Salı , Eylül 17 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...

Re: BİLİNMEYEN YÖNLERİ İLE FTR

#4300874  gönderen FztOnurT
 24.08.2019 - 20:43:08
drakcaoglu yazdı:
24.08.2019 - 18:58:00
Fiziyatrist hekimin elektroterapi egzersiz bilmiyor ne demek şaka mısınız yaptırmamakla bilmemek aynı şey değildir ! çok övünerek 4 yıl okuyoruz demişsin o bilmiyor dediğin hekim 10 yılını veriyor sırf bu işe üstüne de okuyor sürekli
O 10 yıla inanın sizden daha fazla saygım var. Büyük emekler veriliyor bunun farkındayım. Ve hiçbir fizyoterapist o 10 yıla '' aman 10 yılda okumuş da ne olmuş" demiyor, küçümsemiyor. Ancak bence açıklanması gereken nokta şu ki bir ftr hekiminin 10 yıllık sürecinin ilk 6 yılı tıp eğitimi ve bu eğitim içinde direk ftr için ayırdıkları süre nedir? Kalan 4 yıl ise elbette ki ftr için ayrılmış bir süredir ve arka planından birikmiş bir ton bilgi vardır. Ama siz ftr uzmanlığı yapmamış birine ve hatta diğer alana yakın uzman hekimlere bile bu yetkiyi vermiyorsunuz, rotasyon yapmış olsa bile yani bir miktar biliyor olsa bile. Zaten hiçbir uzman hekim alanı dışında müdahale yapma yetkisine sahip değil, yapmaz da. Birbirinize bu kadar saygılı ve etiksiniz. Ama neden fizyoterapistlere değilsiniz. 4 seneyi abartmadım ben o 4 bence 5 bile olmalı ama bu şartlar altında nasıl olsun ki? Ve fizyoterapistlerin içinde de 10 sene okuyanlar 4+2+4, birçok klinik çalışma yapanlar, her gün tonlarca makale okuyanlar var. Ama onlar için de durum aynı şimdi soruyorum bir Dr. Fzt yani doktora eğitimimi tamamlamış 10 sene SADECE FTR ile ilgilenmiş biri mi daha iyi bilir bu işi (yine tıbbi uygulamaları konu dışı tutuyorum) yoksa sadece 4 sene uzmanlım eğitimi sırasında bu konu ile ilgilenmiş olan mı? Bir de burdan bakalım. Siz bize diyin ki yapın YL, yapın DR o zaman bakalım, o bile kabul edilebilir. Ama siz komple bir camiayı aynı şekilde yargılıyorsunuz.
Dipnot: Sen aynı şekilde yargılıyorsun diye düşünürseniz diye söyliyeyim aynı bizde olduğu gibi sizler de kendi içinizde bir değilsiniz, o kadar mükemmel, o kadar fizyoterapiste saygılı ve işini layiğıyla yapan ftr hekimleri de var ki... Zaten çarkınız dönüyorsa onlar için dönüyor.

#4300876  gönderen FztOnurT
 24.08.2019 - 20:46:28
amorinthemoon yazdı:
24.08.2019 - 19:24:38
Tamam
Fizyoterapistler 2 yıl formasyonla fizik tedavi doktoru olacak, anladık.
Yani aslında bu lakayıt cevaba cevap vermek de gerekmiyor ama siz öyle diyorsanız öyle olsun ama bizim öyle bir talebimiz yok. Hekim hekimdir (doktor kelimesinden hiç hazetmem, bence hekim daha iyi tavsiye ederim) fizyoterapist fizyoterapisttir. Ikisinin de görevleri bellidir, dünya şartlarında ikisi de çok saygin meslek gruplaridir ve birbirbirleri arasinda ustunluk iliskisi yoktur. Cunku elma ile armutu nasil karsilastirabiliriz, elma elmalarla armut armutlarla karsilastirilmalidir. NOKTA.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4300880  gönderen Hibiscus
 24.08.2019 - 20:55:35
Ben fizyoterapist arkadaşa katılıyorum. Dışarıdan bir göz olarak baktığımda söylediklerinde bir mantıksızlık yok. Verilen cevaplar aşağılayıcı ve konuyla alakası olmayan cevaplar. Sağdan soldan rastgele bilgisiz insanlar değil de işin içinde olan veya konuya iyi hakim bir hekimin nedenleriyle arkadaşa antitez üretmesi gerekiyor. Tabi öyle bir durum varsa.

#4300902  gönderen tobirama
 24.08.2019 - 21:44:46
FztOnurT yazdı:
24.08.2019 - 18:41:58
tedi yazdı:
24.08.2019 - 17:49:56
hekim olmayanın insan vücudu üzerinde karar yetkisi yoktur. değişik fantaziler kurmayın.
Öyle mi?
Diyetisyenler ne yapıyor peki, insan vücuduna internal olarak etki yapma yetkisine sahip resmen ve bunu özgürce yapıyor.
Bu aralar pek bir karşı karşıta geldiğimiz personal trainerler ne yapıyor? Hiçbir tıbbi yetkisi olmamasına rağmen, hastalıklı bireylere dahi egzersiz yaptırıyorlar ki hasta olmayan insan vücutları üzerinde geliştirici aktiviteler yaptırma yetkileri de var üstelik.
Başka var mı aklıma gelmeyen acaba?
Ama konu fizyoterapistlere gelince hayır o yapamaz oluyor. Resmen yetki gaspı bu. Amacı nedir? Çünkü görüyoruz ki bunun halk sağlığı ile alakası yok. Öyle olsa idi hekim arkadaşlarımız adam akıllı rehabilitasyonu sahiplenir ve bizim işimiz dedikleri egzersizi, elektroyu, manuel terapiyi çok iyi bilirlerdi ve hatta uygulayabilirlerdi. Hiç ellerinle uygulamadığın şeyi bilemezsiniz arkadaşlar. Biz bunlar için bir ton pratik ve teorik sınav veriyoruz. Kolay bir iş değil.
Ve orda burda şurda ftr hekimi yok dendiğinde saçmalayın az okuyun, araştırın var oralarda ftr hekimliği diyene kadar siz de bi bakın bakalım var olan yerlerde bile fizyoterapistin konumu nasıl? Ordaki ftr hekimleri de aynı zorbalıkları fizyoterapistlere yapıyor mu? Yoksa o çok sevdiğiniz haddinizi biliceksiniz sözünü kendilerine söyleyip hadlerini mi biliyorlar. Biraz düşünmek lazım üstadım düşünmek. Düşünmek de en önemli egzersizdir beyin için, bir fizyoterapist olarak öneririm... Sevgiler...
Beyin egzersizinin önemini fzt den öğrendik bugün. fzt forumda yargı dağıtıyor. Yürü be aslan fzt!

#4300914  gönderen FztOnurT
 24.08.2019 - 22:15:04
otebostan yazdı:
24.08.2019 - 21:53:52
Bizim işimizde ekip olmak bağımsız olmaktan daha iyidir.
Katılıyorum ancak ekip olmak demek ekip ruhunu benimsemek ve ekip üyelerinin tamamının çıkarlarını benimsemek demektir. Tüm ekip için faydalı olanı yapmak demektir. Ekibin bir üyesi diğer ekip üyelerini sömürüyor, hakkını yiyorsa o ekip, ekip değildir. Şu an yaşadığımız durum da bu sanki biraz da. Ekibin bir üyesinin her şey benim kontrolümde benden daha uzman yok diyip fizyoterapistinden başlayıp ergoterapistine, dil konuşma terapistine, psikoloğuna, diyetisyenine, sosyal hizmet uzmanına, ortez protez uzmanına ve daha aklıma gelmeyen birçoğuna "siz kimsiniz?" demesinin sonuçlarını yaşıyoruz. Fizyoterapistleri hemşireleri gibi göremezler, hemşirelerini de daha az konuşuyorlar diye fizyoterapist gibi kullanamazlar. Çünkü hemşireler de fizyoterapist değildir, hekimler de. Fizyoterapistler de hekim değildir, hemşire de. Ekip içinde herkes kendi işini yapabilmeli.

#4300919  gönderen tobirama
 24.08.2019 - 22:28:49
FztOnurT yazdı:
24.08.2019 - 22:15:04
otebostan yazdı:
24.08.2019 - 21:53:52
Bizim işimizde ekip olmak bağımsız olmaktan daha iyidir.
Katılıyorum ancak ekip olmak demek ekip ruhunu benimsemek ve ekip üyelerinin tamamının çıkarlarını benimsemek demektir. Tüm ekip için faydalı olanı yapmak demektir. Ekibin bir üyesi diğer ekip üyelerini sömürüyor, hakkını yiyorsa o ekip, ekip değildir. Şu an yaşadığımız durum da bu sanki biraz da. Ekibin bir üyesinin her şey benim kontrolümde benden daha uzman yok diyip fizyoterapistinden başlayıp ergoterapistine, dil konuşma terapistine, psikoloğuna, diyetisyenine, sosyal hizmet uzmanına, ortez protez uzmanına ve daha aklıma gelmeyen birçoğuna "siz kimsiniz?" demesinin sonuçlarını yaşıyoruz. Fizyoterapistleri hemşireleri gibi göremezler, hemşirelerini de daha az konuşuyorlar diye fizyoterapist gibi kullanamazlar. Çünkü hemşireler de fizyoterapist değildir, hekimler de. Fizyoterapistler de hekim değildir, hemşire de. Ekip içinde herkes kendi işini yapabilmeli.
Ekipte ondan daha uzman yok zaten. Uzman Hekim bahsettiğin ekibin lideri.
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4300925  gönderen FztOnurT
 24.08.2019 - 22:41:31
O zaman siz diyorsunuz ki hiçbir meslek grubu hekimlerin 6+4 yılda öğrendiklerini öğrenemez, öyle bir deneyim elde edemez, üstelik yüksek lisans, doktora yapsa bile ama bir ftr hekimi o ekip içinde her konu hakkında en üst seviyeli bilgi sahibi kişidir ve bunu 10 yılda yapmıştır ki o 10 yılın ilk 6 yılında ftr ile alakalı olmayan birçok şeye maruz kalınıyorken (he tabii şunu göz ardı etmiyorum, hekim o harici bilgiler sayesinde hekimdir, bakış açısı daha geniştir ve bu ona zaten ayırıcı tanı koyma yetkisi verir, yani boşa da değildir.) Eğer bunu iddia ediyorsak biraz daha irdelenmesi gerekir diye düşünüyorum bu pek mümkün değil düşünüyorum. Elbette ki ekinin lideri ftr hekimidir ama bu ona direkt olarak "her şeyin en iyisini biliyorsun" yetisi kazandırabilir mi ki? Biz bu kadar basit bir iş mi yapıyoruz? Hiç sanmıyorum...

#4300958  gönderen aslijan
 24.08.2019 - 23:24:56
Fizyoterapist arkadaşlar okulda dolduruyolar mı sizi niye herkeste bir aşağılık kompleksi var . Ben daha hiçbir doktorda ben üstünüm hepiniz kölemsiniz tavrına şahit olmadım ama tüm fizyoterapist arkadaşlarım biz cok şey biliyoz doktorlar bizim bildiğimizi bilmiyor diye konuşuyor. Kaldı ki bir insanın sizin yöneticiniz, order vereniniz veya lideriniz olması için sizin bildiklerinizi bilmesi asla gerekmiyor . Benim müdürüm mesela sağlık memuru sanırım ama hiç sorgulamıyorum . Birçok doktordan iyi idare ediyor işleri

#4300982  gönderen FztOnurT
 24.08.2019 - 23:59:30
aslijan yazdı:
24.08.2019 - 23:24:56
Fizyoterapist arkadaşlar okulda dolduruyolar mı sizi niye herkeste bir aşağılık kompleksi var . Ben daha hiçbir doktorda ben üstünüm hepiniz kölemsiniz tavrına şahit olmadım ama tüm fizyoterapist arkadaşlarım biz cok şey biliyoz doktorlar bizim bildiğimizi bilmiyor diye konuşuyor. Kaldı ki bir insanın sizin yöneticiniz, order vereniniz veya lideriniz olması için sizin bildiklerinizi bilmesi asla gerekmiyor . Benim müdürüm mesela sağlık memuru sanırım ama hiç sorgulamıyorum . Birçok doktordan iyi idare ediyor işleri
Bunun aşağılık kompleksi ile alakası yok, aşağılık kompleksine girmemize neden olabilecek bir eksiklik yaşamıyoruz. Ve bence tabii ki de birinin lideri olabilmek için konuyla alakalı bilgisi olması gerekir ama tabii ben demiyorum ki ve hatta diyemem ki ftr hekimleri konu hakkında bilgi sahibi değil. Senin kendi kurumunda sorgulama yapmaman senin sorunun, ha keza senin ne iş yaptığını da bilmiyorum o yüzden yorum yapamam. Bir kişiyi ya da alanı yöneten hele ki o grup otonomi sahibi olarak geçiyor ise ondan biri olmalıdır. Nasıl hekimleri hekimler, hemşireleri hemşireler yönetiyor ise fizyoterapistleri de hekimler, hemşireler değil fizyoterapistler yönetmelidir.

#4300985  gönderen slmnll
 25.08.2019 - 00:03:14
Bu is ekip isidir...ekibin her uyesi birbirine saygi gostermelidir..ve eger konu sagliksa ekibin lideride hekimdir....

#4300989  gönderen slmnll
 25.08.2019 - 00:13:53
Dostum seni her kim kandirmissa buyuk trollemis....bu site disaridan cok havali ve saglikta soz sahibi olabilecek kisilerin oldugu bir platform gibi goruluyor olabilir haklisin ama birak bunlari adi Dr sitesi olmasina ragmen cogunlugunu tip disilar olusturur...yani o kiymetli vaktini burda bos yaparak degilde evinde egzersiz yaparak degerlendir...
Aslinda durumun tamda ozeti bu oluyor...egzersizin ne oldugunu biliyorsun ama goruldugu uzere ille birinin sana bunu hatirlatmasi gerek...ekip olmak da bunu gerektirir zati...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4301008  gönderen aslijan
 25.08.2019 - 02:32:44
Hastanın olduğu heryerde tedaviyi ve tedavi uygulayan personeli hekimler yönetir . İdari olarak amirden bahsettim yukarda ama konudan bihabersiniz sanırım müdürlüklerde birçok amir hemşire att sağlık memuru . Ben emir almaktan gocunmadığımı belirtmek istedim sadece . Bir fizik tedavi uzmanının size bir order verince de istediği şeyi yapacak kadar bilmesine gerek yoktur . Örneğin göz hekimi gözlük recetesini yazar . Optisyen “gözlük yapmasını bilmiyor göz doktorunun recetesini uygulamam dereceyi ben belirleyeceğim“diyemez . Hemşire doktordan iyi damaryolu buluyorum ilacı ben belirlerim diyemez. Fizyoterapist ve diğer personel de aynı şekilde . Teknik işi uygulayanlar özel eğitim alıyor zaten doktorlar onlar kadar ayrıntıya hakim değil bazı konularda.
Tanısını koyamadığınız hastaya tedavi veremezsiniz ayrıca. Komplikasyonu zaten yönetemezsiniz . Mesela diz ağrısıyla gelen bir hastada kanseri, kırığı vs ekarte edemeden fizik tedavi mi uygulayacaksınız. İnsan vücudu kas kemik deriden ibaret değil.
Bir de ekiple çalışırken karar verdiğiniz herşeyin sorumlusu zaten doktor olacağı için size tedavi belirleme yetkisi kimse vermez bu kadar malpraktis davası olurken
Hemşirelerin ekip amiri hemşire değil doktordur bu arada yönetmeliğe göre sizin yönetmenliğinize bakmadım.

#4301010  gönderen FztOnurT
 25.08.2019 - 02:52:46
slmnll yazdı:
25.08.2019 - 00:13:53
Dostum seni her kim kandirmissa buyuk trollemis....bu site disaridan cok havali ve saglikta soz sahibi olabilecek kisilerin oldugu bir platform gibi goruluyor olabilir haklisin ama birak bunlari adi Dr sitesi olmasina ragmen cogunlugunu tip disilar olusturur...yani o kiymetli vaktini burda bos yaparak degilde evinde egzersiz yaparak degerlendir...
Aslinda durumun tamda ozeti bu oluyor...egzersizin ne oldugunu biliyorsun ama goruldugu uzere ille birinin sana bunu hatirlatmasi gerek...ekip olmak da bunu gerektirir zati...

Haklı olabilirsin bu platform dediğin gibi olabilir dostum da zaten ben de burdan dünyayı kurtaracak değilim, böyle bir düşüncem yok :)) ayrıca egzersiz konusunda dediğinle alakalı olarak ben bu yorumları bir spor salonunda egzersizimi yaparken ya da bir koşu parkurunda koşmama ara verdiğim aralarda, evde zaten hali hazırda egzersizimi yaparken yazıyor olabilirim ama sen bana bunu hatırlatma ihtiyacı hissettin gereksiz yere, yani zaten yaptığım, yapacağım, yapmayı bildiğim düşünebildiğim bir iş konusunda beni uyardın aynı o ekipte olduğu gibi, ben böyle yapıcam derken birisi sen sen böyle yap evet demesinin ne anlamı olabilir ki :)) çünkü zaten yapıyorumdur, doğru yapıp yapmadığımı kontrol etmekse mevzu, yani kontrol amaçlıysa maalesef o ekipte o kontrol olmuyor, sadece emir veriliyor ve sanki biraz da bundan prim sağlanıyor.

#4301014  gönderen FztOnurT
 25.08.2019 - 03:15:39
aslijan yazdı:
25.08.2019 - 02:32:44
Hastanın olduğu heryerde tedaviyi ve tedavi uygulayan personeli hekimler yönetir . İdari olarak amirden bahsettim yukarda ama konudan bihabersiniz sanırım müdürlüklerde birçok amir hemşire att sağlık memuru . Ben emir almaktan gocunmadığımı belirtmek istedim sadece . Bir fizik tedavi uzmanının size bir order verince de istediği şeyi yapacak kadar bilmesine gerek yoktur . Örneğin göz hekimi gözlük recetesini yazar . Optisyen “gözlük yapmasını bilmiyor göz doktorunun recetesini uygulamam dereceyi ben belirleyeceğim“diyemez . Hemşire doktordan iyi damaryolu buluyorum ilacı ben belirlerim diyemez. Fizyoterapist ve diğer personel de aynı şekilde . Teknik işi uygulayanlar özel eğitim alıyor zaten doktorlar onlar kadar ayrıntıya hakim değil bazı konularda.
Tanısını koyamadığınız hastaya tedavi veremezsiniz ayrıca. Komplikasyonu zaten yönetemezsiniz . Mesela diz ağrısıyla gelen bir hastada kanseri, kırığı vs ekarte edemeden fizik tedavi mi uygulayacaksınız. İnsan vücudu kas kemik deriden ibaret değil.
Bir de ekiple çalışırken karar verdiğiniz herşeyin sorumlusu zaten doktor olacağı için size tedavi belirleme yetkisi kimse vermez bu kadar malpraktis davası olurken
Hemşirelerin ekip amiri hemşire değil doktordur bu arada yönetmeliğe göre sizin yönetmenliğinize bakmadım.
Şimdi ben tabii aynı şeyleri yazmaktan yoruldum :D ancak defahtal söylediğim gibi bahsedilen zaten fizyoterapis hastayı alsın tanısını koysun her şeyi de tek başına yapsın vs değil, asla değil. Bunu demek zaten büyük hadsizlik çünkü bizler zaten bunu yapabilecek şekilde eğitilmiyoruz öyle olsaydı şayet biz ftr hekimi olurduk değil mi? Apaçık ortada olan böyle bir durumu talep edecek kadar gerizekalı mıyız biz? Biz sadece diyoruz ki egzersiz programını biz planlayalım, elektroterapi programını biz planlayalım, manuel terapi gereksinimini kontrol edip biz planlayalım. Bunu neden diyoruz peki? Çünkü tanı koymayı değil ama tanısı konmuş hastayı sıra bize geldiğinde hekim tarafından yapılmış tüm tetkikleri inceleyip, hastayı detaylı bir şekilde değerlendirip, tanısına ve hastaya en uygun egz, elektro, manuel terapi programını nasıl oluştururuz, hastada ve programda nelere dikkat etmeliyiz, hastalığın doğası, patofizyolojisi nasıldır? Bunları öğreniyoruz ve allah aşkına bunları hobi olarak mı öğreniyoruz biz. O zaman cidden ftr bölümlerini kapatalım, hemşirelere bu eğitimi verelim ve bu konuyu da burda kapatalım çünkü pratikte her zaman böylr işlemese de teorikte bizden beklenileni yapmak o kadar da zor olmuyor çünkü bilgilerimizin yüzde 70i çöp sayılıyor. Boşuna öğreniyoruz ortopedik, pediatrik, nörolojik, romatolojik, kardiyak, pulmoner hastalıklar nelerdir, mekanizmaları ve patofizyolojileri nelerdir, tıbbi ve rehabilitatif tedavileri nasıl yapılır, sonra detayına girip rehabilitatif tedavisini nasıl, hangi parametrelere göre belirleriz vs. Olay sadece elektroterapiyi nasıl uygularız, egzersizleri nasıl uygularız ise bunu dediğim gibi pek ala rehabilitasyon hemşiresi de yapar ki yapmalarına göz de yumuluyor piyasada o kadar fizyoterapist işsiz gezerken. Yani bunun neresinde bir sorun görülüyor onu anlamıyoruz biz aslında. Sanırım fizyoterapistlerin o okulda nasıl bir eğitim aldığı bilinmiyor, önce bunu mu anlatmak lazım acaba anlaşılabilmek için. Ve ayrıca biz zaten sadece kas iskelet sistemi anatomisi görmüyoruz. Tüm insan anatomisini ve fizyolojisini detaylı olarak görüyoruz. Lablar yapıyoruz hem maketler hem kadavra üzerinde ve ardından pratik derslerimizde birbirimiz üzerinde klinik uygulamalarımızda hastalar üzerinde. En sinir olduğum şeydir ftr nin kas iskelet sistemi ile sınırlandırılması. Ftr alanında çalışan fizyoterapistler de hekimler de başta kas iskelet sistemi ve sinir sistemi olmak üzere kardiyopulmoner sistemi de dikkate alır. Eğer ki ürojinekoloji ile çalışıyor ise ürogenital sistemi de kullanır bazen gastrointestinal sistemi dr kullanır, endokrin sistemi zaten sinir sistemi ile olan ilişkisi ve yaptığımız uygulamaların etkileri nedeniyle ister istemez bilmek durumundayız. Yani bizler kas iskelet sistemi ile çalışırken zsten diğer sistemleri de değerlendirip, dikkate alıyoruz, almak zorundayız. Bu kadaf detaylı bir eğitim de alıyoruz. Ama evet tanı koymuyoruz çünkü onun eğitimini almıyoruz ancak bu bizim bizi ilgilendiren dikkatle söylüyorum sadece bizi ilgilendiren kısmın tedavi programını, yani buna ilaç, enjeksiyonlar vs dahil değil belirleyebiliriz çünkü buna yönelik eğitiliyoruz, sınavlarda bize bunlar soruluyor. Hekim lumbal disk hernili hastaya williams egzersizi yap demiş nasıl yapılır ya da solunum kas eğitimi yap denmiş nasıl yapılır diye sorulmuyor. Bunlar için ayrıca pratik sınavlar olurken hangi hastaya solunum kas eğitimi verilmelidir, bunu nasıl anlarız, hangi lumbal disk hernisinde williams hangisinde mckenzie ya da bunlar haricinde ne yapılır bunları öğreniyoruz, bunu hastaya uygun olarak planlamayı öğreniyoruz. Bunları o kadar çoğaltabiliriz ki... Ama birileri hala fizyoterapistler bu işi yapamaz yaaa desin dursun bakalım. Anlatması zor...