Cuma , Eylül 20 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Kullanıcı avatarı

Re: abartı

#2186896  gönderen tarhunca
 06.02.2013 - 00:57:43
halilcan55 yazdı:hakikaten "tarhunca" nedir derdin?
ne zaman acillerdeki doktorlar az alıyor diye konu açılsa, o konuya yorum yapıp olayı " aile hekiminin cebinde gözü olan acil doktorları"na çeviriyorsun..
Bu dert değil dr ların ücretlerini birbiriyle kıyaslamasından bıktım. Yoksa kimse aile hekimi olsun tsm olsun 112 olsun acil olsun diğer bölüme laf atmadıktan sonra ben girmiyorum araya.
Kullanıcı avatarı

Re: AİLE HEKİMLİĞİNE KISA BİR BAKIŞ

#2186919  gönderen anatomist2727
 06.02.2013 - 01:12:53
tarhunca yazdı:
drwampir yazdı:
drriza yazdı:AİLE HEKİMLİĞİNE KISA BİR BAKIŞ

Yazan: carlito

Uzun süreler boyunca sağlık sektörünün çeşitli bölümlerinde (Acil, asistanlık, sağlık ocağı sistemi, aile hekimliği, özel hastane) çalışmış biri olarak hekim arkadaşlarda gördüğüm Aile Hekimliği iyidir yanılsamasını kısaca yıkmak amacındayım. Bunun için lafı uzatmadan hemen yine maddelemelere geçiyorum. Yanlış bilinenlerden ve bilinmeyenlerden bahsedeceğim.
1. Aile hekimi 7-8 bin lira maaş almaz. Aile hekiminin bordroda gösterdiği maaşı 4.500 liradır (ortalama, nüfus tam dolu ise). Geri kalanlar aile sağlığı merkezinin giderleri için devlet tarafından ödenen cari ödenektir. Şaşıracaksınız ama aile hekimlerinin %50’den fazlası cari ödenek sıkıntısı çekmekte, aylık masrafları aldıkları cari ödeneğin üzerinde olmakta ve bunu ceplerinden karşılamaktadırlar. (Kira, su, elektrik, personel, ısınma, kırtasiye, stopaj vs vs).
2. Aile hekimi çoğu yerde yata yata çalışmaz, repete yapmaz. Sistemin öngördüğü en temel görevi olan koruyucu hekimlik için performans korkusuyla veya gönlüyle sıkı bir çalışma içerisinde olur. Buzdolabındaki aşıları bozulursa 1000 liraya yakın ceza öder. Gebe takibini atlarsa 500 liraya yakın ceza öder. Bu cezalar yaygındır ve birkaç aile hekiminin başına gelen şanssız durumlar değildir.
3. Aile Hekimliği sistemi pilot olarak başladığı 2004’ten beri hala Türk mantığı ile kervan yolda dizilerek götürülmeye çalışılmaktadır. Bu yüzden her gün yeni yönetmelikler, her yönetmelikte istenen ekstra işler, performanslar ortaya çıkmaktadır. Aile hekimleri mevcut görevlerini bile zar zor yetiştirirken saha ile koordine olamayan kurum ve amirlerin düşüncesiz hareketleri yüzünden hep tedirgin çalışmaktadırlar.
4. Yine her yönetmelik çıkışında ekstra masraflar aile hekimlerinin kazandıkları parayı düşürmektedir. Örneğin Ocak 2013’te değiştirilen en son yönetmelikle beraber herkese defibrilatör zorunluluğu getirilmiş olup en uygun cihaz fiyatı şu anda 2.500 liradır (maaştan düşün)
5. Türkiye’de bu sistemin halk karşısında adının “Aile” hekimliği olarak görülmesi her gün artık aile hekimleri tarafından bile normalleştirilmiş kanun dışı istekleri ortaya çıkarmıştır (rapor, ilaç, başkasının karnesi vs). Bu oran acilde veya diğer bölümlerde aile hekimliğinin kat be kat altındadır.
Sözün özü genç meslektaşlarım Aile Hekimliğinin içerisinde bulunmadan sisteme özenmemeli, hekim arkadaşlarına karşı kafalarındaki önyargılardan kurtulmalı ve gerçek kurtuluşu sistemlerde değil kendi içlerinde aramalıdır. Bu sırada kotarabileceğiniz bir uzmanlık sınavı da işlerin daha yolunda olabilmesi adına size yardımcı olabilir.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.

http://www.facebook.com/bunyaminmd
http://www.twitter.com/bunyaminmd
ancak arkadaşlar 8000-9000 alıyoz diyolar sana mı inanayım onlara mı
15 bin sen bana inan :P
8)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#2186952  gönderen drgoze
 06.02.2013 - 01:59:13
Eline saglik carlito hocam...

#2187088  gönderen dr_yabann
 06.02.2013 - 22:05:37
Tarhunca hocam bosverelim bu basliga cevap yazmayalim,bugun asm deyken 5 km ilerdeki asm deki drlar hemsiremi arayip dr bey izinli mi,hastalar buraya geliyo demisler ya bosverdim artik,gorunen koyler kilavuz istemiyor
Kullanıcı avatarı

#2187392  gönderen tarhunca
 07.02.2013 - 01:11:22
Aslında haklısın olay bir kısım arkadaşlardaki amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek maalesef

#2187405  gönderen meref
 07.02.2013 - 01:19:34
slm ,ben entegre hastane acil servisinde çalışıyorum.entegre hastanelerdeki aile hekimleri 8-9 bin rahat alıyorlar.bina kirası ,elektrik,su ,temizlik parası ödemiyorlar; hepsini hastaneden kullanıyorlar .aletler hastaneden.mobil hizmetlere düzenli gitmiyorlar ve haftada sadece birkaç gün poliklinik yapıyorlar, haftanın her günü gelmiyorlar. kısacası küçük bir ilçede entegre hastanedeki aile hekimleri hem çok rahatlar ,hemde bayaa iyi para alıyorlar.bizse acilde sürünüp anların aldıkları paranın yarısını bile alamıyoruz............

Re:

#2187414  gönderen dr_yabann
 07.02.2013 - 01:23:52
Haydaaaaa
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

#2187419  gönderen halilcan55
 07.02.2013 - 01:25:08
:D
Kullanıcı avatarı

Re:

#2187421  gönderen tarhunca
 07.02.2013 - 01:25:34
Ya bırak anlamıyor işte yapıcak bişey yok

Re:

#2187426  gönderen dr_yabann
 07.02.2013 - 01:29:14
Haklisin hocam,neydi nato kafa nato mermer miydi
Kullanıcı avatarı

Re:

#2187428  gönderen tarhunca
 07.02.2013 - 01:30:30
dr_yabann yazdı:Haklisin hocam,neydi nato kafa nato mermer miydi
Aynen Gülben Ergen :P ergen kafası anlacağın

Re:

#2187434  gönderen dr_yabann
 07.02.2013 - 01:33:51
tarhunca yazdı:
dr_yabann yazdı:Haklisin hocam,neydi nato kafa nato mermer miydi
Aynen Gülben Ergen :P ergen kafası anlacağın
bu iyiymis yav :)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#2187679  gönderen dr_butterfly
 07.02.2013 - 10:46:34
meref yazdı:slm ,ben entegre hastane acil servisinde çalışıyorum.entegre hastanelerdeki aile hekimleri 8-9 bin rahat alıyorlar.bina kirası ,elektrik,su ,temizlik parası ödemiyorlar; hepsini hastaneden kullanıyorlar .aletler hastaneden.mobil hizmetlere düzenli gitmiyorlar ve haftada sadece birkaç gün poliklinik yapıyorlar, haftanın her günü gelmiyorlar. kısacası küçük bir ilçede entegre hastanedeki aile hekimleri hem çok rahatlar ,hemde bayaa iyi para alıyorlar.bizse acilde sürünüp anların aldıkları paranın yarısını bile alamıyoruz............
doğru küçük ilçelerde entegre hastanelerde, özellikle giderler de hastaneden karşılanıyorsa bu para alınabilir, ama şöyle düşünün ordaki aile hekimleri de bir zamanlar acildeydi, fırsatını bulunca aile hekimi oldular.. sizin kazandığınız paranın az olduğu konusunda herkes hemfikir zaten ama aile hekimlerinin kazandığının da çok olduğunu düşünmüyorum.. ben de dağın başında terör olaylarının sık olduğu bir ilçede entegre hastaneye aile hekimi uzmanı olarak atandım, benim çalıştığım hastanedeki pratisyen aile hekimleri de alıyordu bu parayı ve ben onların yarı maaşını bile hiç alamadım:) ama onlarda hem kendi hastarına bakıyor hem de diğer pratisyenlerlerle eşit sayıda acil nöbeti tutuyorlardı(entegre hastanelerde acil nöbeti tutuluyor çünkü). Ben onların maaşı neden benimkinden yüksek diyemem asla öyle bir ilçede sürekli korkuyla çalışan ekibe ancak helal olsun denir çünkü.. Ben de ilk bulduğum fırsatta aile hekimliği sistemine girdim, ilçeyi gözüm kesmediği için merkeze geçtim ve şu an yine uzman olmama rağmem onlardan az maaş alıyorum.. bu biraz tercih biraz da nasip meselesi, hepimizin yolu geçiyor acillerden, emeğe saygımız sonsuz, ama şunu da inkar etmeyelim acilde çalışan arkadaşlar da fırsat olunca sisteme geçeceklerdir.. bu arada hep söylüyoruz maaşlar çok değişken aile hekimliğinde lütfen genelleme yapmayın.. Nüfusun, bulunduğun yer, asm sınıflaması, mobil, performans hersey etkiliyor.. doğuda çalışan bir uzman aile hekimi olarak 8000 i geçtiğimi hiç hatırlamıyorum,bu arada benim eşim pratisyen aile hekimi nufusu benden 500-600 kişi az olmasına rağmen maaşı benden fazla bu da genelleme yapılamayacağının güzel bir örneği bence..
Kullanıcı avatarı

#2187743  gönderen drgkhn
 07.02.2013 - 12:01:31
tarhunca yazdı:
halilcan55 yazdı:yav arkadaşlar etmeyin eylemeyin, 3000 alanınız var mı..? sadece aile hekiminden bahsetmiyorum 112ci, TSMci, müdürlükteki arladaşlar hanginiz bulunduğunuz ilçede acildeki doktor benden az çalışyor diyebilir..? kimse kıyaslamasın diyorlar;yeni mezun attler, sağlık memurları 2300 alıyor.. onlarla mı kıyaslayalım yani?

(hiçkimse bu yorumumdan gerzekçe çıkarımlar yapmasın; "aile hekimi çok alıyor diye" BİZ ÇOOK AZ ALIYORUZ.)
Sonuç? Ne yapalım? Çözüm önerin nedir? Millete gerzek demekle birşey çözülmüyor farkındaysan
Ayrıca inanmıyor olabilirsin ama Van Erciş acilde totalde 5500-6500 arası para alınıyor TSM 112 ve bir kısım aile hekimlerinde yüksek. Helal olsun doya doya yesinler gözümüz yok sorun aile hekimliğinden çok hastanendedir bence
benim de yıllardır anlamadığım; bu kadar dert,sorun, hakzılık karşısında hala "ne yapalım" gibisorular. yapılacak belli değil mi arkadaşlar. görmüyor muyuz? bilmiyor muyuz? yoksa bilmek mi istemiyoruz? yapılacak belli, bize engel olan neyse(kabarmış egolar mı, bir birimizi sevmemizi engelleyen kalbimizdeki yağlar mı neyse artık..) ondan kurutlup birlik olmak.
hala burada "ufo görmüş köylü" gibi aciz ve saf durmayalım.
Kullanıcı avatarı

#2188004  gönderen Regionellla
 07.02.2013 - 14:56:05
Ne boş insanlar var ya, bu başlıkta da gördük :D Hala aile hekimliği yatış diyor :D aile hekimleri itiraz etmesin diyor. sana mı soracaktı itiraz ederken?
acilciysen ve zor geliyorsa, aile hekimine değil devlete itiraz et boş adam :wink:
En son Regionellla tarafından 07.02.2013 - 14:57:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9