönderen munzevitbp
 02.08.2016 - 11:46:28
[quote:="celciusavogadro"][quote:="munzevitbp"]Zonguldak küçük bi şehir, ama hala kömür kullanıldığı için kışın havası pusludur.Denizi kirliydi ama son gördüğümde arıtma çalışmaları vardı..Yollari araba yoksa Çin işkencesi gibidir, o bayirlari cikmak da inmek de derttir, kisayol diye merdivenler vardir ama onlarda da bi yerden sonra dizler titriyor.Zonguldak(merkez) çarşısı biraz cirkindir binalar kömür tozundan siyaha burunmustur, Kozlu daha iyi. Üniversite şehir merkezine uzak biraz.Şehir pahalı değil bence; migros, bim vs.var, bir tane avm si var diğeri de yapılıyor.Öğrencilere ev-oda kiralayan çok sayida ev var yurtta kalmazsaniz ev bulabilirsiniz. Insanlari sicakkanli. Gelirken ve ayrilirken aglanan sehirlerden :) Sehir hakkinda gozlemlediklerim bunlar, sehir hakkinda sorularin olursa yanitlayabilirim. Egitimi de fena degildir.[/quote:]

Barınma en büyük sorun aslında hocam.Tek başıma kalmak istesem 1+0, 1+1 gibi ev ve apartlar ne kadardır internetten baktığımda en dandik ve ucuzu 600 liraydı eğer böyleyse çok daha ucuz değil sanırım.Bizim vanda merkezde 4+1 200 m2 evimiz 500 lira çünkü[/quote:]
Hocam benim tanidiklarim da o fiyata kaliyor ancak kömür parası da içinde, 6 ay kömür yakildigini düşünürsek pahalı olmuyor,bunları sormak lazım dahil mi değil mi diye..Ancak Van'dan sonra oraya alismaniz zor olabilir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3620063  gönderen celciusavogadro
 02.08.2016 - 12:28:09
[/quote:]
Hocam benim tanidiklarim da o fiyata kaliyor ancak kömür parası da içinde, 6 ay kömür yakildigini düşünürsek pahalı olmuyor,bunları sormak lazım dahil mi değil mi diye..Ancak Van'dan sonra oraya alismaniz zor olabilir.[/quote:]

Hocam peki siz bir hesap çıkaracak olsanız orada bahsettiğim şekilde kalıp tıp fakültesi harcamaları dahil yol parası dahil totalde harcanacak miktar sizce ne olur
Kullanıcı avatarı

Re:

#3620114  gönderen ckmb
 02.08.2016 - 14:17:03
zonguldak tabi ki
Kullanıcı avatarı

#3620121  gönderen munzevitbp
 02.08.2016 - 14:31:50
[quote:="celciusavogadro"][/quote:]
Hocam benim tanidiklarim da o fiyata kaliyor ancak kömür parası da içinde, 6 ay kömür yakildigini düşünürsek pahalı olmuyor,bunları sormak lazım dahil mi değil mi diye..Ancak Van'dan sonra oraya alismaniz zor olabilir.[/quote:]

Hocam peki siz bir hesap çıkaracak olsanız orada bahsettiğim şekilde kalıp tıp fakültesi harcamaları dahil yol parası dahil totalde harcanacak miktar sizce ne olur [/quote:]
Ben memleketim degil ailemin olduğu şehirde okuyorum, bu yüzden masrafim sadece yol masrafi ve okul notlari bu yüzden krediye bile basvurmadim.O yüzden total olarak bu hesaplamayi yapmam zor, ne gibi ihtiyaçlar oluyor bilmiyorum yemegi esyasi hangileri sana ait olacak, yurtta mi kalirsin bireysel mi ona göre değişecek hersey. Ancak şunu söyleyebilirim doğudaki universiteler fazla siyasi ve suan ne olacağı belli degil.Zonguldak'ta Duzce'de kimse senin sinifini basip da bugün ders islenmeyecek boykot var demez,1-2-3te bunlari es geciyorsun ama 4-5te belediyelerin bir hafta otobüs calistirmadigi oluyor, hadi benim şahsi aracim var olmayanlar okula gelene kadar kirk takla atiyor, hele de sinav zamanina geldiyse vay haline, hocalar sinavi da ertelemez, yoklamayi da alir.Bu yuzden batiyi yazmani oneririm.Ama yok ortalamami yüksek tutup geçiş yaparim diyorsan da Van da kal, ailenin yaninda daha rahat calisirsin, not ortalamasi ile gecis yapamasan bile osym puaninla bu univlere gecersin.

#3620123  gönderen drhartman
 02.08.2016 - 14:38:44
Düzce pahalıdır biraz Zonguldak eğer böyle değilse orayı düşün. Hangisi iyi kötü kısmını geç artık iyi pratisyen yetişmiyor hiçbir yerde. Son 2 senede TUS'a kas asistanlığını al geç.
Kullanıcı avatarı

#3620128  gönderen munzevitbp
 02.08.2016 - 14:44:22
Zonguldak'a sartlanmissiniz ama bu tercih siralamasiyla size büyük ihtimalle Dumlupinar veya Düzce gelir..Iciniz rahat etmiyorsa Beü ve Kbü'nun üstüne yazin Van'i..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3620162  gönderen celciusavogadro
 02.08.2016 - 16:46:43
[quote:="munzevitbp"]Zonguldak'a sartlanmissiniz ama bu tercih siralamasiyla size büyük ihtimalle Dumlupinar veya Düzce gelir..Iciniz rahat etmiyorsa Beü ve Kbü'nun üstüne yazin Van'i..[/quote:]

Hocam kapanan cemaat okulları ve son olarak gata bayağı bozdu hesaplarımı inşallah rahat yerler gelir ama gelmez gözüyle bakıyorum sanırım zonguldak ve karabük'ü silip Dumlupınar'ın altına direk van yazacağım ve yatay geçişi deneyeceğim
Kullanıcı avatarı

#3620163  gönderen celciusavogadro
 02.08.2016 - 16:49:22
[quote:="drhartman"]Düzce pahalıdır biraz Zonguldak eğer böyle değilse orayı düşün. Hangisi iyi kötü kısmını geç artık iyi pratisyen yetişmiyor hiçbir yerde. Son 2 senede TUS'a kas asistanlığını al geç. [/quote:]

Hocam eğitim çok büyük 3-5 okul hariç geri kalan onlarca okulda aynı gibi onu hiçbir şekilde dert etmiyorum zaten.Sanırım Zonguldak da pahalı bir şehirmiş, pahadan kastım ev kiraları ev içi harcamalar dışarıda yemek vs