Cumartesi , Şubat 29 2020
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
TUS'a girecek hekimlere TUS tercihleri hakkında sıralamayı neye göre yaptıklarını anlamak için sitemizde bir anket düzenledik.  Anket sonuçları hekimlerin çok büyük oranda rahat bir branşa yöneldiğini gösterdi.

Anket sonuçlarını detaylı incelediğimizde ilk sırada TUS'a giren hekimlerin %35'inin tercihlerini en çok rahat edecek branş olarak seçtiği 2.sırada ise %32 oranında istedikleri branş olarak tercih ettiğini ifade etti.

%32'lik kısmı incelediğimiz de daha önce hekimlerin istedikleri tercihlere bakacak olursak o kısmı da daha çok rahat branş olarak dermatoloji, radyoloji, biyokimya ve ftr gibi branşları tercihi oluşturmakta idi. 

Yani hekimler TUS'ta yaklaşık olarak %65 oranında rahat bir branş tercihine öncelik vermekte.

İşte o anketin sonuçları; 

"TUS tercihinizde sizce en önemli şey?"
Puanıma uygun yer olması 296 (10.62%)
Gelecek kaygısı olmaması 226 (8.11%)
Özelde maddi çalışma imkanı olması 207 (7.42%)
Rahat bir branş olması 982 (35.22%)
İstediğim branş olması 901 (32.32%)

Bir an önce uzman olmak 176 (6.31%)

Uz.Dr.Rıza ERÖKSÜZ
DrTus Kurucusu
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
anket oldukça kötü tasarlanmış. keşke anketlerin geçerlilik ve güvenilirliğini yapan yani bir bilenden yardım alsaydınız.
Birincil olarak maddeler arasında oldukça yoğun korelasyon olabileceği dikkatimi çekti. İstediğim bir branş, rahat bir branş ise neyi işaretlemem gerekiyor?
İkincil olarak bazı maddeler aynı bölümleri ölçüyor olabilir yani hem özelde, hem kaygısız hem de puanıma uygun olabilir.
Üçüncül olarak bir kaç madde işaretleme bile olsa bu sorun çözülemez, zaten sonuçlardan nasıl %65'i rahata yıktınız anlamadım
Kullanıcı avatarı
tedi yazdı:
09.01.2020 - 14:38:26
anket oldukça kötü tasarlanmış. keşke anketlerin geçerlilik ve güvenilirliğini yapan yani bir bilenden yardım alsaydınız.
Birincil olarak maddeler arasında oldukça yoğun korelasyon olabileceği dikkatimi çekti. İstediğim bir branş, rahat bir branş ise neyi işaretlemem gerekiyor?
İkincil olarak bazı maddeler aynı bölümleri ölçüyor olabilir yani hem özelde, hem kaygısız hem de puanıma uygun olabilir.
Üçüncül olarak bir kaç madde işaretleme bile olsa bu sorun çözülemez, zaten sonuçlardan nasıl %65'i rahata yıktınız anlamadım
Anket kaç zamandır altta duruyordu hacı amca. Keşke bilir kişi olarak vakitlice müdahale etseydiniz. Sonuçlanmasını mı beklediniz?
Tamam, eleştirel olmak iyidir, doğru yapıldığında gelişimin önünü de açar lakin her şeye bir kulp takmasak mı?
Kullanıcı avatarı
Bir an önce uzman olmak istemek asistanlık süresi hangisinin kısaysa o mu lol yoksa olayım da nolcaksa olsun mu? O zaman bu seçenek puanıma uygun yer olsuna dahil oluyor.
Çok anlamlı olmasa da rahatlık, istenen branştan daha önde gelmiş. Bence bu oran daha yüksektir, puan aralıkları da olsa hoş olurdu.
Kullanıcı avatarı
buccinator yazdı:
09.01.2020 - 14:35:25
Şartlar kötü olabilir ama yinede hayallerimizin ve sevdiğimiz branşın önceliklerimizde olması gerektiği hala bana daha doğru geliyor.. Umarım herkes gönlünde olan ve mutlu olacağı bir branş seçimi yapar.
aynen.. umarım kimse birilerine birşeyleri ispat etmek için gitmeyeceği bölümleri de yazmaz!
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009