Cuma , Eylül 20 2019
Teknolojik gelismeler ve otomobil genel paylasim...

Trafikte

Evet
5
71%
Hayır
2
29%
Kullanıcı avatarı
Trafikte seyrederken bazı kavşaklara girdiğinizde yerde sarıyla boyanmış kareler görürsünüz. Peki bu karelerin anlamını biliyor muyuz?

Bu uygulamayı trafikte seyreden sürücülerin yalnızca %10'u biliyor, bunlarınsa sadece %30'u uyguluyor.

Bildiği halde sarı alan ihlali yapan sürücülerin itirazı ise, trafikte sarı alanın ne olduğunu bilmeyen sürücülerin yandan gelip yollarını çalması, bu yüzden amiyane tabirle "keriz" durumuna düşmek yönünde. Bir diğer itiraz ise, arkadaki araçların yeşil ışık yanarken ilerlenmediğini görüp korna çalması.

Bu iki duruma da aslında kuralları bilmemek neden oluyor.

Bu başlık altına bugün kaç kişiye sarı alan kuralı hakkında bahsettiğimizi, bunlardan kaçının zaten bilmekte olduğu, kaçının yeni öğrendiğini yazalım lütfen.
En son PyryMaki tarafından 29.11.2016 - 12:53:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı

Re: Trafikte

#3738174  gönderen PyryMaki
 29.11.2016 - 12:51:18
Ben dün 8 kişiye bahsettim. Bunların 5'i biliyor, 3'ü bilmiyordu. Sonra bilenlerden birinin sarı ışık ihlali diye bir şeyden bahsettiğimi sandığını anladım, yani o da bilmiyormuş :)

Şu an 8'i de biliyor ama kaçının uygulayacağını kestiremiyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3738364  gönderen _interminable_
 29.11.2016 - 16:51:31
eşek hoş laftan ne anlar durumu hocam. bilmek isteyen ya da yapmak isteyen bu kural gelmeden uygular. bn kendi çapımda ankarada akşam trafiğine kalınca hep yapıorum ama bi tane taralı alanlı kavşak da yok. olmasın da bizim insanımız böyle medeni, futuristik açılımlara baya gappalı anadın mı :) skma canını yapacak bişey yok.

#3738560  gönderen drcoxX
 29.11.2016 - 19:36:25
izledikçe aklıma şu soru geliyor;

ya kavşak hiç açılmazsa ne olacak, yani kavşak boşalana kadar bize yanmış olan yeşil ışık süresi biterse akşama kadar kalacak mıyız :)
Kullanıcı avatarı

#3738739  gönderen kamala
 29.11.2016 - 22:19:56
tabi devlete para lazım
Kullanıcı avatarı

#3738748  gönderen PyryMaki
 29.11.2016 - 22:25:48
drcoxX yazdı:izledikçe aklıma şu soru geliyor;

ya kavşak hiç açılmazsa ne olacak, yani kavşak boşalana kadar bize yanmış olan yeşil ışık süresi biterse akşama kadar kalacak mıyız :)
Diyelim ki o yeşil ışıkta kavşak boşalmadı. E o zaman kavşağa girmiş olmanın da bi anlamı yok ki, zaten geçemeyecektik. Bi sonraki ışıkta illa boşalır.

Tabi bu kavşak bize kırmızı yanarken başka bir yoldan doldurulmayan (yani boşalabilen) bir kavşak olmalı. Yoksa dediğiniz gibi sürekli diğer yoldan gelenler geçer :)
Kullanıcı avatarı

#3738751  gönderen PyryMaki
 29.11.2016 - 22:28:02
kamala yazdı:tabi devlete para lazım
Trafik cezalarına kızamıyorum hocam, hatta daha da artmalı. Daha geçen gün hatalı yere parktan ceza yedim, önce bi küfrettim ama çok net haksızdım yani yapacak bir şey yok :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3738757  gönderen PyryMaki
 29.11.2016 - 22:31:04
_interminable_ yazdı:eşek hoş laftan ne anlar durumu hocam. bilmek isteyen ya da yapmak isteyen bu kural gelmeden uygular. bn kendi çapımda ankarada akşam trafiğine kalınca hep yapıorum ama bi tane taralı alanlı kavşak da yok. olmasın da bizim insanımız böyle medeni, futuristik açılımlara baya gappalı anadın mı :) skma canını yapacak bişey yok.
Aslında ben daha çok genç kesimde bunun uygulandığını gördüm. Hatta bikaç kez camı açıp helal olsun diye bağırmışlığım var :) İşe yaradığı görüldükçe yaygınlaşabilir bence. Emniyet kemeri gibi, hatalı park gibi bi ihlal değil bu çünkü.
Kullanıcı avatarı

#3738767  gönderen kamala
 29.11.2016 - 22:36:39
PyryMaki yazdı:
Trafik cezalarına kızamıyorum hocam, hatta daha da artmalı. Daha geçen gün hatalı yere parktan ceza yedim, önce bi küfrettim ama çok net haksızdım yani yapacak bir şey yok :)
90 la 300 lira ceza yedim aynı yolda aynı mevkide bakana ambulansla eskortluk yaparken 180 le gittiğimiz halde yetişemedik buna ne diyorsun. apaçilerin xenon diye philips ampül takıp terör estirmesi freni tutmayan ışıkları yanmayan arabalara göz yumulması?
Kullanıcı avatarı

#3738793  gönderen PyryMaki
 29.11.2016 - 22:54:22
kamala yazdı:
PyryMaki yazdı:
90 la 300 lira ceza yedim aynı yolda aynı mevkide bakana ambulansla eskortluk yaparken 180 le gittiğimiz halde yetişemedik buna ne diyorsun. apaçilerin xenon diye philips ampül takıp terör estirmesi freni tutmayan ışıkları yanmayan arabalara göz yumulması?
Benim arabanın bir önündeki ve arkasındaki arabalara da park cezası yazılmamıştı bu arada, direk işgüzarlık yani :) çifte standart her yerde var malesef
Kullanıcı avatarı

#3887134  gönderen drcanary
 19.05.2017 - 13:40:40
kamala yazdı:
PyryMaki yazdı:
Zaten bu adaletsizlik çıldırtıyor adamı, yoksa kuralların herkese eşit bir şekilde uygulandığı bir ülke olsak ne ala...

Bu arada trafiğin yoğun olduğu saatlerde pasif hale getiriyorlar diye biliyorum sarı alandaki araçlara ceza kesen kameraları. Net bir bilgisi olan var mı?