Perşembe , Eylül 19 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Kullanıcı avatarı

NÖBET SONRASI İZİN ASİSTAN İÇİNDE HAKTIR

#2711391  gönderen DrGulsever
 30.11.2013 - 20:10:11
Sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde nöbet sonrası izin kullanabiliyorsunuz. Eğer personel yetersizliğinden izin alamazsanız devlet size nöbet parası (ya da fazla mesai parası) adı altında ödeme yapar. Bu mantıklı bir uygulama değil mi?
Peki bu mantıksa asistan olduğunuzda işler nasıl değişir. Asistan olduğunuzda insanüstü güçler mi elde edersiniz ki 36 saat sürekli çalışabilecek fiziksel ve psikolojik eforu sağlayabilirsiniz. Hayır insanüstü güç kazanmıyoruz. Sadece bunu sisteme göre çalışmak zorunda kalıyoruz.
ABD’de 2011 yılından itibaren 24 saat nöbet saat kuralı var. Nöbet sıklığı ise ortalama 4 güne birden fazla olamaz kuralı var. Ancak bizde ne durumda olduğumuzu söylemeye gerek yok sanırım. Yakın zamana kadar ayda 15 nöbet tutarken yakın zamanda yapılan bir düzenleme ile gün aşırı nöbetler bakanlık tarafından yasaklanmıştır. Ancak bazı yerlerde hala günaşırı nöbetler tutulduğunu biliyoruz. Bizim asistanlarımız ABD’den daha zeki ve çalışkandır. Elbet bunların üzerinden de gelirler.
Peki tuttuğumuz nöbetlerin karşılığını alıyor muyuz? Basit bir hesap yapalım. Ayda 10 nöbeti olan bir asistanın hafta içi 16 saat hafta sonu 24 saat fazla mesai işleniyor. Toplamda ortalama 200 saat kadar fazla mesaimiz var. (16*10 + 3*8(haftasonları fazladan 8 saat 3 haftasonu nöbeti olsa ) 184 saat eder. ) Bunların sadece 130 saatinin karşılığını saat başına 5-6 lira gibi bir ücret karşılığında alıyoruz. Totale vurduğunda ise aslında saat başına 4 lira gibi bir nöbet paramız var. Ancak tekrar belirtmek gerekir ki bu hesap 10 nöbet tutan bir asistan için geçerlidir. 13-14 nöbet tutan yerler için bu hak yeme daha fazla.
Bir insan 24 saat nöbette kaldıktan sonra ne kadar güçlü olursa olsun hastalarına yeterli dikkati veremez. Nöbet sonrası izin her ne kadar sistemde asistan sayısı açısından yetersizlik de olsa verilmelidir. Bunun için üniversite hastanelerinin tamamen asistan gücü üzerinden yürütülmesinden vazgeçilmelidir. Asistan hekimler gerçek doktorluk işlerinde ve akademik faaliyetlerde görev almalıdırlar.
Kullanıcı avatarı
benim çaılıştığım hastanede başhekim tüm bölümlerin asistan temsilcilerini çağırarak sorunlarımız hakkında konuşmak istemişti. başhekimin yanına girmeden önce özellikle nöbet ertesi izin hakkında konuşalım diye mutabık kaldık. sonra ne mi oldu? diğer tüm asistan temsilcileri kaçak güreşti. kimisi hiç ağzını açmazken kimiside klinik dönmez hocam dedi. bi ben kaldım ortada nöbet ertesi izin isteyen. sonra tabi bizim klinik asistanları tembel konumuna düştü. çoğu klinikte kıdemli asistanlar nöbet ertesini istemiyor. çünkü kendisi 4-5 nöbet tutarken çömezi 15 nöbetle başlıyor, hal böyle olunca nöbet ertesine ayak diretebiliyorlar. ne ediyorsak kendimize ediyoruz. ha birde, personel azlığından bahsedilen bi yerde uzmanlar nöbet ertesi izin kullanıyorsa aistanlarada pek tabiki kullandırılabilinir.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
mythbusters yazdı:nöbet ertesi izin alan yerler var arkadaşlar, çevrenizde araştırın. üniversitede duymadım yalnız duyduklarımın hepsi eah.
Bende ankarada bir eğitim araştırmada duymuştum.
Kullanıcı avatarı
DrGulsever yazdı:En azından öğleden sonra 2-3'den sonrası için olabilir mi? Bilmiyorum
İstenirse ayarlanir ama önce tum asistanlarin hemfikir olmasi lazim
Kidemliler bu ise taş koyacaklardir
İnsanevladinin yapacagi bi is degil nobet ertesi aksama kadar ameliyatta dikilmek hasta bakmak
Kullanıcı avatarı
dr_mirkan yazdı:
DrGulsever yazdı:En azından öğleden sonra 2-3'den sonrası için olabilir mi? Bilmiyorum
İstenirse ayarlanir ama önce tum asistanlarin hemfikir olmasi lazim
Kidemliler bu ise taş koyacaklardir
İnsanevladinin yapacagi bi is degil nobet ertesi aksama kadar ameliyatta dikilmek hasta bakmak
feragat ile olaylı(!) bir şekilde ayrıldığım eski klinğimde dile getirmeye çalışmıştık da;uzmanlarımızdan "duymamış olayım" cevabını alıp oturmuştuk aşşağı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: NÖBET SONRASI İZİN ASİSTAN İÇİNDE HAKTIR

#2711463  gönderen drhomm
 30.11.2013 - 20:55:23
Nöbet ertesi izinde fazla mesai parası ödenmez hastaneye nöbet ertesi iİn kullanıldığı bildirilecektir. Bir çok bölümde maalesef adam yok deyip çalıştırmaya devam edeceklerdir aldığu 3-5 kuruştan da olacak üzerine çalışacak hakkı yenecek arkadaşlarımız çoğunlukta olacak gibi bir kaygım var
Kullanıcı avatarı
drhomm yazdı:Nöbet ertesi izinde fazla mesai parası ödenmez hastaneye nöbet ertesi iİn kullanıldığı bildirilecektir. Bir çok bölümde maalesef adam yok deyip çalıştırmaya devam edeceklerdir aldığu 3-5 kuruştan da olacak üzerine çalışacak hakkı yenecek arkadaşlarımız çoğunlukta olacak gibi bir kaygım var
Nobet ertesi izin verilsin yemisim onlarin fazla mesai paralarini
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8