Pazartesi , Ekim 21 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
numanjii yazdı:
21.05.2019 - 16:25:31
thebesiktas yazdı:
10.04.2019 - 10:08:46
Bu konu çok dramatize ediliyor gibi geliyor bana...
Şöyle ki bir dönem Abd'ye gitmeyi düşünmüş ve araştırma yapmış biri olarak şunu söyleyeyim orada da birkaç fark hariç tercih eğilimleri bizdekine benzer...
Cerrahileri kimsenin yazmaması diye bir durum söz konusu değil bir kere, bugün plastik cerrahiye veya göze yerleşmek için derece yapmanız gerekiyor ki ABD'de de öyle... Dermatoloji ve radyoloji gene Abd'de en popüler branşlardan... Bakın benim görebildiğim tek fark kvc ve beyin cerrahisi Abd'de çok popüler ve yerleşmesi en zor branşlarken, psikiyatri gibi birkaç dahili branş ise en tercih edilmeyen branşlardan..
Yani batı dünyası ile aramızda bu konuda çok büyük bir eğilim farkı yok..

Amerika’da şu bölümlere girmek neredeyse imkansız, çok zor ama aşağıdaki bu bölümlere Türkiye’de girmekse tam tersine çok zor değil:

Genel cerrahi
Göğüs cerrahisi
Çocuk cerrahisi
Kadın Doğum
Beyin cerrahisi

Yani özetle fark var.
Bölüme alırken onların kriterleri bizimkinden daha sağlıklı, eğitim hayatına birikimine yayınlarına kimlerle nerede çalıştığına bakıyorlar. Bizde tus olmasa herkes akrabasını alır. Ki çalışma şartlarını hepimiz biliyoruz. Daha iyi olanın istihdam edildiği ortam olmadıkça yerimizde sayacağız
Kullanıcı avatarı
dranestezi26 yazdı:
10.04.2019 - 14:10:07
deoksiriboz yazdı:
10.04.2019 - 13:02:10
Dermatoloji hasta sayısından dolayı değil de yaptıkları ufak müdahalelerin performans getirisinin yüksekliğinden çok para kazanıyor. Sağlık bakanı bu katsayıların cerrahi branşlar Leh’ine düzenleneceğini açıklamıştı geçenlerde.

hacı biz halk sağlıkçıların aldığı parayı azaltmasınlar da ben başka birşey istemiyorum.İsterlerse cerrahların nefes almasına performans puanı versinler umrumda olmaz,haklarıdır:):)
herkesin ayrı çok önemli görevleri var. her halukarda gerçekten önemine ve meşakkatine göre performans sistemimiz olsa herkes kalbinin götürdüğü yere gider.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009