Cuma , Şubat 21 2020
DrTus Köşe yazarlarımızın yazılarına buradan ulaşabilir, sizlerde burada köşe yazılarınızı paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı

BİLİNMEYEN YÖNLERİ İLE FTR

 #3847047  gönderen drriza
 06.04.2017 - 09:54:07
BİLİNMEYEN YÖNLERİ İLE FTR

PMR(physical medicine and rehabilitation) olarak da kısaltılan bazen de Fiziyatri olarak geçen Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bilim dalı aslına ülkemizde genç sayılabilecek bir bölüm…

FTR Tıpta uzmanlık sınavında önem gören bölümlerin başında geliyor. Genellikle FTR’ nin tıpta uzmalık sınavı tercihlerinde revaçta olmasının sebebi rahat olması… Yine de rahatlığı dışında bazı bilinmesi gereken özellikleri de mevcut. Gelin FTR’ yi yakından tanıyalım ve sadece iyi puan alan rahatlık arayan kişilerin değil de gerçek idealistlerin aslında neler öğrenebileceğini görelim.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ile ilgili bilinenler genellikle tercih döneminde ortaya çıkan şu dedikodulardır:

“FTR diye bir bilim dalı zaten batı da yokmuş.”

“FTR uzmanlığı fizyoterapistlere verilecekmiş. Zaten tüm işi onlar yapıyormuş”

“Yakında fizyoterapisleri ortopedi ve nöroşirurji de istihdam edebilecekmiş. Böylece FTR uzmanına gerek kalmayacakmış” (keşke…)

Bazı FTR hocaları fizyoterapist kökenliymiş. Bu yüzden asistanlardan nefret ediyorlarmış.(yok artık)

“FTR çok rahatmış bütün gün oturuyorlarmış” (Nerde o günler)

Bu yüzden FTR cilerin mesleki tatminleri yok denecek kadar azmış. Her gün istifayı düşünüyorlarmış

“FTR romatolojisine kimse gitmiyormuş. Çünkü dahiliye romatolojisi daha iyimiş.

FTR hastaları sürekli kronik hastalarmış. Hiçbir tedaviden mutlu olmazlarmış

Aslında dedikodu diye tabir ettiğimiz bu bilgilerin çoğunun tercih dönemine denk gelmesi de ayrı bir spekülasyon konusu… İşin doğrusuna gelecek olursak
FTR tabiki batı da var. Textbookları olan bölümler zaten TUK tarafından kabul edilir.
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bilim dalının küçük bir kısmı fizyoterapistler ile ilişkidedir. Rehabilitasyon dediğimiz kısım aslında FTR nin önemli kısmını kapsamaz… Tabiki fizyoterapistler de tek başına hasta bakamaz.

FTR’nin ikinci büyük ayağı romatolojidir ki eklem bilimi anlamına da gelip tamamıyla FTR nin içinde yer alır. Yazacağınız yerlerde soracağınız ilk soru ‘nöbet sayısı’ndan önce romatoloji yatak sayısı ve vaka sayısı olmalıdır. Dahili romatologlar ile de hiçbir zaman çakışmazsınız.. Hatta koordineli olarak daha güzel işlere imza atarsınız.

FTR nin acili yoktur. FTR de yanlış tedavi hastanızda geri dönülmez hasarlara yol açmaz.( göğüs uzmanının tbc ye steroid vermesi gibi) Ancak yine de FTR boş oturulan bir bölüm değil. Tam tersine poliklinik kısmı çok yoğun olan bir bölümdür.

FTR nin komplikasyonu azdır. Malpraktis yok denecek kadar azdır. İşlemler hızlıdır ve BASİTTİR. Amaç açık ve nettir…Hasta ayağa kalkmalı ve acıları dinmelidir.

FTR uzmanı EMG yapabilir. EMG de bulgu saptarsa enjeksiyon ile müdahale edebilir. KTS tanısını aynı seansta koyar ve tedavi eder.

FTR uzmanı botoks yapabilir. Serebral palsi, hemipleji gibi spastisitenin çok olduğu hastalıklarda botoks raporu çıkarabilir. Botoksu hazırlayıp uygulamak FTR asistanı için çocuk oyuncağı gibidir. Hastasının yaşam kalitesini girişimsel olarak düzeltebilir

FTR uzmanları fizik tedavi kartı doldurabilir. Bu öyle değerli birşeydir ki tek başına bir doktorla tıp merkezi kurulabilir. Birçok hasta fizik tedaviye alınabilir ve üstelik doktorun oturduğu yerden takip etmesi yeterlidir. Çevrenize bir bakın. Hangi branşlarda tıp merkezi göreceksiniz?

FTR uzmanı kas iskelet sistemi USG’si yapabilir. Görüntüyü yorumlayıp gerekli yere enjeksiyon planlayabilir. Gerekli gördüğü eklemin içine USG eşliğinde steroid, hyalurinik asit, lokal anestezik vs enjekte edebilir. Düşünün bir hastanız “şuram ağrıyor” diyince siz o bölgeye USG ile bakıyorsunuz. Dünyada bundan sensitif başka yöntem yoktur.

FTR uzmanları proloterapi, nöral terapi, balneoterapi, mezoterapi gibi yöntemlerle hem hastalarına ciddi fayda sağlayabilir hem de maddi tatmini yüksek yollara girebilir.

FTR uzmanları lomber hernilerde epidural bölgeye detaylı bir enjeksiyon ile hastalarını cerrahi işlemden kurtarabilir. Bu nedenle her FTR uzmanı aslında bulunmaz bir algologdur.

Gördüğünüz gibi FTR’nin olanakları ve nimetleri saymakla bitmez. Eğitim açısından perifer iller ile Ankara İstanbul’un pek farkı yoktur. Tek fark üniversite ve eğitim araştırma hastaneleri arasında olabilir ki bunlar da romatolojik vakalar ile ilgili farklardır.

Eski çağların gerçek hekimlik nosyonu “acıyı dindir ve zarar verme” prensibi aslında modern dünyada FTR ile hayat bulmuştur. Severek yapmak isteyen her asistanı kucaklar ve hayatı boyunca tatmin olabileceği bir serüvene sokuverir. Ne dersiniz? Bayramlaşmaya gittiğiniz evdeki teyzelerin dizlerini, amcaların bel ağılarını, çocukların düz tabanını çözmek istemez misiniz?

Yazan: Uzm.Dr.Ö.Y
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re: BİLİNMEYEN YÖNLERİ İLE FTR

 #3847161  gönderen mhurkan
 06.04.2017 - 15:10:04
Tek cümle yazacağım;

Şauda Tıp Fakültesinden mezun olmuş olsam ve TUS'a girsem FTR'yi tek geçerim, hiç düşünmeden.

Re: BİLİNMEYEN YÖNLERİ İLE FTR

 #3847186  gönderen togepy
 06.04.2017 - 16:30:52
drriza yazdı: Rehabilitasyon dediğimiz kısım aslında FTR nin önemli kısmını kapsamaz…
Yazan: Uzm.Dr.Ö.Y
Rehabilitasyon dediğimiz kısım FTR'nin temelidir, babasıdır, merkezidir, kısaca önemli kısmıdır...

Bizim ülkemizde maalesef rehabilitasyon gelişmiş değildir diğer ülkelerle kıyasla. Merkezlerimizde haliyle gelişmiş değildir yurt dışındaki gibi. Bilkent TSK eski adıyla, Ankara Rehabilitasyon Hastanesi, İstanbul Rehabilitasyon Hastanesi ülkemizde popüler olanlar...

Ödememeye dayalı bir sistem olan SGK neden A grubu rehabilitasyon hastasına seans başına 140 TL öderken, D grubu bel ya da diz hastasına 16 TL ödüyor?

Bazı klinik hocaları 8-10 yataklı rehabilitasyon servisi açtıklarında havalara giriyorlar. Biz de rehabilitasyon servisi açtık diyorlar. Ben asistanken tek başıma 15-20 hasta takip etmiştim. O dönemde çok söyleniyordum; ama şu an çok avantajını görüyorum.

Bence Rehabilitasyon nosyonu çok farklıdır, her FTR'cinin benimsemesi gereken bir şey...

 #3847189  gönderen Rrigormortis
 06.04.2017 - 16:37:17
Cok faydali bi baslik, tusta o puani alabilecekler icin tabi
Kullanıcı avatarı

Re:

 #3847202  gönderen dankaufman
 06.04.2017 - 17:40:59
FTR konusunun biraz dışında olacak ancak göğüs hast. uzmanının tbc'de steroid vermesi tamamen yanlışmış gibi gösterilmiş ama tbc plörezi, tbc menenjit ve ağır kaviteli tbc de yeri geldiğinde steroid verilebilir malpraktis değildir. bunu ben acilde çalışan pratisyen hekim olarak biliyorum mesela. :wink:
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

Re:

 #3847229  gönderen kizarmisekmek
 06.04.2017 - 18:49:41
dankaufman yazdı:FTR konusunun biraz dışında olacak ancak göğüs hast. uzmanının tbc'de steroid vermesi tamamen yanlışmış gibi gösterilmiş ama tbc plörezi, tbc menenjit ve ağır kaviteli tbc de yeri geldiğinde steroid verilebilir malpraktis değildir. bunu ben acilde çalışan pratisyen hekim olarak biliyorum mesela. :wink:
ftr uzm olmuşsun ama pratisyen olamamış sin mi diyorsun hocam

 #3847276  gönderen Electroshock
 06.04.2017 - 19:43:58
Dankaufman çok haklı; arkadaşın verdiği örnek FTRyi öve öve göklere çıkaran yazısına biraz gölge düşürmüş :)) Tbc'de steroid malpraktis değildir. Bizim de Textbooklarımizda

 #3847278  gönderen Electroshock
 06.04.2017 - 19:47:03
... "Tbc de steroid endikasyonları" diye başlıklar var. Bi yakinınıza başlanırsa önyargılı olmayın :)) Göğüs Uzmanıyım
Inşallah FTR'ci herkes bölümüne sizin kadar hayran olsun :)
Kullanıcı avatarı

Re:

 #3847281  gönderen the_dr
 06.04.2017 - 19:49:52
Uzm.Dr.Ö.Y ye katılıyorum.

Uzm.Dr. T.D

Re:

 #3847284  gönderen dedekorkut
 06.04.2017 - 19:52:29
bence rehabilitasyon 10 yıldır devam eden fibromiyaljiden çok daha değerli. keşke rehabilitasyona daha fazla önem verilse
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

 #3847291  gönderen medenidr
 06.04.2017 - 20:06:38
puan olarak neden dermanın gerisinde kaldığını anlayamadığım bölümdür
Kullanıcı avatarı

 #3847337  gönderen yubice
 06.04.2017 - 20:59:22
ftr'nin bilinen bir yönü var: puanları. zaten bu bilgi bana fazlasıyla yetiyor, başka bilgiye gerek duymuyorum.
Kullanıcı avatarı

Re:

 #3847738  gönderen acilci_haji
 07.04.2017 - 00:17:48
doktorlarının memnun hastalarının memnuniyetsiz olduğu bir bölümdür FTR NOKTA!!