Perşembe , Eylül 19 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Branş Reytingleri 2 : DİREN KADIN HASTALIKLARI ve DOĞUM

Başlık seri filmlerinin ikincisi gibi olmuş ama ne yazık ki durum bu. Ne yazık ki diyorum çünkü Tıp Fakültesi eğitimin en zor ve uzun süreli ana branşlarından biri 2007 TUS’undaki zirvedeki yerlerinden artık çok uzakta. Bir dönem derece yapanların tercihi iken son sınavlarda o eski reytingini kaybetmiş durumda bu bölüm.

2013 Nisan TUS Yerleştirme sonuçları açıklandığında en çok merak edilen halk sağlığının ne olacağı iken asıl dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum (KHD) branşının tercih olarak çakılması oldu. 2007 yılında en düşük 63 puan ile asistan alan KHD , son sınavda ise 49 puana kadar düştü.

İstatistik verileri biraz açarsak;
Resim

Bu tabloya bakarsak üniversite hastanelerindeki KHD bölümleri arasında en düşük puanla asistan alan yerler genelde bir sıraya girmiş gibi aynı. Listede en sonuncu sıraya girmemiş olsalar dahi bu adı geçen hastanelerin taban puanları hep birbirine yakın. Üstelik açtıkları kadro sayısı ister 1 olsun isterse daha fazla, bu bölümlerin tavan puanı ile fark 1 puandan fazla olmamış.

KHD branşında en yüksek reytingli yer Çapa. Zaman zaman Hacettepe ve Ege, son iki yıldır ise Ankara TF zirveye çıkmış gibi görülüyor. Her ne kadar KHD branşına olan ilgi azalsa da eğitimini üniversitede almak isteyen hekimlerin tercihlerinin en başında bu yerlerin olması dikkat çekici. Biraz tahmin yürütürsek bu hastanelerdeki eğitimin, hoca ortamının sürekli iyi seviyede olması yüksek ihtimal.

Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde ise durum benzer. Haseki EAH nin son sınavda en yüksek puanlı kişiyi almasını bir kenara bırakırsak genelde en düşük puanla hekim alan yerler aynı. Yüksek puan konusunda Zekai TB EAH’nin ezici üstünlüğü ortada, ancak o da son dönemdeki bu kan kaybından etkilenmiş ve en son sınavda 64,6 puanla asistan almış.

Tabloya genel olarak bakıldığında yıllar geçtikçe taban ile tavan arasındaki fark hem açılmış, hem de tavan puanlar düşüşe geçmiş.

Malpraktis yasası, hekime yönelik şiddet, nöbet sayıları ve mesai saatlerinin fazla olması, hocaların üniversitelerden uzaklaşması eğitim dönemindeki önemli sorunlar. Bu branşı seçerek yorucu bir eğitim almak yerine daha rahat ve daha hafif tempodaki eğitim ile yıpranmadan uzman olmayı tercih edenlerin son sınavda dermatoloji, FTR, radyoloji ya da temel branşlara eğiliminin arttığını hepimiz gördük.

Bir branşın kaç puanla girilmesi o branşın diğerlerine üstün olduğunu asla göstermez. Bu ülkede her branştan hekime ihtiyaç var ve olmaya devam edecek. Asistanlık sürecindeki sıkıntıların genel olarak tüm branşlarda değerlendirilmesi, uzmanlık sürecinde de bu ağır branşların üzerindeki yükleri hafifletecek çalışmaların yapılması elzem.

Eskiden Beyin Cerrahisi, Kalp-Damar Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi gibi uzun ve yorucu olarak görünen branşlara artık Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı da eklenmiş gibi görülüyor.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
evet eski kadın doğumcuların mal varlığından ve tutumlarından dolayı yeni jenerasyonun geleceği iç açıcı gibi durmuyor.ama bence bu da bir geçiş süreci gibi.10 yıl sonra ne olur bilinmez.kim derdi kadın doğumun bu duruma düşeceği.
Kullanıcı avatarı
10 yıl sonra da daha iyiye gitmez ama ben cerrahi bransların dahili branslardan daha ustun olması gerektigine inanırım ,keske de hak ettigi degeri yeniden bulsa. daha cok efor daha cok para olmalı benim icin ...
bir dermacının kadn dogumcudan daha cok zhinsel ve bedenen efor harcadıgını kimse idda edemez ..dolayısıyla aldıgı ucret de fazla olmalı ..ama suan tam tersi durum var .
hersey duzelse bile surumden kaybedicez gelecek 10 yılda ...cunku her yıl katlanarak artıyor tıp fklt kontenjanları
Kullanıcı avatarı
Baştan o kadar puan olması da tuhaftı. Çoğu kişi parası bol diye seçiyordu. Özel muayenehane kapanınca e riskli işlemler davalar patlayınca düştü. Ama 75 puanla girilecek bölüm 65 e düşer mi? Şişirilmiş bölümdü. Ben çocuk psikiyatrisi yazdığımda herkes ne yaptın kendini yaktın diyordu, bir anda kadın doğum puanını geçti. Ben acilde bir kişi kanlısı tarafından infaz edilince verdim kararımı, acil olan bölüm yazmıycam diye, ne para ne karizma önemsemedim. Daha sonra herkesin parası aynı seviyeye çekildi, biyokimya halk sağlığı vs. patladı.

Kısacası kadın doğum kardiyoloji plastik gibi bölümler zamanında da zordu, ama para kazanma uğruna insanlar psikolojilerini düşünmeden yazdılar. İsteyerek yazanlara saygı duyuyorum.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
leman yazdı:vaaay beeee pediatri de bu hale gelecek bence

eline saglik simurg
Pediatri uzmanlığı nispeten sorun olmayabilir (özelde ya da acilsiz poliklinik hizmetinde) ama acili boss fight. Şef nöbetine kalıyorum. Bakıyorum acil poliklinik çocuk 1 gecede 1500 hasta. Eeeehhh bu ne be? :?
En son Drcp tarafından 29.06.2013 - 13:08:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Eline sağlık güzel analiz Pediatri şu anda sıkıntılı ileride ne olur bilmiyorum ama il merkezinde hatta büyük il merkezlerinde yapılacak il değil sanki çok sevmek lazım. Bu durumun sıkıntısı yıllar sonra çıkacak Merakla beklemedeyiz