Cuma , Eylül 20 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...

Re: BİLİNMEYEN YÖNLERİ İLE FTR

#4301015  gönderen FztOnurT
 25.08.2019 - 03:31:54
aslijan yazdı:
25.08.2019 - 02:32:44
Hastanın olduğu heryerde tedaviyi ve tedavi uygulayan personeli hekimler yönetir . İdari olarak amirden bahsettim yukarda ama konudan bihabersiniz sanırım müdürlüklerde birçok amir hemşire att sağlık memuru . Ben emir almaktan gocunmadığımı belirtmek istedim sadece . Bir fizik tedavi uzmanının size bir order verince de istediği şeyi yapacak kadar bilmesine gerek yoktur . Örneğin göz hekimi gözlük recetesini yazar . Optisyen “gözlük yapmasını bilmiyor göz doktorunun recetesini uygulamam dereceyi ben belirleyeceğim“diyemez . Hemşire doktordan iyi damaryolu buluyorum ilacı ben belirlerim diyemez. Fizyoterapist ve diğer personel de aynı şekilde . Teknik işi uygulayanlar özel eğitim alıyor zaten doktorlar onlar kadar ayrıntıya hakim değil bazı konularda.
Tanısını koyamadığınız hastaya tedavi veremezsiniz ayrıca. Komplikasyonu zaten yönetemezsiniz . Mesela diz ağrısıyla gelen bir hastada kanseri, kırığı vs ekarte edemeden fizik tedavi mi uygulayacaksınız. İnsan vücudu kas kemik deriden ibaret değil.
Bir de ekiple çalışırken karar verdiğiniz herşeyin sorumlusu zaten doktor olacağı için size tedavi belirleme yetkisi kimse vermez bu kadar malpraktis davası olurken
Hemşirelerin ekip amiri hemşire değil doktordur bu arada yönetmeliğe göre sizin yönetmenliğinize bakmadım.
Ayrıca her ne kadar bir önceki yorumda kendimi detaylıca anlatmış olsam da optisyem demişsiniz, optisyenler 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunlarıdır ve pek tabii böyle bir şey diyemezler çünkü temel tıp bilimlerini eser miktarda görüyorlar o da ayıp olmasın diye ve zaten işleri gözlük yapmak, bunu gerçekleştirmek. Ekstra klinik bilgiyi öğreniyorlarsa da konu hakkında bir miktar bilgi sahibi olmak için öğreniyorlar ama bizler öyle öğrenmiyoruz alanımıza giren konuları detaylıca öğreniyoruz. Lütfen ama lütfen bu örnekleri verirken teknisyen ve teknikerlerle karsılastirip yanlis algi olusmasina sebebiyet vermeyelim. Muadilimiz olan psikologlar, diyetisyenler ile filan karsilastiralim mesela. Onlar bizim yasadigimiz durumu yasiyor mu? Benim bildigim kadariyla bizim kadar yasamiyor? Bir diyetisten pek tabii tanisi konmus bir hastanin beslenme ve diyet programini kendisi ozgurce olusturuyor neden cunku bunun egitimini aldi baska ne yaptiracak ki hastaya yemek mi yedirecek. Ya da bir psikolog gayet de alanina giren bireylerin psikoterapi, psikolojik destek ihtiyaclarini psikiyatristin tanisi sonrasi kendi teknikleri ile gerceklestiriyor ve hicbir psikiyatr da bilmem ne tanisi konmus hastanin bdt ile tedavisini order etmiyor degil mi? Psikiyatr tanilanacak bir durum varsa taniliyor, farmakolojik tedavisine basliyor, baska bir hekimden kons istenecekse istiyor ve psikologa gitmesi yonunde yonlendirip gerisini tum bilgileri psk ile paylasip psikoloğa birakiyor neden cunku psikolog da bunun eğitimini aldi. Ve fizyoterapist de egitimini aldiğı şeyi özgürce yapmak istiyor sadece ftr hekimi tanisini koysun, gerekli tetkikleri yapsin, ilac tedavisi gerekiyorsa baslasin, enjeksiyon vs gerekiyorsa yapsin o kismi kendisi zaten duzenlesin he bir de diyorsa bu hasta icin egz, elektro, manuel terapi iyi olur diye fzt ile gerekli bilgileri paylasip fzt ye yonlendirsin fztde bu sekilde okulunda ogrendigi isi yapsin ozgurce her asamada ftr uzmani ile bilgi paylasarak, sonra bakti ergoya ihtiyaci var ergoterapiste yonlendirir, dktye yonlendirir, pskye yonlendirir, diyetisyene yonlendirir... Multidisipliner calisma boyle olur, her seyi tek kisinin hicbir gorus almadan ben bilirim edasiyla hazirlayip ille de bunu yapacaksin demesiyle multidisipliner calismis olmuyorsun. Bu sekilde yapildiginda mi hasta daha fazla yarar gorur yoksa su anki haliyle mi daha fazla yarar goruyor. Ikisini de deneyelim ondan sonra karar verelim bence.

#4301019  gönderen tobirama
 25.08.2019 - 08:51:28
aslijan yazdı:
24.08.2019 - 23:24:56
Fizyoterapist arkadaşlar okulda dolduruyolar mı sizi niye herkeste bir aşağılık kompleksi var . Ben daha hiçbir doktorda ben üstünüm hepiniz kölemsiniz tavrına şahit olmadım ama tüm fizyoterapist arkadaşlarım biz cok şey biliyoz doktorlar bizim bildiğimizi bilmiyor diye konuşuyor. Kaldı ki bir insanın sizin yöneticiniz, order vereniniz veya lideriniz olması için sizin bildiklerinizi bilmesi asla gerekmiyor . Benim müdürüm mesela sağlık memuru sanırım ama hiç sorgulamıyorum . Birçok doktordan iyi idare ediyor işleri
Aynen bunu ben de sorguladım, benim de bildiğim çok örnek var.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4301020  gönderen tedi
 25.08.2019 - 08:54:31
tobirama yazdı:
aslijan yazdı:
Fizyoterapist arkadaşlar okulda dolduruyolar mı sizi niye herkeste bir aşağılık kompleksi var . Ben daha hiçbir doktorda ben üstünüm hepiniz kölemsiniz tavrına şahit olmadım ama tüm fizyoterapist arkadaşlarım biz cok şey biliyoz doktorlar bizim bildiğimizi bilmiyor diye konuşuyor. Kaldı ki bir insanın sizin yöneticiniz, order vereniniz veya lideriniz olması için sizin bildiklerinizi bilmesi asla gerekmiyor . Benim müdürüm mesela sağlık memuru sanırım ama hiç sorgulamıyorum . Birçok doktordan iyi idare ediyor işleri
alfred adler'den inferiority complex isimli şarkıyı armağan ediyorum. bir de çok şişirdiler iş bulma oranları düşünce sağa sola saldırıcaklar tabi. bizim hastanedekiler aksine çicek gibi kızlar, çünkü işlerini yapıyorlar.

#4301100  gönderen FztOnurT
 25.08.2019 - 14:21:07
tedi yazdı:
25.08.2019 - 08:54:31
tobirama yazdı:
aslijan yazdı:
alfred adler'den inferiority complex isimli şarkıyı armağan ediyorum. bir de çok şişirdiler iş bulma oranları düşünce sağa sola saldırıcaklar tabi. bizim hastanedekiler aksine çicek gibi kızlar, çünkü işlerini yapıyorlar.
Neyse arkadaşlar çok iyi görüyoruz ki egodan kör olmuş gözler ile karşı karşıyayız. Ben ne karşımdakini aşağılıyorum ne kendimi yüceltiyorum, sadece farkında olmadığınızı düşündüğüm şeyleri detaylandırarak anlatıyorum. Siz konuyla alakasız çok klişe laflar ediyorsunuz. Aşağılık kompleksi!!?? Kendini yetersiz görmeyen ve zaten haliyle yetersiz olmayan (ama aynı zamanda bilmediği şeye de biliyorum demeyen tabii ki) biri neden aşağılık kompleksine girsin ki? Söyleyecek bir şeyiniz yok ki sadece böyle mesnetsiz laflarla geçiştirmeye çalışıyorsunuz. Attığınız yorumun üstünde neler neler yazmışım, sizin onlara diyecek bir lafınız yok demek ki.
Biz en iyisi kendimizi geliştirmeye, Uzm, Fzt, Dr. Fzt olmaya devam edelim, bilimsel yayınlae yapalım, makaleler yazalım, yeni tedavi teknikleri geliştirelim de günün birinde hak yerini bulur zaten. Yani fizik tedavi alanındaki gelişmelerin çoğundan sorumlu olan bir meslek grubuna asağılık kompleksindesiniz dediniz ya allah da sizi güldürsün :D
Kullanıcı avatarı

#4301143  gönderen kutsaclirapunzel
 25.08.2019 - 17:48:55
Belki bi ftrci bi mantıklı birşey söylemiştir diye girdim bir tane ftrci yok yorumlarda. Drtus özeti
Sonra neden bilinmeyen yönleri!

#4304800  gönderen drnebulin
 06.09.2019 - 19:30:59
drnebulin yazdı:
24.08.2019 - 19:58:43
Ftrnin bilinmeyen yönü yoktur arkadaşlar kendinizi kandırmayın.3 ayımı doldurdum ve istifa ediyorum hayat boyu yapılacak iş değil bence. Puan rüzgarına uydum yazdım yazmaz olaydım. Hiç ettim onca puanı. Ve şunu kesinlikle söylüyorum yazacağınız bölümde gidin 1 hafta çalışın arkadaşlar. Bu sözüm pato için de geçerli beyin cerrahi için de ftr için de.
Çok şükür istifa ettim kurtuldum. Allah bir daha düşürmesin
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4304817  gönderen Hayırlısı44
 06.09.2019 - 20:03:11
drnebulin yazdı:
drnebulin yazdı:
Ftrnin bilinmeyen yönü yoktur arkadaşlar kendinizi kandırmayın.3 ayımı doldurdum ve istifa ediyorum hayat boyu yapılacak iş değil bence. Puan rüzgarına uydum yazdım yazmaz olaydım. Hiç ettim onca puanı. Ve şunu kesinlikle söylüyorum yazacağınız bölümde gidin 1 hafta çalışın arkadaşlar. Bu sözüm pato için de geçerli beyin cerrahi için de ftr için de.

Özelde şuan en çok tutulan bölümler arasında hem sayı olarak çok fazla uzman yok hem de hâla birsürü dal Hastanesi yapılıyor, sanılanın aksine tatmin de kötü değil,kötü olan kısmı halk arasında ve doktorlar arasında biraz basite alınması herhalde .

#4304822  gönderen Ninamalditia
 06.09.2019 - 20:09:45
drnebulin yazdı:
drnebulin yazdı:

Beklentiniz farklıymış demek ki. Ftr kazanacak puanı alsam hiç düşünmeden seve seve yazardım ben
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009