Salı , Kasım 13 2018
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
2018 TUS İlkbahar ÖSYM Değerlendirme Raporu Analizi

Bu yazımda yayımlanan 2018 Şubat TUS sınavı ile ilgili ÖSYM değerlendirme raporuna kendi açımdan bakarak özetlemeye ve yorumlamaya çalışacağım.

Sınava başvuran aday sayısı Temel Tıp Bilimleri Testi için 12.955, Klinik Tıp Bilimleri Testi için 12.838 aday başvuruda bulunmuş. Adayların % 50 si TUS’ a 1. veya 2. başvurusu denilmiş. Yani yaklaşık 13 bin kişinin 6500 kadarı yeni mezun ve intörn arkadaşlar oluşturmuş. Mezun sayısının her yıl artışıyla birlikte bu % 50 oranın da korunduğunu varsayarsak, 2-3 yıl içerisinde sınava giren sayısı 20 binleri, bu sene tıp fakültelerine 14.500 kontenjan açıldığını düşünürsek de, 6 yıl içinde sınava giren sayısının 30 binleri bulacağı sürpriz olmayacaktır.

Sınavın bir diğer istatistiksel değerlendirmesi, Tablo-8. Sınava girenlerden 11.145 kişi (%86) ‘Uzmanlık öğrencisi değilim’ işaretleyen grup, 1810 kişi (%14) grup ise diğerleri. Diğerlerini şöyle açabiliriz ayrıntılı yazmaktansa; sınava girmiş kazanmış gitmemiş, kazanmış gitmiş fakat istifa etmiş, kazanmış gitmiş devam ediyor, uzmanlık eğitimini tamamlamış kişilerden oluşuyor. Yani bu diğerleri dediğimiz kısımda, %2 puan kesintisinin hiçbir önemi yok. Sadece uzmanlık eğitimini tamamlamış 60 kişi için puan kesintisi olmuyor. Bu kişiler için de bence puan kesintisinin pek önemi yok. Bu arkadaşların tamamı sonuçta bir uzmanlık alanı kazanmış. Kimisi kazanamadı demesinler diye bir yer kazanmış gitmemiş, kimisi kazanmış gerçekler yüzüne vurunca vazgeçmiş gitmemiş..vs vs, nedenler çoğaltılabilir. Hani ek yerleştirmede görüyoruz ya KBB, radyoloji vs. İşte buraları kazanan arkadaşların büyük çoğunluğu bu gruptan diye düşünüyorum. Bu arkadaşların çok büyük kısmı bu sınavda da yine kazanmış olacak ve gitmiş veya gitmemiş olacak. Bu sınavda bir uzmanlık alanına yerleşen 3611 kişinin en az 1500’ ünün bu 1810 kişilik gruptan olduğunu düşünüyorum desem bir çoğunuz hak verirsiniz sanırım bana. Yani yeni mezun ve intörn arkadaşlardan (%86 lık grup), mezun olanların içinden bir uzmanlık alanı kazananların sayısı 2100 civarında.

Bir diğer dikkat çekeceğim nokta Tablo-9. TUS sınavına kaç kez girelim, bu sınavı kaç kez deneyelim ? sorusuna da cevap verebileceğimiz bir tablo. ÖSYM bu tabloda , sınava ilk kez girenler, 2.-3.-4.-5. ve 6 ve daha fazlası kez girenler olarak puan ortalamalarını değerlendirmiş. 3. ve 4. Kez girenlerde puan ortalamaları çok yakın olmasına rağmen en yüksek 4. kez girenlerde görülmüş. Sonraki girişlerde puan ortalaması belirgin düşmüş. Buradan çıkaracağımız arkadaşlar, eğer bu sınava gerçekten emek veriyor çalışıyor ve sınava girdiğimizde hak ettiğimizi alamadığımızı düşünüyorsak 3. veya 4. kez motive olup çalışarak emeğimizin karşılığını almayı deneyebiliriz. Sık tekrarla birlikte belki her defasında farklı bir şey yaparak, olabildiğince deneme , soru çözerek, TUS kampı, vaka kampı, eski yandal soruları, gidilmediyse TUS dersanesine giderek.. yani yapılmamışı deneyerek yada yaptıklarımızı tekrar ederek 3. en son 4. girişte bu işi noktalamak gerek.

Tüm meslektaşlarıma emeklerinin karşılığını alacağı güzel bir TUS dönemi diliyorum. İyi motive olan, sınavın hakkını veren tüm meslektaşlarıma başarılar diliyorum.

drbounlife

Kaynak: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/ ... 112018.pdf
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı
Black_magic yazdı:
15.11.2018 - 11:56:39
Hocam sınava ilk kez girenler içinde sadece yeni mezunlar yoktu. İnternler de vardı fazlasıyla. O yüzden hepsi yeni mezun demek karamsar bakış açısı olur.
Haklısınız, ilgili kısımları düzenledim. Teşekkürler dikkatiniz için.