DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Sitemizde yaptığımız ve 2 bine yakın üyemizin oy kullanması sonucu oluşan anket sonuçlarına göre tıp fakültelerinin %85'i tus süresince öğrencilerine TUS hazırlıkta öğrencilere katkıda bulunmamaktadır. Bu da şu soruyu akıllara getirmektedir.

Tıp fakülteleri sadece iyi bir pratisyen hekim olmaya mı katkı sağlamakta. Bu yorumu siz değerli üyelerimize bırakıyorum.


İşte anket sonucumuz;

Fakültenizin TUS'a hazırlıkta katkısı oluyor mu?

Hayır
72.87%
Kısmen
13.78%
Evet
13.34%
Kullanıcı avatarı
Bence %15'i sorgulamak lazım. Fakülte insanı neden merkezi bir sınava hazırlasın ki? Fakültenin amacı mesleği öğretmektir. Maalesef özel tıpların sisteme vereceği en büyük zarar da bu. Öğrenci 6 yıl devlet üniversitesinde eziyet çekmek yerine rahat bir şekilde tusa hazırlanırım diyerek özeli tercih ediyor. Böyle bir tıp mı varmış dediğimiz yerlerden dereceler çıkmaya başladı bile. Üzücü durumu. Mesleki kapitalizm.
En son dr_sinaps tarafından 04.10.2021 - 23:48:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
drriza yazdı:
04.10.2021 - 20:18:27
Tıp fakülteleri sadece iyi bir pratisyen hekim olmaya mı katkı sağlamakta.
Evet, öyle olması gerekiyor bence. Demek ki çoğu üniversiteler doğru yolda. Üniversiteler hayata hazırlar, sınava değil.

Hem öğrencilik hem de asistanlık hayatımda, öğrenciliğinde genel tababet konusunda kendisini geliştiren doktorların hastalara daha faydalı olduğunu gördüm.
Kullanıcı avatarı
Buradan anlaşılan tıp fakülteleri amaca hizmet ediyor diyebilmek isterdim. Tıp fakültelerinin amacı iyi bir tusiyer değil tabi ki iyi bir hekim yetiştirmektir genel tababeti vermektir. Peki bu konuda ne kadar başarılıyız bu da ayrı bir anket konusu sanırım.
Tıp fakülteleri lise değildir sınav başarısıyla yarışmaz. Hekim yetiştirir ve amacı iyi hekim yetiştirmektir. Son zamanlarda bu algı ne yazık ki değişti ve tek amaç sınav başarısına döndü. 7 yıldır aktif hasta bakmayan bir temelci olarak altını çizerek söylüyorum ne yazık ki yeni mezun hekimlerin çoğundan hala daha çok şeye hakimim. Bunu da fakülteme borçluyum.
Arkadaşlar yaşadığınız ülkenin gerçeklerinden bağımsız idealist yorumlarda bulunmuşsunuz.Daha yeni muayene süreleri 5 dkye indirilip iş yükü 2 katına çıkarılıp kalite düşürülmedi mi? Doktorların neden hasta görmeyen temelleri veya rahat klinikleri tercih ettiklerini en çok sizler biliyorsunuz. Fakültede hala 30 dk anamnez diyen ütopyada yaşayan hocalar var. Şu an yazdığım çoğunuza ağır gelecek ama bizim asıl tartışmamız gerekenler artık tıp fakültesi teorik bilgi olarak hafifletilip daha basic hale mi getirilmeli, tıp fakültesi kurul sınavlarında daha yapıcı mı olmalı, tıp eğitiminde revizyona gidilip tusa yönelik öğrenciye ortam hazırlanmalı mı vb. şeyler olmalı.Emekletimizin karşılığını alamayınca bu iş fedakarlığa giriyor. Ancak fedakarlık bir erdemdir, zorla dayatılmamalı.
Kullanıcı avatarı
tusa hazırlayan fakülteler tusa soru hazırlayan hocaların komite sınavlarında da o soruları sorduğu için hazırlıyor, mesleğe hazırladıkları yok. cerrahpaşa çapa hacettepe ankara bilmemne böyle.

tusa hazırlamıyor diyen fakülteler zaten internü salanlar.

hekim yetiştiren faklte diye bir şey kalmadı dolayısıyla onlar geçmişteydi. ikisi de zararlı işler.
Kullanıcı avatarı
yahu eğitim baştan revize edilmeli.

tıp fakülteleri artık doktor değil tıp teknisyeni yetiştiyor. yani hiç bir pratik bilgisi olmayan, teorik olarak çalışmış ve bir kaç bilgi ezberleyip sınav geçen insanlar. o nedenle pratiğe yönelik, temel bilgilerin azaltıldığı ve gerçekten hastalıkları tedavi etmeye çalışani, gerektiğinde uzman yardımı isteyen tıp teknisyenleri daha mantıklı geliyor. şu anda bildiğin tus'a hazırlık dersanesi gibi fakülteler var.

Aslında çözüm şu; sahada doktorluk için yeterlilik sınavı gelmesi lazım.

ÜSYE reçetesi yazamayan, ateşli bebeğe napacağını bilmeyen, hipertansiyon yönetemeyen, hasta ile 2 kelime iletişim kuramayan adamlar 76 puan alıyor TUS'dan.
Kullanıcı avatarı
Soru cavap yapalım biraz;

1-Tıp Fakültelerinin TUS'a sokma gibi bir misyonu olmalı mı?

-Bence olmamalı. Tıp fakültelerinin kurulma amacı "kalifiye klinsyen yetiştirmek olmalı".

2-Tıp Fakülteleri Kalifiye Klinisyen yetiştirebiliyor mu?

-Köklü fakülteler haricinde apartmandan bozma tıp fakültelerinden ne yazık ki "iyi hekim çıkmamakta". Bu acı bir gerçek. Hekimler, doktorluğu çoğunlukla ilk çalışmaya başladıkları yerde öğreniyorlar. Doğru düzgün hasta görmeden mezu olabiliyorsunuz. Köşe başına tıp fakültesi kuralım, içini sonra doldururuz mantığı sağlık sistemini çıkmaza sokacak.