Salı , Aralık 10 2019
Tip egitimiyle ilgili tum yazilarinizi burada paylasabilirsiniz...

Tıpı bırakıp Diş Hekimliğine geçmek?

#3596909  gönderen sakinadam
 30.06.2016 - 07:36:31
Başlık gayet açık :)
Öncelikle kendim hakkında biraz bilgi veriyim. Tıp Fakültesi öğrencisiyim 2. Sınıfa geçtim. Fakat tıp okumak bana çok pasif bir durummuş gibi geliyor hep not okuyacağız hep ezberleyeceğiz falan falan teorikten ciddi şekilde bunalacak gibiyim. İlk sınıf gayet kolaydı o yüzden pek zorlanmadım açıkçası ama sanki bundan sonra hep sınıfta kalacakmışım gibi hissediyorum. Zerre not okuyasım gelmiyor. Teorikten sıkılmış birisinin sizce diş hekimliğine geçmesi mantıklı mı? Konuyu dentdus.com da açtım çok az geri dönüş alabildim. Siz büyüklerimin görüşünü almak istedim. Tıp ı da ailemin yanında okuyorum Diş hekimliğini de ailemin yanında okuyacağım bu arada, okullar eşit mesafede ama aklımda istanbul diş gibi bi tercih var açıkçası diş hekimliğinde karar kılarsam o zaman düşüneceğim istanbulu, görüşleriniz nelerdir?

Re: Tıpı bırakıp Diş Hekimliğine geçmek?

#3596913  gönderen sakinadam
 30.06.2016 - 07:50:00
dunyagoz yazdı:tekrar össye mi girecen yani?
Yok o eskidendi :) artık ösym puan yetiyorsa tekrar tercih yapabiliyorsun, yani geçişte sıkıntım yok ösym puanım iyiydi sanırım tüm diş hekimliklerine geçebiliyorum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3596915  gönderen sakinadam
 30.06.2016 - 07:54:03
dunyagoz yazdı:
sakinadam yazdı:
Yok o eskidendi :) artık ösym puan yetiyorsa tekrar tercih yapabiliyorsun, yani geçişte sıkıntım yok ösym puanım iyiydi sanırım tüm diş hekimliklerine geçebiliyorum
ozaman beni dinle eczacılığa geç delikanlı.bana da dua et
Bunu dentdus tan biri daha demişti araştıracağım o zaman eczacılığı :) ama araştırdığım kadarıyla eskisi gibi değil eczane açmak artık kolay değilmiş ben de isterdim esnaf komşularımla sabahları çay içmeyi :)
Kullanıcı avatarı

#3596933  gönderen mhurkan
 30.06.2016 - 09:22:50
Öncelikle şunu söylemek lazım; ister doktor olun, ister diş hekimi, ister eczacı, Türkiyede sağlık sektöründe çalışmak zor zanaat. O nedenle ben bu üç branş arasında seçim yapmak istemezdim doğrusu. Hepsinin avantaj ve dezavantajları var.

Meslek garantisi mi? Tıp doktorluğunun kimse yanına yaklaşamaz. Ama mesleki risk; doktorluk yapılacak iş değildir.
Kullanıcı avatarı

#3596944  gönderen drserratia
 30.06.2016 - 09:42:12
Tıp okumak bana göre ayrıcalıktır. Mekanizma ile çalış, evet zaman alır ama bu zamanı harca temeli iyi oturttuğun zaman klinikte belli bir süre sonra sen tanı koydukça gururlanırsın. Hayata bakışın değişir; ayrı bir zevk. Yorucu, yıpratıcı ama vazgeçme derim. Düzenli planlı çalışırsan sosyal aktivitelere de yer verebilirsin. Sevmen gerek o ayrı. Ben TIP aşığıyım bakış açım böyle. Mutlu olman dileği ile... :)
Kullanıcı avatarı

#3596948  gönderen drbounlife
 30.06.2016 - 09:50:08
Bi yola girmişsin artık, fazla sorgulama bence..el becerin iyiyse diş hekimliği düşünebilirsin tabi ama, orda teorik yok mu sanıyorsun? Tıp okumak da zordur, bu ülkede bu mesleği yapmak da zor..önce düşün seviyor musun, sevdiğin işi yapmak önemli.yoksa ekmek kapısı heryerde var, çalışana çalışmak isteyene..
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3596959  gönderen kamala
 30.06.2016 - 10:15:55
sakinadam yazdı:
geç diş hekimliğine.uzmanlıkları tıpın uzmanlıklarından daha değerli 3-5 branş dışında drluğun yapılabilir bir tarafı yok.aynı ücrete insan gibi stressiz kafan rahat yaşarsın.stabil hastayla uğraşırsın.kötüleşirse doktora kitlersin.
bu tekrar tercih nasıl oluyor biz de tercih yapabiliyor muyuz bellli bir yıl sınırı var mı

#3596963  gönderen drbuspiron
 30.06.2016 - 10:25:46
sakinadam yazdı:
çok aşkın yoksa tıbba elin de idare ederse diş hekmliğine geç tus kasacağına dus kasıp daha rahat bir şekilde yüksek puanlı uzmanlığına yerleşip rahat rahat işini yaparsın zevkli de iş bence
daha huzurlular

#3597016  gönderen disciyim
 30.06.2016 - 12:24:37
Bence gecmen cok sacma olur, artik disi bitirsen birde dus falan filan desen en azi 8 yil ediyor bence degmez, tipin adi var bari. baslagini bitir, tipi sevmediysen diside sevmezsin

#3597020  gönderen sakinadam
 30.06.2016 - 12:26:38
kamala yazdı:
sakinadam yazdı:
geç diş hekimliğine.uzmanlıkları tıpın uzmanlıklarından daha değerli 3-5 branş dışında drluğun yapılabilir bir tarafı yok.aynı ücrete insan gibi stressiz kafan rahat yaşarsın.stabil hastayla uğraşırsın.kötüleşirse doktora kitlersin.
bu tekrar tercih nasıl oluyor biz de tercih yapabiliyor muyuz bellli bir yıl sınırı var mı
Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş diye aratırsanız yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz, ulaşamazsanız ben de yardımcı olurum

#3597024  gönderen sakinadam
 30.06.2016 - 12:30:13
disciyim yazdı:Bence gecmen cok sacma olur, artik disi bitirsen birde dus falan filan desen en azi 8 yil ediyor bence degmez, tipin adi var bari. baslagini bitir, tipi sevmediysen diside sevmezsin
Bu sene geçersem aynı sürede bitecek iki fakülte de; tıpı zaten sevmiyorum ama diş hekimliğinde de bu kadar ağır teorik var mı derseniz tereddütlüyüm, pratiklerden çok vakit kalmazsa orda da teorik çok sıkabilir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#3597026  gönderen sakinadam
 30.06.2016 - 12:31:48
drbuspiron yazdı:
sakinadam yazdı:
çok aşkın yoksa tıbba elin de idare ederse diş hekmliğine geç tus kasacağına dus kasıp daha rahat bir şekilde yüksek puanlı uzmanlığına yerleşip rahat rahat işini yaparsın zevkli de iş bence
daha huzurlular
Bana da öyle geliyor ama gidip orda da bu muydu ya istediğim yer dersem? İşte o zaman bak eğlenceye :D

#3597032  gönderen disciyim
 30.06.2016 - 12:42:38
sakinadam yazdı:
disciyim yazdı:Bence gecmen cok sacma olur, artik disi bitirsen birde dus falan filan desen en azi 8 yil ediyor bence degmez, tipin adi var bari. baslagini bitir, tipi sevmediysen diside sevmezsin
Bu sene geçersem aynı sürede bitecek iki fakülte de; tıpı zaten sevmiyorum ama diş hekimliğinde de bu kadar ağır teorik var mı derseniz tereddütlüyüm, pratiklerden çok vakit kalmazsa orda da teorik çok sıkabilir.
Teorik var tabide tip gibi surekli calismak zorunda degilsin sinav donemleri kasarsan yetiyor, pratik daha onemli, ogrenciyken hasta bakip puan topluyorsun. Benim dusuncem bir alani seciyorsan en tepedekini sececeksin mesela sagliga bulastiysan drluk yaz seklinde. Benim tek saglik tercihimdi o da ayri mesele.

#3597034  gönderen mdloji
 30.06.2016 - 12:48:58
Bu merkezi yatay geçişin belli bi sınıf şartı var mı
3 yıl sonra geçsem geçtiğim fakültede 2 yıl okumuş sayılır mıyım acaba? Temel bilimler sonuçta ilk 2 yıl :roll: