Perşembe , Eylül 19 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24
Kullanıcı avatarı

Doktorlar ve Askerlik

 #2508861  gönderen akandemir
 16.07.2013 - 12:20:18
DOKTORLAR VE ASKERLİK – 1

Forumda sıkça sorulan sorulardan derlenen bilgiler, soru cevap şeklinde toparlanmış ve tabiplerin yasal hakları konusunda bilgilendirilmesi amaçlanmıştır

1.Pratisyen Tabiplerin yüksek lisans veya doktora programlarıyla tecil hakkı var mıdır?

-Evet.35 yaşına kadar hem yüksek lisans hem de doktora programları ile tecil hakkı vardır.

2.Yüksek lisans mezunu tabip tekrar yeni bir yüksek lisansa başlarsa tecil hakkı olur mu?

-Hayır.Ancak Yüksek lisans programından mezun olmadan ayrılış yapmış tabipler,yeni bir yüksek lisans programına kayıt olmaları halinde tecil hakkı elde ederler.

3.Yüksek lisans tecil süresi nedir?

-3 yıl tecil hakkı verilir.Okul erken bitirilirse bu süre kısalabilir.Dönem dondurma işlemi veya dersten kalma durumlarında 3 yıl hakkı tecil hakkı korunur.

4.Yüksek lisans mezununun tecil hakkı var mıdır?

-Evet.1 yıl süre ile tecil hakkı vardır.Bu süre zarfında doktora programına kabul edilmesi halinde,doktora programına devam edebilmesi için, 35 yaşını aşmamak kaydıyla tecil hakkı olacaktır.

-Ayrıca Yüksek lisans mezunu tabipler TUS'la girdikleri Uzmanlık ihtisası sırasında da tecil haklarını kullanabileceklerdir.Uzmanlık eğitimi,özellikle tecil hakkı konusunda, doktora ile eşdeğer sayılmaktadır.

5.Uzman doktorlar veya doktora programı mezunları için üniversite mazeretli tecil hakkı var mıdır?

-Yeni bir doktora veya ihtisas alanı seçse dahi denk okul sayılacağı için tecil hakkı verilmez.

6.Yeni mezun tıp fakültesi öğrencisinin tecil hakkı var mıdır?

-Mezuniyetinden itibaren 2 yıl tecil hakkı mevcuttur.

7.Pratisyen veya uzman tabiplerin zorunlu hizmette tecil hakkı var mıdır?

-Tabipler ,Sağlık bakanlığınca az gelişmiş olarak belirlenen bölgelerde personel şubeden alınacak belge ile tecil haklarını kullanabilirler.

8. Sevke gidememe durumunda mazaretlerle ilgili yasa var mıdır?

- Askerlik Kanunu Madde 47 – (Değişik: 5/2/2009 - 5837/12 md.)

(Değişik birinci fıkra: 31/3/2011-6217/1 md.) Askere sevk için çağrıldıkları halde;

a) Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü ya da herhangi bir resmi sağlık kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı,

b) Ana, baba, eş, kardeş veya çocuğunun resmi sağlık kurumu heyet raporuyla belgelendirilmiş hayati tehlike içinde olduklarını gösteren hastalığı,

c) Sevkten önceki veya sonraki onbeş gün içinde ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından birinin ölümü,

d) Sevkten önceki veya sonraki onbeş gün içinde kendisi veya ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından birinin evlenmesi,

e) Sevkten önceki veya sonraki iki ay içinde çocuğunun doğması,

nedeniyle askerlik şubesine gelemeyecek olanlar, bu mazeretlerini kanıtlayan belgeleri askerlik şubesinde bulundururlar. Bunlar hakkında bakaya işlemi yapılmaz. Bu mazeretler dışındaki nedenlerle sevkin son gününe kadar askerlik şubesine gelmeyenler ile gelip de sevk evrakını alanlardan, kendilerine verilen yol süresi sonunda birliğine katılmayanlar, bakaya olarak kabul edilirler.

Bakayalar, askerlik ödevlerini yerine getirmek maksadıyla yakalanmaları için Milli Savunma Bakanlığınca İçişleri Bakanlığına, askerlik şubelerince de mahallin en büyük mülki amirine bildirilirler. Yakalanarak muhafaza altına alınan yükümlüler, vakit geçirmeksizin ve en geç yirmidört saat içerisinde en yakın askerlik şubesine getirilirler. Askerlik şubesince teslim alınamayan yükümlüler, ilgili kolluk kuvveti tarafından hazırlanan tutanağa istinaden derhal serbest bırakılırlar.



Bu konuda güncel gelişmeler ışığında yeni yazılarla spot şekilde bilgilendirmeye devam edeceğim.Umarım faydalı olacaktır.


AKANDEMİR
En son akandemir tarafından 17.07.2013 - 20:33:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 7 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

 #2508980  gönderen recluse
 16.07.2013 - 13:53:49
Eline sağlık akandemir forumlarda maalesef kafa karıştırıcı ibareler ve tartışmalar almış başını gidiyor. Verdiğin bilgilerle çoğu konuyu aydınlatmışsın ama bilenler varsa ben de bir konu danışmak isterim. 30.09.2013 'e kadar askerlik açısından sıkıntısı yoktur yazımı aldım, uzman tabip olarak kasım 2013 celbi için 1-30 eylül tarihleri arasında sınıflandırma için gelin dediler.

Sınıflandırma için söylenilen tarihlerde gitmeyeceğim ve 30 eylül- 4 ekim olacak şekilde raporumu alacağım ve 1 yıl kadar da 3 ayda bir rapor alarak ertelemek istiyorum askerliğimi. Sorum şudur ki , 30 eylül'de aldığım raporu askerlik şubesine ne zaman teslim etmeliyim,

Bir sonraki şubat celbi için sınıflandırma 1-31 aralık 2013 tarihleri arasında olacak. Raporları biriktirip hiç askerlik şubesine uğramadan halletmek mi (askere gideceğimiz zaman toplu raporla bakayaları sildirme yolu) gerekir?

Değilse asker kaçağı olmamak adına her dönemin raporlarını takip eden hangi dönemde vermek gerekir ( mesela 30 eylülün raporunu bir sonraki sınıflandırma periyodunda 1-31 aralıkta mı vermek gerekir yoksa ekim veya kasım sonunda herhangi bir zamanda vermek daha mı mantıklıdır)
yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim...
Kullanıcı avatarı

Re:

 #2509010  gönderen akandemir
 16.07.2013 - 14:12:27
Teşekkür ederim amacım oydu zaten.En azından net bilgileri yazıp kafa karışıklığını bir nebze azaltabilmek.
Sağlık mazeretleriyle ilgili askeriyenin çalışma yaptığını düşünüyorum.
Raporları biriktirip askeriyeye gitmemek şuan ki şartlarda daha doğru gibi geliyor.Ama takipte olun derim o zamana kadar şubelere yeni bir yazı gelirse ona göre hareket etmekte fayda var
Kullanıcı avatarı

 #2509079  gönderen faberlodit
 16.07.2013 - 15:14:15
ellerine sağlık modum ;)

bir rica: malum kanunu da ekleyebilir misin ilk mesaj içerisine. diğer başlıkta önemli yerlerini renklendirme de yaparak paylaşmıştım ben. arada kaynayınca görmüyor arkadaşlar...

saygılar ;)
Kullanıcı avatarı

Re:

 #2509442  gönderen akandemir
 16.07.2013 - 19:43:44
Haziran son gününü kapsayan rapor alıp Bu dönem götürmek isteyenler,
''25 ekim 2013 tarihine kadar ilişiği yoktur''
durum belgesi alabiliyorlar.

 #2510784  gönderen draeron1
 17.07.2013 - 10:46:12
SUBEYE GIDIP ASKERLIGI ERTELETEN VAR MI?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

 #2510785  gönderen akandemir
 17.07.2013 - 10:48:40
draeron1 yazdı:SUBEYE GIDIP ASKERLIGI ERTELETEN VAR MI?
Haziranın son gününü kapsayan raporunuz varsa şubeye gidip bakaya durumunuzu düşürebilirsiniz.

*büyük harfle yazmayalım lütfen

Re:

 #2510786  gönderen draeron1
 17.07.2013 - 10:52:50
ok akandemır
Kullanıcı avatarı

Re:

 #2511489  gönderen drriza
 17.07.2013 - 19:15:27
eline sağlık ;)
Kullanıcı avatarı

Re:

 #2511498  gönderen drbounlife
 17.07.2013 - 19:18:54
Eline sağlık kardeşim, biçok noktayı aydınlatmışsın ;)

Re:

 #2511591  gönderen tastanonur
 17.07.2013 - 20:08:52
beyler öncelikle elinize sağlık.sitenin ve takipçilerinin mükemmel bir çalışması diyebilirim.benim bir sorum var, o yazıdan tam çıkaramadım.şimdi ben 23 yaşındayım, aralıkta 24'e gireceğim.aralık 89 doğumluyum.haziranda mezun oldum.ağustosta inşallah atanacağım ve çalışacağım.atandıktan sonra çalışırken ne kadar süre tecil ettirebilirim askerliğimi? yani kaç yaşıma kadar askere gitmeden mecburide çalışabilirim? çok teşekkür ederim şimdiden...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

 #2511598  gönderen akandemir
 17.07.2013 - 20:13:06
tastanonur yazdı:beyler öncelikle elinize sağlık.sitenin ve takipçilerinin mükemmel bir çalışması diyebilirim.benim bir sorum var, o yazıdan tam çıkaramadım.şimdi ben 23 yaşındayım, aralıkta 24'e gireceğim.aralık 89 doğumluyum.haziranda mezun oldum.ağustosta inşallah atanacağım ve çalışacağım.atandıktan sonra çalışırken ne kadar süre tecil ettirebilirim askerliğimi? yani kaç yaşıma kadar askere gitmeden mecburide çalışabilirim? çok teşekkür ederim şimdiden...
Mezuniyetinden itibaren 2 yıl tecil hakkın var.Bu süre zarfında uzmanlık, doktora veya yüksek lisans programlarını kazanıp yerleşmen durumunda tecil süreni daha da uzatabilirsin.
Kullanıcı avatarı

Re:

 #2511599  gönderen mudavim1
 17.07.2013 - 20:13:19
elinize saglık


hocam bir konu eksik kalmıs sadece

bazı arkadaslar yuksek lisansa kaydolursak tusta tecil yapılmaz gibi bir korkuları var.

tehir yonetmeliğinde ihtisasın doktora seviyesinde oldugu yazıyor

o madde de eklenebilir sorulara yani tus un doktora seviyesinde oldugu yüksek lisansın ustunde oldugu ve yuksek lisansın engel olmadıgı

g) İhtisas (tıpta uzmanlık): Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen esaslara göre yürütülen ve tıp doktorlarına belirli alanlarda özel yetenek ve yetki sağlamayı amaçlayan doktora düzeyindeki bir yükseköğretimi,
Kullanıcı avatarı

Re:

 #2511634  gönderen akandemir
 17.07.2013 - 20:41:55
mudavim1 yazdı:elinize saglık


hocam bir konu eksik kalmıs sadece

bazı arkadaslar yuksek lisansa kaydolursak tusta tecil yapılmaz gibi bir korkuları var.

tehir yonetmeliğinde ihtisasın doktora seviyesinde oldugu yazıyor

o madde de eklenebilir sorulara yani tus un doktora seviyesinde oldugu yüksek lisansın ustunde oldugu ve yuksek lisansın engel olmadıgı

g) İhtisas (tıpta uzmanlık): Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen esaslara göre yürütülen ve tıp doktorlarına belirli alanlarda özel yetenek ve yetki sağlamayı amaçlayan doktora düzeyindeki bir yükseköğretimi,
4. maddeye ekledim,hatırlatma için teşekkürler
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24