Cuma , Eylül 20 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Ağustos 2017 TUS Sınavı Nasıl Geçti, Bundan Sonra Nasıl Olmalı?
  • Uzun bir sınav süreci bugün yerleştirmelerin de yapılmasıyla nihayet sona ermiş oldu. Türkiye' nin en büyük ve tek TUS forumunda yaklaşık 7 yıldır süreçleri yaşayan, takip eden, hemen her sınava giren biri olarak kendimce sürece bakış açımı ve bundan sonraki süreçlerde bu kadar uzamaması için neler yapılabilir sizlerle paylaşmak istedim.

Ağustos 2017 süreci nasıl başladı, nasıl devam etti ve bu güne nasıl geldik diye bakarsak; 05 Temmuz 2017 tarihinde ÖSYM' nin başvuru kılavuzunu yayımlaması ve duyurusuyla sınav süreci ÖSYM üzerinden başlamış oldu. Sonrasında 27 Ağustos 2017' de sınavın yapılmasıyla birlikte sınav sonu tartışmaları drtus forumumuz üzerinden hatırlama usulü yapılırken, 28 Ağustos 2017' de ÖSYM' nin cevap anahtarlarını erişime açmasıyla birlikte bu kez de hatalı sorular, şüpheli cevaplar üzerinden tartışmalar başladı. ÖSYM' ye ilgili hatalı sorular için başvuru süresi olan 3 işgünü içinde dilekçelerle başvurular yapıldı. Sonraki süreçte hatalı sorular için dava açma süresi olan 10 işgünü tamamlanana kadar ÖSYM' den hatalı bulduğu, iptal ettiği soruları açıklaması için beklendi. Fakat beklenen açıklama gelmedi. Bu sınav döneminde daha önceki süreçlerde hukuki desteğini esirgemeyen tusdata kurumu sürece dahil olmayacağını çok öncesinde açıkça belirtti. Bizler de drtus olarak süreci sadece takip edeceğimizi her fırsatta ve ilgili başlıklarda dile getirdik. ÖSYM, sınav takviminde belirttiği sınavın açıklanacağı gün olan 20 Eylül 2017 mesai bitim saatine kadar açıklama yapmak için bekledi ve yapılan açıklamada toplam iki sorunun iptal edildiği ve açılan davalar nedeniyle de mahkemece uygulamaya yönelik karar verildikten sonra sonuçların açıklanacağı söylendi. Böylece belirsiz bir sürece girilmiş oldu. Bizler her zaman hak aramanın bireysel bir hak olduğunu dile getirsek de, tabii ki sürecin bu kadar uzaması bu sürece razı olmayan arkadaşlarımız için de mağduriyetler yaratmaktadır. Ne yazık ki hakkını arayan arkadaşlarımıza hakaretler küfürler hatta tehditlere varan mesajlar gördük. Bir hekime yakışmayacak üsluplara şahit olduk. Önce yedi dava açıldı denildi, sonra dört dava kaldı denildi (ikisi STS sınavına giren meslektaşlarımız). Mahkeme süreçleri birleşti birleşiyor derken ağır işleyen adalet sistemimiz ve farklı mahkemelerden açılan davaların uzun süren birleşme süreçleri nedeniyle 20 Eylül' de açıklanması gereken sonuçlar, nihayet 20 Aralık 2017 günü (tam üç ay sonra) mahkeme kararıyla iki sorunun daha iptal edilmesiyle birlikte açıklanmış oldu. Sonrasında hızla işleyen süreçle birlikte nihayet bugün itibariyle yerleştirmeler de yapılarak süreç tamamlanmış oldu. Bu süreçte yıpranan, zorlu süreçte yerleştirmelerle birlikte TUS macerasını noktalayan tüm meslektaşlarıma geçmiş olsun, hayırlı olsun diyorum.

Geçmiş mahkeme süreçlerine de baktığımızda, süreçler daha farklı işledi. 2013 Nisan, 2014 Eylül, 2014 Nisan gibi sınavlar için yeniden yerleştirmeler yapıldığından, sınav ilk yerleştirmeleri zaten normal zamanında yapıldığından bu kadar sancılı süreçler olmadı. Fakat ÖSYM' nin artık mahkeme süreci tamamlanmadan yerleştirmeleri yapmayacağını söylemesiyle de yeni bir süreç başlamış oldu. Nisan 2017 sınav döneminde mahkeme sürecinde hukuki destek veren kurumun fazlasıyla hakarete maruz kalmasıyla birlikte tamamen kursiyerlerine ve TUS a giren tüm hekimlerimize adalet için desteğini son kez verdiğini belirtmesiyle de , Ağustos sürecini bireysel davalarla yaşamış olduk.

Yani tüm süreçlere baktığımızda, adaletin ancak birlik olarak yolunda işleyebileceğini gördük diye düşünüyorum. Öncelikle her meslektaşım bir diğerinin hakkına saygı duymalı ki kırgınlıklar olmadan ve gerçekten bu sınava emek veren her meslektaşımın emeğinin karşılığını alarak ve en hızlı şekilde sınav süreçlerinin noktalanması gerektiği kanaatindeyim. Şubat 2018 sınav başvurularının yapıldığı bu günlerde bu konuyu da Şubat sınavına giren her meslektaşımın bir yandan tartması gerektiğini düşünüyorum. Benim daha önceki sınav dava süreçlerinde ve özellikle son sınav sürecinde gördüğüm 7 dava değil sadece 2 dava bile açılsa süreç yine bu kadar sürecekti. Çünkü süreci asıl uzatan şey farklı mahkemelerde açılan davaların yavaş işleyen adalet sistemimizde ayları bulan birleşme süreci. Burada öncelikle yürekten temennim ÖSYM' nin keşke hatasız bir sınav yapabilmesi ve bizleri mutlu etmesi. İkinci temennim hatalı sorular olursa bunları, mahkeme başvuru süreci olan sınav sonrası 10 işgünü içinde hatalı olan tüm soruları iptal etmesi ve değerlendirmenin en adil şekilde gerçekleşmesi. 3. temennim de hakaretler tehditler olmadan, herkesin birbirinin hakkına saygı duyduğu sınav süreçleri yaşamamızdır. Burada yapılması gereken de ilgili süreçte yine dava sürecine girilmesi durumunda dava açacak meslektaşlarımız bireysel bencilliklerinden kurtulacak ve iletişimle, diyalogla ortak tek bir dava açılması, böylelikle tek mahkeme süreci olacağından maksimum 1 ay içinden karara varılması, ve sonuçların açıklanmasıdır. Bu sürece de birlik içinde herkesin destek olması ve çıkarsız, bencillikten uzak, birlik içinde meslektaşlarımızın herkesin mutlu olacağı en adil sonuca ulaşmasıdır. Yoksa tehditle hakaretle, birbirimizi incitmekten başka yol alamayız diye düşünüyorum. Bundan sonraki süreçlerde ÖSYM' nin varsa objektif denetim mekanizmasını tüm sınava giren meslektaşlarımla paylaşarak ya da , hatalı soruları mahkeme sürecine gerek kalmadan iptal ederek, ya da en güzeli hatasız bir sınav yaparak tüm meslektaşlarımı şaşırtarak ve mutlu ederek sınavlar yapabilmesidir. Herkese bu zorlu süreçte kolaylıklar, başarılar diliyorum.
drbounlife
Kullanıcı avatarı
Birincil istegimiz subat tusunda osymnin yanlis soru sormamasi.ama hatasiz bir tus yasanmadi su ana kadar.ikincil istegimiz olabilecek yanlis sorularin osym tarafindan iptal etmesi.ama bu da osym kurumunun kurumsal kimligini zedeledigi gerekcesiyle su ana kadar yanlis sorular kismen iptal edildi.subat tusunda yine yanlis sorular kismen iptal edilecektir.subat tusunda da is mahkemeye kalacak gibi gorunuyor.iste burada gecen agustostaki gibi onune gelenin dava acmamasi icin.dershanenin girisimiyle tek elden butun saibeli sorulara dava acilmasi en dogru yol olur
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009