Salı , Aralık 10 2019
Aile hekimlerinin genel bilgi paylasim platformu...

#3950047  gönderen Whipple49
 22.07.2017 - 15:50:22
Sonuc olarak 15-49 da bulunmassa ve birsey olursa aile hekimine kaliyor.

#3950069  gönderen muhakemat
 22.07.2017 - 17:50:49
Aile 15-49 takibini yapmak zorunda.
Eğer arayıp hasta takibe gelmezse tutanağı olmalı hekimin.
Eğer 15-49 unu yapmış kişi gebeligini gizledi ise 15-40 takip formu yeterlidir aile hekiminin sorumluluğunu atmak için.

Geçen ay 43 bebek ölüm dosyası inceledim, maalesef 7 sinin gebelik tesbiti yok, 6 sının gebelik takibi yapılmamış, 7-8 dosyada da gebelik takiplerini aile sağlığı elemanı kafasına göre doldurmuş (klasik 120/80 Ta. Kilo vererek gebeliğini tamamlayanlar, Hb artan gebeler ) Bu tesbit ettiğimiz ihmaller için ah lerinden savunma istedik.

Arkadaşlar maalesef ah dr. larımızın bir kısmı gebelik ve bebek takiplerini nitelikli yapmıyor yada ase lere bırakmış tamamen. Anne ve bebek ölümlerinin azalması için bu takiplerin yapılıp riskli gebelikleri tsm lere bildirilmesi ve takip edilmesi şart.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#3951076  gönderen norcuron
 24.07.2017 - 15:02:38
15-49 nüfusu 6 ayda bir yapmak gerekiyor..akılsızın birisi yönetmeliğe bu maddeyi yazmış tsm de çalışan işgüzarlarda burda ahkam kesiyor

15-49nüfus ortalama kaç kişidir: 1100
bunların kaçı asm ye düzenli olarak gelir: en fazla 100 kişi(onlarında çoğu emziren anne yada gebedir)
kalan 1000kişiye nasıl ulaşacaksın: ev ziyareti yaparak

peki bir hekim haftada kaç saat kurum dışı mesai yapabilir : 4saat

haftada 4 saat kurum dışı mesai yaparak bu nüfusa nasıl ulaşacaksın?. 4 saatte 40 kişiye ulaşman lazım 6 ayda tüm nüfusa ulaşabilmen için.

bunun imkanı var mı? tabiki yok.

ama iş bilmeyen yünetici tayfası 'ama yönetmelikte yazıyor yapacaksın' diye karşına çıkabilir sende mahkemeye verirsin olay kapanır..

şikayet yazı soruşturma vs gırla açılır. tlf la tehtidler başlar ama çömezleri kandırırsınız bize sökmez

hizmet zorla verilmez alınır. kişi gebe takibini asm de yaptırmak istemiyor bana ne kardeşim ben niye peşinden koşuyorum asla koşmam şimdiye kadar da koşmadım.
Hasta 9 martta kaydolmuş. Sonra 1 ay içinde gebe kalıp bize bildirmemiş. (İzlem için gereken maksimum süre olan 6 ay dolmadan) ağustosta 15-49'u için aradık 5.5 aylık hamileyim dedi. 0-14 hafta izlemi gitti mesela kafadan. Hasta size bildirmedikçe çok zor. Geçen gene bir kişiyi aradık. Bildirdiği SAT'a göre ilk izlemin son günü :) Hemen çağırdık ilk izlemi kurtardık ama her zaman geçerli olmayabiliyor.
Kullanıcı avatarı

Re:

#4151340  gönderen akandemir
 17.08.2018 - 18:40:09
norcuron yazdı:
24.07.2017 - 15:02:38
15-49 nüfusu 6 ayda bir yapmak gerekiyor..akılsızın birisi yönetmeliğe bu maddeyi yazmış tsm de çalışan işgüzarlarda burda ahkam kesiyor

15-49nüfus ortalama kaç kişidir: 1100
bunların kaçı asm ye düzenli olarak gelir: en fazla 100 kişi(onlarında çoğu emziren anne yada gebedir)
kalan 1000kişiye nasıl ulaşacaksın: ev ziyareti yaparak

peki bir hekim haftada kaç saat kurum dışı mesai yapabilir : 4saat

haftada 4 saat kurum dışı mesai yaparak bu nüfusa nasıl ulaşacaksın?. 4 saatte 40 kişiye ulaşman lazım 6 ayda tüm nüfusa ulaşabilmen için.

bunun imkanı var mı? tabiki yok.

ama iş bilmeyen yünetici tayfası 'ama yönetmelikte yazıyor yapacaksın' diye karşına çıkabilir sende mahkemeye verirsin olay kapanır..

şikayet yazı soruşturma vs gırla açılır. tlf la tehtidler başlar ama çömezleri kandırırsınız bize sökmez

hizmet zorla verilmez alınır. kişi gebe takibini asm de yaptırmak istemiyor bana ne kardeşim ben niye peşinden koşuyorum asla koşmam şimdiye kadar da koşmadım.
gayet açık anlatmışsın eline sağlık
Kullanıcı avatarı
takipli gebeyi değil de zaten takipsiz olanı tespit etmek gerek miyor mu kadın eczaneden aldığı gebelik testiyle hamile oldugunu anlıyor hatta evinde doğuruyor. Ya da evlilik dısı gebelikler oluyor. Yoksa kadın dogum takipli gebeyi ah bilmese de olur. Diğerlerinin tespiti için de tek başına doktor yetmez. Ah sistemi olması gerektiği gibi işlememesinin nedeni bu aşama tek basına doktorla olacak şey değil. Belediye valilik emniyet iç içe olmalı. Ama günümüzde ah işlemediği gibi çoğu insan bu noktaları rahat etmek için tercih ettiğinden ölü bir hizmet alanı. Maalesef bu alanlarda daha çok hizmet gerekirken hiç üzerine düşülmüyor. Acillerin başını alıp gitmesinin nedeni, polikliniklerin uzmanlık hizmeti dısına çıkması nedeni aile hekimliğinin türkiyede işlememesinden kaynaklanıyor. Sistem bu haliyleyken bence de gebe tespiti yapılması ya da yapılmaması hiçbirşey ifade etmiyor
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
saçma sapan ülkenin
saçma sapan işlerin gerçekleştiği
saçma sapan sağlık sisteminde
saçma sapan hayatını devam ettirmeye çalışan
saçma sapan işlerle meşgul edilen doktorlar...

Re:

#4260528  gönderen MrsBartowski
 18.04.2019 - 16:00:58
caner_ yazdı:
21.07.2017 - 12:04:39
norcuron yazdı:
chaosable yazdı:
Başvurma gibi bir mecburiyet yok. Siz sanırım aile hekimi değilsiniz? 14 haftaya kadar gebeyi tespit etmezseniz performans yersiniz ücret kesintiniz olur, ceza puanı alırsınız. Bizzat yaşayarak öğrendim. Eğer aile hekimiyseniz nerede çalışıyorsanız söyleyin bende gelip orada çalışayim...
keşke mahkemeye verseydiniz

aynısı banada oldu mahkemeye vereceğim tarzında itiraz dilekçesi yazdım diğer ay kesilen parayı yatırdılar...

hakkınızı aramazsanız cezayı yersiniz tabiki
Bunu biraz açıklar mısınız? 15-49 yaptığınız ve gebe olduğunu sizden saklayan gir gebe miydi yoksa 15-49 bile yapmadığınız halde "Bana muayeneye gelmedi ve saglik.net te gözükmüyor" diyerek mi performans kesintisini geri aldınız?
Bu konuyu bende merak ediyorum 15-49 yapılmadığı halde nasıl ceza yemekten kurtulunabiliyor mu