Cuma , Eylül 20 2019
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

Re:

#3862758  gönderen kutsaclirapunzel
 25.04.2017 - 17:16:19
topalla yazdı:Botoks yapilabilindigini bilmiyordum. yuze de yapabilir miyiz ftr de.anti aging hesabi yani
Medikal estetikçiler bile yapıyor, kitin olduktan sonra yaparsın tabi

Re:

#3934899  gönderen depart
 01.07.2017 - 21:24:13
yazının ftr puanlarındaki bu yükselişte ne denli etkisi var?
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

Re: BİLİNMEYEN YÖNLERİ İLE FTR

#4254079  gönderen Furkan302
 30.03.2019 - 09:15:10
Hocam merhabalar forumda daha önce ftrnin yurt dışında karşılığı olmadığı yazıyor doğru mu ben öyle bilmiyorum karşılığı var diye biliyorum Amerika’da bile

#4254100  gönderen Nesbar
 30.03.2019 - 11:25:35
Furkan302 yazdı:
Hocam merhabalar forumda daha önce ftrnin yurt dışında karşılığı olmadığı yazıyor doğru mu ben öyle bilmiyorum karşılığı var diye biliyorum Amerika’da bile
20 senedir hep ayni muhabbet

Re: Re:

#4254550  gönderen osmancan
 31.03.2019 - 12:54:38
dankaufman yazdı:
06.04.2017 - 17:40:59
FTR konusunun biraz dışında olacak ancak göğüs hast. uzmanının tbc'de steroid vermesi tamamen yanlışmış gibi gösterilmiş ama tbc plörezi, tbc menenjit ve ağır kaviteli tbc de yeri geldiğinde steroid verilebilir malpraktis değildir. bunu ben acilde çalışan pratisyen hekim olarak biliyorum mesela. :wink:
Helal olsun dostum tusta belki 10 kere sorulmuş soruyu ftr uzmanı arkadaşımız bilmiyordur kesin

#4254551  gönderen osmancan
 31.03.2019 - 12:55:55
Furkan302 yazdı:
Amerika’da bile derken ? Zaten branşın asıl en baba yaşandığı yer atası Amerika :D

#4300788  gönderen FztOnurT
 24.08.2019 - 17:41:21
drriza yazdı:
06.04.2017 - 09:54:07
BİLİNMEYEN YÖNLERİ İLE FTR

PMR(physical medicine and rehabilitation) olarak da kısaltılan bazen de Fiziyatri olarak geçen Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bilim dalı aslına ülkemizde genç sayılabilecek bir bölüm…

FTR Tıpta uzmanlık sınavında önem gören bölümlerin başında geliyor. Genellikle FTR’ nin tıpta uzmalık sınavı tercihlerinde revaçta olmasının sebebi rahat olması… Yine de rahatlığı dışında bazı bilinmesi gereken özellikleri de mevcut. Gelin FTR’ yi yakından tanıyalım ve sadece iyi puan alan rahatlık arayan kişilerin değil de gerçek idealistlerin aslında neler öğrenebileceğini görelim.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ile ilgili bilinenler genellikle tercih döneminde ortaya çıkan şu dedikodulardır:

“FTR diye bir bilim dalı zaten batı da yokmuş.”

“FTR uzmanlığı fizyoterapistlere verilecekmiş. Zaten tüm işi onlar yapıyormuş”

“Yakında fizyoterapisleri ortopedi ve nöroşirurji de istihdam edebilecekmiş. Böylece FTR uzmanına gerek kalmayacakmış” (keşke…)

Bazı FTR hocaları fizyoterapist kökenliymiş. Bu yüzden asistanlardan nefret ediyorlarmış.(yok artık)

“FTR çok rahatmış bütün gün oturuyorlarmış” (Nerde o günler)

Bu yüzden FTR cilerin mesleki tatminleri yok denecek kadar azmış. Her gün istifayı düşünüyorlarmış

“FTR romatolojisine kimse gitmiyormuş. Çünkü dahiliye romatolojisi daha iyimiş.

FTR hastaları sürekli kronik hastalarmış. Hiçbir tedaviden mutlu olmazlarmış

Aslında dedikodu diye tabir ettiğimiz bu bilgilerin çoğunun tercih dönemine denk gelmesi de ayrı bir spekülasyon konusu… İşin doğrusuna gelecek olursak
FTR tabiki batı da var. Textbookları olan bölümler zaten TUK tarafından kabul edilir.
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bilim dalının küçük bir kısmı fizyoterapistler ile ilişkidedir. Rehabilitasyon dediğimiz kısım aslında FTR nin önemli kısmını kapsamaz… Tabiki fizyoterapistler de tek başına hasta bakamaz.

FTR’nin ikinci büyük ayağı romatolojidir ki eklem bilimi anlamına da gelip tamamıyla FTR nin içinde yer alır. Yazacağınız yerlerde soracağınız ilk soru ‘nöbet sayısı’ndan önce romatoloji yatak sayısı ve vaka sayısı olmalıdır. Dahili romatologlar ile de hiçbir zaman çakışmazsınız.. Hatta koordineli olarak daha güzel işlere imza atarsınız.

FTR nin acili yoktur. FTR de yanlış tedavi hastanızda geri dönülmez hasarlara yol açmaz.( göğüs uzmanının tbc ye steroid vermesi gibi) Ancak yine de FTR boş oturulan bir bölüm değil. Tam tersine poliklinik kısmı çok yoğun olan bir bölümdür.

FTR nin komplikasyonu azdır. Malpraktis yok denecek kadar azdır. İşlemler hızlıdır ve BASİTTİR. Amaç açık ve nettir…Hasta ayağa kalkmalı ve acıları dinmelidir.

FTR uzmanı EMG yapabilir. EMG de bulgu saptarsa enjeksiyon ile müdahale edebilir. KTS tanısını aynı seansta koyar ve tedavi eder.

FTR uzmanı botoks yapabilir. Serebral palsi, hemipleji gibi spastisitenin çok olduğu hastalıklarda botoks raporu çıkarabilir. Botoksu hazırlayıp uygulamak FTR asistanı için çocuk oyuncağı gibidir. Hastasının yaşam kalitesini girişimsel olarak düzeltebilir

FTR uzmanları fizik tedavi kartı doldurabilir. Bu öyle değerli birşeydir ki tek başına bir doktorla tıp merkezi kurulabilir. Birçok hasta fizik tedaviye alınabilir ve üstelik doktorun oturduğu yerden takip etmesi yeterlidir. Çevrenize bir bakın. Hangi branşlarda tıp merkezi göreceksiniz?

FTR uzmanı kas iskelet sistemi USG’si yapabilir. Görüntüyü yorumlayıp gerekli yere enjeksiyon planlayabilir. Gerekli gördüğü eklemin içine USG eşliğinde steroid, hyalurinik asit, lokal anestezik vs enjekte edebilir. Düşünün bir hastanız “şuram ağrıyor” diyince siz o bölgeye USG ile bakıyorsunuz. Dünyada bundan sensitif başka yöntem yoktur.

FTR uzmanları proloterapi, nöral terapi, balneoterapi, mezoterapi gibi yöntemlerle hem hastalarına ciddi fayda sağlayabilir hem de maddi tatmini yüksek yollara girebilir.

FTR uzmanları lomber hernilerde epidural bölgeye detaylı bir enjeksiyon ile hastalarını cerrahi işlemden kurtarabilir. Bu nedenle her FTR uzmanı aslında bulunmaz bir algologdur.

Gördüğünüz gibi FTR’nin olanakları ve nimetleri saymakla bitmez. Eğitim açısından perifer iller ile Ankara İstanbul’un pek farkı yoktur. Tek fark üniversite ve eğitim araştırma hastaneleri arasında olabilir ki bunlar da romatolojik vakalar ile ilgili farklardır.

Eski çağların gerçek hekimlik nosyonu “acıyı dindir ve zarar verme” prensibi aslında modern dünyada FTR ile hayat bulmuştur. Severek yapmak isteyen her asistanı kucaklar ve hayatı boyunca tatmin olabileceği bir serüvene sokuverir. Ne dersiniz? Bayramlaşmaya gittiğiniz evdeki teyzelerin dizlerini, amcaların bel ağılarını, çocukların düz tabanını çözmek istemez misiniz?

Yazan: Uzm.Dr.Ö.Y

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bilimi tüm dünyada varolan bir bilim dalıdır ancak her ülkere ftr uzman hekimi yoktur, mesela Birleşik Krallık. Ayrıca zaten fizyoterapistlerin genel isyanı neden ftr hekimliği var ki? değil ki, bunu hep böyle lanse edip maduriyet algisı yaratıp asıl fizyoterapistleri madur ediyorsunuz bilr isteye. Biz fizyoterapistler tanı koymak ya da tıbbi, girişimsel tedavi de yapmak istemiyoruz. Yine bu argümanı kullanarak fizyoterapistler kendilerini hekim sanıyorlar diyerek yanlış bir algı yaratmaya çalışıyorsunuz. Yazınızın birçoğu elbette ki doğru ancak rehabilitasyonu madem alanın ufak bir parçası olarak görüyorsunuz neden fizyoterapistler üzerinde bu kadar baskı kuruyorsunuz? Ki zaten mesleki uygulamalarınızdan ve uygulayamamalarınızdan da yeterincr sahiplenemediğiniz belli. Enjeksiyonlar, botoxlar vs zaten sizin ve sizin olmalı, ilaç tedavisi sizin ve sizin olmalı, ekstra girişimsel yollar ve tıbbi tetkik isteme yetkisi sizin ve tabii ki sizin olmalı bunlara lafımız yok ki bizim. Biz sadece eğitimini aldığımız hem de çok iyi aldığımız egzersiz tedavisini, elektroterapiyi, manuel terapiyi yaparken özgür olmak istiyoruz ve bunu da hakediyoruz. Çünkü çoğu ftr hekimi pek de iyi seviyede egzersiz bilmiyor, elekteofiziksel ajanları bilmiyor, manuel terapi için zaten ekstra bir eğitim almadıysa kesinlikle bilmiyor ama biz bunları o 4 yıl diye küçümsediğiniz eğitim sürecinde hem uygulamayı hem de planlamayı, endikasyona göre seçebilmeyi, hangi durumda seçilmeyeceğini, kombine olarak nasıl kullanılması gerektiği vs tüm yönleriyle rehabilitasyon alanını öğreniyoruz maalesef şu an bir uzmanlık sınavımız olmasa da (umarım yakın gelecekte olur) yl ve doktoralar yapıyoruz, lisansı bitirirken bitirme tezi yazıp zorlu bir bitirme sınavına giriyoruz ve bu şekilde tam donanımlı olarak mezun oluyoruz. Yine ezik olarak hitap ettiğiniz ftr bölümleri 4 yıllık bir lisans bölümüdür ve asla tekniker, teknisyen vs değildir. Sahip olduğu eğitim sistemi ile 5 yıl olmayı da fakülte olmayı da haketmektedir. (ki yıl 2019 ve şu an bir okulumuz fakülte olarak hizmet vermektedir, hacettepe fte fak) ve bu haliyle tek başına hasta almayı da haketmektedir. Ama tabii ki hekimler ile işbirliği içinde etik kurallar ile ve mesleki sınırlar içinde yani yukarda bahsettiğim hiçbir tıbbi işleme ve tanı koymaya girmeden sadece eğitimini aldığı işe konsantre olarak. Emin olun siz de bize destek verseniz o çok düşündüğünüz halk sağlığı daha da iyi bir noktaya gelecektir haklı olduğunuz tek nokta ilk hekimlik amacı ağrıyı dindirmektir ve bunu sizler ve bizler yapıyoruz. Ama sizler bunu vücuda ekstra zararlar da verebilecek farmakolojik vb yöntemlerle yapıyorsunuz bizler ise insan vücudunun kendini yenileme mekanizmasını kullanarak belki daha uzun sürede ama daha kalıcı olarak yapıyoruz. Sevgiler...
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4300790  gönderen tedi
 24.08.2019 - 17:49:56
hekim olmayanın insan vücudu üzerinde karar yetkisi yoktur. değişik fantaziler kurmayın.
Kullanıcı avatarı

#4300795  gönderen thebesiktas
 24.08.2019 - 18:05:43
osmancan yazdı:
31.03.2019 - 12:55:55
Furkan302 yazdı:
Amerika’da bile derken ? Zaten branşın asıl en baba yaşandığı yer atası Amerika :D
Şu ABD meselesini açığa çıkaralım :D
Arkadaşlar Abd'de Ftr var ancak ftr uzmanlarının çoğu md değil do(doctor of osteopathy) Amerika’da tıp eğitimi iki kola ayrılmış durumda, osteopatik tıp okullarında kineziyoloji ağırlıklı bir tıp eğitimi verilir bu nedenle buradan mezun olan kişiler çoğunlukla ftr, ortopedi gibi bölümlere kabul alırlar... Yanlış anlaşılmasın osteopatik tıp okullarında da tıp eğitimi veriliyor ancak müfredatı biraz farklı yoksa buradan mezun hekimler de dahiliye, çocuk vb bölümlerde ihtisas yapabilmekteler...

#4300812  gönderen FztOnurT
 24.08.2019 - 18:41:58
tedi yazdı:
hekim olmayanın insan vücudu üzerinde karar yetkisi yoktur. değişik fantaziler kurmayın.
Öyle mi?
Diyetisyenler ne yapıyor peki, insan vücuduna internal olarak etki yapma yetkisine sahip resmen ve bunu özgürce yapıyor.
Bu aralar pek bir karşı karşıta geldiğimiz personal trainerler ne yapıyor? Hiçbir tıbbi yetkisi olmamasına rağmen, hastalıklı bireylere dahi egzersiz yaptırıyorlar ki hasta olmayan insan vücutları üzerinde geliştirici aktiviteler yaptırma yetkileri de var üstelik.
Başka var mı aklıma gelmeyen acaba?
Ama konu fizyoterapistlere gelince hayır o yapamaz oluyor. Resmen yetki gaspı bu. Amacı nedir? Çünkü görüyoruz ki bunun halk sağlığı ile alakası yok. Öyle olsa idi hekim arkadaşlarımız adam akıllı rehabilitasyonu sahiplenir ve bizim işimiz dedikleri egzersizi, elektroyu, manuel terapiyi çok iyi bilirlerdi ve hatta uygulayabilirlerdi. Hiç ellerinle uygulamadığın şeyi bilemezsiniz arkadaşlar. Biz bunlar için bir ton pratik ve teorik sınav veriyoruz. Kolay bir iş değil.
Ve orda burda şurda ftr hekimi yok dendiğinde saçmalayın az okuyun, araştırın var oralarda ftr hekimliği diyene kadar siz de bi bakın bakalım var olan yerlerde bile fizyoterapistin konumu nasıl? Ordaki ftr hekimleri de aynı zorbalıkları fizyoterapistlere yapıyor mu? Yoksa o çok sevdiğiniz haddinizi biliceksiniz sözünü kendilerine söyleyip hadlerini mi biliyorlar. Biraz düşünmek lazım üstadım düşünmek. Düşünmek de en önemli egzersizdir beyin için, bir fizyoterapist olarak öneririm... Sevgiler...
Kullanıcı avatarı

#4300819  gönderen tedi
 24.08.2019 - 18:54:12
FztOnurT yazdı:
tedi yazdı:
Öyle mi?
Diyetisyenler ne yapıyor peki, insan vücuduna internal olarak etki yapma yetkisine sahip resmen ve bunu özgürce yapıyor.
Bu aralar pek bir karşı karşıta geldiğimiz personal trainerler ne yapıyor? Hiçbir tıbbi yetkisi olmamasına rağmen, hastalıklı bireylere dahi egzersiz yaptırıyorlar ki hasta olmayan insan vücutları üzerinde geliştirici aktiviteler yaptırma yetkileri de var üstelik.
Ama konu fizyoterapistlere gelince hayır o yapamaz oluyor. Resmen yetki gaspı bu. Amacı nedir? Çünkü görüyoruz ki bunun halk sağlığı ile alakası yok. Öyle olsa idi hekim arkadaşlarımız adam akıllı rehabilitasyonu sahiplenir ve bizim işimiz dedikleri egzersizi, elektroyu, manuel terapiyi çok iyi bilirlerdi ve hatta uygulayabilirlerdi. Hiç ellerinle uygulamadığın şeyi bilemezsiniz arkadaşlar. Biz bunlar için bir ton pratik ve teorik sınav veriyoruz. Kolay bir iş değil.
Ve orda burda şurda ftr hekimi yok dendiğinde saçmalayın az okuyun, araştırın var oralarda ftr hekimliği diyene kadar siz de bi bakın bakalım var olan yerlerde bile fizyoterapistin konumu nasıl? Ordaki ftr hekimleri de aynı zorbalıkları fizyoterapistlere yapıyor mu? Yoksa o çok sevdiğiniz haddinizi biliceksiniz sözünü kendilerine söyleyip hadlerini mi biliyorlar. Biraz düşünmek lazım üstadım düşünmek. Düşünmek de en önemli egzersizdir beyin için, bir fizyoterapist olarak öneririm... Sevgiler...
hastalık tedavi ilişkisini anlamamışsın, zaten öğretmemişlerdir. diyetisyen'e direk başvuruyu sigorta sistemi ödemez. psikoloğa da, konuşma terapistine de. hiç sana laf anlatmaya yorulmadan, yurtdışıt tecrübemi anlatamadan türk usülü soru sorayım öyle anla:

anan-baban hasta olsa önce fizyoterapiste mi götürürsün?

beynin gelişmiş olsaydı kendine bu soruyu sorardın.

#4300821  gönderen drakcaoglu
 24.08.2019 - 18:58:00
Fiziyatrist hekimin elektroterapi egzersiz bilmiyor ne demek şaka mısınız yaptırmamakla bilmemek aynı şey değildir ! çok övünerek 4 yıl okuyoruz demişsin o bilmiyor dediğin hekim 10 yılını veriyor sırf bu işe üstüne de okuyor sürekli
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4300865  gönderen drnebulin
 24.08.2019 - 19:58:43
Ftrnin bilinmeyen yönü yoktur arkadaşlar kendinizi kandırmayın.3 ayımı doldurdum ve istifa ediyorum hayat boyu yapılacak iş değil bence. Puan rüzgarına uydum yazdım yazmaz olaydım. Hiç ettim onca puanı. Ve şunu kesinlikle söylüyorum yazacağınız bölümde gidin 1 hafta çalışın arkadaşlar. Bu sözüm pato için de geçerli beyin cerrahi için de ftr için de.

#4300870  gönderen FztOnurT
 24.08.2019 - 20:30:12
tedi yazdı:
FztOnurT yazdı:
tedi yazdı:
Öyle mi?
hastalık tedavi ilişkisini anlamamışsın, zaten öğretmemişlerdir. diyetisyen'e direk başvuruyu sigorta sistemi ödemez. psikoloğa da, konuşma terapistine de. hiç sana laf anlatmaya yorulmadan, yurtdışıt tecrübemi anlatamadan türk usülü soru sorayım öyle anla:

anan-baban hasta olsa önce fizyoterapiste mi götürürsün?

beynin gelişmiş olsaydı kendine bu soruyu sorardın.
Sgk ödeme sisteminin konumuzla ne alakası var? Bunun böyle olmasının sebebi hekim bakanlığı olarak çalışan sağlık bakanlığından başka ne?
Ayrıca annem babam ile ilgili bir sorun olsa tanılanması için elbetti ki bir hekime giderim ama zaten defahatle dediğim gibi konunun tanılama ile bir ilgisi de yok. Öyle bir talep yok olsa da zaten izin gerçekleşmemeli bu konu da hemfikiriz. Ama konu tedavisine gelince eğer fizik tedavi ihtiyacı var ise birçok fizyoterapist ftr hekiminden daha iyi planlıyor bu tedaviyi. Kombine bir tedavi uygulama gerekliliğine ise elbetti ki hekim karar vermelidir ama işbirliği içinde yapılmalı bu.
Yahu bunca bilgiye sahip insanları uygulayıcı konumuna koyuyorsunuz, hadi onu yaptınız sırf bunu yaparak ülkedeki ftr hizmetlerini bir hiç haline getiriyorsunuz, hastalar ftrden yarar bile alamıyor çoğu zaman. Hp, tens, us den ibaret olan ftrnizden tabii.
Beyin fonksiyonelliğim ile alakalı ise hiçbir açıklama bile yapmayacağım bile