Pazartesi , Mayıs 20 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

İnfluenza yeni Antiviral Baloxavir

#4236023  gönderen DrGulsever
 26.02.2019 - 22:51:53
Yeni Antivital Baloxavir
Medscape’de çıkan yazıdan özet olarak paylaşıyorum.

Mevcut antivirallerin gripte kullanımında sınırlar mevcuttur. Hospitalize hastalarda hayat kurtarabilirler ve hastalık süresini kısa bir süre kadar kısaltabilirler.
Baloxavir, uzun zamandan sonra tek doz kullanım rahatlığını sağlıyor.
Baloxavir, 12 yaşından büyükler için komplike olmayan influenza hastalarında kullanılabiliyor. Japonya’da 12 yaşında altında olan 10 kg’dan ağır hastalarda kullanabilen ilaç ABD ve Avrupa’da 12 yaş sınırına tabii.

İnfluenza endonükleaz inhibisyonu yapan Baloxavir, İnfluenza A (bir çok avian suşları dahil) ve B’ye karşı etkili.

Faz 3 çalışmalarında tek doz baloxavir ile günde 2 doz osetalmivirin 5 günlük tedavileri ve sağlıklı genç ve adelosanlardan plasebo karşılaştırılmasında, baloxavir -osetalmivire benzer şekilde- hastalık semptomlarını plaseboya göre 26 saat daha erken düzeltti. Bunun yanında baloxavir virüs yayılımını 1 güne düşürmesi ile bu süreyi 3 güne düşüren osetalmivire göre daha avantajlı.

Sağlıklı yetişkinler ve gençler antiviral tedaviye ihtiyaç duyan grupların dışındadırlar. Antiviral tedaviye asıl gereksinimi olan çocuklar ve gençler gibi yüksek risk gruplarının influenza komplikasyon riskleri daha fazladır. Bir çok sağlık kuruluşunun önerisi benzer şekilde influenza tedavisinin etkinliği ilk 48 saatte başlanmasını gerektirmektedir. İnluenza’nın komplikasyonlarına açık olan 5 yaş altı ve özellikle 2 yaş altı hospitalize çocuklarda bu çok önemlidir. Baloxavir’in bu gruplardaki verisi sınırlıdır.

2018 yılına ait olan ve henüz yayınlanmamış bir çalışmada baloxavir influenza A semptomlarını düzeltmesi ortalama 29 saat erken olarak bulunmuş bu değer osetalmivir’e (21 saat erken) göre anlamlı bulunmamıştır. Ancak İnfluenza B semptomlarını düzeltmede oseltamire göre anlamlı fark izlenmiştir(baloxavir =74.6 vs 100.6 hours; P = .014-----Osetalmivir =74.6 vs 101.6 hours; P = .025).

İlaç direnci konusunda yapılan hesaplamalara göre her iki çalışmada da tedavi edilen hastaların %10 kadarında duyarlılığı azalmış viral mutant suşlar tespite edildi. Risk grubu oluşturan kritik hastalarda ve immünkomprese hastalarda bu durumu önlemek için baloxavir ile Nöroaminidaz inhibitörlerini (NAIs) birlikte kullanmak mümkün olabilir. Baloxavir ve NAIs sinerjik etkilidir. 1-12 yaş aralığında bir başka klinik çalışma mevcuttur. 1 yaş altı çocuklarda da farmakokinetik çalışma yakın zamanda başlanmalıdır.

Medscape yazarı yazısında yeterli veriler elde edene kadar hafif- orta şiddette influenza enfekte genç çocuklarda osetalmivir yerine baloxavir kullanmasını zorunlu görmediğini iletiyor.

Medscape
orjinal yazı
https://www.medscape.com/viewarticle/90 ... 5834&faf=1
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: İnfluenza yeni Antiviral Baloxavir

#4236410  gönderen mhurkan
 27.02.2019 - 09:47:54
Kesin soru orası öyle de inf. antiviral tedavide, yukarıdaki yazıda da belirtilmiş; "Sağlıklı yetişkinler ve gençler antiviral tedaviye ihtiyaç duyan grupların dışındadırlar". Bu sene grip sezonu bayağı gürültülü geçti, antiviral düşünmemiz gereken hasta gurup algoritmasını tartışmaya açmak istiyorum doğrusu.

Bu ilaçlar (Enfluvir bu senenin modası) hastalarım tarafından tehtide varan şekilde benden istenmekte. Eczaneler bu ilacı reçetesiz de verebiliyor. Bazı arkadaşlarım, gribin erken semptomlarını engellediğini söyledi. Ama viral ÜSYE düşündüğüm herkese de bu "pahalı" antivirali kullanmakta ciddi tereddütlerim var.
Kullanıcı avatarı

#4236618  gönderen Murid
 27.02.2019 - 13:54:43
mhurkan yazdı:
Kesin soru orası öyle de inf. antiviral tedavide, yukarıdaki yazıda da belirtilmiş; "Sağlıklı yetişkinler ve gençler antiviral tedaviye ihtiyaç duyan grupların dışındadırlar". Bu sene grip sezonu bayağı gürültülü geçti, antiviral düşünmemiz gereken hasta gurup algoritmasını tartışmaya açmak istiyorum doğrusu.

Bu ilaçlar (Enfluvir bu senenin modası) hastalarım tarafından tehtide varan şekilde benden istenmekte. Eczaneler bu ilacı reçetesiz de verebiliyor. Bazı arkadaşlarım, gribin erken semptomlarını engellediğini söyledi. Ama viral ÜSYE düşündüğüm herkese de bu "pahalı" antivirali kullanmakta ciddi tereddütlerim var.
60 yaş üzeri düşkün ve bakımdan uzak hastalara verdim ben. Hiç istek yoktu ama. Allah'tan buralarda hastalar antiviral ilaç bilmiyor. Benden sonra öğrenirler mi bilmiyorum :D
Kullanıcı avatarı

#4236933  gönderen DrGulsever
 27.02.2019 - 19:50:52
Aslında kriterler belli.
Pediatrik yaş grubu (özellikle 2 yaş altı)
65 yaş üstü
İmmünkomprese hastalar
astımı, Kronik akciğer hastalığı olan
Kronik kalp hastalığı hastalar.

Geri kalan fantezi
mhurkan yazdı:

#4236937  gönderen ferhunde
 27.02.2019 - 19:52:52
DrGulsever yazdı:
27.02.2019 - 19:50:52
Aslında kriterler belli.
Pediatrik yaş grubu (özellikle 2 yaş altı)
65 yaş üstü
İmmünkomprese hastalar
astımı, Kronik akciğer hastalığı olan
Kronik kalp hastalığı hastalar.

Geri kalan fantezi
mhurkan yazdı:

Teşekkür ederiz...
Kullanıcı avatarı

#4237223  gönderen mhurkan
 28.02.2019 - 00:03:09
Teşekkürler. Ben de benzer bir uygulama yapıyorum ancak bilenden duymak iyi oldu. Burada referans olarak dursun, özellikle aile hekimi arkadaşların başına "enfluvir" yazdırmaya geldim diyen hastalara cevap olur.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009