Pazar , Ekim 20 2019
Tip egitimiyle ilgili tum yazilarinizi burada paylasabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
HAY.VAN VE İNSAN ISIRIKLARI

ANAMNEZ:
Özellikle ısırıktan bu yana ne kadar süre geçmiş öğren

FM:
GDVB bak, vasküler-Penetran yaralanmalar için hayatı tehdit eden bir durum var mı bak, küçük delici yaralanmalar ara, eklem-tendom-kemik etkilenmiş mi, yüz-el-perine ısırığı mı, yara yerinde yabancı cisim var mı (örn: Diş) kontrol et

ENFEKSİYON RİSKİ YÜKSEK OLAN ISIRIKLAR:

1. Kedi ısırıkları (Sivri dişli hayvanların ısırıkları mikroorganizmayı daha derine inoküle edeceğinden daha tehlikelidir)
2. İnsan ısırıkları (insan ısırıklarında özllikle el ısırıkları önemlidir-HİV-HBV bulaşı düşünülmelidir)
3. Çiftlik hayvanları ısırıkları
4. Maymun ısırıkları
5. Derin – delici yaralar
6. 50 yaş üstü-immunsuprese-KT alan-KS kullanan-DM-kalp kapak hast olan (İE proflaksisi vermeyi düşün)- Eklem protezi olan (sistemik AB proflaksisi düşün)-Kr. Alkolik- Periferik damar yetersizliği olan hastaların ısırıkları
7. Çocuklarda kafa ısırıkları (penetrasyon sonucu menenjit gelişebilir, kafa röntgeni mutlaka çekilmeli, AB proflaksisi düşünülmeli)
8. Büyük eklem ısırıkları (perforasyon, kırık, tendon-sinir-damar yaralanmaları riski vardır! – Grafi çek)
9. Tam kat yanak ısırığı
10. Debride edilemesi zor doku yaralanması (inek-at ısırığı gibi)
11. Arter-sinir-eklem gibi hayati organ ısırıkları

HANGİ ISIRIKLAR SÜTÜRE EDİLMEZ:
12 saat geçmişse (yüz yaralanmalarında 24 saatten fazla geçmişse), delici diş yaralanmasıysa, el yaralanmasıysa, yüz dışında kedi ve insan ısırık yarasıysa, İmmün yetmezlik-DM hastasıysa

KİMLERE CERRAHİ KONS İSTEMELİYİZ:
Kemik-Tendon-Eklem-Majör yaralar, Komplike yüz yarası, Nörovasküler defisit yaratan yaralar, absenin eşlik ettiği yaralarda

ISIRILAN HANGİ HASTALARA AB PROFLAKSİSİ BAŞLANMALI:
Derin yaralar (kedi gibi sivri dişli hayvanların ısırıklarında), orta-ciddi crush yaralanmaları, elde-eklem ve kemiğe yakın olan ısırıklar, immün yetmezlik-DM olan hastalarda yaralanmalar

KEDİ TIRMIĞI HAST (BARTONELLA HANSELAE):
Isırık ve/veya tırmalamadan 1 hf sonra bölgesel LAM. Ateş, Sistemik Semptomlar olabilir (SSS-İskelet-Kas-AC-Batın-Göz), İnsizyon ya da drenaj önerilmez, Tdv: Azitromisin (5 gün süreyle)

KUDUZ HANGİ DURUMLARDA BULAŞIR:
Isırık-çizik-abrazyon-cilt bütünlüğünde bozulma-mukoza (örn ağız içi, yalama vb..) ile tükrük teması

-----

BUNLARI UNUTMA:
• Yara ne kadar büyükse temizleme şansı artacağında enfeksiyon riski o kadar azdır.
• Kedi – Köpek ile olan Tüm yüz yaralanmaları 24 saatten az süre geçmişse dikilmelidir (kozmetik nedenlerden dolayı)
• Kedi ısırıklarında kozmetik ya da doku kapatma gerekmeyecek ısırıklar sütüre edilmez. İnsan ısırıklarında; 12 saatten az süre geçen yüz yaralanmaları sütüre edilebilir.
• Insan ısırıklarında (özllikle atılan yumruğun ısırılması) yara dermisi geçiyorsa UZMAN kons iste, yatış düşün, sulbaktam-ampisilin başla. Yumruk yapılmış elin ısırığında tendon yaralanması ihtimali artar, muayenede dikkat et.
• Çiftlik ha.yvanı ısırığında yara büyüktür, kırık riski yüksektir, röntgen çektir, sulbaktam-ampisilin başla
• Stürde non-abzorban perkütan yöntem kullan.
• Derin sütüre etme enf riskini arttırır unutma

HAY.VAN ISIRIKLARINA YAKLAŞIMI:
• Isırıktan bu yana ne kadar süre geçmiş öğren
• FM yap (kırık, vasküler, sinir yaralanması vb ara), Kırık – yabancı cisim şüphesinde Röntgen iste, küçük delici yaraları gözden kaçırma.
• Yarayı sabunlu suyla yıka, üzerine batikon sür
• Yara yerini geniş iğne ile irrige et
• Sivri dişlerle oluşan yaralarda cildi 1-1,5 cm genişlet, cilt altına dilüe edilmiş (1/10) batikon verilebilir, delici yara içini sıvı ile doldurmamaya dikkat et, ölü dokuları debride et (kes at), debride etmeden sütüre etme, sütüre ederken non-abzorban iplik kullan ve yüzeyel dikiş yap. Doku yapıştırıcısı kullanma,
• Geniş spektrumlu AB başla (Sulbaktam-Ampisilin-Duocid), yatacaksa SAM devam et, TAB edeceksen PO ko-amoksilavla TAB et. 2 gün sonra kontrole çağır
• Bildirim yap, form düzenle

Resim

Dr.ROCK

kaynakça: Gazi acil tıp, türk acil tıp derneği
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
drironman2 yazdı:
rock yazdı:
drironman2 yazdı:mesajım bulunsun
çok nezaketlisin

bir mukabele

ay miss yu
klinikle işim olmadığından yoksa şey tabi eline sağlık
hayal fraktürü içerisindeyim :twisted:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Merhaba. Ben anneannemin köyde evin önünde beslediği köpeğe ekmek verirken köpek elimden ekmeği kapıyorum diye parmağımı ısırdı ama daha çok ısırma değil de sürtünme diyelim. Çünkü yara veya çizik sıyrık falan yoktu. Ben hemen 1 dakika içerisinde eve çıkıp elimi sabunlu su ile yıkadım. Sonra kolonya döktüm. Domtora da gitmedim. İsırıktan 7-8 gün falan geçti. Köpekte hala kuduz belirtileri yok. Sudan veya ışıktan korkmuyorum. Zaten kuluçka süresi uzun olduğu için belirtiler şu sıralar kendini göstereceğini sanmıyorum. Sizce kuduz olmuş olabilir miyim? Ne yapmam gerek? Doktora gitsem geç mi kalmış olurum?