Salı , Eylül 17 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

NE BAYRAM AMA!

#4078702  gönderen Simurg
 13.03.2018 - 11:29:02
Resim

Takvimde yine 14 Mart yaprağına kavuştuk sonunda.
Kavuştuk kavuşmasına ama sorunlarımız her geçen gün artıyor, sesimiz duyulmuyor, sesimiz duyulmadıkça bizler daha çok ayrışıyor daha çok kutuplaşıyoruz!

14 Mart Tıp Bayramı'nı vatandaşa sorsak çok iyimser ama çok azınlık bir kesim sabah polikliniğe girince kutlar, geri kalanlardan yarısı “yoksa hastane kapalı mı?” diye sorar, kalan yarısı da “ deli gibi para kazanıyorlar bir de bunu mu kutluyorlar “ der..

Oysa güzel kardeşim, 14 Martta hiç kutlama yap(A)madık ki biz!

Geçmişimize baktık; gururlandık, onur duyduk, sevindik ama çoğunlukla da üzüldük.

Gururlandık, çünkü Sivas Kongresindeki 38 delegeden biri, Tıbbiyeli Hikmettik biz! İstiklal Harbinde cephedeydik!

Savaş sonrasında sağlıklı nesiller yetişsin diye uğraşan Safiye Aliydik!

Herkese inat yeni bir hastalık bulduğuna 10 yıldan fazla süre bunun kabul edilmesi için uğraşıp “Behçet Sendromu” nu tüm dünyaya öğreten Hulusi Behçettik!

Vefatından yüzlerce yıl sonra, 1900lü yıllarda Avrupa’daki okullarda tıp kitaplarına kaynak olan eserleri yazan İbn-i Sina’ydık!

Yakın tarihte Gazi Yaşargil, Türkan Saylan, Ömer Özkan, Bingür Sönmez ve daha saymakla bitmeyecek pek çok hekimle aynı ülkenin milletin evladı olmakla gurur duyan bizdik!

Cerrahpaşa, Hacettepe, Çapa, Ankara, Çukurova, Samsun, Uludağ vs sayısı çoğalan onlarca tıp fakültesindeki kıymetli hocalardan ders almış olmanın gururunu yaşayan yine bizdik!

Ama bizi de üzdüler!

Nisan 2012 de 500 TL emekli maaşı yüzünden katledilen Ersin Arslan biziz!

Kasım 2012 de Sabim soruşturmalarının ve asistanlığın bunaltarak, canından vazgeçen Melike Erdem’iz!

Mayıs 2015'te hastane personellerine kafayı takmış birinin silahı ile öldürülen Kamil Furtun’uz!

Ağustos 2015te işine gitmek üzereyken teröristlerin kurşunlarına hedef olan Abdullah Biroğuluz!

Kasım 2015’te yanında çalışan sekreterinin eski eşi tarafından bıçakla öldürülen Aynur Dağdemir,

AVM lere bile Xray ve üst araması ile girilirken, aile sağlığı merkezlerinde, ambulanslarda, hastanelerde karnındaki bebeğine yumruk ve tekme atılan, başörtüsünden çekilip yerde sürüklenen, bıçakla saldırıya uğrayıp ölümün kıyısından dönen, darp edilen, tehdit edilen, küfredilen yüzlerce hekimden biriyiz biz!

Peki, kime anlatıyorum ben bunları ki? Zaten bu yazıyı görecek hekimler, bütün hepsini gayet iyi biliyor.
Biz yıllarca gece gündüz çalışıp mezun olduğumuz yetmiyormuş gibi kimimiz acil servislerde kimimiz uzmanlık eğitiminde yine ailelerimizden sevdiklerimizden hep uzak kaldık!

Çoğumuz çocukların nasıl büyüdüğünü bile anlamadı, çünkü sizleri, ailelerimizden daha çok gördük!
Bizi onlardan daha çok gören sen, Sayın Hasta, bizi çoğu kez anlamadın!

Birtakım eski kafa siyasetin eseri ve bilgisizliği ile beni hep suçladın, paragöz dedin, hırsız dedin, hatta vermediğin verginle bile benim maaşımı ödediğini iddia ettin!

Ama biz kendi gençliğimizden ve zamanımızdan başka hiçbir şey çalmadık aksine hep kaybettik!

YIPRANDIK anlıyor musun YIPRANDIK,

Biz hep o Hipokrat yeminine sadık kaldık, ama bize söz verenler yıllardır oyaladılar?

Dedim ya,
Çünkü bu hayatta bizim payımıza YIPRANMAK düştü!

Kullanıcı avatarı

Re: NE BAYRAM AMA!

#4078704  gönderen dr_demirci
 13.03.2018 - 11:31:30
İçimizden bayram kutlaması geçmiyorsa -ki geçmiyor- sorun büyük demektir
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4079408  gönderen drriza
 14.03.2018 - 10:02:33
Ellerine sağlık güzel bir yazı olmuş.

#4079567  gönderen Börtüböcek
 14.03.2018 - 15:27:49
Mesela ben kazanılmış hakkımı gasp etmeye çalışan rektör yüzünden 14 Mart'ta bolca ağladım. Ki belki de pek çok asistan arkadaş benzeri şekilde sömürülüyor,yıpratılıyor ne bayram ama!
Kullanıcı avatarı

#4080049  gönderen drbounlife
 15.03.2018 - 09:22:08
Eline sağlık simurg, malesef ki bayram kutlamamızda trajedilerimizi , mutsuzluklarımızı konuşuyoruz her sene..Değişen birşey yok.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009