Salı , Temmuz 23 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Bu soru her sınav sonrası gündeme gelmektedir.

İşte sitemizde binlerce kişinin katılımı oluşan anketimizin sonucu;
Resim

Mezun olmadan sınava girmek adil midir? Neden girmemelidirler?
Sınava girip tercih yapma hakları olmasa da neden çoğu kişi girmelerine karşı?

Bu soruların aslında nedeni ve cevabını biraz açıklamaya çalışalım.

Bilindiği gibi mezun olmadan sınava kaçıncı sınıf olursanız olur girebilirsiniz. Fakat tercih hakkınız olmamaktadır. Tabiki her sınıfta girilse de en çok sınava internler başvurmaktadır. Sınav deneyimlerini bu şekilde artırmak isteyen intern hekimler için büyük bir tecbrübe olmaktadır. Buraya kadar herşey normal sınava girmelerinde ne var tercih yapamıyorlar nede olsa diyeceksiniz. İşte burada bazı sorunlar ortaya çıkmakta.

İşte o sorunlar;
- Tercih sıralamasında sınava giren mezun olmayan kişi sayısı nedir ?
- Sınav sonuçlarına göre tercih puanı almış kaç mezun olmayan öğrenci var?

Yukarıdaki soruların cevabı ÖSYM tarafından malesef verilmiyor. Peki bu sorunlardan dolayı mı sınava girmemeliler HAYIR! Girmelidirler ama ya değerlendirmeye alınmamalıdırlar ya da tercih yaparken ÖSYM tarafından bir istatistik yayınlanmalıdır.

Zamanında tercih haklarının doğması için dava açan bazı intern doktor arkadaşlar yüzünden süreç uzamış ve tercih hakkı kazanan internler olmuştu ve o zamandan beridir tepkiler bu konuda devam ederek büyümeye devam etmiştir.

Neyse ki ÖSYM 'nin sınavı Nisan ayından Şubat ayına çekmesiyle bu durum birazda olsa dava açma konusunda caydırıcılık oluşturmuştur.

Bence çözüm basit sınava girsinler ama tercih hakları sınava başvuru anında ki durumları ele alınarak tercih yapamasınlar. Eğer sınava giren mezun olmadıysa ÖSYM tercih sıralamasında değerlendirmeye alınmasınlar.
Kullanıcı avatarı
sınava başvurabilmenin ilk şartı sonucunun kullanılabilir olması OLMALIdır. Ama ben genel koşullarda ülkemizde intörnlerin sınava girebilmesinde bir problem görmüyorum lol. Gayet normal, gayet olabilecek bir durum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Aşırı basit bir çözümü var. Gireceklerse bile ki bedavadan para kazanıyor devlet böylece, ÖSYM iki farklı sıralama göstersin tercih kağıdında. Başvuruda zaten kim mezun değil kim mezun biliniyor. Bir sıralamada mezunlar arası sıralamasını görür insanlar diğerinde genel.
Ranolozin yazdı:
04.05.2019 - 15:02:20
Aşırı basit bir çözümü var. Gireceklerse bile ki bedavadan para kazanıyor devlet böylece, ÖSYM iki farklı sıralama göstersin tercih kağıdında. Başvuruda zaten kim mezun değil kim mezun biliniyor. Bir sıralamada mezunlar arası sıralamasını görür insanlar diğerinde genel.
İşte her kurumda olduğu gibi kafası basmayan,yenilikçi düşüncelere kapalı insanlar olduğu için zor. dediğiniz çok mantıklı ve çok basit ama onlara zor :D
mammiko yazdı:
04.05.2019 - 16:37:04
Ranolozin yazdı:
04.05.2019 - 15:02:20
İşte her kurumda olduğu gibi kafası basmayan,yenilikçi düşüncelere kapalı insanlar olduğu için zor. dediğiniz çok mantıklı ve çok basit ama onlara zor :D
Eylül tusu sonrası hemen twitterda örgütlenip ösym başkanına iletmeliyiz bu durumu hocam. Geçen sonuçların açıklanmasıyla ilgili twitterda kendisi tag’lendiğinde sonuç alınmıştı
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Olaya biraz farklı bakış açısı ile yaklaşmak istiyorum. Mezun olan her hekimin acil tıp losyonu olması gerektiğini düşünüyorum. Belli bir süre pratisyen olarak çalışmalı bence. Tabiki de tusa girip (sadece intörnler) belli bir siralama sahibi olabilir. Sıralamasını (puan değil) o süre bittikten sonraki ilk sinavda kullanabilmeli. (Bir kere)
Kullanıcı avatarı
Girsinler kimse dhy çilesi çekmesin . Adam senin benim yapamadıgımızı yapmış oturmuş çalışmış hak etmiş puan almış. adamın hakkını neden vermiyorsun. ee sende otur çalış ondan iyi puan al istediğin yere yerleş
Kullanıcı avatarı
keciboynuzu yazdı:
04.05.2019 - 21:03:35
Girsinler kimse dhy çilesi çekmesin . Adam senin benim yapamadıgımızı yapmış oturmuş çalışmış hak etmiş puan almış. adamın hakkını neden vermiyorsun. ee sende otur çalış ondan iyi puan al istediğin yere yerleş
Çok basit şekilde bazı hocalarımızın gurur duyduğu gibi TUS'a öğrenci değil doktor yetiştirmesi geleneğinin yaygınlaşması ve intern'lük döneminin TUS'a hazırlanmaktan ziyade (ve tabii ki angarya işler yapmaması gerektiğini de belirtmek gerekir) doktorluğu öğrenmelerinin çok daha doğru bir yol olduğunu düşündüğümüzden hak veremiyorum.
Kullanıcı avatarı
Girsinler ama sıralamaya katılmasın diyen arkadaşlar bunu iyi niyetle söylüyorlar ama bir sıralama sınavında böyle bişey yapmak mümkün değil... Yani metodolojik olarak mümkün değil... Merkezi sınav teamülleri ile çelişir aynı sınava giren insanları birbirinden ayırıp, sıralamaya sokmak... Bence girmeleri yanlış... Adı tıpta uzmanlık olan bir sınava henüz hekim olmamış birinin girmesi oksimoron bir durum...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
-pratisyen hekimliğin itibarı artırılmalıdır.
-pratisyen hekimliğin özlük hakları iyileştirilmelidir.
-pratisyen hekimliğin görev tanımları tam olarak netleştirilmelidir.
-doğuda görev yapan hekimlerin hakları daha da iyileştirilmelidir.
-mecburi hizmet süreleri hizmet bölgelerine göre yeniden düzenlenmelidir.
-mecburi hizmet hizmet puanları sistemi düzenlenmelidir.

bu şartlar sağlandığı taktirde intern hekimlerin TUS'a girmelerine izin verilmemeli, hatta mecburi hizmetini bitirmeyen ve sahada pratisyen olarak aktif şekilde çalışmayan hekimlerin TUS atamaları yapılmamalıdır. Zira mecburi bölgesine atanır atanmaz TUS'u kazanan hekimler arkalarında büyük mağduriyet yaratmakta, nasılsa ayrılacağım düşüncesi ile atıl şekilde günlerini doldurmaktadır.
DrGulsever yazdı:
04.05.2019 - 23:32:07
keciboynuzu yazdı:
04.05.2019 - 21:03:35
Çok basit şekilde bazı hocalarımızın gurur duyduğu gibi TUS'a öğrenci değil doktor yetiştirmesi geleneğinin yaygınlaşması ve intern'lük döneminin TUS'a hazırlanmaktan ziyade (ve tabii ki angarya işler yapmaması gerektiğini de belirtmek gerekir) doktorluğu öğrenmelerinin çok daha doğru bir yol olduğunu düşündüğümüzden hak veremiyorum.
Bizim ülkemizde intönrlük = pansumancı sondacı kan gazı alıcı getir götürcü vs vs gibi algılandığı sürece intörnlerde haklı olarak kaçabildiği kadar kaçıp tus çalışacaktır. Haklılarda.