Pazar , Haziran 16 2019
Sevgiye dair hersey bu baslikta...

Re: Evlilik meselesi

#4117998  gönderen 15.07
 15.05.2018 - 00:55:51
Seven adam arkasına bakmaz
Dipsiz kuyuya bırakır kendini

#4118001  gönderen rachel
 15.05.2018 - 01:10:30
Bence bu durumu insanlara danışmanızda hiçbir problem yok. Bu sizi eksik ya da evlenilecek olgunlukta değilsiniz yapmaz. Bu sizi ailesinin lafıyla hareket ediyor, kendi kararını bile Veremiyor yapmaz. Sadece danışacağınız kişileri iyi seçmeniz gerekiyor. Yorumların bazılarından da göreceğiniz üzere burası istişare için uygun bi yer değil.
Son mesajınızdan da anlaşıldığı gibi geri planda farklı durumlar varmış.
Böyle durumlarda bildiğim en önemli şey anne ve babanın rızası. O da sizin performansınızla alakalı. Doktor olmuşsunuz, bütün zeka ve kabiliyetinizi bu olaya harcayıp, güvenilir insanlarla istişare edip seferberlik ilan edin
Hayırlsı olsun ;)
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4118004  gönderen rachel
 15.05.2018 - 01:12:50
Kendimi bi an fetva veren hoca gibi hissetmedim değil
Noluyo :roll:

#4118006  gönderen Cevirmenmd
 15.05.2018 - 01:19:16
rachel yazdı:
15.05.2018 - 01:10:30
Bence bu durumu insanlara danışmanızda hiçbir problem yok. Bu sizi eksik ya da evlenilecek olgunlukta değilsiniz yapmaz. Bu sizi ailesinin lafıyla hareket ediyor, kendi kararını bile Veremiyor yapmaz. Sadece danışacağınız kişileri iyi seçmeniz gerekiyor. Yorumların bazılarından da göreceğiniz üzere burası istişare için uygun bi yer değil.
Son mesajınızdan da anlaşıldığı gibi geri planda farklı durumlar varmış.
Böyle durumlarda bildiğim en önemli şey anne ve babanın rızası. O da sizin performansınızla alakalı. Doktor olmuşsunuz, bütün zeka ve kabiliyetinizi bu olaya harcayıp, güvenilir insanlarla istişare edip seferberlik ilan edin
Hayırlsı olsun ;)
Teşekkür ederim :) çok faydalı bi fetva oldu;)
Kullanıcı avatarı

#4118157  gönderen elembta
 15.05.2018 - 15:52:10
Aşk varsa durmayın zira sahip oldugunuz seyin kiymetini bilmeniz lazim, şans gibi bisey o , herkese nasip olmuyor. Gelir farki , aileler , zor zamanlar sizi elbette bulacaktir , nasil biseye girdiginizin ve bunun getirebileceklerinin analizini iyi yapip göğüsleyebileceğinizden eminseniz durmayin.
Bu konuya benim genel bakis açımdır.
Kırılmazsanız sizin durumunuz için özel yorumumu da belirtmek isterim.
Ben ögretmen olsam , partnerim forumda ben doktorum ama sevgilim oğretmen sizve ne yapmaliyim diye konu açsa , ilişkinin yeteri kadar olgunlaşmadığını düşünür , olgunlaşmaya birakirdim evlilik kararini. Veya ayrilirdim. Net.

#4118177  gönderen Birhekim
 15.05.2018 - 16:39:01
Ne zaman sevgili oldunuz? Doktor olduktan sonra mı, önce mi? Ne kadar zamandır doktorluk yapıyorsunuz? Başka mesleklerden çokça arkadaşınız var mı, yoksa etrafınız hep tıpçılardan mı oluşuyor?
Bu soruların cevaplarına göre ileride hangi konularda sıkıntıya düşersiniz, neler problem olmaz az çok tahmin yürütebilirim.
Bu arada, böyle bi soruyu herkese sorup görüş alma isteğinizi anlayabiliyorum. ‘Soruyorum o zaman emin değil miyim’ şeklinde bi kaygıya gerek yok. Duygularınızı biliyorsunuz, mantığa uyup uymadığını kestirmeye çalışıyorsunuz. Evlilik tamamen duygu ile olacak iş olmadığı için sorgulamak çok doğal
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009
Kullanıcı avatarı

#4118902  gönderen Celina
 17.05.2018 - 00:57:26
Cevirmenmd yazdı:
14.05.2018 - 21:33:39
Celina yazdı:
14.05.2018 - 21:14:52
Hocam böyle şeylerde en mantıklı olanı seçmek gerek. Gerçekten çok seviyorsanız evlenin zaten aileler bir şekilde ikna olur zaman içinde. Ama sevdiğinizi sanıyorsanız ki çok fazla insan sevdiğini sanıyor genelde günümüzde tekrar düşünün derim kendiniz adına.
Bence normal şartlar altında meslekler arasındaki statü ve kazanç farkı evliliğe engel değildir olamaz. İyi anlaşmak arkadaş da olabilmek daha önemli. Ama türk erkekleri kompleksli ve ataerkil oldukları için zaman içinde yoğun çalışma koşullarını ve eşinin kendisinden daha çok kazanma durumunu kabullenemeyip her şeyden problem çıkarmaya başlıyorlar. Yeterince özgüvenli, egosuz ve kompleksi olmayan biri olursa ancak olabilir ama öyle türk erkeği çok çok nadir. Hakkınızda hayırlısı olsun ama iyi düşünün bence şu an sorun olmayan şeyler ilerde hep soruna dönüşecek.
Gerçekten sevmek ile sevdiğini sanmak nasıl ayırt edilir peki?
Hocam ben aslında gerçek aşka inanan biri değilim bence insanların büyük bir çoğunluğu sevdiğini sanıyor. Bulaşıcı hastalığı olsa hcv+ hiv + olsa yine onunla olurum başkasıyla evlenmem diyen birkaç insan tanıdığım için gerçek aşk belki vardır diyebiliyorum en fazla.
Şöyle söyleyeyim siz o kişiyle uygun şartlar oluşmuş tanışmışsınız görüştükçe de bağlanmışsınız kendinizi yanında iyi hissetmişsiniz paylaşımlarınız olmuş karakter uyumunuz da bir miktar varmış muhtemel ama onun yerine başka biriyle aynı süreçlerden geçseydiniz aynı paylaşımları yapsaydınız bu sefer de diğer kişiye bağlanacaktınız X,Y, Z kişisi fark etmiyorsa sevdiğini sanmak oluyor bence. O zaman en mantıklı gelen kişilerle bu sürece başlarım aşk ve mantık ikisini de sağlamış olurum diye düşünüyorum.
Ayrıca çok komik yorumlar var seviyorsan sorgulamazsın aşıksan kör kuyuya atlar gibi evlenirsin bunu sorguluyorsan evlenme falan denilmiş hiçbirine katılmıyorum evlilik bu yahu belki en riskli ve en zor karar nasıl sorgulanmaz nasıl istişare edilmez kimseyle mutluluğun garantisi yok hiçkimseye %100 güvenmem konu evlilik olursa içim rahat edene kadar istişare ederim şüphelerimi konuşurum sorgularım sonra karar veririm en doğal hak bu. Ailenin fikri çok önemli ama en önemli değil en önemli olan evlenecek olan çiftin fikri.

#4118973  gönderen 15.07
 17.05.2018 - 04:46:18
Aşk başka evlilik başka
Kimilerine göre evlilik için aşk yeterlidir
Kimisine göre evliliğin içinde aşkın yüzdesi başkadır
Aşk sadece başlangıç için kıvılcımı yakar ama gerisini belirleyen şey karşıdaki insan ile yaşam içindeki uyumunuzdur ,eğer bu uyun yakalayamaz ve karşıdakinden beklenen enerji alınamaz ise evlilik olmaz
Evlilik çok kompleks ve serbest dinamikleri olan bir sürecin ürünüdür
Ama aşk başkadır
Aşk sorgulamaz
Aşk tüm hataları görmezden gelir
Aşk tüm sorumsuzluklara göz yumar
Aşk kör bir hissiyattır
Aşk aynen de dipsiz kör kuyuya kendini bırakmaktır

#4118983  gönderen Cevirmenmd
 17.05.2018 - 08:34:09
Birhekim yazdı:
Ne zaman sevgili oldunuz? Doktor olduktan sonra mı, önce mi? Ne kadar zamandır doktorluk yapıyorsunuz? Başka mesleklerden çokça arkadaşınız var mı, yoksa etrafınız hep tıpçılardan mı oluşuyor?
Bu soruların cevaplarına göre ileride hangi konularda sıkıntıya düşersiniz, neler problem olmaz az çok tahmin yürütebilirim.
Bu arada, böyle bi soruyu herkese sorup görüş alma isteğinizi anlayabiliyorum. ‘Soruyorum o zaman emin değil miyim’ şeklinde bi kaygıya gerek yok. Duygularınızı biliyorsunuz, mantığa uyup uymadığını kestirmeye çalışıyorsunuz. Evlilik tamamen duygu ile olacak iş olmadığı için sorgulamak çok doğal
Intornken başladı ilişki, o zaman yoğun tempoyu gördü fazlasıyla. Bi süre temel bilimlerde asistanlık yaptım sonra istifa ettim şimdi tekrar tusa hazırlanıyorum. Aslında arkadaş çevrem çok geniş değil fakülteden arkadaşlarım var tabi ama tipci olmayan arkadaşlarım da var. Çok sosyal bi insan da degilimdir. Bunların etkileyeceğini çok sanmıyorum.

Burdan fikir alıp uygulayacak değilim sadece tarafsiz olarak mantık çerçevesinde bikaç görüş duymak istedim. Etrafimdakiler ve ben tarafsız bakamiyoruz ben duygularimdan çok etkileniyorum doğal olarak.

#4119001  gönderen Cevirmenmd
 17.05.2018 - 08:51:22
Celina yazdı:
17.05.2018 - 00:57:26
Cevirmenmd yazdı:
14.05.2018 - 21:33:39
Celina yazdı:
14.05.2018 - 21:14:52
Hocam böyle şeylerde en mantıklı olanı seçmek gerek. Gerçekten çok seviyorsanız evlenin zaten aileler bir şekilde ikna olur zaman içinde. Ama sevdiğinizi sanıyorsanız ki çok fazla insan sevdiğini sanıyor genelde günümüzde tekrar düşünün derim kendiniz adına.
Bence normal şartlar altında meslekler arasındaki statü ve kazanç farkı evliliğe engel değildir olamaz. İyi anlaşmak arkadaş da olabilmek daha önemli. Ama türk erkekleri kompleksli ve ataerkil oldukları için zaman içinde yoğun çalışma koşullarını ve eşinin kendisinden daha çok kazanma durumunu kabullenemeyip her şeyden problem çıkarmaya başlıyorlar. Yeterince özgüvenli, egosuz ve kompleksi olmayan biri olursa ancak olabilir ama öyle türk erkeği çok çok nadir. Hakkınızda hayırlısı olsun ama iyi düşünün bence şu an sorun olmayan şeyler ilerde hep soruna dönüşecek.
Gerçekten sevmek ile sevdiğini sanmak nasıl ayırt edilir peki?
Hocam ben aslında gerçek aşka inanan biri değilim bence insanların büyük bir çoğunluğu sevdiğini sanıyor. Bulaşıcı hastalığı olsa hcv+ hiv + olsa yine onunla olurum başkasıyla evlenmem diyen birkaç insan tanıdığım için gerçek aşk belki vardır diyebiliyorum en fazla.
Şöyle söyleyeyim siz o kişiyle uygun şartlar oluşmuş tanışmışsınız görüştükçe de bağlanmışsınız kendinizi yanında iyi hissetmişsiniz paylaşımlarınız olmuş karakter uyumunuz da bir miktar varmış muhtemel ama onun yerine başka biriyle aynı süreçlerden geçseydiniz aynı paylaşımları yapsaydınız bu sefer de diğer kişiye bağlanacaktınız X,Y, Z kişisi fark etmiyorsa sevdiğini sanmak oluyor bence. O zaman en mantıklı gelen kişilerle bu sürece başlarım aşk ve mantık ikisini de sağlamış olurum diye düşünüyorum.
Ayrıca çok komik yorumlar var seviyorsan sorgulamazsın aşıksan kör kuyuya atlar gibi evlenirsin bunu sorguluyorsan evlenme falan denilmiş hiçbirine katılmıyorum evlilik bu yahu belki en riskli ve en zor karar nasıl sorgulanmaz nasıl istişare edilmez kimseyle mutluluğun garantisi yok hiçkimseye %100 güvenmem konu evlilik olursa içim rahat edene kadar istişare ederim şüphelerimi konuşurum sorgularım sonra karar veririm en doğal hak bu. Ailenin fikri çok önemli ama en önemli değil en önemli olan evlenecek olan çiftin fikri.
Ben de gerçek aşka inanan biri değilim adının aşk olduğunu sanmıyorum diyelim. Ama birinin yanında heyecanlanmak, yanında gerçek anlamda herseyi unutmak, seni anlayabiliyor olmasi, sen daha konuşmadan kafandan geçeni tahmin etmesi, kokusunu bile duyunca bütün dünyanın degismesi bunlara bi isim koymak gerekmiyor. Başka biriyle aynı duyguları yaşayabilir miyim bilmiyorum. Bu sürece başlarken malesef önünde bikaç aday olup en mantiklisini seçeyim gibi bir durum olmuyor. Bende olmadı en azından. Bir anda oluverdi.
Sorgulama nedenim dediğim gibi ailemde benzer durumlar önceden yaşanmıştı. Şimdi aynı şeyleri aileme tekrar yaşatmalı miyim? Ne olursa olsun deyip evlenmek mi yoksa ailemi uzmeye hakkım yok mu demeliyim bunun ikilemini yaşıyorum. Yoksa öğretmen olup olmaması benim için önemli değil. Tanıştığımiz dönemde işsizdi önemli olsaydı o zaman hiç muhattap olmazdım.

#4119013  gönderen drjustice
 17.05.2018 - 09:01:28
öğretmen doktorun halinden, tuttuğu nöbetlerin çilesinden anlayamayabilir. doktor doktorla evlenmeli
# gönderen Drtus Reklam
13.10.2009

#4119106  gönderen Birhekim
 17.05.2018 - 12:39:42
Cevirmenmd yazdı:
17.05.2018 - 08:34:09
Birhekim yazdı:
Intornken başladı ilişki, o zaman yoğun tempoyu gördü fazlasıyla. Bi süre temel bilimlerde asistanlık yaptım sonra istifa ettim şimdi tekrar tusa hazırlanıyorum. Aslında arkadaş çevrem çok geniş değil fakülteden arkadaşlarım var tabi ama tipci olmayan arkadaşlarım da var. Çok sosyal bi insan da degilimdir. Bunların etkileyeceğini çok sanmıyorum.

Burdan fikir alıp uygulayacak değilim sadece tarafsiz olarak mantık çerçevesinde bikaç görüş duymak istedim. Etrafimdakiler ve ben tarafsız bakamiyoruz ben duygularimdan çok etkileniyorum doğal olarak.
Yoğunluğu anlayabilir evet, bazen tıpçılardan daha iyi anlayabiliyor başka meslek mensupları, saygı gösteriyor.
Toplumun doktorlara bakışına ne kadar şahit oldunuz? Doktorlarla öğretmenlerin oturacağı semte bile çevre karar veriyor ne yazık ki. Doktor o arabaya mı binermiş diyip eşek yüküyle kredi çekip pahalı araba alan kaç arkadaşımız var çevremizde, esasında cebindeki para o değil, ama imaj onun için her şey... ben bu gazlara gelmem diyorsanız işin maddi yanını aileniz de düşünmesin. Evlenebilecek kadar birini kendine yakın görmek o kadar zorken, bu meselelerle kaç kalp kırılıyor. Toplum olarak bu kalıpları aşsak herkes daha mutlu olacak da işte...
Erkek arkadaşınız için de olayın şöyle zor bir yanı var, çokça onun sizinle ünvanınız, paranız için evlendiğini ima eden kendini bilmezlerle karşılaşacak o da... bu mesele sanıldığı gibi sadece doktor kadını zora sokan bi durum değil
Celina’ya katıldığım bir nokta var; biz doktorlar mesleği ile günlük yaşamı en iç-içe geçmiş kişileriz belki de. O yüzden doktor-doktor evliliği daha sağlam olabilir
Celina’ya katılmadığım konu ise şu:
Sizi öğretmen kişiyle bi arkadaşınız tanıştıracak olsa şimdi, reddetmeniz mantıklı olabilir. Meslek farkı problem olması muhtemel bi fark ve en baştan bi problemi eleyerek gidebilirsiniz. Ama siz bir sebeple bu kişiyle zaten tanışıksınız hatta sevmişsiniz bile. İlla ki göğüslenmesi gereken şeyler olacak ilişkilerde, sizinki de bu olsun, belki sorun bile olmayacak...
Yuh ne çok konuşmuşum. Hayır şöyle bi baktım, çok matah bişi de dememişim. Neyse, gönder
Kullanıcı avatarı

#4119178  gönderen aoera
 17.05.2018 - 15:17:40
Öncelikle buranin herkesin keyfine göre sallayabilecegi bi platform oldugunu hatirlatmakta fayda goruyorum degerli arkadasim. Yani hepsine goz at ama isine yarayacak olanlara takil sadece. Aileniz ne is yapiyor merak ediyorum dogrusu ilk seferde ayni sikintiyi yasayip hala daha neden bu ille de su olsun bu olsun baskisi anlamak zor? Komsuya hava atmak icin tip yazdirilan nesilin devami yine ese dosta hava atmak icin cocuklarinin mutlulugunu ve isteklerini umursamamakla devam ediyor aile yapisi masallah. Egerke baska sebepler yoksa mutlu olcagina inaniyosan seviyosan olasi muhtemel sorunlar konusunda ona guveniyosan bu muhabbetlere hic takilma derim. Bizim camiamiz baska bolum doktorunu bile alasagi etmek icin bitarafini yirtarken sana burda baska meslegi yedirmezler :lol: nasil mutlu olacagina inaniyosan oyle yap. Ne yazikki aile yonlendirmelerini de cogu zaman saglikli bulmuyorum

#4119250  gönderen Cevirmenmd
 17.05.2018 - 17:47:04
aoera yazdı:
17.05.2018 - 15:17:40
Öncelikle buranin herkesin keyfine göre sallayabilecegi bi platform oldugunu hatirlatmakta fayda goruyorum degerli arkadasim. Yani hepsine goz at ama isine yarayacak olanlara takil sadece. Aileniz ne is yapiyor merak ediyorum dogrusu ilk seferde ayni sikintiyi yasayip hala daha neden bu ille de su olsun bu olsun baskisi anlamak zor? Komsuya hava atmak icin tip yazdirilan nesilin devami yine ese dosta hava atmak icin cocuklarinin mutlulugunu ve isteklerini umursamamakla devam ediyor aile yapisi masallah. Egerke baska sebepler yoksa mutlu olcagina inaniyosan seviyosan olasi muhtemel sorunlar konusunda ona guveniyosan bu muhabbetlere hic takilma derim. Bizim camiamiz baska bolum doktorunu bile alasagi etmek icin bitarafini yirtarken sana burda baska meslegi yedirmezler :lol: nasil mutlu olacagina inaniyosan oyle yap. Ne yazikki aile yonlendirmelerini de cogu zaman saglikli bulmuyorum
Malesef söylediğiniz gibi es dost ne der kaygısı da var ne yazıkki. Mevzu evlilik olunca da aile rızası olsun istiyorum. Sizinki gibi mantıklı yorumlar için bu konuyu açtım zaten. Teşekkür ederim.