Cuma , Eylül 20 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

Neden Pediatri

#4025108  gönderen DrGulsever
 06.12.2017 - 20:00:31
Ben Tıp Fakültesini de, Pediatriyi de bilinçli kazanmadım. Her insanın nasibi varmış bizim nasibimiz de buradaymış sanırım. Bazı insanlar kendi hayatlarını her yönü ile kontrol altında tutmayı severler. Ben ise bazı konularda karar vermeyi bazı konuları da hayatın beni götürdüğü yere sürüklemesine izin vermeyi tercih ederim. Meslek tercihim de kesinlikle hayatın beni taşıdığı noktadır. Ancak yer yer yapılan anketlerde de yer verdiğim oylarda da sabittir ki yeniden tercih şansım olsa yine doktor olmayı tercih ederdim. Uzmanlık konusunda tercihim aynı olur muydu emin değilim ama. Şu anda şikayetçi değilim ama o kadar iddialı konuşmamak gerekiyor.

Pediatri konusunda tecrübelerim doğrultusunda gençlerimize yön verecek fikirleri burada değinebilirsem memnun olurum.

1- Çocuk sevmek pediatrist olma kriteri değildir.
2- Çocukları sevmemek pediatrist olmama kriteri değildir.
3- Pediatri eğitimi almadan önceki haliniz ile pediatri eğitimi aldıktan sonraki durumunuz birbirinden farklı olduğundan şu anki tereddütleriniz doğru ya da yanlış olabilir.

Bana göre pediatrist olmanın en önemli koşullarını sıralamak gerekirse işini doğru yapma, analitik düşünme, ayarında pinpirikli olma ve sabırlı olmak şeklindedir.

Normalde sabırsız olsanız bile pediatri eğitimi sonrasında bu konuda bir değişiklik ortaya çıkabilir. Bunu ne zaman anlıyoruz baba ya da anne olduğunuzda anlarsınız. Çocuklar size çok şey öğretir. Size de bir şeyler öğretirler ama izin verirseniz.

Yani bir diğer nokta ortaya çıkıyor, çocukların size bir şeyler öğretmesine izin verebilir misiniz?

Her zaman yeni şeyler öğrenmek zorundasınız. Bunu yapabilir misiniz?

Sevimli olmak zorunda değilsiniz işinizi iyi yapın yeter ki. Ama sevimli olmak işinizi kolaylaştıracaktır.

İletişiminiz güçlü olmalıdır. Hasta yakınları en büyük probleminizdir. Tedaviniz hasta yakınlarını tedaviye ne kadar ikna edebildiğinize bağlıdır. Size inanır size güvenirler ise tedaviniz o kadar başarılı olacaktır.

Neden pediatri sorusuna asıl cevap ise:
Çocuklarımızın çok iyi doktorlara ihtiyacı var. Evet belirli yaşların üzerinde hepimiz iyi bir doktora ihtiyaç duyacağız. Ancak çocuklar bizim geleceğimiz. Onların çok daha iyisine ihtiyacı var.

Re: Neden Pediatri

#4025640  gönderen tobirama
 08.12.2017 - 08:32:10
internet hasta yakınının bir şey bildiğini sanma iğrençliğine çocuk hastalarda yeni bir boyut kazandırdı. hayatımda yapacağım en son uzmanlık dalıdır çocuk.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4025651  gönderen drriza
 08.12.2017 - 09:37:19
Elinize sağlık sayın pediatri uzmanım. Güzel bir yazı olmuş...
Kullanıcı avatarı

#4025658  gönderen drbounlife
 08.12.2017 - 09:46:05
İşini seven uzmanlarımızın sayısının artması dileğiyle..
Kullanıcı avatarı

#4025668  gönderen dr_samsa
 08.12.2017 - 10:34:39
yüksek engin biligili anneler yüzünden pediatri : ))
Kullanıcı avatarı

#4025789  gönderen Simurg
 08.12.2017 - 16:08:16
uzmanlık ıcın brans secerkenki kriterleri herkes paylaşabilse guzel olur. eline sağlık Gulsever hocam..
Kullanıcı avatarı

#4026512  gönderen meve
 10.12.2017 - 11:05:52
çocukları sevmek yada sevmemek bir kriter değil yazarın da dediği gibi. her branş gibi bu branşta da işinizi yapıyorsunuz. ben de bir çocukçuyum ve şahsen işimi profosyenel olarak yapıyorum. yani çocuklar sevimli vs gibisinden bir beklenti içinde değilim. benim tecrübelerimden eksi olarak en major şey herkesin dile getirdiği gibi internetten , kadınlar kulübunden edindikleri bilgilerle size gelmeleri ve size baskı yapmaları. benim gibi sallamıyorsanız genellikle sorun olmuyor. yani ben gönül rahatlığı ile koca karı bilgisi yada daha önce duymadığım birşey söylediklerinde bilmiyorum diyorum. aileleri ikna etmeye çalışmıyorum. bu yöntem ile şimdiye kadar sorun yaşamadım. artısı ise bence daha çok sosyal anlamda. her ne kadar mevcuride bu aralar kadrolar kötü olsa da kurum içi atamalarda ilçeler vs çok fazla yer olduğu için atanma çapı geniş oluyor. mecburi bittiğinde ise özele geçip çalışma imkanınız fazla. insan gibi yerde yaşamanın lüks olduğu şu zamanlarda bence önemli bir artı bu. bu iş yapılır yada yapılmaz demiyorum, tecrübelerimden bu işi yapıyorsanız artı ve eksileri paylaşmak istedim. ha bir de anne baba olduğunuzda çocuğunuz ile ilgili bir hastalıkla ilgili bilgi sahibi olmak insanı çok rahatlatıyor.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4026613  gönderen yksl
 10.12.2017 - 13:39:48
Nisan 2017 Tus’undan sonra tercih döneminde İstanbul’da pediatri ve İstanbul’da aile hekimliği arasında kalıp aile hekimliği yazdım.

Şu an asistanlığa başlayalı 5 ay oldu ve rotasyonlarımızdan ilk pediatriyle başladım.(pediatri rotasyonuna başlayalı da 3.5 ay oldu)
Bugün 21.çocuk acil nöbetimi tutuyorum,iyi ki pediatri yazmamışım diyorum.

Neyseki pediatri rotasyonunda 1.5 ayım kaldı sonrasında kurtuluyorum.

Gece uykusu çok önemli bir şey arkadaşlar.Pediatri yazıp yıllarca bedenimize bu işkenceyi yapmamız doğru olmasa gerek

Pediatristlere Allah sabır versin,büyük saygı duyuyorum onlara.Gülsever Hocam yukarda belirtmiş “çocukları sevmek pediatri için doğru bir kriter değil demiş” katılıyorum
Kullanıcı avatarı

#4026993  gönderen mhurkan
 11.12.2017 - 11:00:18
Hatırlıyorum, ilk 3 sene geçtikten sonra 4 sınıfta kliniklerle tanışmış ve ilk klinik olarak pediatri ile başlamıştım. (zaten ilk stajım pediatri olmasaydı kolay kolay sonra geçemezdim) Bu kadar yoğun klinik beceri ve bilgi geretiren bir staj başlama benim hem korkutmuştu hem de motive etmişti. Bildiğiniz gaza gelmiştim yani. O gazla pedistri seçmeye karar vermiştim.

Çocuk doktoru oldum mu? Hayır. Kendimi bu muazzam emek sinsilesi içinde simüle edemedim ki şimdi düşünüyorum iyi ki de böyle bir karar vermişim. Demem o ki çocuk doktorları başımızın tacıdır.

#4151932  gönderen toroskemal
 19.08.2018 - 15:17:11
DrGulsever yazdı:
06.12.2017 - 20:00:31
Ben Tıp Fakültesini de, Pediatriyi de bilinçli kazanmadım. Her insanın nasibi varmış bizim nasibimiz de buradaymış sanırım. Bazı insanlar kendi hayatlarını her yönü ile kontrol altında tutmayı severler. Ben ise bazı konularda karar vermeyi bazı konuları da hayatın beni götürdüğü yere sürüklemesine izin vermeyi tercih ederim. Meslek tercihim de kesinlikle hayatın beni taşıdığı noktadır. Ancak yer yer yapılan anketlerde de yer verdiğim oylarda da sabittir ki yeniden tercih şansım olsa yine doktor olmayı tercih ederdim. Uzmanlık konusunda tercihim aynı olur muydu emin değilim ama. Şu anda şikayetçi değilim ama o kadar iddialı konuşmamak gerekiyor.

Pediatri konusunda tecrübelerim doğrultusunda gençlerimize yön verecek fikirleri burada değinebilirsem memnun olurum.

1- Çocuk sevmek pediatrist olma kriteri değildir.
2- Çocukları sevmemek pediatrist olmama kriteri değildir.
3- Pediatri eğitimi almadan önceki haliniz ile pediatri eğitimi aldıktan sonraki durumunuz birbirinden farklı olduğundan şu anki tereddütleriniz doğru ya da yanlış olabilir.

Bana göre pediatrist olmanın en önemli koşullarını sıralamak gerekirse işini doğru yapma, analitik düşünme, ayarında pinpirikli olma ve sabırlı olmak şeklindedir.

Normalde sabırsız olsanız bile pediatri eğitimi sonrasında bu konuda bir değişiklik ortaya çıkabilir. Bunu ne zaman anlıyoruz baba ya da anne olduğunuzda anlarsınız. Çocuklar size çok şey öğretir. Size de bir şeyler öğretirler ama izin verirseniz.

Yani bir diğer nokta ortaya çıkıyor, çocukların size bir şeyler öğretmesine izin verebilir misiniz?

Her zaman yeni şeyler öğrenmek zorundasınız. Bunu yapabilir misiniz?

Sevimli olmak zorunda değilsiniz işinizi iyi yapın yeter ki. Ama sevimli olmak işinizi kolaylaştıracaktır.

İletişiminiz güçlü olmalıdır. Hasta yakınları en büyük probleminizdir. Tedaviniz hasta yakınlarını tedaviye ne kadar ikna edebildiğinize bağlıdır. Size inanır size güvenirler ise tedaviniz o kadar başarılı olacaktır.

Neden pediatri sorusuna asıl cevap ise:
Çocuklarımızın çok iyi doktorlara ihtiyacı var. Evet belirli yaşların üzerinde hepimiz iyi bir doktora ihtiyaç duyacağız. Ancak çocuklar bizim geleceğimiz. Onların çok daha iyisine ihtiyacı var.
sayın uzmanım ben de yeni mezunum ve iyi bir pediatri yazacağım fakat yandallaşma gerçekten gerekli mi sizce?
Kullanıcı avatarı

#4151944  gönderen Geukbay
 19.08.2018 - 15:39:35
çünkü hayattan nefret ediyorum ve pasif intiharı seçiyorum
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4152002  gönderen anatomist oftalmolog
 19.08.2018 - 17:04:02
hakimgunes yazdı:
19.08.2018 - 16:13:39
Aklı olan adam pediatri seçer .. ama zor diyorsanız evet zor
şu an en avantajlı mesleki tatmini yüksek branş bence..doktor olmayı gerçekten isteyenler yazabilir şu an puanı yüksek olan yerler inanın balon bölümler modası geçicek olan yerler ve bu durum değişicek mecburen